Hello There, Guest! Login Register


Recomadare termometru

#1
Hello,
Trebuie să iau un termometru pentru ROK și Aeropress și m-ar ajuta un sfat-două.
Bănui că trebuie digital.
Mulțam în avans.
Kinu M47, ROK, Expobar Brewtus IV-R
 
Reply
#2
Am eu stoc modelul folosit pentru termometru de grup E61, costa 50 lei + transport.
 
Reply
#3
(02-10-2018, 15:29)renatoa Wrote: Am eu stoc modelul folosit pentru termometru de grup E61, costa 50 lei + transport.

Mulțam frumos. Aș vrea să-l cumpăr nou. 
Pe ăsta l-a folosit cineva? Arată temperatura în timp real (repede, să nu-mi țîțîie fundul stînd după el?): http://barshaker.ro/AccesoriiBarista/Ust...hermometer
Ori ăsta, de două ori mai scump și mai devreme-acasă: http://barshaker.ro/AccesoriiBarista/Ust...Rhinowares
Kinu M47, ROK, Expobar Brewtus IV-R
 
Reply
#4
Eu nu ti-as recomanda termomentru pentru ROK si nici pt Aeropress. Mie mi se pare ca variaza temperaturile enorm si ca nu are rost sa pui termometru. La ROK, ai optiunea cu preincalzire sau fara, iar la Aeropress, poti sta x secunde dupa ce ai oprit kettle-ul, pt consistenta, mai bine decat sa te complici cu termometrul. Oricum deja se pierde temperatura din momentul in care ai inclinat kettle-ul sa torni si apa ia contact cu peretii kettle-ului (mai reci), dupa care se pierde temperatura la turnare, deci eu nu prea vad rostul termometrului.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#5
Nu cred ca e important daca apa are 94 dau 95 sau conteaza daca are 94 sau 84, deci un termometru este important, mai ales pentru aeropress/v60. Temperatura apei scade de la turnare pana cand e gata press-ul, dar nu mai mult de 3-4 grade, in experienta mea, mai ales daca ai aeropressul preincalzit.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#6
Da, de acord. In cazul acesta, as merge pe unul digital.

Sent from my Nokia 5.1 using Tapatalk
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#7
Si eu sunt interesat de un termometru cu "instant read" real! Din pacate, cam toti producatorii pun cu mare usurinta eticheta de "instant read", dar de cele mai multe ori este doar o "minciuna chinezeasca"...
Daca vreun coleg a testat vreun termometru (sau mai multe) cu citire foarte rapida (reala) a temperaturii, ar fi super daca ne-ar spune si noua...
Multumiri anticipate! Smile
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#8
(03-10-2018, 10:09)Radu Liviu Wrote:
(02-10-2018, 15:29)renatoa Wrote: Am eu stoc modelul folosit pentru termometru de grup E61, costa 50 lei + transport.

Mulțam frumos. Aș vrea să-l cumpăr nou. 
Pe ăsta l-a folosit cineva? Arată temperatura în timp real (repede, să nu-mi țîțîie fundul stînd după el?): http://barshaker.ro/AccesoriiBarista/Ust...hermometer
Ori ăsta, de două ori mai scump și mai devreme-acasă: http://barshaker.ro/AccesoriiBarista/Ust...Rhinowares 

Nu cred ca e niciunul mai rapid decat ceea ce are Renato.

La fel de bine poti lua unul de la ikea cu 25 de lei:

https://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/20103016/#

Nu e rapid dar masoara ok.
 
Reply
#9
Daca am spus ca il am stoc, nu inseamna ca este nedesfacut ?  Confused probabil ca nu ai explorat forumul ca sa fii la curent cu poveste cu adaptorul de grup E61, si asta ti-a lasat impresia ca ar fi fost deja folosit in asa ceva.
Trebuia si eu sa formulez "modelul care se foloseste pentru..."

Referitor la viteza, nu pretind ca este cel mai rapid de pe piata, dar este instant pe bune, la paritate cu cele Taylor folosite de Eric. Care, vorba vine intre noi... Taylor in state este firma de kitchenware Wink
La brew viteza nu prea conteaza... cel de la Ikea e posibil sa satisfaca pe deplin.

Referitor la pierderi de caldura... ibricele cu gat lung nu pierd chiar nimic la turnare, verificat pe Frexu meu, cu doua termometre, ce e in interior, aia iese si pe cioc, la grad. Probabil ca se ingalzeste si gatul simultan cu corpul, cat sta pe aragaz...  Huh
Daca ai grija cum torni ca apa sa nu atinga peretii, ci direct in cafea, pierderile nu vad cum ar putea fi reduse mai mult de atat...
Si da, trebuie termometru, 5 grade se simt.
 
Reply
#10
(03-10-2018, 13:41)renatoa Wrote: Referitor la pierderi de caldura... ibricele cu gat lung nu pierd chiar nimic la turnare, verificat pe Frexu meu, cu doua termometre, ce e in interior, aia iese si pe cioc, la grad. Probabil ca se ingalzeste si gatul simultan cu corpul, cat sta pe aragaz...  Huh
Daca ai grija cum torni ca apa sa nu atinga peretii, ci direct in cafea, pierderile nu vad cum ar putea fi reduse mai mult de atat...
Si da, trebuie termometru, 5 grade se simt.

Ok, am retinut!
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#11
Renato, e adevărat, am dat un search, n-a ieșit mare lucru și am postat. Mulțumesc de răbdare și idei.
Încep să mă gîndesc la un ibric d-ăsta de pus pe foc sau în priză, cu termometru.
Kinu M47, ROK, Expobar Brewtus IV-R
 
Reply
#12
Nu mai e valabila oferta, mi l-a cerut altcineva, si din lipsa de reactie l-am dat primului venit, concitadin.

Daca se mai doreste, PM cu cerere ferma ca sa stiu cate comand.
 
Reply
#13
Eu am un termometru de care nu sunt mulțumit, nu reușesc să măsoar mare lucru cu el, am tot incercat sa îl reglez dar nimic, am renunțat să îl folosesc. Deține cineva termometrul de la mota sau de la rhinoware, are rost sa mai cumpăr unul?
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
#14
De ce trebuie reglat un termometru, nu am auzit sa vina din fabrica chiar asa hal de decalibrare...  Confused
Ce model este mai exact ?
Ce te face sa crezi ca nu masoara bine ? Ce manifestari are ?
Cat arata introdus in apa care fierbe, dar nu doar niste bule pe fund acolo, fierbere continua !
 
Reply
#15
In timpul fierberii daca e scufundat până la fund arata cam 120 de grade, după fierbere arata 110...

[Image: nhWiSF1.jpg]
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
#16
Termometrul de la Ikea, ieftin si bun, exact ce ai nevoie pana iti vine kettle ul.
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)