Hello There, Guest! Login Register


2 extreme si eu in mijloc

#1
Dragi espressomani,

De mai mult de un an citesc, analizez si ma gandesc daca si ce setup pentru espresso sa-mi iau. Partea cu 'daca' as zice ca s-a rezolvat, daca tot stau ore in sir aici si pe alte forumuri, ma tot plimb prin cafenele de specialitate si pun din ce in ce mai putina apa in AeroPress. Partea cu 'ce' e mai grea. Fiind nehotarat, saptamana trecuta am ratat o ocazie buna de pe olx si am zis gata, trebuie sa ma hotarasc o data.

Lucrurile stau cam asa:
- buget in jur de 1,000 eur. 'In jur' inseamna ca nu e imposibil sa dau 10, 20% in plus daca e cazul, dar nu m-as duce la 2,000 momentan. Bineinteles, daca apare o varianta la 800 - cu atat mai bine;
- in principiu nu vreau SBDU, decat in varianta 1 de mai jos (adica, la o suma minima);
- nu vreau nici rasnita manuala, nici espressor cu levier;
- nu insist sa fie totul nou, e perfect ok daca e SH bun.

Acum cele 2 variante 'extreme' la care ma gandesc:
1) Rasnita Honne, espressor ceva asa. Daca rasnita e cea mai importanta, atunci sa ne axam pe ea. Iar espressorul - sa se descurce (de asta e un 'el'); sau
2) un Expobar de aici si o rasnita 'ok' pana intr-o 1,000 lei (gen Ascaso de pe tabloul de reduceri, sau un Vario SH). Sigur ar fi mai interesant sa lucrez cu un E61, inox e mai frumos decat plasticu, dar poate face fata un i-mini?

Ma gandesc ca, daca as merge pe varianta 1, cu siguranta peste un an ma voi uita la Expobar sau Bezzera din nou. Oare daca merg pe varianta 2 o sa fiu multumit mai mult timp?

Sau sa incerc o cale de mijloc - si rasnita si espressor la cate 300-500 eur fiecare (asta probabil inseamna SH)? Daca ar mai apare o ocazie ca asta...

Ce ziceti? Smile
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#2
Chiar ca extreme sunt variantele! Smile

Eu pe prima varianta nu as merge, daca as fi in locul tau pentru ca practic iti iei o rasnita buna (sau foarte buna), dar nu ai expressor care sa se apropie de capacitatea rasnitei. Sigur ca rasnita e cea mai importanta, dar totusi...

La a doua e...opus Smile. Insa, pastrand bugetul, eu mi-as lua alta rasnita, nu cele la care te gandesti. Ti-as sugera Kinu 47, care e o rasnita foarte buna pentru banii la care se vinde si, da, poti scoate un espresso absolut ok, orice s-ar spune impotriva. Vorbesc din experienta cu ea, atat pe un Expobar Brewtus, cat si pe un Marzocco GS3. Numai ca nu vrei manuala...poate te mai gandesti. Daca nu si nu, cauta o rasnita SH clasica, gen Mazzer, Macap, solida si cu rezultate bune.
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#3
o fi rasnita importanta dar parca prea e limitata de cam cel mai ieftin aparat care scoate espresso. normal ca nu va trece mult timp si vei dori si aparat pe masura ei. cu varianta a doua vei avea rezultate mai ok (cred eu). apar rasnite bunicele pe bursa, chiar acu e un macap de exemplu, si pe care il vei putea vinde peste o bucata fara sa pierzi f. mult la el si sa faci un eventual upgrade. in plus pretul ala pt expobar nu-i un pret curent, va trebui sa astepti o bucata sa se stranga o noua serie de 10 musterii si importatorul sa fie de acord din nou. 

concluzie: eu in locul tau as opta pt varianta a doua, mai ales daca doresti sa nu cheltui ulterior sume consistente.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#4
Mai ramai putin si vaneaza piata. PT a nu face pasi de bebelus asa cum fac 90% din utilizatori itI recomand sa mai astepti sa urci putin bugetul si sa cauti un db sau hx in rangeul de 3500_3700 Ron sh si o rasnita buna de 75 mm + la cutite de genul ceado e37 sau mazzer major.

Oferte apar mereu trebuie doar sa ai rabdare si sa profiti.
 
Reply
#5
Eu am fost sfatuit bine de cativa colegi experimentati de pe forum ( carora tin sa le multumesc din nou) si am mers pe Brewtus 4 din prima plus o rasnita SH care e f buna. Ti-as da acelasi sfat, adica varianta 2.
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#6
Eu momentan sunt cu hx u si cu o rasnita gen vario home in brate si ma trage rau de tot in spate rasnita. Daca ai sa compari cu o rasnita potenta o sa vezi diferente foarte mari.
 
