Hello There, Guest! Login Register


Ati face un curs de home barista?

#91
Inteleg. Nu am avea ce degusta. Si ce mai asteptam un fruitylicious Smile
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#92
Nimeni interesat de un curs la jumatate de pret? Hai ca nu am cu cine sa merg Smile
Gaggia Classic, PID, OPV Mod, Rancilio Silvia Wand Mod
 
Reply
#93
Sper sa nu se supere pe mine cei care au facut deja cursul, dar asa cum ma stiti, "luptator" pentru aceasta comunitate, am reusit sa obtin un discount de 20% pentru cursurile de barista, de la Paul si Flori, daca sunteti useri ai acestui forum. Sper ca in acest weekend sa am toate datele.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#94
Am editat postul initial despre curs, cu discount-urile pe care am putut sa le obtin de la Paul si Flori. Repet, imi pare rau ca nu am putut de la inceput sa le obtin si pentru primii cursanti dar sper ca experienta castigata sa valoreze mai mult decat cei 20% (ca sa folosesc un limbaj corporatist) Smile

Asadar, Paul si Flori ne acorda 20% discount, iar procedura de inscriere se face prin exprimarea cererii voastre pe acest topic. Dau copy/paste aici:

1. Pentru ca fiecare dintre noi avem grade de cunoastere si aspiratii diferite, , structura cursului nu va fi standardizata ci va fi una total personalizata, temele de curs fiind stabilite de comun acord cu trainerul, in urma unei discutii prealabile, de preferat la sediul scolii. Puteti combina orice preferinte, de la cum prepari un espresso, la tehnica de cupping (degustare), obtinere crema de lapte, latte art etc.
2. Cursurile se pot face cu o singura persoana, pana la maxim 4.
3. Comunitatea Espressoman are un discount de 20% la preturile scolii (le gasiti aici), cu tot cu reducerea noastra ajungandu-se la 104E pentru o singura persoana, 120E pentru grupa de doua persoane, 150E pentru grupa de 3-4 persoane.
4. Cursul va fi sustinut de trainerul certificat international de Asociatia de Cafea de Specialitate din Europa, Paul Ungureanu sau/si Flori Vlaicu.
5. Va puteti inscrie printr-un reply in acest topic, cu mail-ul vostru.

Asteptam impresii pe topic de la viitorii "invatacei" Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#95
Cine venea/vine la sesiunea de degustare?
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#96
Cea de sambata trecuta? Eu ma inscrisesm si a ramas ca ma suna pentru detalii saptamana asta.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#97
Pana la urma s-a mai tinut?
Gaggia Classic, PID, OPV Mod, Rancilio Silvia Wand Mod
 
Reply
#98
S-a tinut si mi-a placut mult. Am facut cafea, am gustat cafea, am baut cafea si am vorbit cafea. Si putin despre ceai, si ce s-a mai nimerit.
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#99
Am ajuns in sfarsit la BSOC
Mi-a placut mult si as vrea sa repet experienta.
Din pacate nu pentru curs, pentru ca inca nu am gasit o a doua persoana, ci pentru a discuta despre un posibil curs.
In sfarsit am inteles ce trebuie sa am in ceasca, am vazut ce "simplu" e sa faci o crema de lapte, am baut cappuccino exceptional si am dus si acasa Smile
Am avut si aparatura dupa mine, iar rasnita s-a gandit sa se blocheze chiar atunci, insa prin bunavointa lor si cu cateva boabe Grindz a inceput sa macine iar. Sfat: nu puneti restul de cafea macinata inapoi peste boabe Smile
Cum pana acum n-am reusit sa scot latte art cu gaggia din dotare, Paul s-a jucat putin cu espressorul meu, de unde a scos si espresso si crema, deci problema era de 'user' cum s-ar zice.
Am primit si 2 cani groase de espresso, ceea ce m-a incantat peste masura. Si trebuie neaparat sa-mi iau o lattiera mica, de 0,3cl.

