Hello There, Guest! Login Register


Alternative site pentru grupul Lelit 57mm (ex. sita Ascaso )

#61
Are cineva tamper facut de colegul dobro_c? Cum se aseaza in noua sita? Asa-i cand nu mai ai rabdare ca sa vezi cu ochii tai "jucaria"..Wink
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
#62
Eu cred ca este perfecta dc vrei sa extragi cafea din 19-20g macinatura. La 19 g cu sita Lelit era dificil. Nu prea mai aveai loc, intra un pic mai dificil in grup portafiltrul. Acuma e super loc Smile. Nu am probleme cu intrarea in grup, ba intra mai usor decat sita veche si tampez mai ok.
Ca si gust mi a iesit mai amara un pic cafeaua, dar cred k din cauza faptului ca am rasnit 20g ( mai mult ca de obicei) si nu am mai redus temperatura din boiler.
PS: ce recomandare aveti la temperatura pt cafeaua Papua New Guinea si Rwanda Kigeyo?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Lelit PL41TEm / rasnita Lelit PL043MMI / tamper Lelit
 
Reply
#63
Încearcă cu 18g
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#64
Am intrat si eu in posesia sitei.Poate functioneaza autosugestia dar gustul mi se pare muuuuult mai bun.
 
Reply
#65
Nu e Placebo, e mai mare și intra mai multa cafea, ceea ce ii schimbă gustul, în bine Smile
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#66
Eu, la al meu PL 41E folosesc pe sita de la mr. Beantec 21g de macinatura si am cele mai bune rezultate in ceasca, de pana acum, pe masina aceasta. Ca si aspect, mi se pare foarte asemanatoare cu sita originala de la Saeco Poemia, chiar daca difera diametrele la ele. Extractii reusite tuturor!
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
#67
Am primit si eu sita Ascaso de la BeanTech.
Impresii:
-intra 18 gr lejer, tamperul (Etolia 57mm) intra de tot in sita rezultand o tampare mai corecta
-curgere mult mai corecta ca si pe sita originala
-aroma mai complexa probabil din cauza cantitatii mai mari de cafea
-mai usor de realizat raportul de extractie 1:2
Urmeaza upgrade la dus.
Bezzera MAGICA | TTP Coffee Sensor | Eureka Oro Mignon | Kinu M47 | IMS Nanotech 16/18gr | Motta knock box | Tamper Motta Competition | Pitcher Motta 35cl | Kompresso
 
Reply
#68
Da e mult mai ok sita si multumim Liviu pentru initiativa de a incepe cautarea Smile

- Tamparea mie mi se pare mai ok findca nu mai ramane pe margine stratul subtire de cafea (doar putin).
- De cand folosesc sita nu mai imi ramane pucul lipit de dus.Inainte din cand in cand mai ramanea. O sa vad dupa ce schimb si tipul de cafea si ma mai joc la gramaje dar cel putin dupa vreo 6 cafele nu s-a mai lipit deloc.
- Pana acum am pus 18g(a intrat lejer), 18.5 (inca lejer) prob ca pe la 19-19.5 o sa ma opresc...
- Gustul da mi se pare mai intens (evident mai bun)
Lelit PL41TEM + Lelit PL043MMI + Ascaso Precision Competition Filter 57mm + Tamper LELIT PL 100
 
Reply
#69
Am gasit dus IMS pentru Lelit 41 la kfea.ro la 58 lei...pt cine vrea upgrade. Am comandat si se potriveste. [Image: b452aa00ff1d99c2a7cc858e6da47578.jpg]
Bezzera MAGICA | TTP Coffee Sensor | Eureka Oro Mignon | Kinu M47 | IMS Nanotech 16/18gr | Motta knock box | Tamper Motta Competition | Pitcher Motta 35cl | Kompresso
 
Reply
#70
Acesta? http://www.kfea.ro/ims-competition-ci-200im-filtru-dus
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#71
Pare exact aceeasi sita cu cea vanduta pe aici pe forum, userul dobro parca.
Sita de la Lelit PL41E are diametrul de 51,9 deci cu 0,4 mm mai mare dar cred ca nu conteaza. Toti cei care le-au schimbat au pus de 51,5 si nu i-am auzit sa se planga.

(07-12-2016, 21:01)RobertKovacs Wrote: Am gasit dus IMS pentru Lelit 41 la kfea.ro la 58 lei...pt cine vrea upgrade. Am comandat si se potriveste. [Image: b452aa00ff1d99c2a7cc858e6da47578.jpg]
Era misto daca puteai sa filmezi o curgere cu vechea/ noua sita.
 
Reply
#72
Pare diferita de ce am eu pe Lelit, in sensul ca e plata, la Lelit are o mica inclinatie a extremitatilor sitei de dus, probabil pt a lasa mai mult spatiu intre dus si sita. Cum sunt extractiile?
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#73
Liviu, crezi ca am putea vorbi la kfea.ro sa aduca o gama mai extinsa de site dus si portafiltru IMS? Vad ca au preturi ok. Poate ar putea aduce chiar si accesoriile de pe tidaka. Am scapa de bataia de cap a comenzilor. Mersi!
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#74
Scapi de bataie de cap la comenzi dar platesti cu X% in plus Smile  Nu e treaba mea sa ma bag in treaba oamenilor. Acolo unde s-a putut, ne-au ajutat si ne ajuta direct importatorii / fabricantii...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#75
(07-12-2016, 21:18)cradun Wrote: Acesta? http://www.kfea.ro/ims-competition-ci-200im-filtru-dus


Da exact.

