Hello There, Guest! Login Register


Accesoriu distributie cafea la imprimanta 3D

#31
Corect!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#32
(07-07-2016, 23:03)sorinherea Wrote: Din ce îmi dau eu seama la modelul original crucea nu are cele 4 suprafețe in același plan.
[Image: 79ff7bfa254f4e92aa80e760b6b81048.jpg]
In 3D-ul desenat de Kamasi asa pare, daca nu este asa îmi cer scuze.
Ele sunt înclinate la un unghi fata de suprafața finala a pucului.
Detaliu foarte important dupa părerea mea pentru o funcționare corecta.
Prin rotire crucea aceea trebuie sa distribuie si sa compacteze in același timp, de aici si important inclinarii suprafetelor.
[Image: 95da716ecfe185d3fd8ccd612e045067.png]
nu sunt nici la mine, din baza unei laturi a crucii urca o suprafata curba pana in margina superioara a palei urmatoare,
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#33
eu as zice ca sa nu mai existe deloc crucea aia plana, privit din lateral sa arate ca un dinte de fierestrau. mai este lume de aceiasi parere?
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
#34
Pai e clar ca trebuie sa existe o panta lina (nu o bordura) intre suprafata de baza si cei 3 sau 4 dinti. Si cum asta e mai greu de facut cu 4 dinti, cred ca ar trebui mers ca in original, pe 3.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#35
ma gindesc oare cum ar arata in cristal resin? cred ca interesant, se va lucra si pe aceasta directie, doar un bob zabava.
Multumesc
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#36
Arata cam ca o freza frontala cu 3 sau 4 dinti.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
#37
Ce va mai alintati... [Image: biggrin.gif]   Mi-ar placea sa am o asa jucarica din sticla. Poate chiar cristal  S-ar rezolva si problema greutatii. Un turnator printre noi?  Sau poate din portelan? De unde nu, si din ceramica smaltuita cred ca merge. Tre' sa fie un espresoman si pe la Horezu. Al meu print mai intarzie da' cum apare, pac poza!
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
#38
Poate pe la Yume sa sara ceva pasarici Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
#39
(08-07-2016, 19:15)scientist Wrote: Ce va mai alintati... [Image: biggrin.gif]   Mi-ar placea sa am o asa jucarica din sticla. Poate chiar cristal  S-ar rezolva si problema greutatii. Un turnator printre noi?  Sau poate din portelan? De unde nu, si din ceramica smaltuita cred ca merge. Tre' sa fie un espresoman si pe la Horezu. Al meu print mai intarzie da' cum apare, pac poza!

daca iese bine printul, il torn din rasina cristal, sunt 4 culori fenomenale, aproape de nivelul sticlei
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#40
trebuie sa iasa, uite aici cati te sustinem....
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
#41
noutati?
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#42
(09-07-2016, 17:09)orwo Wrote: noutati?
inca nu, colegul de la print a fost plecat in strainatate, astept azi miine sa dea un semnal
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#43
Buna seara iaca am scos versiunea beta1_ver.1, forma bruta necizelata, print 0.15 mm, greutate 20-30 g.
   
   
   
   
   
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#44
Ups! Aladin ma vad.  [Image: smile.gif]
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
#45
si eu vreau unul pt 58mm
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
#46
"Crucea" pare că este ceea ce trebuie, dar în forma asta nu este reglabilă înălțimea, un aspect important pentru ca instrumentul să poată fi folosit pentru cantități diferite de cafea, respectiv pentru site de diferite înălțimi, situații în care distanța de la buza sitei până la suprafața pucului diferă mult
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
#47
Inteleg ca nici originalul nu este reglabil pe inaltime, iar cei care l-au testat la nivel international au cerut asta. Vb lui VladP, asteptam v2  Smile 

Si inca o intrebare din public, plasticul respectiv este sigur pentru domeniul alimentar?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#48
Deja vad sistemul de reglare plus ceva metal pe interior pentru greutate.
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
#49
(13-07-2016, 14:37)Lyvyoo Wrote: Inteleg ca nici originalul nu este reglabil pe inaltime, iar cei care l-au testat la nivel international au cerut asta. Vb lui VladP, asteptam v2  [Image: smile.gif] 

