Hello There, Guest! Login Register


Aradul are prajitorie de cafea - Rosters.coffee

#31
(20-09-2020, 09:16)rob8402000 Wrote: Confirm seriozitatea si deschiderea fata de client. Despre cafea revin in viitorul apropiat. Inca nu am desfacut pungile de la ei.

Multumim pentru feedback, asteptam si impresiile despre cafea  Smile

(22-09-2020, 13:18)Gabi_M Wrote: A sosit ultima comanda. Ca urmare pot sa ma delectez cu o minunata Ethiopia.
Conform asteptarilor este foarte buna.

Multumim dl. Gabi, chiar am muncit mult la profilul acestei cafele dorind sa ii atenuam aciditatea si sa scoatem un dulce cat mai evident.
 
Reply
#32
Buna, ma.primiti si pe mine alaturi de voi? Smile Fiind putin mai departe de locatia prajitoriei as dori totusi sa fac o vizita si eu pt o degustare si o.comanda bineinteles, asa ca vine intrebarea, in weekend e deschis ? Smile
Lelit PL41TEM ,Eureka single dose, Kinu M47, sita ascaso 14/20, sita ims 12/18 , PF naked
Tamper Lelit 57.35 , Latiera 350ml, LOGOCUPS ,
AEROPRESS , CAFFLANO COMPRESSO
 
Reply
#33
(02-10-2020, 08:56)kcosmin1985 Wrote: Buna, ma.primiti si pe mine alaturi de voi? Smile Fiind putin mai departe de locatia prajitoriei as dori totusi sa fac o vizita si eu pt o degustare si o.comanda bineinteles, asa ca vine intrebarea, in weekend e deschis ? Smile

Salut Cosmin, sambata e teoretic inchis dar poti veni cu mare drag la o degustare Smile sa ne suni te rog inainte de a veni. Te asteptam!
 
Reply
#34
(02-10-2020, 11:41)vlad.rosterscof Wrote:
(02-10-2020, 08:56)kcosmin1985 Wrote: Buna, ma.primiti si pe mine alaturi de voi? Smile Fiind putin mai departe de locatia prajitoriei as dori totusi sa fac o vizita si eu pt o degustare si o.comanda bineinteles, asa ca vine intrebarea, in weekend e deschis ? Smile

Salut Cosmin, sambata e teoretic inchis dar poti veni cu mare drag la o degustare Smile sa ne suni te rog inainte de a veni. Te asteptam!
Sambata viitoare as avea drum catre arad si abia sa degust un espresso bun, cum spunea cineva din pacate lumea se impaca cu un gust amar si ars ca fiind o cafea buna si tare, eu am refuzat sa cred ca o cafea buna e arsa si amara asa ca prefer sa mi prepar singur bautura magica, cu atat mai mult ma bucura faptul ca in sfarsit avem si in arad o prajitorie de cafea
Lelit PL41TEM ,Eureka single dose, Kinu M47, sita ascaso 14/20, sita ims 12/18 , PF naked
Tamper Lelit 57.35 , Latiera 350ml, LOGOCUPS ,
AEROPRESS , CAFFLANO COMPRESSO
 
Reply
#35
(02-10-2020, 12:24)kcosmin1985 Wrote:
(02-10-2020, 11:41)vlad.rosterscof Wrote:
(02-10-2020, 08:56)kcosmin1985 Wrote: Buna, ma.primiti si pe mine alaturi de voi? Smile Fiind putin mai departe de locatia prajitoriei as dori totusi sa fac o vizita si eu pt o degustare si o.comanda bineinteles, asa ca vine intrebarea, in weekend e deschis ? Smile

Salut Cosmin, sambata e teoretic inchis dar poti veni cu mare drag la o degustare Smile sa ne suni te rog inainte de a veni. Te asteptam!
Sambata viitoare as avea drum catre arad si abia sa degust un espresso bun, cum spunea cineva din pacate lumea se impaca cu un gust amar si ars ca fiind o cafea buna si tare, eu am refuzat sa cred ca o cafea buna e arsa si amara asa ca prefer sa mi prepar singur bautura magica, cu atat mai mult ma bucura faptul ca in sfarsit avem si in arad o prajitorie de cafea
Te asteptam la un espresso. Speram sa schimbam mentalitati in vestul tarii, incet cu treaba buna. Pana atunci, spor la cafele!
 