(07-12-2016, 22:46)cradun Wrote: Pare diferita de ce am eu pe Lelit, in sensul ca e plata, la Lelit are o mica inclinatie a extremitatilor sitei de dus, probabil pt a lasa mai mult spatiu intre dus si sita. Cum sunt extractiile?


Sita este curbata...doar in foto pare plata
Bezzera MAGICA | TTP Coffee Sensor | Eureka Oro Mignon | Kinu M47 | IMS Nanotech 16/18gr | Motta knock box | Tamper Motta Competition | Pitcher Motta 35cl | Kompresso
 
Reply
#76
Un video cu curgearea dusului IMS pe Lelit P41
https://vimeo.com/194782580
Bezzera MAGICA | TTP Coffee Sensor | Eureka Oro Mignon | Kinu M47 | IMS Nanotech 16/18gr | Motta knock box | Tamper Motta Competition | Pitcher Motta 35cl | Kompresso
 
Reply
#77
Multumiri pt info, RobertKovacs!
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#78
Cu drag, oricand!
Bezzera MAGICA | TTP Coffee Sensor | Eureka Oro Mignon | Kinu M47 | IMS Nanotech 16/18gr | Motta knock box | Tamper Motta Competition | Pitcher Motta 35cl | Kompresso
 
Reply
#79
Se simte vreo schimbare in ceasca cu sita IMS ? Dintre cei care au facut upgrade, poate face cineva o comparatie detaliata intre cele doua site ?
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
Reply
#80
poate putem vorbi cu beantec pt sitele IMS (dus+portafiltru)?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#81
Pentru dus,eu am comandat de la user-ul dobro.
 
Reply
#82
Mi se pare mult 110 comparativ cu 58 la kfea.ro
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#83
(09-12-2016, 14:35)bemihai Wrote: Se simte vreo schimbare in ceasca cu sita IMS ? Dintre cei care au facut upgrade, poate face cineva o comparatie detaliata intre cele doua site ?

E imposibil sa se afirme clar vreo diferenta.
Chiar si in cazul sitelor Precision Filter, precizia de contruire cred ca este un lucru mai greu de observat in gust decat  faptul ca iti dau posibilitatea sa pui mai multa cafea. Este incredibil de greu sa constati diferente in ceasca intre multe rasnite, ce sa mai vorbim intre site de dus...

Asta nu inseamna ca per total, fiecare element nu poate fi un atu, iar la carti cand ai in mana mai multi atu e de bine... Smile Deci pe langa o sita de dus mai buna, trebuie sa fie si o rasnita potenta in espresso, distributie buna a macinaturii, tampare dreapta si constanta, sita de dus curata des, flush-uri de incalzire etc (lista e luunga)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#84
Am inteles, multumesc frumos pentru explicatie  [Image: smile.gif]
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
Reply
#85
Eu eram sceptic ca voi simti o diferenta, dar gustul s-a schimbat cu sita de dus IMS. La aceeasi doza (18 g), acelasi timp de extractie (30 s), aceleasi setari de M47 si, evident, espressor-ul incalzit peste 30 de min, gustul pare mai acid. Cafeaua este El Salvador de la Hotspot prajita pe 29 noiembrie. Nu deranjant de acid, dar clar mai acid decat cu sita de dus originala, "bright" ar descrie mai bine schimbarea. Nu imi explic de ce... Pucul este mai neted decat la sita originala, dar tot apar orificiile dusului impregnate pe puc (asta tine de distributia mea, stiu).
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#86
Cu noua sita de dus de la IMS, singura explicatie pe care o gasesc pentru aciditatea crescuta la aceiasi parametrii este ca, teoretic, daca apa e distribuita mai uniform de sita de dus, antreneaza mai multa cafea decat cea originala. Si atunci, e normal ca, la acelasi timp de scurgere, cafeaua sa fie subextrasa fata de cea rezultata din folosirea sitei originale. S-ar explica, astfel, si necesitatea timpului usor crescut necesar obtinerii unui raport de 1:2, cu cateva secunde mai mult decat cu sita originala. Am crescut la 98 de grade pe PID si a disparut si aciditatea. Inca nu pot sa spun ca aceasta sita de dus e mai buna sau mai rea decat cea originala, rezultatele sunt cu siguranta diferite, cat ma pricep eu la evaluarea gustului de espresso. Pentru ca stiu ca nu e facuta pentru Lelit (desi se potriveste perfect), o pastrez cu oarecare frica sa nu stric ceva la espressor, dar inca o mai testez. Daca aveti experiente similare sau diferite, sunt interesat sa vad ce zic si altii.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#87
Si eu o simt mai acida, la fel puc mai umed...dar mai multe arome in postgust.
Bezzera MAGICA | TTP Coffee Sensor | Eureka Oro Mignon | Kinu M47 | IMS Nanotech 16/18gr | Motta knock box | Tamper Motta Competition | Pitcher Motta 35cl | Kompresso
 
Reply
#88
Curgere cu sita Ascaso si pf naked https://vimeo.com/195595581
Bezzera MAGICA | TTP Coffee Sensor | Eureka Oro Mignon | Kinu M47 | IMS Nanotech 16/18gr | Motta knock box | Tamper Motta Competition | Pitcher Motta 35cl | Kompresso
 
Reply
#89
Salut,
Ce cafea ai folosit la extractie?
Bineinteles daca nu e secret [Image: smile.gif].
 
(14-12-2016, 12:12)RobertKovacs Wrote: Curgere cu sita Ascaso si pf naked
Brasilia Mini Classic HX, Kinu M47,Motta Europa
 
Reply
#90
@RobertKovacs, o curgere foarte faina, eu nu reusesc sa obtin picaturile acelea de la inceput, poate e din cauza ca ai reglat espressorul la 9 bar?
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)