Reply
#7
ia un Sette pe varianta 2 Wink , cu un mic efort suplimentar
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#8
Multumesc tuturor pentru sfaturi! Asa ma gandeam si eu, dar parca aveam nevoie de o confirmare. De fapt, eu oscilez intre varianta 2 si calea de mijloc, probabil ca alegerea o sa depinda si de conjuctura in momentul respectiv - daca iese Expobar cu reducere, ce oferte gasesc la rasnita, etc...

Va tin la curent!
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#9
2 recomandari:
https://www.olx.ro/oferta/expresor-espre...7uGKk.html
https://www.olx.ro/oferta/vand-espressor...6z0vs.html
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Bezzera BZ99S, Gino Rossi CC45s, Ascaso I-steel1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 
 
Reply
#10
Boilere de 3-4 litri pentru home use?
 
Reply
#11
(26-09-2017, 09:12)lisimah Wrote: 2 recomandari:
https://www.olx.ro/oferta/expresor-espre...7uGKk.html
https://www.olx.ro/oferta/vand-espressor...6z0vs.html

Incredibil! Verific olx de 10 ori pe zi, caut dupa 'espressor', 'eXpressor', du doi de 's', cu un singur 's', dar stea doua anunturi n-am vazut Smile Multumesc, lisimah!

Rancilio imi place, dar nu stiu nimic despre el... Celelelt nu stiu ce model e - are cineva vreo idee?
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#12
(26-09-2017, 11:45)Beowulf Wrote:
(26-09-2017, 09:12)lisimah Wrote: 2 recomandari:
https://www.olx.ro/oferta/expresor-espre...7uGKk.html
https://www.olx.ro/oferta/vand-espressor...6z0vs.html

Incredibil! Verific olx de 10 ori pe zi, caut dupa 'espressor', 'eXpressor', du doi de 's', cu un singur 's', dar stea doua anunturi n-am vazut Smile Multumesc, lisimah!

Rancilio imi place, dar nu stiu nimic despre el... Celelelt nu stiu ce model e - are cineva vreo idee?

sunt si alte anunturi interesante. pot sa-ti mai dau lincuri. la al-2-lea, este mce si poti sa mergi pe site-ul fabricantului, ca sa te lamuresti.
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Bezzera BZ99S, Gino Rossi CC45s, Ascaso I-steel1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 
 
Reply
#13
Este ciudat cum poate sa-ti placa ceva din plastic la un asemenea buget. Credeam ca ai pretentii mai mari.

Tine minte, upgrade-urile se fac in salturi mari ca sa fie resimtite din plin, nu in pasi marunti si mici.

Pasi marunti si mici inseamna timp scurt de acomodare cu un aparat, diferenta mica uneori sindromul gas ocupa locul si nu mai diferentiezi mare lucru.

Eu totusi la un aparat de 3000-4000ron am pretentia sa nu-mi livreze o carcasa de plastic.

Boilerele mari ofera stabilitate termica buna la hx, deci un boiler de 1.5-2.5 litri pt acasa e ok, sa va speriati de boilerele de 6 litri.

Cred ca inca nu stii ce vrei si faci cercetari, citeste topicurile deja arhipline de informatii.
 
Reply
#14
In an exciting turn of events, ieri seara am achizitionat o Bezzera Magica!

Deci, Denis, cred ca m-am scos in ochii tai Smile Dintr-un alt post de al tau inteleg ca stam cam in aceasi zona - poate ne intalnim intr-o zi sa facem un schimb de experiente. Ma rog, nu chiar schimb, ca eu mare experienta n-am, dar pot sa dau niste cafea Smile

Acuma sa vedem ce facem cu rasnita. Ma tot gandesc la Honne, dar si la niste variante mai 'budget friendly' gen Ceado E5P sau una din cele de la SCAE, sau ceva de pe bursa... Stiu ca iar pare ca nu stiu ce vreau, dar asta e - daca stiam nu era nevoie de acest topic.

Criteriile pe care le am in cap sunt:
- doserless;
- retentie;
- nevoia de RDT/WDT;
- ar fi bine sa fie silentioasa.

Ce ziceti, e vreun 'clear winner'?
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#15
Probabil ca stii deja: acea Magica are un istoric pe forum si ti-as recomanda sa o duci la service sa-i faca o revizie.
La pretul la care ai luat-o oricum e super deal, chiar daca mai dai ceva pe revizie.

Am fost si eu interesat de ea, de-aia am info  Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#16
(28-09-2017, 16:00)vladdooo Wrote: Probabil ca stii deja: acea Magica are un istoric pe forum si ti-as recomanda sa o duci la service sa-i faca o revizie.
La pretul la care ai luat-o oricum e super deal, chiar daca mai dai ceva pe revizie.

Am fost si eu interesat de ea, de-aia am info  Smile

Am aratat mesajul tau sotiei - avem pace in casa din nou Smile

Daca ai vreo recomandare pentru service, ti-as fi recunoscator!
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#17
1) Perfectespresso - de-acolo e luat aparatul
2) Piese espressor - posibil sa iesi mai ieftin decat la perfectespresso

Sa ne tii la curent pe forum
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#18
Multumesc, vladdooo - revin cu un update dupa ce vine de la revizie.

