Hello There, Guest! Login Register

Poll: Interesat ?
You do not have permission to vote in this poll.
Manuala
12.50%
6 12.50%
Electrica
87.50%
42 87.50%
Total 48 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Arco by Goat Story manua-lectric grinder group buy

(09-01-2021, 14:04)renatoa Wrote: Manual adica ?
Dupa cum arata comparatia cu cutitul Kinu de brew, e de asteptat sa dureze mult si cu efort mic.
Dar pentru asta cumperi combo Big Grin

Totusi 20s la 360rpm ~ 120 rotatii pentru 18g de cafea. Acum sunt convis ca tot atatea vor fi necesare si la rasnirea manuala, poate chiar mai putine daca exista (desi nu vad unde) popping. La kinu ma aflu intre 70-90(hai 100).
Era interesant sa-l vedem transpirand dand la manivela. Pana la urma se apropie de 1mil de $ strans. Ar putea sa depuna ceva mai mult efort, sincer.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Lelit PL72 William / Kinu M47 | Past: Ascaso I-STEEL 1

Reply
Eu cred ca un pret final de 450 de euro pentru un combo, e doar un vis frumos, sau o momeala aruncata ca sa aplicam acum pe KS. 
Acest forum, specializat pe cafea preparata acasa, are peste 7600 de membri, toti potentiali clienti pentru o rasnita buna si totusi pentru combo la un pret de aproximativ 170 de euro s-au inscris doar 35 de colegi. Mai mult, rasnite manuale la aprox 80-90 de euro inca mai sunt destule nerevendicate.Nici macar oferta mea de a ceda pledgeul de 250 de euro nu a prezentat vreun interes. Daca Arco va fi la fel, sau doar un pic mai buna decat Phoenix care costa 700 de lei, atunci un pret corect, cu motorizare ar fi cam 250-280 de euro.Sa nu uitam totusi ca pretul unui produs il stabileste cruda piata, nu visul pe norisori pufosi. Parerea mea...

Reply
Eugen, povestea e simpla. E un pledge, nu ai nicio garantie. Sustii un proiect, si atat. Eu am facut pledge anul trecut la caflano kompresso si nu am primit nici azi coletul pentru 3 buc pentru ca nu livreaza EMS in Ro din Corea. 
E un risc. O data ce vor aparea, daca se va dovedi comparabila cu kinu, iti imaginezi ca nimeni nu o sa o revanda la 90E Smile.
450 si mie mi se pare exagerat, de banii aia gasesti rasnite mult mai robuste (ce-i drept nu si atat de flexibile avand posibilitatea sa o iei cu tine oriunde).
O sa vedem. Au raspuns prin comentarii ca VAT este necesar. Am dat email asa cum recomanda echipei lor si astept raspuns. Worst case, fac o romaneasca, desi nu mi-as dori, sau apelez la prieteni (d-aia-i avem, nu?). Pot oricand sa dau detaliile unei firme existente, fiind in Europa nu ai vama si livrarea ar trebui sa ajunga acasa.

Vom vedea.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM

Reply
Sa ne uitam la Gina, celalalt produs al lor.
Pret de KS 160$, si RRP 245$.
Fix la 245$ se vinde pe Amazon acum, nu au lasat un cent... cat de bine se vinde e alta poveste. E adevarat ca Gina nici nu are concurentza...

Despre VAT, cum pot sa il pretinda cand nu este obligatoriu decat daca ai peste 88.000 pe an cifra de afaceri ?
As putea fi pe PFA, unde cifra asta nu e atinsa aproape de nimeni, si atunci nu ma calific ?
Sigur, ar putea sa zica unii ca ce comerciant e ala care nu ruleaza 88k/an... nu e musai sa activez in comert, in IT cifra de afaceri este nu este rulaj de marfa, ci venit personal, cati incaseaza 7000 pe luna? Si pe consultanta IT vreau sa iau un pledge nu ca o marfa pentru revanzare, ci ca sa le dau cadou la clienti ? Care-i problema?

O chestie la Gina care ne-ar fi usurat mult viata... au avut pachete de 4 bucati pe PF, nu pe engross revanzare.
La 540/4=135 pe bucata, fata de 160 pledge-ul single. Ar fi insemnat 211 Euro in cazul Arco, si cred ca era gruparea mult simplificata si fara problema celor 5 manuale. Daca observam sa le fi propus din start, poate acum eram mai relaxati...

