Hello There, Guest! Login Register


Achizitie espressor cu rasnita incorporata

#1
Salutare

Doresc sa achizitionez un espressor cu rasnita incorporata, care ar fi avantaje dezavantaje, vreau sa reduc spatiul de depozitare si sa fie totul la indemana! M-am orientat spre acest model:  http://espresso.lelit.com/product/6
Mai mult n-am ce sa spun, sunt incepator in ale cafelei espresso, in a face cafea.
Multumesc si astept cu interes sfaturile voastre ptr a ma hotara in vederea achizitiei!
 
Reply
#2
Răspunsul ca vei primi este "mai bine sa ai doua aparate separate" din mai multe motive:

A) căldură nu face bine boabelor de cafea

B) rasnita incorporata nu are aceasi calitate constructiva (toleranta, fiabilitate, etc) de o rasnita dedicata.

C) când vei faci upgrade la rasnita (si o vei face dacă vei fi infectat de virus espressoman) vei fi nevoit sa schimbi complet și espressorul.

In general, gustul unei cafele bune, după materia prima, vine de la rasnita (si nu, contrar aspettativele, de la espressor).

Dar înțeleg perfect și problema de spațiu dar exista și alte soluții:

1) O rasnita manuala (ex. Kinu M47)
2) O rasnita bună dar mica și frumoasa (ex. În ultimul timp ma a atras atenția Niche Zero dar și rasnite de la Lelit sunt destul de mici și drăguțe)
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#3
Eu iti fac o poza cu setup-ul meu...mai putin spatiu nu poate ocupa un espressor cu rasnita separata decat daca le pui una peste alta Smile)

Mai poti face putin rabat de spatiu daca iei un Kimu cum ti-a recomandat colegul micrenda mai sus...si eventual sa o tii intr-un sertar... eu am preferat varianta de rasnita manuala "de masa" din considerente de confort in utilizare (factorul nevasta) plus ca...am norocul de a avea spatiu suficient [Image: 7d8e8ad95a54e52b77121d40b6cb0630.jpg]

LaPavoni Milano '15, RoK grinder

...si cu toate acareturile (pt ca eu insist sa le tin pe blat) ...51cm[Image: a73b40eac3dd0de8d77281a149ae4196.jpg]

LaPavoni Milano '15, RoK grinder
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
#4
@Daaaaan vezi ca așteptăm reviewul tău despre Rok Smile
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#5
Am inteles ideea si problema, atunci o sa iau aceasta rasnita(ceva pareri despre ea daca aveti idee) https://www.kfea.ro/aparate-de-cafea/ras...egrano-130  ,  low buget pe care am s-o schimb peste o vreme, acum sa ma axez doar pe espressor.
 
Reply
#6
Cu o rasnita low budget nu vei obtine rezultate bune chiar daca espressorul este bun.
Depinde de fapt ce ai vrut sa spui cu "low budget"; ce suma?
"Arunca" un ochi aici:
https://www.espressoman.ro/reduceri-la-e...i-rasnite/
si in sectiunea:
https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Marketplace
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#7
Vreo 4-500 lei
 
Reply
#8
Cu 500 de lei doar SH (si destul de greu) poti gasi ceva capabil de macinat pentru espresso.
Rasnita pe care o am, Kinu M38, am luat-o SH cu 500, dar nu cred ca mai gasesti asa ceva, nu se mai fabrica.
Ar mai fi Kinu M47 (1000 lei, noua) sau Feldgrind 2 (£116.67 fara TVA, noua).
Aergrind (tot de la knock, £91.67, fara TVA, noua) e recomandata pentru Aeropress, dar @Zaheyu spune ca o foloseste si pentru espresso.
In privinta celor electrice nu ma pronunt dar, din ce am citit Gaggia MDF (800 lei noua) ar fi singura sub 1000 lei capabila (dar recomandata pentru cei cu buget redus, gen Gaggia Classic).
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#9
Asa cum spune si colegul lracu, MDF ar fi o varianta de luat in considerare mai ales ca se incadreaza in bugetul alocat.
Pe olx este una la 380 lei cu o crapatura mica nu stiu unde... probabil hopper-ul a luat vreo tranta sau a fost victima colaterala cand ceva n-a mers bine prin apropiere Smile)
 
Reply
#10
(26-10-2018, 09:49)micrenda Wrote: @Daaaaan vezi ca așteptăm reviewul tău despre Rok Smile
...asa e...am promis

Singurul impediment ar fi ca nu am cu ce sa o compar...nu s-a anuntat nimeni prin Cluj cu Kinu, asa ca nu pot decat sa ii fac un review - prezentare.

