Hello There, Guest! Login Register


Asistenta demontare "ciuperca" grup E61

#1
Buna seara

Dupa cum spune si titlul, as dori sa demontez "ciuperca" de pe grupul E61 de pe espressorul din semnatura pentru a verifica eventualele depuneri de calcar si am rugamintea sa-mi spuneti de ce scule este nevoie si, eventual, dimensiunea (la chei).
Multumesc anticipat
Profitec Pro 600 + Honne Slim + Kinu M47 + Bravo&Duomo + Aeropress + Comandante C40 MK3
 
Reply
#2
Salut
O cheie fixa de 36 sau una reglabila care se deschide suficient. Pentru protecția cromului pune banda pe șurub.
Kinu M47|La Pavoni Europiccola pre-mill
 
Reply
#3
Multumesc frumos pentru raspuns!
Profitec Pro 600 + Honne Slim + Kinu M47 + Bravo&Duomo + Aeropress + Comandante C40 MK3
 
Reply
#4
https://youtu.be/4H57QSEMDhs
Izzo Alex Duetto III & Honne Slim /nivelator Bravo / Panthera Tamper by Milan/ IMS-uri.
 
Reply
#5
Mersi!
Profitec Pro 600 + Honne Slim + Kinu M47 + Bravo&Duomo + Aeropress + Comandante C40 MK3
 
Reply
#6
vezi sa scoti si duza de 0.8mm cu o tubulara...
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#7
Ok, notat. De asta chiar nu aveam idee, multumesc!
Profitec Pro 600 + Honne Slim + Kinu M47 + Bravo&Duomo + Aeropress + Comandante C40 MK3
 
Reply
#8
korbus Wrote:...as dori sa demontez "ciuperca" de pe grupul E61 ... pentru a verifica eventualele depuneri de calcar

apropo de piatra depusa:

by another_jim: "...There is an apocryphal story among machine restorers about a coffee shop machine running 24/7 for years and never descaled. After a power failure, it fell apart completely while warming up again, since only the scale was holding it together."

Checking an E61 Espresso Machine for Scale 
http://www.home-barista.com/espresso-mac...t6704.html  by erics on Apr 10, 2008, 8:58 pm

chei de 22 si 36 mm
[Image: anS96LY.jpg]
[Image: FeDEX1S.jpg][Image: pWc3B9s.jpg] 

p.s.
stiu ca gugle e plin de indicatii pentru E61, asa ca, luati cele de mai sus din considerente... istorice; oricum si practice;

si ceva poze de la mine (au mai fost de mai multe ori, pe-aici...):
[Image: 3jZ7q8j.jpg][Image: xjwEheJ.jpg]
[Image: LGK2LQg.jpg]
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#9
Multumesc frumos! Cu exceptia cheii de 36 (sau a unei chei franceze cu deschidere suficient de mare), am tot ce-mi trebuie; dupa ce o sa fac rost si de ea, ramane doar sa-mi fac curaj Smile
P.S. A mea nu pare sa aiba piesa etichetata de @radudani "capac jicleur", ci pare a fi dintr-o bucata. Se poate vedea aici, pentru ca de la munca nu pot face upload de poze. 
Later edit - am reusit sa pun si poza.
[Image: JkYzBLk.jpg]
Profitec Pro 600 + Honne Slim + Kinu M47 + Bravo&Duomo + Aeropress + Comandante C40 MK3
 
Reply
#10
Dupa ce perioada de folosire vrei sa il desfaci?
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#11
5 luni. Nu ma astept sa gasesc cine stie ce depuneri, vreau doar sa ma familiarizez cu procedura.
Profitec Pro 600 + Honne Slim + Kinu M47 + Bravo&Duomo + Aeropress + Comandante C40 MK3
 
Reply
#12
Nu ar fi recomandat și o gresare cu vaselină alimentară jos la baza "ciupercii", pe acel inel-garnitură, ce-o fi..? Și eu intenționez să execut aceiași operațiune de asta întreb..
Izzo Alex Duetto III & Honne Slim /nivelator Bravo / Panthera Tamper by Milan/ IMS-uri.
 
Reply
#13
@korbus sa pui si tu ceva poze sa ne familiarizam si noi Smile
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#14
Operatia a fost banal de simpla, n-am avut nevoie decat de cheia reglabila si niste hartie adeziva pentru protejarea "ciupercii". Deocamdata nu este nevoie de decalcifiere, dupa cum ma si asteptam.