Reply
#36
Pentru ca am primit mai multe mesaje din partea voastra in care ne indemnati sa aratam public cum arata prajitoria si cum prajim cafeaua, am pregatit un set de poze pe care le atasam cu drag mai jos.


Attached Files Thumbnail(s)
                       
 
Reply
#37
Frumos, imi pare rau ca nu am ajuns sambata din cauza lucrului sa vad live locatia, pt o degustare si o comanda de cafea, poate cu alta ocazia cum am drum catre arad, toate bune
Lelit PL41TEM ,Eureka single dose, Kinu M47, sita ascaso 14/20, sita ims 12/18 , PF naked
Tamper Lelit 57.35 , Latiera 350ml, LOGOCUPS ,
AEROPRESS , CAFFLANO COMPRESSO
 
Reply
#38
(13-10-2020, 03:55)kcosmin1985 Wrote: Frumos, imi pare rau ca nu am ajuns sambata din cauza lucrului sa vad live locatia, pt o degustare si o comanda de cafea, poate cu alta ocazia cum am drum catre arad, toate bune
Te asteptam oricand!
 
Reply
#39
14 gr cafea, 35 gr in 30 sec la 93gr , un gust delicios dulce fructat, multumesc vlad pt aceasta cafea minunata

[Image: eRgdqS9.jpg]
Lelit PL41TEM ,Eureka single dose, Kinu M47, sita ascaso 14/20, sita ims 12/18 , PF naked
Tamper Lelit 57.35 , Latiera 350ml, LOGOCUPS ,
AEROPRESS , CAFFLANO COMPRESSO
 
Reply
#40
Salut Cosmin, ne bucuram ca ai reusit sa ajungi la noi, multumim pentru aprecieri si suntem bucurosi ca iti place. Asteptam revederea, pana atunci vom pregati o cafea noua care credem noi ca e deosebita Smile
 
Reply
#41
Luni am primit ultima comanda, doua pungi de Indonesia de 500 grame. Pentru ca era prajita in aceeasi zi a trebuit sa astept pina azi pentru a putea sa o savurez. 
Ca de obicei e foarte, foarte buna.

PS Vlad, nu ne spui secretul in legatura cu noua cafea? Vrei sa ne faci curiosi?[Image: vGsKno6.jpg]
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#42
Mai pastram putin secretul Smile
 
Reply
#43
Salutare Espressomani,

revin cu update-uri legat de cateva dintre cafelele noastre. Stocul de Ethiopia Sidamo s-a epuizat, asteptam recolta anului 2020 Smile
Ca si noutati, dupa cateva saptamani de testari si profilari, am adaugat o noua cafea din Ethiopia, regiunea Nensebo, statia de spalare Gora Kone (altitudine de crestere 1950-2050m, cupping score 88). Pentru cafeaua aceasta am incercat sa abordam acelasi stil de prajire, accentuand gustul dulce al cafelei si o aciditate placuta. Datorita faptului ca aceasta cafea este procesata natural, ne-a permis sa o prajim mai light, probabil cea mai light abordare a noastra de pana acum. La aceasta cafea se pot regasi note de ciocolata, nuci, o aciditate placuta, o recomandam la espresso dupa o degazare de 7-10 zile.
Cafeaua face parte din oferta de black friday pana duminica, 15 noiembrie. 
Orice feedback este binevenit.

