Hello There, Guest! Login Register


Adaptor site VST de 7grame

#1
Pentru ca am avut ceva material (inox) ramas de la tamper si ceva timp liber m-am gandit sa-mi fac un adaptor pentru tamperul de single sa pot presa mai bine cafeaua. Acum pucul se preseaza foarte bine si iese intreg ca la sita de dublu. Curgerea e ca la carte si gustul imi pare chiar un pic mai bun decat inainte.

                           
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#2
Mimunat! Grozav! VST n-am da' un adaptor tot imi fac!
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
#3
Frumos lucrat ! Cum il scoti ?
Am si eu doua site de single. Urasc sa le folosesc.
Aia din poza e o sita de single sau de duble. E in regula asa, cu ditai spatiul liber pana la dus? Nu colcaie apa acolo intro veselie?
O idee ar fi sa mai iei din adaptor si incerci sa faci cafeaua cu adaptorul pus !
 
Reply
#4
(08-02-2013, 09:39)hateganul Wrote: Frumos lucrat ! Cum il scoti ?
Am si eu doua site de single. Urasc sa le folosesc.
Aia din poza e o sita de single sau de duble. E in regula asa, cu ditai spatiul liber pana la dus? Nu colcaie apa acolo intro veselie?
O idee ar fi sa mai iei din adaptor si incerci sa faci cafeaua cu adaptorul pus !

Da, e un pic greu de scos. Are o buza de prindere dar e cam mica. M-am gandit si sa fac cafeaua cu adaptorul pus dar am renuntat la idee. Iesea inelul prea mic (in jur de 7-8 mm) si nu mai puteam sa presez bine.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#5
Pentru extragere poti sa-i dai 2-3 gauri oblic si sa-i pui suporti d-aia cum is la rafturile din dulap...
 
Reply
#6
(08-02-2013, 10:07)hateganul Wrote: Pentru extragere poti sa-i dai 2-3 gauri oblic si sa-i pui suporti d-aia cum is la rafturile din dulap...

Nu.E mult mai simplu. Am incercat acum la cafeluta de dimineata. Rastorn portafiltrul si iese adaptorul singur. Cafeaua ramane presata in sita.Smile
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#7
Sa inteleg ca ai reusit sa pui VST la Lelit?Blush

Frumos si tamperul.
 
Reply
#8
Da. Eu am un Lelit cu portfiltru de 58.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#9
(08-02-2013, 11:33)astinga Wrote: Sa inteleg ca ai reusit sa pui VST la Lelit?Blush
Frumos si tamperul.
Da, e vorba de Lelit PL41PlusT.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#10
Ai putea sa ne dai niste cote pentru adaptor? 
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#11
Asa arata al meu:


Attached Files Thumbnail(s)
   
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#12
Multumesc. Maine ma duc la strungar. De cand am descoperit Marzocco de 7g nu m-am mai atins de duble.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#13
Du-te cu sita la strungar sa-ti faca adaptorul dupa marimea ei. S-ar putea sa nu se potriveasca la dimensiuni cu VST-ul.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#14
(01-06-2015, 16:36)Zaheyu Wrote: Multumesc. Maine ma duc la strungar. De cand am descoperit Marzocco de 7g nu m-am mai atins de duble.
Cu atat mai mult te vei atasa de ea cu adaptor.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)