Hello There, Guest! Login Register


Ajutor polizare nivelator motta 57.5 la 57.2mm

#1
Salutare colegi.

Ma poate ajuta cineva sa dau la polizor nivelatorul de inox Motta de 57.5mm ca sa incapa si in sita Ascaso.
Asta insemnand cam 3 mm.
Am crezut ca va incapea in sita Ascaso (aceasta fiind mai incapatoare decat originala Lelit).

Ideal ar fi din Bucuresti/Ilfov Smile


Attached Files Thumbnail(s)
   
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#2
mai bine iei sita ims
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#3
0.3mm. Nu numai ca sunt mari sansele sa iasa oval si conic dar se va alege praful si de suprafata lucioasa, frumos finisata.
Nu il strica la polizor, mergi la strungar ! Smile
 
Reply
#4
Eu l-am dus la un strungar a iesit perfect. Cost 10 ron.?
Lelit pl162t Bianca+Niche Zero,Kinu M47 simplicity
 
Reply
#5
(22-03-2018, 12:54)noraru Wrote: Eu l-am dus la un strungar a iesit perfect. Cost 10 ron.?

In capul meu era vorba de strung Smile)

Unde l-ai facut? L-ai si finisat, adica lustruit dupa?

(22-03-2018, 12:45)vdub Wrote: Nu il strica la polizor, mergi la strungar ! Smile

Multam
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#6
ii spui strungarului ca vrei o suprafata cat mai fina. eventual lucioasa si ti-l poate face. mai plusezi si tu de o bere, acolo.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#7
De o bere artizanala, se intelege!  Tongue

Bine, depinde si de strungar, ca daca e obisnuit cu din aceea la pet-uri....degeaba!  Dodgy
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
#8
Recomandati-mi un strungar, va rog
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#9
Ca sa prelucrezi inoxul sa iasa cu suprafata perfecta, cere strungarului sa foloseasca o pastila pentru aluminiu (nu pentru inox) si sa-i dea turatii. Am reusit in felul asta sa scot rugozitati sub 4 microni, ceea ce e foarte greu de obtinut pe strung.

Ce vezi aici e aluminiu prelucrat pe strung, fara sa fie polisat.

[Image: YtHql2u.jpg]
 
Reply
#10
Arata bine, l-ai facut la Bucuresti sau chiar tu?
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)