Hello There, Guest! Login Register

Alternative site pentru grupul Lelit 57mm (ex. sita Ascaso )

Nici eu nu am schimbat arcul. Singurul lucru la care trebuie sa ai grija este ca atunci când arunci pucul sa nu cada si sita. Eu pur și simplu tin cu degetul mare marginea sitei si arunc pucul normal.
Lelit PL41TEM + Eureka Mignon SD , sita IMS 12/18 g / Ascaso 14-20 g

Reply
Scopul arcului mai tare e să nu mai ții cu degetul și să reziste la scuturat viguros Smile
Lelit Anna, William

Reply
salutare, am achizitionat un Lelit Grace de curand si am cateva intrebari:

1. intentionez sa cumpar un portafiltru naked de la lelit, e buna acea sita sau necesita upgrade?
2. pentru portafiltrul standard ce sita recomandati?
3. merita sa schimb si sita de la dus de pe grup?
4. ce tamper imi recomandati? cel lelit de 57.35 sau motta de 57? 

Multumesc anticipat!

Reply
Colegu, ești puțin off-topic (dar felicitări pentru achiziție). Dă și tu o căutare după  Lelit Grace în titlu și vei găsi pagina dedicată aparatului. La cele mai multe dintre întrebările tale, tu îți vei putea răspunde, după preferințe și după buget...

Sita de la Ascaso despre care este vorba aici, este ok - nefiind de profil barista, tot am putut observa niște shoturi mai bune doar din schimbatul sitei. La această sită folosesc tamperul și nivelatorul de la motta (din păcate nu le-am măsurat să văd dacă sunt 57 sau 57.35) și sunt mulțumit de rezultate. 

La întrebarea 1. poți folosi această sită atât cu portafiltru normal cât și cu naked. Unii simt nevoia să înlocuiască arcul însă nu e mare dramă dacă nu îl schimbi (cafeaua o să aibe același gust). Vezi doar să cumperi sita și arcul din aceeași comandă (să nu faci ca mine și să le comanzi separat Smile))) e greu să-mi explic singur prostia). 

Spor!
--
Lelit PL81T & DF83

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)