Hello There, Guest! Login Register

Alternative site pentru grupul Lelit 57mm (ex. sita Ascaso )

El Salvador de la Hedone
Espressorul nu e reglat la 9 bari...e cum a venit din fabrica.
Bezzera MAGICA | TTP Coffee Sensor | Quamar M80E | Kinu M47 | IMS Nanotech 16/18gr | Motta knock box | Tamper Motta Competition | Pitcher Motta 35cl | Kompresso

Reply
Multumesc pt raspuns, mai testez sa vad de ce la mine picaturile initiale sunt mai mult in centru si nu si pe extremitati, in pofida wdt-ului si grijii la distributie si a unei rasnite tot cu cutite conice. Poate fi si cafeaua Smile
Honne, Fellow Ode, 1zpresso JX

Reply
Inca o curgere FullHD filmata cu DSLR (5D Mark II si Canon 180mm f3,5 L Macro 1:1)

Bezzera MAGICA | TTP Coffee Sensor | Quamar M80E | Kinu M47 | IMS Nanotech 16/18gr | Motta knock box | Tamper Motta Competition | Pitcher Motta 35cl | Kompresso

Reply
Primit si eu, dupa aceeași regula eficientă a trimiterii unitare a comenzilor, sita (ascaso made) 57 mm pentru Lelit PL41, la doar cateva zile de la comanda

Pare de calitate, insa am luat-o de la capat cu ajustările pe 043MMi, întrucât e altfel perforata (nu stiu cum sa zic altfel) decat cea dubla, lelit, inclusă .

E la ochi/mâna vizibila capacitatea crescută a sitei de a "primi" cafeaua in ea

Mulțumesc

Sent from my iPhone using Tapatalk
Bezzera Unica PID MN (prev: Lelit PL41E) + Ceado E5p (prev: Lelit PL043 mmi) + Tamper competition Motta (58.4 mm), Tamper Motta Aluminium (58 mm) + sita dus IMS, site-filtru IMS competition (8 si, respectiv, 16 gr.) + lattiera Richard

Reply
Eu nu am sesizat nici o diferența notabila, între Ascaso si cea originala dubla.
ECM Clasika PID II,flow control,Macap M2D,Kinu M47,VST,WDT tool etc...

Reply
Marea diferenta este ca poti pune mai multa cafea
#Lelit Bianca V3 #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #Mahlkonig Vario K30 

Reply
Salutare! Ma inscriu si eu printre persoanele care au primit sita Ascaso de 57mm (achitata pe 25-Ianuarie si primita la cateva zile dupa comanda). Sita noua este mai incapatoare fata de cea primita cu aparatul. Asa cum mentioneaza si colegii mai sus acest aspect se observa cu ochiul liber. In noua sita intra 19/19.5g de cafea.

In plus am observat ca sita noua este ceva mai ingusta/subtire, deoarece iese mult mai usor din portafiltru atunci cand se arunca puc-ul. Dar acest aspect nu afecteaza cu nimic rezultatul din ceasca.
Lelit PL41TEM | Kinu M47 & Lelit PL43MMi | Tamper Inox Lelit | Ascaso Precision Competition Filter

Reply
La mine marea diferenta este ca inainte nu stiu ce faceam ce nu faceam bine dar de f multe ori puc-ul ramanea lipit de dus. Acum am schimbat deja vreo 5 tipuri de cafea si nu s-a mai lipit niciodata cu sita noua. Ca si gramaj am observat ca depinde de tipul cafelei. Intre 18-19.5 g cam asta e intervalul meu de folosire.
Lelit PL41TEM + Lelit PL043MMI + Ascaso Precision Competition Filter 57mm + Tamper LELIT PL 100

Reply
Ați folosit sită dublă La San Marco, ce părere aveți? Oare se potrivește la un espressor Lelit PL81T? Am găsit cu 25 de lei aici: https://www.mag-pro.ro/romanian/529027.html și mă gândesc să o probez. Luni cred că fac o vizită la acest magazin oricum, chiar locuiesc în apropiere.
Lelit PL81T, Fiorenzato F64E

Reply
(03-03-2017, 19:19)mihai.savu Wrote: Ați folosit sită dublă La San Marco, ce părere aveți? Oare se potrivește la un espressor Lelit PL81T? Am găsit cu 25 de lei aici: https://www.mag-pro.ro/romanian/529027.html și mă gândesc să o probez. Luni cred că fac o vizită la acest magazin oricum, chiar locuiesc în apropiere.