Reply
Vlaicu, la rasnite nu e nici o problema cu transportul. A zis Renato ca merge el sa le aduca. Conditia e sa-i decontam cafeaua pentru drum  Big Grin ​​​​​​.

Reply
Hi Vlad,

thank you for getting in touch. If you have already pledged for the wholesale pack you have two options:
- If you have a valid EU VAT, please provide this number or
- you will have to pay the additional 22% of VAT.

If you decide to pay these 22% more please go to your KS profile and update the pledge - you have to additionally back 22% of the entire sum more.
Lelit Bianca + Compak E8 SSP, Bravo Tools, Acaia Pearl, V60/April Brewer+Xeoleo 200W Ghost Burrs, Cafflano Kompresso+Kinu M47

Reply
(06-01-2021, 14:39)renatoa Wrote: Pai 168 Euro de combo pe wholesale probabil nu contin TVA, in timp ce 250 pe retail il contin. TVA sloven, care e 22%
Chiar nu vi s-a parut diferenta maricica doar pentru 7-12 bucati ? Altii nu iti dau nici 5% discount la un asemenea volum...
Deci in cel mai rau caz, combo-ul va ajunge la 168+19% = aproape fix 200 Euro.

Ce v-am zis...

Reply
pe al meu l-am anulat
Lelit Bianca + Compak E8 SSP, Bravo Tools, Acaia Pearl, V60/April Brewer+Xeoleo 200W Ghost Burrs, Cafflano Kompresso+Kinu M47

Reply
Lui tzucky i-au confirmat ca si pachetele individuale si cele wholesale contin tva. Cred ca sunt zapaciti cu tot soiul de cereri si nu mai stiu ce sa raspunda.Oricum, si 200 e e mai putin decat 250 + 16 transport.Probabil ca statul sloven considera ca un pachet de 12 rasnite nu poate fi doar pentru folosul unei singure persoane si atunci ii obliga sa vanda pachetele de 12 doar firmelor in scop de revanzare.La noi se poate importa un camion de tihari pentru consum propriu su se pot vinde cateva sute de apartamente pe PF, din zestrea personala.

Reply
nu mi se par profi si, in plus, mi-a ramas pe creier scartaitul ala al rasniteti

Reply
Multumim de update, Vlad.
Noi mergem înainte.
Dacă vreunul din colegii doritori de manuale din grupul lui Vlad dorește sa continue călătoria alături de mine si colegii din grupul meu, va rog PM

Sent from my iPhone using Tapatalk
La Pavoni Europiccola 2006 | NAKED Profiling Kit | IMS all the way | Baratza Sette 270 v2 | Brewista Smart Scale 1 | Concept-Art tampers | To be continued...

Reply
Eu nu intreb daca se retrage careva din grupul meu, ca sunt sigur ca vor fi inlocuitori, chiar la 200 Smile

Socoteala cu 250+16 nu are sens, nu mai exista 250 de ceva timp... deci comparatia este cu 290.

Reply
Salutare,
Eu eram in grupul lui Vlad, dar aș dori sa continui.
Dacă se retrag si alte persoane din grupurile existente, pe motiv de TVA (sau altele), va rog sa imi spuneți. Eram pe lista cu un Combo.

Oricum, ii multumesc pt inițiativă lui Vlad.

Reply
(11-01-2021, 16:33)renatoa Wrote: Eu nu intreb daca se retrage careva din grupul meu, ca sunt sigur ca vor fi inlocuitori, chiar la 200 Smile

....

Daca s-a eliberat un loc, ma inscriu eu cu un combo.
■  Kinu M38 / M47PH ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  Porlex Tall ► Tefal KI140D ► AeroPress / Hario V60 ■

Reply
(11-01-2021, 16:33)renatoa Wrote: Eu nu intreb daca se retrage careva din grupul meu, ca sunt sigur ca vor fi inlocuitori, chiar la 200 Smile

Socoteala cu 250+16 nu are sens, nu mai exista 250 de ceva timp... deci comparatia este cu 290.
Asa cum ti-am scris in trecut, ma bag eu la combo daca se elibereaza loc.
Lelit PL81T | PL43MMi

Reply
Rog cine a mai ramas "capo di pledge" in acest topic, in afara de mine si Sorin Herea, sa ma contacteze email sau PM pentru a mica discutie.

Reply
Cred ca am mai fi @vlaicu și cu mine.
Ai PM, mulțumesc.