Nu stiu despre care original este vorba, dar modelul chinezesc pe care l-am cumparat eu este ajustabil pe inaltime, dupa cum am precizat. [Image: smile.gif]
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-I...tru?page=3
Rocket R58/LMLu/Olympus/Mahlgut MOLA-e
 
#50
o sa fie crincen filete pe ABS printat, m-am gandit la un sistem magnetic si cu surub, o sa il prezint diseara, cit ar trebui sa fie marja de minim-maxim pentru reglaj, 5-6-10 mm?
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#51
Si originalul este reglabil https://m.youtube.com/watch?v=LqHiUU_WdbE
 
#52
(13-07-2016, 16:56)kamasi Wrote: o sa fie crincen filete pe ABS printat
Daca te gandesti sa printezi filetul poate fi misiune imposibila.
Dar filetul se poate realiza foarte usor cu o filiera pentru teava. Orice instalator mai rasarit are o trusa de filiere la el tot timpul.
Ceva de genul asta (exista si dimensiuni mari...)
https://www.youtube.com/watch?v=89l4ghoXAN0

Pentru a sta bine "intepenit" filetul pt a nu se deregla in timpul utilizarii poti folosi o banda de teflon.
https://www.youtube.com/watch?v=GDZDcgvoHUc

(13-07-2016, 16:28)scientist Wrote: Deja vad sistemul de reglare plus ceva metal pe interior pentru greutate.

In opinia mea, nu cred ca e importanta greutatea avand in vedere ca se sprijina pe marginea sitei. Poate ca si chestiune de filling/confort/ergonomie, dar nu vad cum ar putea influenta greutatea efectul distribuirii. Din reglarea inaltimii obtii si o usoara (sau mai putin usoara) tampare...
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
#53
filierele alea sunt pe dimensiuni standard si diferenta de dimensiune dintre ele e mare. iar cu filiera dai filet exterior, pt filet interior iti trebuie tarod si la dimensiunea aia nu prea gasesti. pt filet custom iti trebuie strung si strungar bun. mai degraba un sistem la care sa adaugi sau sa scoti placute cu grosimi diferite asa cum e la jucaria originala.

nici mie nu-mi pare asa importanta greutatea din aceleasi motive.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
#54
Deci, rasnim intr-un con, mestecam cu acul, lovim cu tamperul, trantim pe baza de tampare, dam cu OSD-ul si tampam dinamometric [Image: smile.gif] Te stiga consoarta cand te indrepti catre espressor si lovesti portafiltrul de grup, o iei de la capat?
Daca nu este importanta greutatea, distribuirea se face la nivelul de sus, pana la urma cum functioneaza distribuirea pe toata dimensiunea pucului cu OSD-ul?
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
#55
Daca nu conteaza greutatea se pot printa 2-3 discuri, iar prinderea se poate face cu magneti, 8 magneti de 5 mm fata in fata, nu se mai misca, fara suruburi, duscurile pot fi inlocuite cu unele metalice.
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#56
La o analiza "la sange"  a unei sectiuni a unui puc, cu siguranta densitatea macinaturii va fi aleatorie insa ochiul va percepe suprafata de sus ca fiind perfecta si astfel satisfactia va fi deplina.  Sau, ce daca tai cu toporul dupa ce ai trasat cu creta? Macar ai multumirea ca ai masurat cu sublerul...
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
#57
corect, o analiza perfecta, totul se rezuma la, sunt multumit cu ce-mi iese [Image: smile.gif]
Acum la cat crezi ca se ridica pretul?
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
#58
(14-07-2016, 16:02)Mariano Wrote: corect, o analiza perfecta, totul se rezuma la, sunt multumit cu ce-mi iese [Image: smile.gif]
Acum la cat crezi ca se ridica pretul?
cel simplu, pana in 60 lei, cel reglabil inca nu stiu posibil tot cam asa, pina in 70 lei
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#59
Cel original cat e de greu? Probabil are ceva grame ptr a nu fi nevoit sa apeși pe el în timpul rotirii, cred că cel original tasează în același timp ce nivelează, dacă îl faci ușor o sa apasam noi pe el, cred ca și înclinația "crucii" are un rol foarte important
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#60
Piesa printata a ajuns la mine. Prima nivelare s-a lasat cu retentii pe scobitura de sub nivelul paletelor. Ii voi aplica un luciu de rigoare si voi reveni cu poze si impresii.
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)