In concluzie, decat 6 luni de incercari, frustrari, cafea si lapte aruncate, mai bine un curs simplu si la obiect. Pe care eu o sa-l fac in curand. Chiar si singur, daca nu gasesc pe nimeni.
Gaggia Classic, PID, OPV Mod, Rancilio Silvia Wand Mod
 
Reply
(17-06-2013, 13:57)Alex Wrote: Am ajuns in sfarsit la BSOC
Chiar si singur, daca nu gasesc pe nimeni.
Daca ne intelegem asupra datei sunt interesat. Cam cand te-ai gandit?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
In sfarsit are si Alex partener de curs Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(17-06-2013, 19:30)Lyvyoo Wrote: In sfarsit are si Alex partener de curs Smile
Smile) L-am fragezit putin.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Tu esti aici Alex? Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(17-06-2013, 20:33)Lyvyoo Wrote: Tu esti aici Alex? Smile

Da, el este Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
Baloozzy lasa-mi un nr de telefon pe privat.
Intre timp (chiar inainte de baloozzy) s-a oferit si chitsro, care ar vrea sa faca cursul mai tarziu, in iulie daca am inteles bine.
Eu sunt dispus sa-l fac oricand, cu cat mai repede cu atat mai bine, doar sambata sau duminica.
Liviu eu sunt, data viitoare imi iau si aparatul foto Smile
Gaggia Classic, PID, OPV Mod, Rancilio Silvia Wand Mod
 
Reply
Faceti in 3, mai impartiti costurile... Dupa parerea mea ar fi numarul maxim de oameni, 4 fiind cam mult.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
O sa discut cu fiecare, costurile in 3 ar fi 50 euro/pers daca imi aduc bine aminte.
In 2 e 60...
Gaggia Classic, PID, OPV Mod, Rancilio Silvia Wand Mod
 
Reply
Cu cine avem onoarea? Alex si baloozzy?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(09-07-2013, 23:03)Lyvyoo Wrote: Cu cine avem onoarea? Alex si baloozzy?
Ei sunt.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Pana la urma ati facut cursul?

As mai fi si eu intereast de un curs impreuna cu una doua persoane. Daca daca sunt doritori rog reply.
Prajitor CoffeeTool 5-7,5kg, La Marzocco GS/3, VA Mythos One, Mahlkonig EKK43 & more
 
Reply
Eu as vrea sa il fac...dar nu luna aceasta. In noiembrie ar fi ideal...mai spre sfarsit asa..
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
Ok. Daca nu il fac pana atunci mergem impreuna. Da-mi un pm cand iti convine si vedem atunci cum facem.
Prajitor CoffeeTool 5-7,5kg, La Marzocco GS/3, VA Mythos One, Mahlkonig EKK43 & more
 
Reply
Asa facem..
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
Si mie mi-ar placea.
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
Nu a mai scris nimeni aici de aproape 2 ani.Mai exista cursurile respective?
Expobar Brewtus IV | Vario Home 
 
Reply
Da, la SCAE. A tot zis Silvia, presedinta,  ca ne face ceva dedicat dar nu a mai avut timp banuiesc sa astearna pe hartie. Acum daca mi-ai adus aminte, o s-o intreb iar cand saptamana viitoare. Mai erau colegi interesati. As vrea sa ne faca module separate de latte art, preparare espresso, sensory, brewing si fiecare dintre noi sa poata sa isi aleaga ceva potrivit, cu aparatura sa casnica desigur. Iar cand faci un latte art cu un campion ca Sebi Farcas spre exemplu, poti spune ca pleci artist de acolo, daca ai si tragere de inima sa exersezi.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Astept cu interes. E adevarat ca e ideal sa inveti cu aparatele tale, si inteleg sa vin cu rasnita, dar cu expobarul??
Cei care au mai facut cursuri si-au adus si espressoarele?
Expobar Brewtus IV | Vario Home 
 
Reply
Eu am facut anul trecut un curs homebarista/forumist la SCAE.
Calitatea umana si profesionala a trainer-ilor, pe care am avut onoarea sa-i intalnesc, e deosebita. Daca am reusi sa-i atragem in discutii, aici, ar fi un castig pt comunitate. Ca in orice alt domeniu, cand un pasionat intalneste un profesionist se poate termina cu tricouri semnate. Smile
Am exersat, urmarit tutoriale si citit cat se putea pe forum dar interventia unui trainer,pt mine, a fost decisiva. Mi-am dus si Lelit-ul din semnatura si sunt multumit tare ca am facut-o. Am vazut ce poate sa faca un profesionist cu el si cum se pot scoate cele mai bune rezultate. Exersatul acasa si pe prieteni neinteresati duce la o stagnare. Doar faptul ca poti sa schimbi pareri si sa-ti confrunti gusturile cu niste oameni pasionati si bine instruiti poate crea revolutii in cestile noastre.
Recomand cu mare caldura!
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
Eu aș fi interesat. Ar fi păcat să refuzi un curs / workshop de calitate, în ideea în care acesta ar exista.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
Si eu as fi interesat.
Bezzera BZ10,Ascaso i-mini i1,Kinu M47,IMS 14/17g,VST 18g,tamper Motta 58mm,latiera Motta 50 cl,Espro Toroid 60 cl
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)