Hello There, Guest! Login Register


Alegere rasnita

#1
Salutare dragi colegi, a venit vremea sa ma despart de rasnita mea Iberital si sa fac un upgrade. Avand in vedere piata, apelez la experienta voastra vasta, pentru o recomandare de rasnita pana in 1500 lei. Rasnita e folosita doar pentru espresso si doar acasa. Va multumesc anticipat pentru ajutor si astept si eventuale oferte. O zi frimoasa tuturor
 
Reply
#2
Pai, având în vedere e sezon de Vario la vânzare pe forum, eu acolo m-aș orienta. E in bugetul tău.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#3
Mda, multumesc, eu ma gandeam si la Macap M2D
 
Reply
#4
Tot M2D as zice si eu.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#5
Si eu tot Macap
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#6
Ceado E5P, daca se mai aduc. Vad ca lista este "in actualizare" de 3 luni.

Are cutitele mai mari, putere mai mare si este un pic mai ieftina.
 
Reply
#7
Kinu m47 ..
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#8
(01-07-2017, 13:58)Neuromancer Wrote: Kinu m47 ..

Subscriu. Este extraordinară rasnita. Kar in regimul specificat mai sus, cred ca nu e o drama sa rasnesti manual
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#9
Cu toate ca sint incepator in domenui imi permit sa pun o intrebare: Ai spus ca risnita este folosita pentru espresso si pentru acasa, dar nu ai spus cite cafele prepari. Nu este indiferent daca prepari doua-trei sau zece.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#10
Maxim 3/zi deci nu industrial
 
Reply
#11
cumpara un kinu 47 ai garantie 10 ani si rasneste minunat in plus dupa cateva luni o sa arati foarte bine [Image: smile.gif]
eu ma ghidez dupa faptul ca nu le gasesti la mana a doua deci nu l vinde nimeni ceea ce inseamna ca....
retentie 0,nu are joc axial ceea ce inseamna ca nu o sa ai cafea amara..macinatura uniforma
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#12
Oricum arat foarte bine Smile
 
Reply
#13
Pentru consolidare atunci Smile
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#14
Cautam, cautam si ceata. Am gasit Fiorentato f64e model 2010 la 350 euro si DKS 65 la 1500 lei(noua), Vario la 1000-1350 lei,ce sa aleg?
 
Reply
#15
Care are cuțite mari
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#16
Buna intrebareSmile
 
Reply
#17
Primele doua au cutite de 64mm, iar ultima e din plastic Smile
 
Reply
#18
Ce e peste 64mm inclusiv e ok... Mărimea contează.
Ideea e ca retenția trebuie să fie cât mai mica, accesul la cuțite cat mai facil, sa fie piesele ieftine și ușor de găsit, să o poți curata ușor...
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#19
Atunci dintre primele 2 eu as merge pe F64, e ok sau mai bine o romanca?!
 
Reply
#20
eu m am jucat cu DKS 65 si e foarte greoi de folosit, retentie mare, macinatura slaba si genereaza un bitter oricum extragi, n as recomanda sub nicio forma, doar daca ti o da cineva gratis.
despre fiorenzato nu stiu si despre vario n am vrut sa aflu niciodata Smile


Sent from my iPhone using Tapatalk
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#21
DKS e stepped
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#22
A sesizat bine colegul nostru cumpăra stepless, mai poți mazzer super jolly....
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#23
Noah bun dragilor, de azi sunt posesorul unei Fiorentato F4 nano, sper ca am facut o alegere buna, fata de Iberital clar e un upgrade. Astept critici ?
 
Reply
#24
criticile ti le faci singur dupa ce faci cateva cafele ....sper sa nu ai probleme,te descurci cu reglatul?
apropie cutitele pana se ating acole e sa zicem punctul 0 
departeaza putin cutitele si pune 18g cafea ,macin-o si vezi ce se intampla
daca curge incet sau deloc mai departeaza putin cutitele
trebuie sa ajungi in cca 30 sec la cca 30-35 g
eu folosesc ratia de 1 -2 adica un gra de cafea 2 grame de extractie
iti trebuie un cantar mic de bijuterie care te ajuta la aceste masuratori [Image: heart.gif]
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#25
Multumesc pt sfaturi, nu sunt la prima rasnita si nici la prima cafea ? dar sfaturi primesc cu drag. Sper ca am ales bine. As fi ales F64 care costa aprox la fel dar mult mai mare si ca la fiecare am si eu lipsa de spatiu. Daca avem posesori de F4 rog impresii. Multumesc orwo pt sprijin
 
Reply
#26
extractii delicioase si sanatate maxima
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#27
Si iata noua configuratie Smile

Daca stie cineva de unde pot lua bol de 250 gr si cutite sa am de rezerva, rog sa ma anunte. Multumesc


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
#28
Hopper mic poti gasi la elektros.it, din cate stiu au facut un inel pentru hopperul de mazzer mini si le poti lua impreuna.
Lelit Bianca, Mahlkonig K30, Mahlkonig X54, V60, Aeropress, Cafflano Kompresso, Handpresso Pump, Airgrind.
 
 
Reply
#29
Cuțitele de ce vrei sa le schimbi? Nu ai macinatura uniforma? Încearcă sa rasnesti ptr ibric, adică ca și o pudra.... Dacă poți sa faci asa ceva e ok
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#30
Vreau doar ca si moft, sa stiu eu ca am de rezerva
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)