Salutari,
Vlad
 
Reply
#44
Exact asta! Ciocolata fina cu stafide la prima impresie. Chiar e îmbucurător progresul pentru un prajitor nou... Felicitări Vlad![Image: pNpzTtf.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#45
Salut, Vlad. Pentru ca m-am nascut si am crescut la Arad, inclin sa incep cu voi procesul de trecere de la cafea comerciala la cafea proaspat prajita. Nu sunt obisnuit cu cafea acida, beau moka, cu zahar si uneori lapte de zeci de ani. Cu ce, de la voi, as putea sa incep, ca sa imi "fie tranzitia usoara", spre loc luminat, loc cu arome, loc cu gust? Smile (fara verdeata, fara odihna)

Momentan sunt in perioada de tatonare cu prima rasnita si primul espressor. Merci.
Mignon Specialita | Lelit PL91T | Bialetti V6
 
Reply
#46
(19-11-2020, 12:21)CoffeePlease Wrote: Salut, Vlad. Pentru ca m-am nascut si am crescut la Arad, inclin sa incep cu voi procesul de trecere de la cafea comerciala la cafea proaspat prajita. Nu sunt obisnuit cu cafea acida, beau moka, cu zahar si uneori lapte de zeci de ani. Cu ce, de la voi, as putea sa incep, ca sa imi "fie tranzitia usoara", spre loc luminat, loc cu arome, loc cu gust? Smile (fara verdeata, fara odihna)

Momentan sunt in perioada de tatonare cu prima rasnita si primul espressor. Merci.
Costa rica si nicaragua le am incercat si sunt foarte bune, nicaragua am inceput de cateva zile si parca e putin mai dulce decat costa rica ?
Lelit PL41TEM ,Eureka single dose, Kinu M47, sita ascaso 14/20, sita ims 12/18 , PF naked
Tamper Lelit 57.35 , Latiera 350ml, LOGOCUPS ,
AEROPRESS , CAFFLANO COMPRESSO
 
Reply
#47
Merci.
Mignon Specialita | Lelit PL91T | Bialetti V6
 
Reply
#48
(19-11-2020, 12:21)CoffeePlease Wrote: Salut, Vlad. Pentru ca m-am nascut si am crescut la Arad, inclin sa incep cu voi procesul de trecere de la cafea comerciala la cafea proaspat prajita. Nu sunt obisnuit cu cafea acida, beau moka, cu zahar si uneori lapte de zeci de ani. Cu ce, de la voi, as putea sa incep, ca sa imi "fie tranzitia usoara", spre loc luminat, loc cu arome, loc cu gust? Smile (fara verdeata, fara odihna)

Momentan sunt in perioada de tatonare cu prima rasnita si primul espressor. Merci.
Salut, ma bucur ca treci pe partea luminata a cafelei Smile pentru inceput ti-as recomanda Guatemala, o cafea washed cu note de ciocolata si cu aciditate scazuta si Columbia, care are o procesare red honey, e foarte dulce, cu o aroma de lichior zicem noi Smile Gradul de prajire pentru aceste cafele e mediu, pretabil pentru o tranzitie cat mai usoara, dar cu toate acestea aromata Smile daca ai nevoie de sfaturi, nu ezita sa-mi scrii.
Vlad

(19-11-2020, 15:53)kcosmin1985 Wrote:
(19-11-2020, 12:21)CoffeePlease Wrote: Salut, Vlad. Pentru ca m-am nascut si am crescut la Arad, inclin sa incep cu voi procesul de trecere de la cafea comerciala la cafea proaspat prajita. Nu sunt obisnuit cu cafea acida, beau moka, cu zahar si uneori lapte de zeci de ani. Cu ce, de la voi, as putea sa incep, ca sa imi "fie tranzitia usoara", spre loc luminat, loc cu arome, loc cu gust? Smile (fara verdeata, fara odihna)

Momentan sunt in perioada de tatonare cu prima rasnita si primul espressor. Merci.
Costa rica si nicaragua le am incercat si sunt foarte bune, nicaragua am inceput de cateva zile si parca e putin mai dulce decat costa rica ?

