Hello There, Guest! Login Register

Amator de espresso pregatit de upgrade

(24-06-2022, 19:28)Dan_R Wrote: Ai obtinut acest shot cu portafiltrul original taiat ?  Esti pe drumul cel bun.

Cu portafiltrul original si sita IMS. Portafiltru inca nu e taiat. Doar am scos plasticul ala din el sa incapa sita.

O sa fac video cum se face extractia dupa ce tai portafiltrul.
Delonghi Dedica; Eureka Mignon Specialita

Reply
(24-06-2022, 15:46)Flaviu Wrote: Urmeaza azi sa sacrific portafiltru original, am sa il convertesc in portafiltru bottomless cu flexul  

Dacă vrei să iasă mai frumos și mai sigur(daca nu ai experiență cu flexul poate fi periculos), cumpăra un set dintrăsta de carote și vei fi mulțumit de rezultat.

https://www.leroymerlin.ro/produse/acces...5-mm/14454
Toper Cafemino 1kg + TC4s, Brewtus, Gaggia Mini extra spring+Pid, La Pavoni Professional, Gaggia Evolution PID, Cafflano Kompresso, Kinu Phoenix, 1Zpresso JE-PLUS, Niche Zero, Mahlkonig K30 & Vario, ARCO-duo

Reply
(25-06-2022, 08:26)umarianos Wrote: Dacă vrei să iasă mai frumos și mai sigur(daca nu ai experiență cu flexul poate fi periculos), cumpăra un set dintrăsta de carote și vei fi mulțumit de rezultat.

Salut,

Carotele alea sunt pentru taiat lemn. Nu poti taia metal cu ele.
Oricum am reusit sa tai cu flexul  Wink

Nu e cea mai eleganta executie, dar pentru o vreme merge si asa:
[Image: Gq38drR.jpg][Image: VcqMRLG.jpg][Image: H1XNQkN.jpg]

Primul shot extras dupa ce am taiat fundul la portafiltru:

Video

16g in, 40 out, 30 sec

Pentru gustul meu mi se pare putin prea acida (acra). Ce nu fac bine, sau ce ar trebui sa fac pt un rezultat mai bun?
Se vede in video ca nu e bine distribuita cafeaua in filtru, pt ca nu curge frumos dintr-un singur fir cafeaua. Am sa cumpar si ceva distribuitor de cafea  Smile

Reply
Eu aș scădea doza cu 0.5g astfel încât să se extragă mai mult din cafea și să curgă puțin mai repede.
Pe un espressor cu PID aș crește temperatura, în cazul tău ar trebui să te asiguri că e totul bine încălzit.
DF64, Mazzer Mini 58mm | Lelit PL41TEM, La Pavoni Europiccola 1979

Reply
Din pacate, la espressoarele de acest tip (cu portafiltru presurizat), daca este posibil, ar trebuie sa faci unele modificari, odata cu depresurizarea portafiltrului. In mod normal, ar fi necesara o scadere a presiunii pompei, de la 15bari la 10bari, pentru a evita chanellingul, care se observa in videoul postat. Daca aparatul are posibilitatea de a seta 2-3 trepte de temperatura, atunci ar fi bine sa mergi pe trepta cea mai ridicata. In rest, este necesar sa gasesti un echilibrului, intre gradul de rasnire si cantitatea de cafea folosita. Altfel, simpla respectare a regulii binecumoscute, 16g in, 32-40g out, in 25-30 sec, nu va fi suficienta pentru a obtine gustul dorit.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R

Reply
Eu unu sunt mulțumit de rezultat.

Reply
(25-06-2022, 21:44)Flaviu Wrote:
(25-06-2022, 08:26)umarianos Wrote: Dacă vrei să iasă mai frumos și mai sigur(daca nu ai experiență cu flexul poate fi periculos), cumpăra un set dintrăsta de carote și vei fi mulțumit de rezultat.

Carotele alea sunt pentru taiat lemn. Nu poti taia metal cu ele.
Oricum am reusit sa tai cu flexul  Wink

Dacă nu aș fi tăiat vreo 10 pf-uri cu o singura cărora dintraia "pentru lemn" (și mai duce) mai ziceam ....

Ai făcut treabă bună și cu flexul, slavă Cerului că toată lumea este nevătămată.
[Image: c3538607bd7e946d44b9a54aff2439f0.jpg][Image: 0a0cad5f008127a0d382c2d5bf5b7fca.jpg][Image: b7f055b3b17496caa6e46c929326a3bd.jpg]
Toper Cafemino 1kg + TC4s, Brewtus, Gaggia Mini extra spring+Pid, La Pavoni Professional, Gaggia Evolution PID, Cafflano Kompresso, Kinu Phoenix, 1Zpresso JE-PLUS, Niche Zero, Mahlkonig K30 & Vario, ARCO-duo

Reply
Dar putea la fel de bine sa ia diamantata pentru metal. Eu am folosit-o sa pun manometre în inoxul de pe Nuova Simonelli. Soluții exista, na.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 | Past: Ascaso I-STEEL 1

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)