La Pavoni Europiccola 2006 | NAKED Profiling Kit | IMS all the way | Baratza Sette 270 v2 | Brewista Smart Scale 1 | Concept-Art tampers | To be continued...

Reply
Am dat și eu pm ieri. Poate ne auzim când pe seara când toată lumea e mai libera.

Reply
O noua actualizare, de data asta Anze ne prezinta ce parere au EI despre creatia lor, Arco Big Grin

https://www.kickstarter.com/projects/goa...ts/3072446

Reply
Sunt curios care sunt masinile concurente cu care au comparat. 
Comandante, Niche si... ceva Ceado?

Reply
Vrabia... microni visează...
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: aeropress, v60, xeoleo ghost

Reply
Pai conform comparației nici nu înțeleg de ce mai dam banii pe rasnite scumpe. 2500€ poate fi și un ek
Oricum....

Reply
(14-01-2021, 20:17)vlaicu Wrote: Pai conform comparației nici nu înțeleg de ce mai dam banii pe rasnite scumpe. 2500€ poate fi și un ek
Oricum....

Ca sa iti rasneasca in 7-8 secunde in loc de 20? Smile)))

Acum inteleg abordarea lor, au testat caracteristicile care le convin ca sa iasa bine in teste, in cazul asta procentajul de nisip si praf. 

PS: EK-uri single dose? sau vorbim de vreun hack-ul cu irigator?

Reply
Postare dublata. Scuze Sad

Reply
Crezi că entuziaștii folosesc EK sa macine cafea la pungă?

E amuzant că au scuturat un minut și le-a dat fines cu minus... Păreau simpatici până la cascadorii d-astea de marketing jegos...

Reply
(14-01-2021, 20:30)dev Wrote: marketing jegos...

Usor pleonastica formulrea Smile 
Marketingul si etica sunt notiuni antagonice, nu?
Nu ne asteptam sa ne povesteasca unde nu exceleaza, sau unde au probleme.
Cel putin, nu acum, cand inca nu s-au "tras" banii.
Posibil sa ne descopere "provocarile" cu care se lupta in drumul spre perfectiune mai incolo, ca motiv ca intarzie livrarea. 

Sa ma ierte colegii de forum care, la fel ca mine, fac bani din marketing ca sa cheltuie pe cafea si scule. Imi asum in totalitate ce am zis mai sus.

Reply
Sunt comparații de tipul "orice mașină te duce de la A la B" concluzia fiind că numai un prost cumpăra o mașină scumpă.

Eu nu sunt fan cherry picking sau teste relevante doar pentru găini sferice, în vid.

Reply
(14-01-2021, 20:47)tzucky Wrote:
(14-01-2021, 20:30)dev Wrote: marketing jegos...

Usor pleonastica formulrea Smile 
Marketingul si etica sunt notiuni antagonice, nu?
Nu ne asteptam sa ne povesteasca unde nu exceleaza, sau unde au probleme.
Cel putin, nu acum, cand inca nu s-au "tras" banii.
Posibil sa ne descopere "provocarile" cu care se lupta in drumul spre perfectiune mai incolo, ca motiv ca intarzie livrarea. 

Sa ma ierte colegii de forum care, la fel ca mine, fac bani din marketing ca sa cheltuie pe cafea si scule. Imi asum in totalitate ce am zis mai sus.

Pai cam toata lumea care lucreaza la privat face bani indirect din marketing si vanzari ca altfel nu ar mai avea serviciu daca nu s-ar promova si vinde diverse bunuri sau serviciiSmile Acum sunt perfect de acord cu tine ca mulți fac marketing care nu e cu chiar etic.Dar vezi ca isi dau cu firma in cap, daca erau destepti aratau si ceva dezavantaje fata de rasnite scumpe si ziceau 'da, nu e asa buna la anumite capitole ca x care costa 2500eur, dar are totusi niste pcte la fel de bune si e aproape la fel ca aia de 550eur sau clar mai buna ca aia de 220eur..etc

On topic: ei vb de o rasnita populara manuala cu care au facut comparatia, de 220eur, o fi Kinu Phoenix? Sau nu o fi asa populara in alte tari?
Lelit PL81T, ​Kinu M47 Phoenix
​​​​​​Deplasare: Cafflano Kompresso, Porlex Mini, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 

Reply
Comandante e mai mainstream decât Kinu. Cred ca la ea s au raportat

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)