Hello There, Guest! Login Register


Poll: Interesat ?
You do not have permission to vote in this poll.
Manuala
17.33%
13 17.33%
Electrica
82.67%
62 82.67%
Total 75 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Arco by Goat Story manua-lectric grinder group buy

#1
Cum poate unii ati observat, azi s-a lansat un nou proiect care promite sa zgaltzaie putin piata, al slovenului Anze Miklavec, deja cunoscut prin proiectul Gina, finalizat cu succes.

Pagina proiectului este aici:
https://www.kickstarter.com/projects/goa...ee-grinder

Nu ma apuc acum sa explic in mesajul acesta introductiv detaliile proiectului, le poate cerceta fiecare, o sa avem timp sa il disecam in toate partile pana in mai, dar din ce am vazut pana acum imi place suficient de mult ca sa ma lansez intr-o aventura la care va invit si pe voi.

Ma gandesc sa finantez varianta/pachetul en-gross, pe limba noastra group buy, care consta in 12 rasnite, din care 5 manuale si 7 electrificate, inseamnand un pret total de 1580 Euro, care include transport, si... sper sa includa si TVA, fiind o tara EU.
Asta ar aduce pretul si asa mai mult ca rezonabil, la un nivel asa de jos, incat devine chiar suspicios... si chinezariile se dau mai scump... Smile
Mai exact o manuala revine la 84 Euro (fata de 125) si un combo la 168 (fata de 250), daca este sa respectam raportul de 1:2 intre preturile celor doua variante din oferta.
Oricum, combo-ul la 250 Euro a fost o poveste frumoasa, s-au terminat in timp ce scriam acest mesaj, acum varianta electrificata mai este doar la 290 Euro, ceeace face pretul de 168 ceva pur si simplu... beep...

Astept feedback cat mai consistent in aceasta seara, daca sunt amatori in aceste conditii... ma tem ca pana maine sa nu se epuizeze si pachetul wholesale, desi nu are afisat un contor care sa sugereze ca ar fi limitat cumva, in timp sau cantitativ.

PS: Cand vedeti ca s-a atins numarul de 7 la electrice, cu regret, dar nu mai plusati, nu are rost...
 
#2
Trimite-mi in PM contul si de la mine ai banii instant. Smile

(08-12-2020, 20:48)renatoa Wrote: Cum poate unii ati observat, azi s-a lansat un nou proiect care promite sa zgaltzaie putin piata, al slovenului Anze Miklavec, deja cunoscut prin proiectul Gina, finalizat cu succes.

Pagina proiectului este aici:
https://www.kickstarter.com/projects/goa...ee-grinder

Nu ma apuc acum sa explic in mesajul acesta introductiv detaliile proiectului, le poate cerceta fiecare, o sa avem timp sa il disecam in toate partile pana in mai, dar din ce am vazut pana acum imi place suficient de mult ca sa ma lansez intr-o aventura la care va invit si pe voi.

Ma gandesc sa finantez varianta/pachetul en-gross, pe limba noastra group buy, care consta in 12 rasnite, din care 5 manuale si 7 electrificate, inseamnand un pret total de 1580 Euro, care include transport, si... sper sa includa si TVA, fiind o tara EU.
Asta ar aduce pretul si asa mai mult ca rezonabil, la un nivel asa de jos, incat devine chiar suspicios... si chinezariile se dau mai scump... Smile
Mai exact o manuala revine la 84 Euro (fata de 125) si un combo la 168 (fata de 250), daca este sa respectam raportul de 1:2 intre preturile celor doua variante din oferta.
Oricum, combo-ul la 250 Euro a fost o poveste frumoasa, s-au terminat in timp ce scriam acest mesaj, acum varianta electrificata mai este doar la 290 Euro, ceeace face pretul de 168 ceva pur si simplu... beep...

Astept feedback cat mai consistent in aceasta seara, daca sunt amatori in aceste conditii... ma tem ca pana maine sa nu se epuizeze si pachetul wholesale, desi nu are afisat un contor care sa sugereze ca ar fi limitat cumva, in timp sau cantitativ.
Expobar Brewtus IV Rotary Pump | Macap M42M
In WE: Flair Signature Pro Black | Kinu M47 Classic
 
#3
I'm in for a combo.
Au suplimentat cele de 250EUR de la 450 la 500 buc
Espresso: Aram, Flair, Rok. Brew: AeroPress, April, Cafec, Canadiano, Delter, E&B, Gina, Hario, Kalita, Orea. Moka: Araku, E&B, Stelton. Ibric: Soy.
Grind: Aergrind, Arco, Comandante, Hario, Rok. Kettle: Brewista, Fellow, Hario, Takahiro.
 
#4
Din experientele anterioare cu proiecte KS, banii se iau la termenul final, inaintea livrarii, asa ca nu imi cereti acum sa ne cautam de maruntis Smile

In schimb, constat ca nu pot vede cine a votat, credeam ca macar eu ca initiator am posibilitatea asta, poate ne ajuta Liviu...