Am avut vreo 2 luni un Fiorenzato F64 cu care reuseam sa si "inec" Pavoni-ul...dar era un ditamai animalul, nepotrivit (zic eu) pt acasa. Cu Rok nu am reusit asta.

Orice motive as invoca eu...da...am promis un review si o sa ma tin de cuvant. Nu am nici o scuza Smile

LaPavoni Milano '15, RoK grinder
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
#11
sosow :
Am inteles ideea si problema, atunci o sa iau aceasta rasnita(ceva pareri despre ea daca aveti idee) https://www.kfea.ro/aparate-de-cafea/ras...egrano-130  ,  low buget pe care am s-o schimb peste o vreme, acum sa ma axez doar pe espressor.
.......................................................................................................................................................................
Acea rasnita nu este capabila sa rasneasca pentru espresso, nu vei obtine nici macar ceva apropiat de ceea ce ar trebui sa ai in ceasca. 
In opinia mea, trebuie sa faci 2 lucruri:
1. Sa iti schimbi prioritatile, axandu-te pe rasnita, espressorul fiind (oarecum) doar un accesoriu al rasnitei, cum probabil ai citit deja in sute de postari pe forum. In plus, cu o rasnita decenta/acceptabila, vei putea bea cafea preparata prin alte modalitati, pana vei strange bani de espressor. Cu un espressor, indiferent cat de bun sau scump, nu vei putea face nimic (doar nervi Smile ) fara o rasnita decenta.
2. Pentru o rasnita decenta, indiferent daca va fi manuala sau electrica, va trebui sa dublezi garantat bugetul. Altfel, vei avea parte de multe frustari, pentru ca nu vei putea prepara o cafea buna, indiferent de metoda (espresso, brew, etc)
 
(27-10-2018, 08:59)Daaaaan Wrote: Am avut vreo 2 luni un Fiorenzato F64 cu care reuseam sa si "inec" Pavoni-ul...dar era un ditamai animalul, nepotrivit (zic eu) pt acasa. Cu Rok nu am reusit asta.

Asta nu suna bine deloc! Cand nu reusesti sa rasnesti suficient de fin incat sa poti bloca espressorul, parerea mea e ca, fie incerci sa repari rasnita (daca se mai poate face ceva referitor la alinierea cutitelor), fie cauti alta...
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#12
Uite, de cam 7 luni folosesc combinatia Lelit 42 em cu Gaggia MDF tot in ideea sa ma incadrez intr-un buget (1500 espressorul si 650 rasnita, ambele la promotie). Nu am ce sa le reprosez, espressoul rezultat absolut decent in combinatia asta plus cafea proaspata (Sarkis/Hedone). Ambele sunt entry level dar nu ma gandesc la un upgrade. Dezavantaj la MDF este faptul ca reglajul se poate face doar in trepte si poate pt unii ca este cu dozator (pe mine nu ma deranjeaza pt ca nu se imprastie cafeaua in jur la rasnirea direct in portafiltru).Evident doar daca rasnita isi va da duhul, atunci cu siguranta Smile
Am asistat la prepararea unui espresso in combinatia Lelit Bianca- Macap M42d si este o adevarata placere procedura de extractie si rezultatul,DAR in alti bani Smile))).  Asa ca uneori strugurii pot fi si cam acri. Smile
 
Reply
#13
(26-10-2018, 20:47)sosow Wrote: Vreo 4-500 lei

https://www.olx.ro/oferta/rasnita-cafea-...47487b2e35
dupa care cumperi cutite noi.
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Bezzera BZ99S, Gino Rossi CC45s, Ascaso I-steel1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 
 
Reply
#14
Am inteles. Am sa ma axez pe o rasnita manuala bunicica, mai studiez sa vad de care si un espressor gaggia clasic si sunt in buget.
Nu pot sa iau rasnita si sa fac cafea la filtru. Mai era varianta sa cumpar cafea de la furnizorii de pe forum si sa fie gata rasnita ptr espresso, dar si aici cafeaua se trezeste plu ca macinatura poate nu e cum as dori, acasa faci fel de fel de experiente pana gasesti gustul cel mai placut.

