Hello There, Guest! Login Register


Ascaso I-mini I1 ( iSteel i1 ) , 250W - 700rpm, cutite de 54mm

#1
Nu stiu de ce acest model de la Ascaso a fost dat uitarii si nu prea a avut succes (nu il vad in semnaturi si nici atat de raspandit afara ca I-mini  i2, iar importatorul roman nu l-a adus aproape nicidoata). 

Spre deosebire de binecunoscutul model i-mini i2, i1 vine cu motor de 250W / 700 rpm, cutite plate de 54 (cat Vario ca marime), stepless, mecanism de prindere al cutitelor din bronz, in carcasa black aluminum sau polish. Ultima oara cand a adus-o importatorul (anul trecut parca) era 1080 de lei.

O are cineva?

#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Rasnita aceasta a fost una din optiunile mele inainte sa iau Fiorenzato Doge-ul... Castigasem licitatia pe Ebay.de cu 135 de euro( 160 cu transport), mai avea 4 luni garantie, numai ca dupa ce am vorbit o gramada inainte cu proprietarul, s-a razgandit si nu a mai vrut sa trimita in Romanica...
MI s-a parut de la inceput singura solutie ok de la Ascaso. I-mini i2 e tot un Lelit (plastic la interior) cu alte "haine"...
Ca tot veni vorba de Ascaso, o sa fiu putin offtopic dar nu vroiam sa ma oftic singur la oferta aceasta Smile pentru Ascaso Steel Uno, pe care am gasit-o aseara pe Ebay si desigur proprietarul nu trimite in Romania.... Sad
http://www.ebay.de/itm/301548158771?_trk...1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#3
(03-03-2015, 20:29)Ca tot veni vorba de Ascaso, o sa fiu putin offtopic dar nu vroiam sa ma oftic singur la oferta aceasta pentru Ascaso Steel Uno, pe care am gasit-o aseara pe Ebay si desigur proprietarul nu trimite in Romania.... Wrote: http://www.ebay.de/itm/301548158771?_trk...1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Nu este nici o problema, poti folosi Maiboxde.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#4
Apare rar a vanzare sh pe ebay. Cred ca e cel putin OK, nu te face sa o vinzi. Am licitat si eu la una odata dar s-a dat peste 200E.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#5
Rectific postul de mai sus, #3, unde era vorba de Mailboxde si nuMaiboxde.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#6
Vine si in Romania pana la urma, spre finalul lunii, in varianta iSteel i1 si I-mini i1 polish. Era culmea sa nu aduca asa rasnita cu potential. Vom vedea si preturi (reduse) la momentul respectiv...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
(10-04-2015, 01:39)Lyvyoo Wrote: Vine si in Romania pana la  urma, spre finalul lunii, in varianta iSteel i1 si I-mini i1 polish. Era culmea sa nu aduca asa rasnita cu potential. Vom vedea si preturi (reduse) la momentul respectiv...

Salut, Lyvyoo

Pe pagina cu reduceri vad:
"Ascaso I-mini I1 (cutite plate de 54mm sustinute de mecanism de bronz), carcasa aluminiu neagra – 1080 RON". 

Sa inteleg ca a venit deja?
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor
 
Reply
#8
Salut Eduard,
Bun venit pe forum.

Da, asa ne-a comunicat Marian Alexe inca de acum cativa ani, dar nu au fost decat cateva i1 acum cativa ani si atat.

Vestea buna e ca intr-o saptamana / doua maxim vin si iSteel si i-mini i1 (acelasi mecanism de fapt). O sa-i cer o confirmare de preturi pentru forum.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
Cica au venit doua i-mini i1polish, insfarsit! Pentru isteel s-a gresit comanda de la importatorul roman, caci au ajuns cu mecanism de i2  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Salut,

Si pretul pt i-mini i1 polish? Se stie?