Salut,

Ți-ai achiziționat sita? Și ei sunt posesor de Lelit PL81T și mă interesează o sită mai încăpătoare.
Prezent: Vibiemme Domobar Super Electronica, Sita IMS Superfine 18÷20g, Inel de dozare Barista Space, Cantar Barista Space, Distribuitor AVX, Honne, Kinu M47, Cafflano Kompresso
Trecut: Lelit PL81T, Sita Ascaso 18g, Portafiltru fara fund, Inel de dozare Suncoffee, Nivelator si Tamper Lelit

Reply
Magazinul mag-pro este mai mult un birou, nu au nimic pe stoc. Nu se poate comanda direct din magazin și nici cu ridicare din magazin, pentru că nu îmi pot oferi chitanță. De aceea trebuie comandat online și chitanța o primesc de la curier.

Până la urmă am renunțat și la comanda online din cauza neajunsurilor de mai sus (nu sunt de acord să achit curierul pentru că locuiesc foarte aproape de ei). În afară de asta, nu au prea găsit sită filtru de 57 mm pe propriul lor site, ceea ce m-a făcut să iau decizia de a nu comanda prin ei, cel puțin deocamdată. @florandrei, dacă o comanzi, te-aș ruga să împărtășești impresiile tale.

În final am comandat sită Ascaso pe 57 mm prin @mr. beanTec la prețul de 40 de lei, redus pentru espressomani. Transportul va mai fi încă 12 lei. Ulterior am citit aici că sita Ascaso l-a făcut pe @cradun să nu simtă lipsa grupului de 58 mm, este o informație utilă.

Reply
Parerea mea este ca diametrul de 57 vs 58 mm este irelevant si se pedaleaza complet eronat sau rau intentionat pe acest aspect.Am avut Lelit Tem,cu 57 mm diametru sita Ascaso luata tot de la beantec,acum am Magica cu 58 mm diametru si e61...Poate ca fluier in biserica dar imi asum riscul,nu simt nici o diferenta in bine la Magica fata de Lelit pe partea de espresso! Angry Ba din contra,as zice ca la Lelit imi placea mai mult gustul cafelei si am luat cafea proaspat prajita de la cafegiu,hedone,ecuador,yume,claro,origo etc Inca o treaba extrem de enervanta este durata de incalzire a grupului e61(aici stiam in ce ma bag).Pentru nevoile mele era perfect un Profitec Pro300 dar am zis ca-i pacat sa dau atatia bani pe ala ca n-are grup e61...aaiureaa.Pe partea de frotare in schimb Magica nu discuta cu Lelit-ul.Aici,jos palaria.

Reply
(07-03-2017, 17:01)mihai.savu Wrote: Magazinul mag-pro este mai mult un birou, nu au nimic pe stoc. Nu se poate comanda direct din magazin și nici cu ridicare din magazin, pentru că nu îmi pot oferi chitanță. De aceea trebuie comandat online și chitanța o primesc de la curier.

Până la urmă am renunțat și la comanda online din cauza neajunsurilor de mai sus (nu sunt de acord să achit curierul pentru că locuiesc foarte aproape de ei). În afară de asta, nu au prea găsit sită filtru de 57 mm pe propriul lor site, ceea ce m-a făcut să iau decizia de a nu comanda prin ei, cel puțin deocamdată. @florandrei, dacă o comanzi, te-aș ruga să împărtășești impresiile tale.

În final am comandat sită Ascaso pe 57 mm prin @mr. beanTec la prețul de 40 de lei, redus pentru espressomani. Transportul va mai fi încă 12 lei. Ulterior am citit aici că sita Ascaso l-a făcut pe @cradun să nu simtă lipsa grupului de 58 mm, este o informație utilă.
Când îți sosește sita Ascaso, împărtășește te rog impresiile pe care ți le lasă. Eu nu locuiesc în București.
Prezent: Vibiemme Domobar Super Electronica, Sita IMS Superfine 18÷20g, Inel de dozare Barista Space, Cantar Barista Space, Distribuitor AVX, Honne, Kinu M47, Cafflano Kompresso
Trecut: Lelit PL81T, Sita Ascaso 18g, Portafiltru fara fund, Inel de dozare Suncoffee, Nivelator si Tamper Lelit

