Hello There, Guest! Login Register


Achiziție Espressor

#1
Salutare tuturor. Frumoasă și foarte educativă comunitate vis-a-vis de lumea asta a espress-ului de calitate.
Eu nu am aspirații înalte, pentru că asta costă. Bugetul meu e pe la 4000 ron. Suntem 3 persoane în familie, bem cam 5-6 cafele pe zi laolaltă, de asemenea pe bază de lapte. Sunt băutor de cafea la ibric deci standardele mele sunt novice și aș vrea ceva mai bun decât zațul de la ibric.
Ceva recomandări? Vă mulțumesc!
 
Reply
#2
În afară de accesorii, ar fi Oscar II și Eureka Manuale. Un setup corect și ușor de exploatat. Problema la espressor sunt stoc-urile, care te-ar putea lungi mai spre vară. Dar cum spune un topic pe aici, HX mai ieftin nu găsești. Dacă nu apar piticii cafegii sau atracția spre fine tuning, veți lega o relație frumoasă și durabilă.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#3
(19-05-2020, 09:21)baloozzy Wrote: În afară de accesorii, ar fi Oscar II și Eureka Manuale. Un setup corect și ușor de exploatat. Problema la espressor sunt stoc-urile, care te-ar putea lungi mai spre vară. Dar cum spune un topic pe aici, HX mai ieftin nu găsești. Dacă nu apar piticii cafegii sau atracția spre fine tuning, veți lega o relație frumoasă și durabilă.
Mulțumesc pentru sugestie. Arată bine, ar fi pe gustul meu Oskar2. Fine tuning nu este domeniul meu. Vreau o cafea mai bună decât cea băută la dozator și ibric. Detaliile fine costă și nu am timpul sau bugetul necesar să învestesc. Eu sunt pe partea de PC-uri, hardware. Finanțele se duc pe componente și periferice PC. Voiam când stau la Pc, unde petrec ore bune, să savurez o cafea bună. Sper să am noroc cu acel Oskar, păcat alternativele sunt limitate în bugetul alocat.
 
Reply
#4
La PC, poate cu lapte, că shot-ul îl termini până boot-ează, cu toate SSD-urile lor. Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#5
Espresso nu este o băutură care se poate consuma ore in șir.

Exista aparate, gen filtru electric de calitate, care pot oferi o băutură mai potrivită pentru consumul îndelungat. În combinație cu o cafea și o râșnița de calitate se pot obține rezultate mult peste ceea ce oferă un "filtru" clasic din cafea comercială.

Există și opțiuni pentru aparate electrice de spumat/încălzit laptele.
 
Reply
#6
(19-05-2020, 10:13)baloozzy Wrote: La PC, poate cu lapte, că shot-ul îl termini până boot-ează, cu toate SSD-urile lor. Tongue

Îți recomand Samsung 970 evo. Îl am și îți pot spune că este rachetă! ?

(19-05-2020, 10:23)dev Wrote: Espresso nu este o băutură care se poate consuma ore in șir.

Exista aparate, gen filtru electric de calitate, care pot oferi o băutură mai potrivită pentru consumul îndelungat. În combinație cu o cafea și o râșnița de calitate se pot obține rezultate mult peste ceea ce oferă un "filtru" clasic din cafea comercială.

Există și opțiuni pentru aparate electrice de spumat/încălzit laptele.
Am încercat un filtru de la Electrolux
EKF7800 dar nu m-a convins gustul. Sugestii în privința asta? Sunt deschis și spre alte segmente, atât timp cât iese o cafea mai bună decât la dozator.
 
Reply
#7
Dacă filtrul livrează o temperatură a apei relativ constantă, gustul depinde foarte mult de cafea și râșniță.

Dar prima dată ar trebui sa încerci un filtru preparat din cafea de calitate și o râșnița de brew.
 
Reply
#8
(19-05-2020, 11:19)dev Wrote: Dacă filtrul livrează o temperatură a apei relativ constantă, gustul depinde foarte mult de cafea și râșniță.

Dar prima dată ar trebui sa încerci un filtru preparat din cafea de calitate și o râșnița de brew.

Sună ok. Cumva vreo idee de marcă legat de filtru și râșniță? Mulțumesc.
 
Reply
#9
Filtrul pe care l-ai amintit tu mai sus, pare să fie ok.

Cea mai ieftina râșniță electrică pentru brew, cred că e Wilfa Svart:

http://barshaker.ro/Rasnite-Cafea/Wilfa-Svart-Black
 
Reply
#10
(19-05-2020, 12:22)dev Wrote: Filtrul pe care l-ai amintit tu mai sus, pare să fie ok.

Cea mai ieftina râșniță electrică pentru brew, cred că e Wilfa Svart:

http://barshaker.ro/Rasnite-Cafea/Wilfa-Svart-Black
Nu am fost mulțumit de calitatea cafelei plus că după ce înlăturai cana, picura cafea pe plita încinsă, lucru pe care conform specificațiilor nu ar fi trebuit să se întâmple. Am găsit altceva în schimb : http://barshaker.ro/Cafetiera-MOCCAMASTE...fetiera%20&category_id=0
O să mă uit și la râșniță, mulțumesc!
 
Reply
#11
Nu as merge pe cafetiera.

Eu as recomanda Aeropress, pt max 3 persoane e perfect. Pui 45 grame de cafea in Aeropress, apa "pana sus", unii zic la 85 grade C, amesteci, astepti (dupa gust) 10-20 sec si apesi pe piston lent. Ai astfel 3 cafele concentrate "pseudo-espresso", la care poti adauga apa fierbinte sau lapte sau o poti bea asa concentrata, cum e.

Sigur, vei pierde ceva din complexitatea gustului unui espresso, asta e clar, dar e totusi o alegere ok cu filtrare prin hartie (pt cei speriati de bombe re: colesterol) si usor de preparat. Gustul e bun, depinde de cafea, evident.

Ce e de stiut insa e ca metoda e buna pt cafele ceva mai prajite, gen Sarkis.

Pt rasnita, Wilfa Smart, Baratza Encore, Kinu Phoenix sau 1zpresso j2, cand vor aparea, in curand, la barshaker.

Avand in vedere multitudinea de optiuni de brewere (Kalita, V60, Clever, French Press), nu as lua cafetiera decat pt un mediu office, unde faci o data si ai nevoie sa ramana calda cateva ore.

O alta optiune e un Bialetti Venus de mai multe cesti, tot un pseudo-espresso, dar pierzi avantajul filtrului de hartie. Castigi ceva complexitate a gustului fata de Aeropress, dar, sigur, tot e sub espresso din acest punct de vedere.

Insa, pt ca mentionezi bauturi pe baza de lapte, pt 3 persoane, la mai multe shot-uri pe zi, cred ca un espressor HX si o rasnita on demand reprezinta cea mai eleganta optiune.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#12
Aurelian
Vad ca esti din Bucuresti deci nu ai probleme sa gasesti cafenele de.specialitate. Cauta una unde se serveste V60 si incearca daca iti place.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#13
(19-05-2020, 10:38)AurelianDumitru Wrote: Îți recomand Samsung 970 evo. Îl am și îți pot spune că este rachetă! ?

+1, l-am pus si eu pe un macbook, mai rapid ca originalul  Smile
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)