Cei 4 care au votat deja, in afara de mine, primul pe lista, cu voia dv Smile ii rog sa scrie aici ca sa nu existe discutii.
 
#5
La 168 Euro mă bag și eu pentru un combo!
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
#6
Voi contacta autorul ca sa vad daca pot negocia un wholesale de alt format, asa ca puteti vota liber, dar in principiu doar primele 7 vor conta.
Totusi, autorul nu accepta alte combinatii si nu se aduna nici un amator de manuale, incep sa am o (con)strangere pe undeva... Smile
 
#7
Eu

(08-12-2020, 21:03)renatoa Wrote: Din experientele anterioare cu proiecte KS, banii se iau la termenul final, inaintea livrarii, asa ca nu imi cereti acum sa ne cautam de maruntis Smile

In schimb, constat ca nu pot vede cine a votat, credeam ca macar eu ca initiator am posibilitatea asta, poate ne ajuta Liviu...

Cei 4 care au votat deja, in afara de mine, primul pe lista, cu voia dv Smile ii rog sa scrie aici ca sa nu existe discutii.
Expobar Brewtus IV Rotary Pump | Macap M42M
In WE: Flair Signature Pro Black | Kinu M47 Classic
 
#8
Si eu combo
Vibiemme Super 2B/PID, Honne/Arco, Bullet R1 v2
Prev: Breville BES920XL 2B, Niche Zero, K30, KN-8828B-2K+
Prev: LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E, Baratza Sette 270W, Kinu M47
Prev: Gaggia Evolution PID, Varion Home, Ascaso I-mini I1
 
#9
combo si eu
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
#10
Si eu combo
 
#11
combo si eu
 
#12
Prea tarziu?
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101
 
#13
Combo
Decent, Comandante, etzmax, bentwood
 
#14
Un combo de 168 ma intereseaza si pe mine pentru ca imi place ideea si mi se pare ca merita incurajata.

Detalierea conditiilor probabil se va face pe parcurs.

P.S. Pentru cine e interesat, campania cu 250 euro nu s-a terminat, mie in acest moment imi apar inca 40 de locuri libere, chiar daca sunt deja 9 participanti si la cea de 290
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
#15
Să nu uităm să cerem de 220V!
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
#16
+1 combo
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
#17
Combo si la mine daca se poate. Multumesc!
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
#18
Am aplicat deja pentru pachet, deci il avem securizat, banii se vor trage pe 28 ianuarie, sunt deja 8 doritori de combo, asa ca va urma paruiala din pacate Sad daca liviu nu poate vedea ordinea in care s-a aplicat... 
Poate autorul accepta totusi o extindere, alt format...

Strict din postarile de aici incerc sa construiesc o lista, nu dati cu parul daca nu va vedeti acolo, dati un PM ca sa corectez.

De asemenea ganditi-va ce facem cu cele 5 manuale... cineva trebuie sa le ia si pe alea... Smile
 
#19
Daca se strang multi doritori de combo, poate vanzatorul face o oferta de en-gros, cu plata unui avans pentru rezervare...
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
#20
avem pana acum asa:

1. renatoa
2. R4du
3. mihnea27
4. coffeemilk
5. sorinherea
6. G. Serban
7. incult
8. Adrian@
9. CosminN (?)
10. miro
11. KrisssKros
12. Yuki
13. Jethro
Espresso: Aram, Flair, Rok. Brew: AeroPress, April, Cafec, Canadiano, Delter, E&B, Gina, Hario, Kalita, Orea. Moka: Araku, E&B, Stelton. Ibric: Soy.
Grind: Aergrind, Arco, Comandante, Hario, Rok. Kettle: Brewista, Fellow, Hario, Takahiro.
 
#21
...
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
#22
(08-12-2020, 21:27)mihnea27 Wrote: avem pana acum asa:

1. renatoa
2. R4du
3. mihnea27
4. coffeemilk
5. sorinherea
6. G. Serban
7. incult
8. Adrian@
9. CosminN (?)
10. miro
11. KrisssKros
12. Yuki
13. Jethro

Pe aproape... se pare ca nu toti cei care au votat au si postat si invers, G.Serban a recunoscut ca doar a postat fara sa voteze, de asemenea cel din pozitia de poll 7 (reala) Milan Sun, a votat, dar nu a postat, nu apare in lista, eram cu el in whatsapp in clipa aia... asa ca sunt intr-o mare dilema... Sad

Am scris autorului, asteptam poate accepta un alt format care sa cuprinda sa zicem 12 electrice si nici o manuala...
Daca nu, poate ia altcineva initiativa unui al doilea packet... vad ca s-au strans aproape 14.

(08-12-2020, 21:27)KrisssKros Wrote: Daca se strang multi doritori de combo, poate vanzatorul face o oferta de en-gros, cu plata unui avans pentru rezervare...

Sau poate accepta o livrare separata ulterioara de mecanisme pentru cele 5 manuale...
 