Reply
@ dantt si @Mihai.savu: cand ziceam ca nu am simtit lipsa grupului de 58, m-am referit nu la diferenta de 1 mm, ci la faptul ca, la grupul de 57 nu se potrivesc sitele "precision" gen ims sau vst, site care, prin grija cu care sunt contruite, ajuta la uniformitatea extractiei si, astfel, la inbunatatirea gustului. Sita Ascaso tocmai de asta e apreciata, pt ca aduce pe grupul de 57 un grad ridicat de calitate in constructia sitei (gauri uniforme ca diametru si ca distribuire pe suprafata sitei).

Reply
(07-03-2017, 17:29)cradun Wrote: @ florandrei: cand ziceam ca nu am simtit lipsa grupului de 58, m-am referit nu la diferenta de 1 mm, ci la faptul ca, la grupul de 57 nu se potrivesc sitele "precision" gen ims sau vst, site care, prin grija cu care sunt contruite, ajuta la uniformitatea extractiei si, astfel, la inbunatatirea gustului. Sita Ascaso tocmai de asta e apreciata, pt ca aduce pe grupul de 57 un grad ridicat de calitate in constructia sitei (gauri uniforme ca diametru si ca distribuire pe suprafata sitei).

Salut
Asta era și întrebarea pe care mi-am pus-o: se potrivește sita Ascaso la portafiltrul Lelit PL81t??? Si l-am rugat pe mihai.savu să-mi împărtășească experiența cu sita.

Reply
Daca are diametrul de 57,sigur se potriveste Ascaso.
Cradun,nu-ti raspundeam tie de fapt,insa vad ca cei care au Lelit,oarecum se simt frustrati ca n-au diametrul de 58 exact din motivele care le-ai enuntat foarte bine.Odata cu aparitia Ascaso,se inlatura,dupa parerea mea complet,acest neajuns.Cum spuneam,am Magica cu sita stock si una de 14 g Marzocco si nu simt cu nici una dintre ele vreo diferenta in gustul din ceasca fata de Lelit cu Ascaso,pe partea de espresso.Ba din contra,cum am spus mai sus,cu Lelit-ul imi placea mai mult!

Reply
@ dantt - imi pare rau pt ce patesti cu gustul in ceasca, imi imaginez ca aveai asteptari mari de la Magica, si scuze pt offtopic, dar care crezi ca e cauza diferentei de gust? Ca de site nu cred ca poate fi vorba sa fie cauza, poate doar temperatura: dc la Lelit ai avut PID si la Magica nu, poate e mai greu de gestionat temperatura si asta sa dea un gust mai neplacut? Pe mine atat ma duce capul si problema ma intereseaza pt ca un hx e61 nu mi-ar displacea, pt viitor si dc temperatura e o problema, o sa caut un sbdu cu e61.

Reply
Sigur e problema de temperatura,nu am Eric,insa e problema si din altceva.Ceva care tot uit sa cumpar fiindca zic ca daca pana acum n-am avut nevoie...Cantar fir-ar el.Comparativ cu Lelit-ul asta nu mi se pare deloc iertator la shot-uri.Bine,gusturile nu se discuta,e foarte adevarat,insa cine zice ca la espresso e o diferenta evidenta...sa zicem ca nu-l cred Smile

Reply
(07-03-2017, 17:39)dantt Wrote: cei care au Lelit,oarecum se simt frustrati ca n-au diametrul de 58 exact din motivele care le-ai enuntat foarte bine.

Culmea e ca eu nu ma simt frustrat atat de tare de diametrul de 57 (desi ma simt), pe cat ma simt din cauza unui alt factor, poate la fel de subiectiv, respectiv constructia mult mai 'economica' a portafiltrului comparativ cu cel de la Evolution-ul pe care il mai am in dotare. Grosimea peretelui este aproape dubla la Evo.

PF de la Lelit imi aminteste mai degraba de Saeco.