Intre timp, ma tot uit prin semnaturile voastre si prin... peste tot Smile in cautarea rasnitei.
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#19
Tot citind pe aici, am descoperit si Macap MC7. Pe tablou de reduceri 1,870 lei, n-am vazut ceva mai ieftin de dimensiunile astea - este cea mai ieftina rasnita cu cutite de 75, asa e?
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#20
In functie de ce buget ai, in jurul sumei de 2000ron ai si quamar q13, tot cutite de 75mm.

Fiecare rasnita are minusuri, intereseaza-te prima data care sunt astea si vezi daca poti sa traiesti cu ele.

Eu momentan am ajuns de la 1500-2000ron sh la 4000ron sh si tot le gasesc mult prea multe minusuri ca sa le accept. Orice rasnita ai lua, nu o lua noua, fiindca in mai putin de 6-12 luni o schimbi.
 
Reply
#21
Ei, totusi, 6-12 luni? Rasnita mea a vazut 3 (trei) espressoare si ea tot nu a plecat. Din acelasi motiv pe care l-ai expus si tu, nici la 4000 lei nu am gasit suficiente avantaje. Rezolvi o problema si te trezesti cu alta/altele.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#22
depinde ce asteptari ai si cat esti dispus sa lasi de la tine, sa inchizi ochii. eu nu pot sa accept unele chestii, am pretentii prea mari, de asta in 90℅ din cazuri sunt dezamagit de produse.
 
Reply
#23
Tocmai de aceea nu te va multumi nici rasnita de 4000 lei. Iar in ce ma priveste, daca dau 4000 lei ma astept sa fiu multumit. Daca stiu ca nu voi  fi nici atunci, nu ii dau.

Cu ce ma ajuta sa schimb rasnite la sase luni daca stiu ca nu ma va multumi nici urmatoarea? Eu sunt de parere ca vorbim, ca in orice alt domeniu, de raportul pret/calitate. Beneficiile peste un anumit nivel nu tin pasul cu pretul.

Si avem nenumarate exemple pe forum de rasnite foarte laudate la vremea aparitiei, pentru ca in scurt timp sa fie scoase la vanzare in acelasi ritm in care au fost cumparate.
Motiv pentru care sunt foarte sceptic in privinta opiniilor de moment si reticent in a alege o rasnita doar pe baza review-urilor, in situatia in care nici pe hartie nu indeplineste cerintele (de retentie, utilizare, fiabilitate etc.).
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#24
Și dacă îți faci un setup de mii de euro ce ai de câștigat dacă folosești cafea ordinara prăjită mai mult sau mai puțin corect?
 
Reply
#25
iar atac la persoana? iar flame pe fata? tu esti chiar fara bun simt?
 
Reply
#26
Denis, chiar cred ca trebuie sa schimbam notitele, se pare ca ne uitam dupa acelasi lucru. Sau macar tu ai analizat variantele mele, chiar daca eu inca n-am ajuns la variantele tale (gen 4,000 lei SH), si stii care sunt minusuri pe care n-ai putut sa le accepti.
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#27
Sa nu fiu inteles gresit, pe termen mediu si eu sunt in cautarea unei rasnite mai bune, dar inca nu am gasit varianta castigatoare. Daca o gasiti voi, sa ma anuntati si pe mine. Cool
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#28
daca nu sunteti pretentiosi exista un mazzer sj la 500 ron pe olx, complet.

adif ce buget ai? si daca vrei noua sau sh.
 
Reply
#29
Momentan nu am stabilit exact bugetul, pentru ca nu voi face upgrade in perioada imediat urmatoare.
Dar sunt constient ca nu pot fi multumit sub un minim de 4000 lei (si ma gandesc aici la Honne, cea mai apropiata de cerinte in general), dar si acolo cu unele rezerve. Vorbim de rasnite noi, e greu sa gasesti second asa ceva.

Nu mi-e clar, in schimb, ce as castiga daca as merge mai sus, catre un buget mai mare. Aici gasim in principal modele Mahlkoenig ce contin (dpmdv) o doza semnificativa de marketing si ar trebui neaparat un test personal pentru a ma convinge sau oportunitatea unui pret mult mai scazut. Nu fac un secret din faptul ca nu sunt si nu am fost niciodata un fan MK.

O Ceado e37s, de exemplu, nu rezolva problemele actuale, in special retentia. E mai mica, dar inca este suficienta.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#30
Asteapta sa vezi care o sa fie impresiile hands-on cu Niche Zero. Pare o alternativa foarte ok pentru home-use si ar trebui sa rezolve problema retentiei.

Ca fapt divers, upgradita e boala grea si nu prea are leac.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)