#23
Păi normal se ia ordinea în care s-a postat intenția de cumpărare, așa mi se pare cel mai corect.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
#24
(08-12-2020, 21:48)coffeemilk Wrote: Păi normal se ia ordinea în care s-a postat intenția de cumpărare, așa mi se pare cel mai corect.
Corect.
Uite de ce e bine ca sunt numerotate replyurile in thread Smile
Espresso: Aram, Flair, Rok. Brew: AeroPress, April, Cafec, Canadiano, Delter, E&B, Gina, Hario, Kalita, Orea. Moka: Araku, E&B, Stelton. Ibric: Soy.
Grind: Aergrind, Arco, Comandante, Hario, Rok. Kettle: Brewista, Fellow, Hario, Takahiro.
 
#25
(08-12-2020, 21:26)renatoa Wrote: Am aplicat deja pentru pachet, deci il avem securizat, banii se vor trage pe 28 ianuarie, sunt deja 8 doritori de combo, asa ca va urma paruiala din pacate Sad daca liviu nu poate vedea ordinea in care s-a aplicat... 
Poate autorul accepta totusi o extindere, alt format...

Strict din postarile de aici incerc sa construiesc o lista, nu dati cu parul daca nu va vedeti acolo, dati un PM ca sa corectez.

De asemenea ganditi-va ce facem cu cele 5 manuale... cineva trebuie sa le ia si pe alea... Smile

Multumim renatoa!
Daca ideile lui KrisssKros nu-si au finalitate iar pana pe 28 ianuarie nu se dau si cele 5 manuale, propunerea mea este sa impartim suma la 7 (225 EUR fata de 168), urmand sa recuperam banii la vanzarea manualelor.
Sansele ca pana in mai sa se dea si cele manuale sunt destul de mari (pretul din pachetul asta e cu 33% mai jos decat super early bird si 60% din pretul unui Phoenix). Intri in posesia ei cu 1 luna mai devreme decat daca ai comanda-o direct. Sus cu ele pe Marketplace Wink
Expobar Brewtus IV Rotary Pump | Macap M42M
In WE: Flair Signature Pro Black | Kinu M47 Classic
 
#26
(08-12-2020, 21:58)R4du Wrote:
(08-12-2020, 21:26)renatoa Wrote: Am aplicat deja pentru pachet, deci il avem securizat, banii se vor trage pe 28 ianuarie, sunt deja 8 doritori de combo, asa ca va urma paruiala din pacate Sad daca liviu nu poate vedea ordinea in care s-a aplicat... 
Poate autorul accepta totusi o extindere, alt format...

Strict din postarile de aici incerc sa construiesc o lista, nu dati cu parul daca nu va vedeti acolo, dati un PM ca sa corectez.

De asemenea ganditi-va ce facem cu cele 5 manuale... cineva trebuie sa le ia si pe alea... Smile

Multumim renatoa!
Daca ideile lui KrisssKros nu-si au finalitate iar pana pe 28 ianuarie nu se dau si cele 5 manuale, propunerea mea este sa impartim suma la 7 (225 EUR fata de 168), urmand sa recuperam banii la vanzarea manualelor.
Sansele ca pana in mai sa se dea si cele manuale sunt destul de mari (pretul din pachetul asta e cu 33% mai jos decat super early bird si 60% din pretul unui Phoenix). Intri in posesia ei cu 1 luna mai devreme decat daca ai comanda-o direct. Sus cu ele pe Marketplace Wink

Ideea lui R4du mi se pare foarte buna. Subscriu Smile
Espresso: Aram, Flair, Rok. Brew: AeroPress, April, Cafec, Canadiano, Delter, E&B, Gina, Hario, Kalita, Orea. Moka: Araku, E&B, Stelton. Ibric: Soy.
Grind: Aergrind, Arco, Comandante, Hario, Rok. Kettle: Brewista, Fellow, Hario, Takahiro.
 
#27
In for a Combo, dacă rămâne varianta de negociere EN gross.
Dacă nu, rămân pe prima din cele 5 manuale.
Sa-mi spună inițiatorul thread-Ului ce sa votez, ca sa nu încurc.


Sent from my iPhone using Tapatalk
La Pavoni Europiccola 2006 | NAKED Profiling Kit | IMS all the way | Arco (de vanzare) | Baratza Sette 270 v2 | Brewista Smart Scale 1 | Concept-Art tampers | To be continued...
 
#28
Ma bag si eu pe combo, daca ramane varianta en gross.
"Noi cu cine votam?" - n-am inteles foarte clar pentru ce e votul.
 
#29
(08-12-2020, 22:17)Mr.D Wrote: Ma bag si eu pe combo, daca ramane varianta en gross.
"Noi cu cine votam?" - n-am inteles foarte clar pentru ce e votul.

Poll-ul de la inceputul post-ului
Expobar Brewtus IV Rotary Pump | Macap M42M
In WE: Flair Signature Pro Black | Kinu M47 Classic
 
#30
Salutare! 

Doresc si eu 1 Combo + 1 Manuala.

Am votat varianta "electrifiata".
Lelit Elizabeth PL92T, Kinu M47
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)