Nu stiu cat influenteaza rezultatul precizia gaurilor filtrului, dar cu siguranta masivitatea pf are o contributie mai importanta.
E singurul repros pe care il pot adresa Lelit-ului, de altfel.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF

Reply
(07-03-2017, 17:37)florandrei Wrote: Salut
Asta era și întrebarea pe care mi-am pus-o: se potrivește sita Ascaso la portafiltrul Lelit PL81t??? Si l-am rugat pe mihai.savu să-mi împărtășească experiența cu sita.

Sita Ascaso Precision Filter pe 57mm are codul I.280 și este marcată "ASCASO" și "Precision Filter Basket 14 gr. I.280". Se potrivește foarte bine pe Lelit PL81T, este ușor mai înaltă decât sita dublă originală Lelit, este cilindrică (nu se îngustează la bază) și are găurile mai mari.

Din acest motiv cafeaua râșnită pentru sita originală curge mai repede prin sita Ascaso și de aceea nu mă pot pronunța asupra gustului. Trebuie râșnit mai fin. Deși scrie pe ea "14 gr." încap 19 grame fără probleme.

Reply
Ma pregăteam sa zic acelasi lucru. Este 100% accurate descrierea lui @Mihai.savu.

Re-reglat râșnița si imi permit sa ma joc cu 17-18 grame cu suficient headroom

Cheers

Sent from my iPhone using Tapatalk
Bezzera Unica PID MN (prev: Lelit PL41E) + Ceado E5p (prev: Lelit PL043 mmi) + Tamper competition Motta (58.4 mm), Tamper Motta Aluminium (58 mm) + sita dus IMS, site-filtru IMS competition (8 si, respectiv, 16 gr.) + lattiera Richard

Reply
(09-03-2017, 19:43)mihai.savu Wrote:
(07-03-2017, 17:37)florandrei Wrote: Salut

Sita Ascaso Precision Filter pe 57mm are codul I.280 și este marcată "ASCASO" și "Precision Filter Basket 14 gr. I.280". Se potrivește foarte bine pe Lelit PL81T, este ușor mai înaltă decât sita dublă originală Lelit, este cilindrică (nu se îngustează la bază) și are găurile mai mari.

Din acest motiv cafeaua râșnită pentru sita originală curge mai repede prin sita Ascaso și de aceea nu mă pot pronunța asupra gustului. Trebuie râșnit mai fin. Deși scrie pe ea "14 gr." încap 19 grame fără probleme.
Mulțumesc. Am comandat-o și eu.

Reply
Imi spuneti si mie va rog, sita merge si pe portafitrul care vine in pachetul lui Lelit PL41TEM sau trebuie portafiltru fara fund?
Lelit PL62X | Eureka Mignon Specialità | Kinu M47 Classic
ex. Lelit PL41TEM | Ascaso Precision Competition Filter 57mm | Lelit PL100

Reply
Da, sita Ascaso intră în portafiltrul original de la Lelit. Nu trebuie să cumperi PF naked, are loc sita în adâncime.

Reply
Perfect! Multumesc mult. O comand si eu azi.
Lelit PL62X | Eureka Mignon Specialità | Kinu M47 Classic
ex. Lelit PL41TEM | Ascaso Precision Competition Filter 57mm | Lelit PL100

Reply
Am comandat si eu una astazi, mi-a fost confirmat ca sunt in continuare pe stoc. Multumesc!
Espressor: Lelit Anna PL41TEM | Rasnita: Lelit PL043MMI

Reply
(20-11-2017, 11:46)alithenake Wrote: Am comandat si eu una astazi, mi-a fost confirmat ca sunt in continuare pe stoc. Multumesc!

Ai comandat prin formularul 0t Ascaso? Cat a fost?
V60 | Comandante C40 MK3 | Aeropress
(ex. Lelit PL41TEM, Gaggia Classic, PL162T Bianca)

Reply
Poate sa isi exprime cineva o parere comparativa intre o sita IMS Precision si o sita Ascaso Precision Competition Filter pentru un PL41TEM ?
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄

Reply
Ar conta mai mult ce gramaj incape in IMS...
#Lelit Bianca V3 #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #Mahlkonig Vario K30 

Reply
(14-02-2018, 00:28)Lyvyoo Wrote: Ar conta mai mult ce gramaj incape in IMS...

Ok, deci la cantitati egale, cafeaua ar trebui sa fie comparabila (dar probabil mai ok decat cu sitele Lelit cu care vine echipat TEM-ul)
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)