[Image: s4AfstD.jpg]

[Image: b6kkw9v.jpg]

[Image: 27iqJMk.jpg]
Profitec Pro 600 + Honne Slim + Kinu M47 + Bravo&Duomo + Aeropress + Comandante C40 MK3
 
Reply
#15
Inearca sa schimbi jiclorul, scuze am scris duza, cu unul de 0.5(gasesti la piese de aragaz), sa observi ce schimbare de gust....
Daca tot ai desfacut ciuperca, desfa tot ansamblu si pune vaselina alimentara, obligatoriu pe axul levierului.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#16
Și eu mi-am băgat nasul prin ciuperca mea Smile, și am constatat că nu arată foarte extraordinar.. Ar trebui schimbată, voi ce ziceți? Să mă pregătesc și de o decalcifiere? Încă ceva, garnituri de unde aș putea comanda?
[Image: 86210d44e71b6589a2109b3b4a0e2328.jpg][Image: 6b033e49f0ab1f254c5ac3beb70c0ffa.jpg]
Izzo Alex Duetto III & Honne Slim /nivelator Bravo / Panthera Tamper by Milan/ IMS-uri.
 
Reply
#17
Ideal ar fi ca procesul de curatire sa fie insotit si de schimbarea garniturilor de grup.
Operatiunea in sine nu pare asa de complicate si exista multe tutoriale video.

Exista cumva furnizori interni pentru acestea?
QuickMill QM67,  MK E65S, tamper si distribuidor Bravo
 
Reply
#18
Nichel in cafea... un deliciu Smile . Lasand gluma la o parte, ciuperca Profitecului lui korbus pare a fi din inox.
@Zonga, daca se potriveste, ar trebui sa te gandesti serios la inlocuirea ei.
 
Reply
#19
Păi ce, o vinde Smile)?
Izzo Alex Duetto III & Honne Slim /nivelator Bravo / Panthera Tamper by Milan/ IMS-uri.
 
Reply
#20
Sigur gasesti das ciuperca in vreun magazin gen espressoxxl.de Smile). Incearca sa faci rost de codul piesei.

EDIT

Voila: https://www.bellabarista.co.uk/brands/iz...uetto.html
Costa cam cat iespressorul meu, sa-l citez pe Tudorica
 
Reply
#21
(15-03-2019, 20:49)Zonga Wrote: Păi ce, o vinde Smile)?

Lol, asta ar mai lipsi Smile))
Profitec Pro 600 + Honne Slim + Kinu M47 + Bravo&Duomo + Aeropress + Comandante C40 MK3
 
Reply
#22
Salutare. Acuma după ce am văzut cum îmi arată ciuperca asta, numai acolo îmi stă capul..Smile, chiar vreau să o schimb.
Am înțeles că în principiu s-ar potrivi și de la alte mărci. Pentru a preîntâmpina probleme similare pe viitor, aș opta pentru una din inox sau ceramică, cum am văzut că are de ex Rocket-ul. În țară pe un singur site am găsit ceva, dar cred că sunt doar chrom-uite, la prețul ăla .. Deci să mă orientez după site-urile de afară, în cazul ăsta? Dați-mi niște sfaturi. Sunt la primul E61, și doar de o lună îl am, mă descurc mai greu puțin.. Mulțumesc anticipat. Duminică frumoasă tuturor.
Izzo Alex Duetto III & Honne Slim /nivelator Bravo / Panthera Tamper by Milan/ IMS-uri.
 
Reply
#23
era bine sa facem o achizitie de grup, cromul ala direct in ceasca se duce....
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#24
Da, ar fi o idee bună.. Din ce am observat cred că asta de la Rocket ar cea mai ok la preț, 60 de euro..cu transport am văzut că ar ieși la 73.20.. Poate sunt și altele la un preț și mai bun, dar eu nu le-am găsit, mă refer la astea fără crom ..

https://shop.rocket-espresso.com/product...group-head
Izzo Alex Duetto III & Honne Slim /nivelator Bravo / Panthera Tamper by Milan/ IMS-uri.
 
Reply
#25
Asta e la un pret si mai bun, dar fiind din State te omoara transportul...
Profitec Pro 600 + Honne Slim + Kinu M47 + Bravo&Duomo + Aeropress + Comandante C40 MK3
 
Reply
#26
Am văzut-o și pe asta dar m-am gândit că nu ar potrivi din moment ce nu nu are șurubul de deasupra, de pe capul ciupercii..și da, transportul ar mai fi o problemă mică.. Smile
Izzo Alex Duetto III & Honne Slim /nivelator Bravo / Panthera Tamper by Milan/ IMS-uri.
 
Reply
#27
Nu stiu cat de complex este interiorul piesei respective dar stiu ca 1m de bara hexagonala cu s=36mm costa aproximativ 100euro iar de strunjire se poate ocupa Milan.
https://www.directline.ro/produse-inox/b...hexagonala
 
Reply
#28
pai sa-i dam un pm lui Milan...facem un thread separat sa vedem cati postam.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#29
Eu unul sunt de acord.. Și cred că ne-am strânge destui doritori.. Mulți încă nu și-au verificat ciupercile astea și probabil nu știu în ce stare li se află Smile.. Deci dacă Milan ar putea să o facă și să corespundă în toți parametrii nemaipomenit.. Smile.
Izzo Alex Duetto III & Honne Slim /nivelator Bravo / Panthera Tamper by Milan/ IMS-uri.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)