Multumim pentru feedback Cosmin. Te asteptam si la noua gora kone, cred ca o sa-ti placa Smile
 
Reply
#49
Inițial tot la Columbia și Guatemala mă oprisem și eu, citind descrierea. Ok, câte una din fiecare să fie.

Plasez comanda imediat, poate ajunge la Dumbrăvița până sâmbătă.
L.E.: Gata, am plasat-o.
Mignon Specialita | Lelit PL91T | Bialetti V6
 
Reply
#50
Azi m-am delectat pentru prima data cu o ceasca de Ethiopia Gora Kone.
Foarte buna, primele note pe care le-am simtit au fost de nuci dar si de ciocolata. Cu toate ca este o cafea africana si prajita mai light aciditatea este moderata si foarte placuta.
Categoric intra in topul personal.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#51
(24-11-2020, 19:46)Gabi_M Wrote: Azi m-am delectat pentru prima data cu o ceasca de Ethiopia Gora Kone.
Foarte buna, primele note pe care le-am simtit au fost de nuci dar si de ciocolata. Cu toate ca este o cafea africana si prajita mai light aciditatea este moderata si foarte placuta.
Categoric intra in topul personal.

Multumim pentru aprecieri domnule Gabi. Ne bucuram ca va place profilul, am muncit mult sa il dezvoltam Smile
 
Reply
#52
Salutare espressomani,

dat fiind ca numarul posesorilor de lelit bianca este in contiuna crestere, am hotarat sa incepem un mic jurnal de profilare pentru cafelele noastre. De retinut ca valorile nu sunt absolute, rezultatele acestea le-am obtinut la o cafea prjita de 4 zile.

Cafea Ethiopia Gore kone procesare naturală, note dulci, aciditate lactica, note de baza ciocolata cu lapte, prăjire light-medium
Rasnita folosita: kinu m47 phoenix, grad rasnitare 2.2
Temperatura 90 grade
Pentru profilare am decis să păstrez constante cantitatea de cafea folosită (18,5 grame) și să opresc extracția la 38 de grame, gradul de rășnițare (2,2) și temperatura (90 grade) ; urmând ca odată găsit profilul preferat, să mă joc și cu celălalte constante.
 
  1. Extractie fără preinfuzie, paddle deschis dreapta max
    18,5 gr in 38 gr out, timp extractie 31 s, presiune 9.5 bar


       2. Extracție cu preinfuzie, start cu paddle la jumătateStart, după 8 sec paddle max.
       18,5 gr in 38 gr out, timp extractie 35 s, presiune 9 bar
 

       3.Extracție începută cu paddle inchis, deschis paddle si ajustat în așa fel încât curgerea sa aibă loc la 3 bari             pentru primele 18 grame
       
18,5 gr in 38 gr out, timp extractie primele 18 grame 22 sec la 3 bar, paddle max timp total extracție 31 sec
       Observații: de departe profil preferat, cafeaua s-a deschis ca și arome, gustul este echilibrat.
 
Odată găsit un profil care îmi place, am decis să îl păstrez și să explorez plaja de temperatura 88 – 92 grade.
Primul experiment pe profilul numărul 3 a fost cu apa setată la 88 de grade, curgerea a fost similară, cafeaua mi s-a părut oarecum subextrasă, sub rezultatele la 90 de grade
A doua oară am setat apa la 92 de grade, am folosit tot profilul numărul 3, timpul total de extractie a fost la 30 de secunde și pot spune că am găsit echilibrul perfect pentru gusturile mele. We have a winner!
 
Reply
#53
O noua provizie de cafea. Pentru ca a fost prajita azi, trebuie sa mai astept citeva zile pina sa o savurez.
[Image: pgWaoMG.jpg]
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#54
Asteptam feedback Smile
 
Reply
#55
Un mare BRAVO si de la mine, la Vlad, dincolo de experimentele cu profilarea care ma bucura desigur fiind fan, se vede clar o evolutie de la trimestru la trimestru ca sa zic asa, ultima runda bauta de Pasti fiind in opinia mea si cred ca nu numai, cea mai reusita prajire de pana acum. Eu zic ca e general valabil, daca stai cu burta pe carte si pe prajitor nu ai cum sa nu progresezi, batch dupa batch...