M-am uitat la setup -ul asta, e ok ?  – Pachetul Barista Home Classic  – espressor Gaggia Classic complet + rasnita Lelit PL43MMI + sita dubla nepresurizata + picurator metalic de portafiltru  – 1850 lei  (redus de la 2200 lei)
 
Reply
#15
Decat o asa zisa "rasnita" cu 4-500 de lei, mai bine iei Lelitul ala cu rasnita incorporata. Argumentul ca nu poti face upgrade la rasnita dupa aia mi se pare ... amuzant. Cine te opreste sa iti cumperi peste o vreme o rasnita mai buna si s-o folosesti pe aia noua in loc de aia incorporata? Atata doar ca n-o sa poti s-o vinzi pe aia veche pt. ca face parte din espressor. Dar cine stie, poate nici n-o sa faci upgrade prea curand, sau upgrade-ul o sa fie o manuala buna gen Kinu si o sa vrei sa pastrezi si rasnita electrica pentru momentele cand n-o sa vrei sa dai la manivela.

Eu am la birou un Lelit PL42EM si rasnita cu care vine e foare ok tinand cont ca folosim cafea din comert si ca nu avem ce arome subtile sa scoatem din ea. Din punctul meu de vedere la ~2000 de lei cat e un PL42EM nu prea ai ce sa iei mai bun decat daca faci compromisuri gen Gaggia Classic + rasnita manuala sau o electrica ieftina cum ar fi Ascaso I2, care nu-i mai buna decat aia din Lelit, dar e mai greu de folosit si ocupa mai mult loc. Consider manuala un compromis pt ca am Kinu si imi place, dar cand am musafiri si vor toti cafea, tot la rasnita electrica dau drumul. Sotia tot electrica o foloseste pt. ca nu poate macina cafea prajita light cu Kinu. In plus, daca n-as avea espressor si ar trebui sa aleg intre Gaggia Classic si Lelit, as alege oricand Lelit. Zic asta in cunostinta de cauza, am Gaggia acasa si Lelit la birou.
 
Reply
#16
Tocmai am comandat pentru o colega care isi cauta un automatic

Asta

au si

Versiunea fara PID

Preturile sunt bune (mai ales daca poti lua fara TVA ,tranzactie intracomunitara, persoana juridica) si livreaza in RO, de la ei mi-am cumparat rasnita.
Vibiemme Domobar Picollo, Baratza Sette 270
 
Reply
#17
Era la emag cu 2000 de lei acum o luna si ceva.
 
Reply
#18
(04-11-2018, 13:02)andrei_0 Wrote: Era la emag cu 2000 de lei acum o luna si ceva.

Eu am verificat preturile la Emag si era 3000 lei la Barshaker fara reducere si la Emag, cel cu rasnita incorporata.

Lelit PL 42 Temd
Vibiemme Domobar Picollo, Baratza Sette 270
 
Reply
#19
Cel fara pid era 2000
 
Reply
#20
Cu reducerile forumului, PL42TEMD este cat in Ungaria, adica 2600 de lei. In pachetul Barista Home All in one, cu acele accesorii este 2800.
2000 nu a fost niciodata, poate modelul fara PID.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
Din ce-am vazut, gaggia clasic 2019 abia lansata nu se stie cat de mare e boilerul, si mai e si de aluminiu, nu stiu , la lelit parca boilerul e mai mare dar are alta dimensiune la grup si nu se prea gasesc site si alte cele pe dim lui.
Cred ca renunt la gaggia si ma indrept spre lelilt, acum sa vad ce rasnita iau , un Porlex daca se mai gaseste, nu stiu cat e de eficienta.
 
Reply
#22
La porlex poti lua orice, rezultatul va fi acelasi... Sad
 
Reply
#23
@sosow

Parerea mea, un Lelit (orice este în bugetul tău, în afara de cel cu rasnita integrata) si ca rasnita, un Kinu M47 traveller, dacă ai răbdare sa aștepți câteva luni pana când se va face un group buy.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#24
(14-11-2018, 20:40)micrenda Wrote: @sosow

Parerea mea, un Lelit (orice este în bugetul tău, în afara de cel cu rasnita integrata) si ca rasnita, un Kinu M47 traveller, dacă ai răbdare sa aștepți câteva luni pana când se va face un group buy.


