Hello There, Guest! Login Register


Alegere model La Pavoni + rasnita potrivita

#31
Eu zic ca si daca s-ar detona o bomba in boiler efectul asupra temperaturii grupului ar fi "irelevant" asupra extractiei.

Ai dreptate, cradun, si eu ma mir ca exista asemenea teoreticieni care jongleaza asa elegant cu toti termenii astia si nu sunt in stare sa isi dea seama doar uitandu-se la o masina, care este calea de transfer termic intre doua puncte.
Asta imi aminteste de profesorul de masurari de la facultate, care dupa ce scria o formula kilometrica pe tabla ne zicea ironic, ca din pacate, ca student va trebui sa o invatam integral pentru examen, mai ales daca nu pricepem nimic din ea Big Grin dar pe urma, cine isi va da seama care din termenii din formula aia sunt "irelevanti" si pot fi ignorati in practica, ala se poate numi inginer... Wink

Revenind on-topic, ma intreb de ce OP-ul nu a luat in considerare si un open boiler, ca sa scape de toate durerile astea de cap... Smile E adevarat ca singurul care il stiu pe piata este dublul sumei alocate, dar si arata intr-un mare fel... intr-o bucatarie nordic style mai ales Big Grin
 
Reply
#32
(25-06-2018, 01:09)radudani Wrote: un boiler mai mare are mai multa apa supraincalzita de amestecat...

Ipoteza mea este ca acest aspect poate fi un avantaj pentru Europiccola.

Grupul Pavoni este diferit (ca masa, ma refer aici) de grupurile levierelor cu arc. Prin urmare, cu toata camasa de teflon, speculez eu ca se cam chinuieste sa reduca temperatura apei din boiler de la 115-120 la 92 (sa zicem) de grade, de aici si tendinta de supraincalzire.

Or, la boilerul mai mic al lui Europiccola, plusul de apa ceva mai rece care este impins in boiler la ridicarea levierului poate ajuta acest proces de scadere a temperaturii, in beneficiul unei flexibilitati mai mari privind gestionarea temperaturii.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#33
Asta cu apa ceva mai rece trimisa inapoi in boiler nu e valabila la toate Pavoni Wink

Si chiar si asa revenim la irelevanta... cat sa scada temperatura prin clatirea grupului? hai sa zicem 20 grade, din cifrele de mai sus... cu cat influenteaza 60 ml mai reci cu 20 grade temperatura a 800 ml ? Cu mai putin de un grad.
Daca era relevant un grad la boiler puneau din start PID, nu termo/preso/stat Wink
 
Reply
#34
mult wall of text in postarile anterioare.. dar repet pe scurt: boileru  intre europicoola si profesional nu face diferenta in timpul shotului.. si cand faci half pumps sa recirculi apa procedezi asa sa incalezesti mai repede grupul si nu influenteaza temp/presiune din boiler... si si daca ar influenta poti sa astepti 10 sec ..

pavoni e un aparat super ok calitate/pret... si cu dedicatie pt radudani :  kinu m 47 e o rasnita excelenta calitate/pret chiar daca e manuala.. sunt rasnite electrice mai bune? normal. la 1000 ron? nu...

N.B: nu am mentionat de open boiler deaoarece OP a mentionat si de capucino.. dar pt alti cititori care isi doresc un lever mic si nu au nevoie de abur se pot interesa de caravel, pepina sau altele..
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#35
Dumnezeule...nu credeam sa primesc asa răspunsuri tehnice si detaliate, si filosofice in acelasi timp! Smile) Adica ma rog...stiam ca intru pe un forum cu oameni pasionati, chiar impatitmiti de cafea si espressoare...dar nu chiar in halul asta! Smile)

Luati-o ca pe o gluma, si ca pe un compliment sincer totodata, nu vreau sa fiu inteles gresit!