Cafeaua postata de Gabi mai sus am avut-o fara eticheta caci nu erau gata inca, dar cu siguranta continutul era de Columbia Best of Antioquia, printre "Columbiile" de top 5 baute in ultimul an. Inteleg ca si sursa e una foarte ok. Dintre cele 3 baute de mine, aceasta a avut profilul cel mai suculent si aromele de asemenea fructate, tragand-o pe EK in profilare unde a mers extrem de bine si pe Honne in extractiile straight pt ca aveam bevoie de mai multe particule fine fata de EK, fiind o cafea de un "light solubil" pe care merita sa il pastrezi in portofoliu. Poate fi considerata o cafea pentru cei care au ajuns cu prepararea la un nivel mediu macar, datorita unei prajiri mai deschise si a unei aciditati extrem de placute pe care trebuie sa ai grija sa nu o duci in lamaie ci spre mar golden semicopt.

Tot de la Rosters am baut  Ethiopia Gora Kone, majoritatea pe Aeropress cat am fost plecat si putin pe espresso acasa. Iarasi o cafea foarte ok, un omni ce a mers bine de tot pe filtrare. Nu stiu in V60 ca nu ma pricep, dar pe Aeropress a fost de asemenea suculenta.

El Salvador e pentru pasionatii de cappuccino, pare perfecta in lapte, fara bitter in espresso, fara flori, fructe si zorzoane, ca o ciocolata cu lapte.

Mai jos Columbia:
[Image: dAalES3.jpg][Image: rgGwVQn.jpg][Image: gT6XaDI.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#56
Si eu pot confirma ca pe v60 si moka a iesit foarte bine Columbia, din pacate am luat doar o punga si am apucat sa trag astazi cu ceea ce a mai ramas 3 shoot-uri de espresso. Maine incep punga de El Salvador Smile
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
#57
(12-05-2021, 14:35)vlad.rosterscof Wrote: Asteptam feedback Smile
Intentionam sa o incerc miine dar sint plecat de dimineata devreme pina seara. Vineri o incerc neaparat. Pina atunci ma multumesc sa miros aroma care iese prin supapa...
Din pacate nu prea pot sa identific tot felul de note. Oare sint defecte papilele mele? Sau eventual m-ar ajuta alta risnita?
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#58
(12-05-2021, 15:31)Lyvyoo Wrote: Un mare BRAVO si de la mine, la Vlad, dincolo de experimentele cu profilarea care ma bucura desigur fiind fan, se vede clar o evolutie de la trimestru la trimestru ca sa zic asa, ultima runda bauta de Pasti fiind in opinia mea si cred ca nu numai, cea mai reusita prajire de pana acum. Eu zic ca e general valabil, daca stai cu burta pe carte si pe prajitor nu ai cum sa nu progresezi, batch dupa batch...

Cafeaua postata de Gabi mai sus am avut-o fara eticheta caci nu erau gata inca, dar cu siguranta continutul era de Columbia Best of Antioquia, printre "Columbiile" de top 5 baute in ultimul an. Inteleg ca si sursa e una foarte ok. Dintre cele 3 baute de mine, aceasta a avut profilul cel mai suculent si aromele de asemenea fructate, tragand-o pe EK in profilare unde a mers extrem de bine si pe Honne in extractiile straight pt ca aveam bevoie de mai multe particule fine fata de EK, fiind o cafea de un "light solubil" pe care merita sa il pastrezi in portofoliu. Poate fi considerata o cafea pentru cei care au ajuns cu prepararea la un nivel mediu macar, datorita unei prajiri mai deschise si a unei aciditati extrem de placute pe care trebuie sa ai grija sa nu o duci in lamaie ci spre mar golden semicopt.