Confirm!
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#25
Ok, am inteles.
Rabdare nu mai am, am nevoie si de rasnita daca iau espressor, asa ca trebuie sa aleg dintre Rasnita lelit PL43MMI sau Rasnita Ascaso i2 I-mini , care ar fi mai ok?

M-am orientat spre acest pachet, acum astept reducerile de la noapte Big Grin :
Pachetul Barista Home Beginners – espressor  PL41LEM+ rasnita PL43MMI + tamper Lelit 58mm cadou – 2300 lei (redus de la 2800 lei)
 
Reply
#26
Daca tot am asteptat bf, nu ma avantajeaza reducerile, asa ca doream sa iau din tabloul de reduceri normale, dar s-a desfiintat momentan, vrei nu vrei nu mai poti sa iei, decat la reducere de bf un lelit PL41TEM PID1950  dar in varianta asta fara tamper, deci reducerea anuleaza de fapt tamperul cadou, asa ca nu stiu de unde sa-l iau fara reduerea de bf dar in varianta cu tamper.
Alta mare prb , va rog sa-mi recomandati neaparat o rasnita, lelit PL43MMI sau Rasnita Ascaso i2 I-mini , ori alta varianta.
Astept urgento recomandare a colegilor cunoscatori in ale cafelei.
Multumesc
 
Reply
#27
(16-11-2018, 21:51)sosow Wrote: Daca tot am asteptat bf, nu ma avantajeaza reducerile, asa ca doream sa iau din tabloul de reduceri normale, dar s-a desfiintat momentan, vrei nu vrei nu mai poti sa iei, decat la reducere de bf un lelit PL41TEM PID1950  dar in varianta asta fara tamper, deci reducerea anuleaza de fapt tamperul cadou, asa ca nu stiu de unde sa-l iau fara reduerea de bf dar in varianta cu tamper.
Alta mare prb , va rog sa-mi recomandati neaparat o rasnita, lelit PL43MMI sau Rasnita Ascaso i2 I-mini , ori alta varianta.
Astept urgento recomandare a colegilor cunoscatori in ale cafelei.
Multumesc

Din cate imi amintesc problema cu tamperul neinclus a fost remediata? Parca se discutase aici pe forum despre asta...

Pe barshaker erau reduceri la tampere de BF...in jur de 60 lei / buc ieseau. Si dinamometricele erau la pret bun. Nu mai stiu exact acum ce diametru...dar banuiesc ca aveaj de unde alege.

La rasnita...dupa 1 luna de research, in bugetul de 2000 lei (care il aveam eu) iti recomand Eureka Mignon Specialita. E mai scumpa decat Ascaso...dar eu zic ca merita banii in plus. De BF pe Barshaker ajungeau la 1700-1900 lei!!! (cu discount-ul Espressoman inclus), functie de finisajul ales. Eu mi-am luat NX Black...dar ai o gramada de culori la dispozitie, daca asta e important.

Daca esti dispus sa renunti la display-ul cu touch, respectiv sa ai reglaje din butoane rotative, si nu te deranjeaza niste cutite un pic mai mici...exista Eureka Mignon Silenzio. Discutabil daca merita rabatul la pret vs calitatea macinaturii pe cutite de 50 vs 55 la Specialita.

LaPavoni Milano '15, RoK grinder
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
#28
Astazi pretul la  Eureka Mignon Specialita  era de 1979.99, la silenzio vreo 1699  , oricum depaseste bugetul alocat, deci momentan voi lua in lelit 43mmi , urmand ca pe parcurs, daca nu sunt multumit de macinatura si implicit de gust, sa fac un upgrade, pana atunci domesticesc espressorul si probez cafele sa vad care-i mai buna la gust. Deocamdata am comandat guatemala si kenya + un ceai amareto, dar n-am aparat si cafele au sositde ieri, maine la iau de la curier Confused  sa vad la ce le gatesc...
 
Reply
#29
Ia si un Aeropress sau Kafflano Kompresso, pe care-l vei folosi in deplasare si ai la ce prepara pana ajunge aparatul.
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#30
@Daaaaan
Ai reținut greșit, problema cu tamperul s-a rezolvat doar la Gaggia Classic. Lelit a rămas așa...
Aici s-a discutat: https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...ack-Friday
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)