Merci
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor
 
Reply
#11
1077 lei pentru carcasa inox si 1230 aluminiu polishat. Doar pentru comunitate desigur.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
Vad ca cei de la Ascaso Spania au publicat pe site-ul lor poze mai mari cu cele doua mecanisme in versus, i1 si 12. Prea sinceri  [Image: smile.gif]

Diferenta pare fantastic de mare pentru aprox. 60Euro cat le separa:

i1, alama ("brass grinding group"):
[Image: BwDIj8s.jpg]

i2 (ca si Lelit PL43MMI de altfel) , plastic grinding group:

[Image: VjmV7dN.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#13
Cutite plate VS cutite conice
 
Reply
#14
Comparatia asta cred ca nu se refera la  trespade-uri (daca nu ma insel).
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#15
Cutitele sunt din acelasi material probabil si la una si la alta, adica otel. Difera doar sistemul de sustinere, unul din alama si unul din plastic.

Si nu e doar un versus conice vs plate, caci "echivalentul" 38mm conice ar fi 50mm plate. 54 e urmatoarea treapta in materie de constructie de cutite plate, apoi 58, 60, 64...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
Care din metodele de constructie pastreaza mai mult aromele? Subscriu, mica diferenta de pret, i1 este mult mai ok decat i2, la cutite.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#17
Mi-a placut de cum am vazut-o(pe net) si nu am rezistat tentatiei Rolleyes

Dupa cateva zile de butoneala si un mic "tunning" ma declar multumit de rezultate.

Am retrogradat Vario la ibric Big Grin
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#18
Ce tuning mai exact?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
(03-11-2015, 22:38)Lyvyoo Wrote: Ce tuning mai exact?

I-am inlocuit ciocul cu ceva home-made ca sa-i pot controla retentia si am adaugat un cadran pentru o referinta a gradului de rasnire.

Cam asa arata la final:


Attached Files Thumbnail(s)
   
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#20
buna ideea, dar nu-mi place pensula Smile Intradevar ramane pe topogan ceva cafea dar lovesc usor cu pensula. Eu am pus un reper pe buton, dar reglajul este atat de fin incat este mai ok ce ai facut tu.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#21
Deci cosul de boabe se misca odata cu rotita de reglaj?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
(04-11-2015, 12:45)Lyvyoo Wrote: Deci cosul de boabe se misca odata cu rotita de reglaj?

Exact, intra usor presat in rotita de reglaj.

Scala este presata pe gatul cosului si se roteste odata cu el.
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#23
Super, asa se rezolva imediat reglaul in orb specific Ascaso.

Ne poti lasa fisierul cu acea scala, pentru a-l printa si alti doritori?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#24

(04-11-2015, 14:33)Lyvyoo Wrote: Super, asa se rezolva imediat reglaul in orb specific Ascaso.

Ne poti lasa fisierul cu acea scala, pentru a-l printa si alti doritori?

Sigur, atasat. Trebuie printat cu "Page Scaling: none" din Adobe


Attached Files
.pdf   Acaso I1 diagram final.pdf (Size: 24,85 KB / Downloads: 486)
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#25
sa traiesti!
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#26
Cred ca e ok si pentru alte rasnite, gen Lelit, nu?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#27
(04-11-2015, 16:36)Lyvyoo Wrote: Cred ca e ok si pentru alte rasnite, gen Lelit, nu?

Banuiesc ca da.

Daca nu, se poate genera una personalizata (dimensiune/gradatii) folosind linkul de mai jos:

http://www.blocklayer.com/Circle-Divider.aspx
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#28
Salut. Ca o concluzie, ce ar fi indicat ca si rasnita initiala pentru un incepator in ale espresso?
Aceasta,i2-ul sau lelit-ul care e asemanatoare cu i2 in interior? Am citit un review pe bella barista cum ca i1 ar fi mult mai reusita, cu un grind mai consecvent si mai de calitate. Ceva comparatii cu lelit pl043mmi? Practic calitatea ar creste in ordinea preturilor. Multumesc
 
Reply
#29
Vezi chiar pe acest topic, o pagina mai in spate,  o comparatie data de fabrica Ascaso intre  i1 si i2 iar Lelit-ul baga-l in categoria i2.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#30
Faina ideea cu cadranul....
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)