Tot de la Rosters am baut  Ethiopia Gora Kone, majoritatea pe Aeropress cat am fost plecat si putin pe espresso acasa. Iarasi o cafea foarte ok, un omni ce a mers bine de tot pe filtrare. Nu stiu in V60 ca nu ma pricep, dar pe Aeropress a fost de asemenea suculenta.

El Salvador e pentru pasionatii de cappuccino, pare perfecta in lapte, fara bitter in espresso, fara flori, fructe si zorzoane, ca o ciocolata cu lapte.

Mai jos Columbia:
[Image: dAalES3.jpg][Image: rgGwVQn.jpg][Image: gT6XaDI.jpg]

Multumim Liviu pentru feedback si suport. Pe masura ce acumulam incredere si experienta vom aduce loturi tot mai interesante de cafea, momentan progresam in arta prajitului si le multumim clientilor nostri pentru sustinere si pentru feedback-ul punctual Smile

(12-05-2021, 20:03)Tiranator Wrote: Si eu pot confirma ca pe v60 si moka a iesit foarte bine Columbia, din pacate am luat doar o punga si am apucat sa trag astazi cu ceea ce a mai ramas 3 shoot-uri de espresso. Maine incep punga de El Salvador Smile

Multumim, te mai asteptam la prajitorie! Am banuit ca ar fi pe gustul tau. Numai bine Smile

(12-05-2021, 20:27)Gabi_M Wrote:
(12-05-2021, 14:35)vlad.rosterscof Wrote: Asteptam feedback Smile
Intentionam sa o incerc miine dar sint plecat de dimineata devreme pina seara. Vineri o incerc neaparat. Pina atunci ma multumesc sa miros aroma care iese prin supapa...
Din pacate nu prea pot sa identific tot felul de note. Oare sint defecte papilele mele? Sau eventual m-ar ajuta alta risnita?
Recomand putin antrenament inainte de a va apuca de investitii (https://www.youtube.com/watch?v=kEZZCQTSSAg).
Salutari, Vlad
 
Reply
#59
După cum am menționat mai sus Columbia e foarte buna, am trecut pe punga de el Salvador am tot incercat extracții clasice și nu prea mi-a plăcut ce ieșea, de multe ori un after taste amar, nimic prea pronunțat. Astăzi am zis sa incerc o preinfuzie lunga pe la 2bari și să reduc temp la 90 de grade, raport 1:2.2 cu 18g. Am ținut padela in pozitia aia in jur de 17 sec până au apărut primii picuri apoi am deschis-o la maxim. Mi-a ieșit o cafea atât de bună că am și uitat sa o pozez, fara pic de amar, dulce, echilibrată și cu un after taste lung de înghețată cu ciocolata. Smile [Image: kvX5H8T.jpg]
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
#60
(15-05-2021, 10:35)Tiranator Wrote: După cum am menționat mai sus Columbia e foarte buna, am trecut pe punga de el Salvador am tot incercat extracții clasice și nu prea mi-a plăcut ce ieșea, de multe ori un after taste amar, nimic prea pronunțat. Astăzi am zis sa incerc o preinfuzie lunga pe la 2bari și să reduc temp la 90 de grade, raport 1:2.2 cu 18g. Am ținut padela in pozitia aia in jur de 17 sec până au apărut primii picuri apoi am deschis-o la maxim. Mi-a ieșit o cafea atât de bună că am și uitat sa o pozez, fara pic de amar, dulce, echilibrată și cu un after taste lung de înghețată cu ciocolata. Smile [Image: kvX5H8T.jpg]

Buna Alex,
Ma bucur ca ei reusit sa extragi Salvador exact cum iti place, pentru cei fara posibilitate de preinfuzie manuala recomand pe cafeaua asta sa se renunte la preinfuzie si sa extraga cafeaua la o temperatura mai mica (plaja 88-90 de grade).
Felicitari pentru noua achizitie, dam o cafea Big Grin

Vlad
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)