Va multumesc pentru raspunsuri, am incercat sa filtrez din ele informatiile care mi s-au parut relevante mie, la nivelul la care sunt acum:

- da, La Pavoni are dezavantaje (o parte le stiam, o parte le-am aflat aici) in ceea ce priveste modul de utilizare, supraincalzire, dificultatea in a avea constanta la inceput, si inca altele...ca sunt majore sau nu, probabil o sa aflu. Daca ma vor deranja intr-o masura atat de mare, poate intr-un viitor mai indepartat o sa ma tenteze un upgrade catre ceva mai stabil termic si mai complex, si care sa-mi si incante ochiul in acelasi timp. Am vazut Rocket, Bezzera, si inca cateva care sunt foarte bine apreciate...dar momentan nu vreau sa ma intind peste 1000 eur buget espressor + rasnita.
- sunt espressoare la pretul asta care combat o parte din dezavantajele lui, insa au altele in plus, care sunt deal-breaker pt mine. Avantajele lui in ce ma priveste (cel putin din ce am studiat, fara sa am ocazia sa-l utilizez) sunt multe...pe langa niste caracteristici tehnice care imi sunt potrivite(nr de cafele pe zi, incalzirea relativ rapida, mentenanta minima, etc.), includ si factorul uman, respectiv consoarta si convinsul ei ca un espressor acasa merita banii, in conditiile in care noi in momentul de fata avem un pic alte prioritati si in plus avem la "munca" un espressor "heavy-duty" cu care ne putem juca si experimenta pe cafele pana ne saturam...zilnic, si de cate ori pe zi vrem. Si da, aspectul lui La Pavoni ajuta mult in convingerea ei, pentru ca amandoi am muncit mult la designul apartamentului, si aici ii dau dreptate...o cutie de plastic argintiu cu leduri si display-uri ar fi ca nuca in perete...chiar daca scoate cafele de nota 11, 100 una dupa alta, se incalzeste in 2 min si face crema ca nici un altul. Ca sa nu mai zic ca si mie imi place aspectul "retro" al lui La Pavoni.


Decizia mea e La Pavoni Professional.

Rasnita inca nu sunt sigur daca o sa fie Kinu sau RoK. Am renuntat la Ascaso iSteel i-1, si altceva mai bun, electric, in bugetul de 2000 lei, nu am gasit. Pacat ca despre RoK nu zice lumea mai nimic...nu am gasit decat review-uri de utilizare, si sunt cam dubios de favorabile (poate sunt plătite?)


Va multumesc inca odata pentru feedback-uri!!! E o comunitate extraordinar de faina aici, si o sa revin cu impresii de proaspat utilizator de La Pavoni, după primele shot-uri! Cheers!

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
#36
Cum am promis...revin cu niste poze ca abia aseara am primit espressorul.

Rasnita a venit din Ro inca de saptamana trecuta, dar espressorul a fost luat din Italia...e o bijuterie!

M-a prins usor nepregatit, in sensul ca aveam prin casa o cafea veche si umeda, si nu am reusit sa fac nimic ce seamana a espresso cu ea.

Dar...azi ma ocup. Mai revin cu poze. Cheers![Image: 6cd5f1e2a66adb835807b147ab722925.jpg][Image: a3a39a50c89c6f817af51652017bcd76.jpg][Image: 9c51b444583c34fca1088f7a5620197d.jpg]

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
#37
Felicitari pentru achizitie. Imi place ca din ce in ce mai multi oameni aleg Pavoni. Sper sa avem o adunare a utilizatorilor de Pavoni la un moment dat, eu am invatat multe de la alti utilizatori.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#38
Multumesc frumos!

Pana sa ajungem la o adunare...cred ca mai e nevoie de cateva zeci de utilizatori Smile)

...dar ar fi interesant, mai ales ca e o masinarie in care implicarea personala in procedeul de extractie e extrem de mare...deci si rezultatele si tehnicile variaza de la om la om.

E cineva prin Cluj cu La Pavoni?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
#39
Sa nu uiti de temperature strips.. nu sunt optionale pt a iesi espresso
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#40
(12-07-2018, 14:32)Neuromancer Wrote: Sa nu uiti de temperature strips.. nu sunt optionale pt a iesi espresso
Am citit cateva thread-uri pe aici despre ele...dar nu m-am lamurit daca s-a ajuns pana la urma la vreo concluzie... sunt bune sau nu?

Si daca da, care? Ca s-au incercat mai multe modele...

Oare asa ceva nu merge?

[Image: d358441019527717fa2ad6c4cb3f4d45.jpg]
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
#41
...nici un feedback? Nu a incercat nimeni?

Sunt mai usor de procurat decat benzile termice, pretul e 30-40 lei, si sunt mult mai usor de inlocuit daca e nevoie... sau imi scapa mie ceva?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
#42
Personal cred ca este o varianta foarte interesanta. Ate o precizie mai mare decât benzile și are un aspect frumos.

Daca te interesează benzile eu am încă câteva. Benzile nu durează foarte mult și trebuie înlocuite periodic
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)