Hello There, Guest! Login Register


15% reducere la prajitoria Sloane Specialty Coffee ( Bucuresti )

Dragi espressomani,
saga transportului continua. Se pare ca am dat peste cap Fan Courierul cu solutia noastra. Sunt niste probleme de soft ale lor care nu doar ca nu inregistreaza plata diferentiata a transportului si rambursului dar au mai si dat peste cap costul transportului cu totul. Cine a fost afectat a fost contactat telefonic sau urmeaza. Ca sa nu mai avem problema vom subventiona noi transportul. Asta inseama ca :
  1. daca aveti comenzi sub 4 pungi va aparea pe factura noastra transportul (9 ron + tva pentru Bucuresti, 10 ron  +  tva pt restul tarii) si nu veti mai plati transport catre Fan Courier deloc.
  2. daca aveti comenzi de minim 4 pungi transportul este gratuit, nu il platiti nimanui si toata saga asta cu transportul o puteti ignora cu totul.
Speram din tot sufletul ca aceasta sa fie ultima discutie despre transport pe care trebuie sa o avem si de acum in colo sa ne putem concentra pe cafea.

Revenind la cafea si doar cafea,
in urma prajirii de ieri am ramas din diverse comenzi cu mai multe pungi de din mai multe origini prajite pentru espresso toate. Mai exact:
  1. Colombia Jaime Ariza - 12 pungi
  2. Kenya Kahindu AA - 12 pungi
  3. Ethiopia Boji - 9 pungi
  4. El Salvador Los Pirineos - 6 pungi
Le puteti comanda de pe formular https://sloanecoffee.com/espressoman. Cand se termina stocul din fiecare le scoatem din formular. Comanda pleaca imediat ce o plasati (asta daca nu comandati in creierii noptii), puteti comanda si doar 1 punga daca doriti si transportul e dupa conditiile de mai sus (gratuit la 4 pungi, pe factura 9 ron+tva /10 ron+tva pt 1/2/3 pungi).
 
Reply
S.a dat dovada de profesionslism. Am fost contactat.
Pana la urmatoarea comanda, toate bune !
Gaggia Classic Pro 30 Years LE + PID + OPV 9 bar | Turin DF64 | Kinu M47 Classic / IMS shower screen / IMS Competition/Superfine 18gr / Bottomless PF / 58.5mm AVX tamper / WDT tool / Scale and timer
 
Reply
Cu siguranță chestiile acestea adiacente referitoare la transport se vor rezolva și ne gândim doar la cafeaua voastră.
Și eu am fost sunat de Oana imediat ce am semnalat problema cu transportul. Frumos din partea Sloane sa contacteze fiecare client în parte.
Gândul meu este la zilele ramase pana la degazarea minunatei cafele din Rwanda.
Era o vorba.... "Banii nu's problema, timpul ne presează!"
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
Salut. Doresc sa aduc la cunoștința faptul ca am primit doua pachete de El Salvador de 215 grame brut (cu ambalaj) cântărite de mine. Comanda era pentru 250 grame de cafea net !Practic nu mi-a fost livrate 100 grame cafea !
Rog punct de vedere.[Image: 1d6db4ea603418a40a8ba83aaf1012d3.jpg]
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
Astăzi nu am găsit locul de parcare în fata blocului, rog și eu punctul de vedere Smile
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
(05-04-2019, 19:03)Gozmin Wrote: Salut. Doresc sa aduc la cunoștința faptul ca am primit doua pachete de El Salvador de 215 grame brut (cu ambalaj) cântărite de mine. Comanda era pentru 250 grame de cafea net !Practic nu mi-a fost livrate 100 grame cafea !
Rog punct de vedere.[Image: 1d6db4ea603418a40a8ba83aaf1012d3.jpg]

Oare nu era mai elegant sa contactezi vanzatorul prin PM?Sunt convins ca a fost o eroare si astea au fost recomandarile in situatii similare.
Profitec Pro 700, K30 Vario, Kinu M47, diverse accesorii. 
 
Reply
(05-04-2019, 19:03)Gozmin Wrote: Rog punct de vedere.

Punct de vedere:
1. Ar fi fost elegant ca postarea ta sa contina de la inceput si punctul de vedere al vanzatorului, daca tot tineai neaparat sa dezbati public o banala greseala de ambalare.
Altfel, este doar o postare dezgustatoare, ce urmareste doar instigarea la cearta.
Dar nu trebuie sa iti faci griji, pentru ca se inscrie perfect in noul trend al forumului, in sensul ca multe discutii ce ar trebui purtate in privat fac obiectul dezbaterii publice, in timp ce tot mai multe discutii ce ar fi de un real folos pentru comunitate, se poarta in privat (din pacate, nu degeaba). Dar forumul creste, strange totusi postari si se pare ca asta e relevant...

2. Felicitari Sfintei Treimi Sloane - T.O.B., oameni de un real bun simt, condusi de pasiune in treaba minunata pe care o fac!
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
(05-04-2019, 19:03)Gozmin Wrote: Salut. Doresc sa aduc la cunoștința faptul ca am primit doua pachete de El Salvador de 215 grame brut (cu ambalaj) cântărite de mine. Comanda era pentru 250 grame de cafea net !Practic nu mi-a fost livrate 100 grame cafea !
Rog punct de vedere.[Image: 1d6db4ea603418a40a8ba83aaf1012d3.jpg]

din pacate stim ce s-a intamplat, doar ca nu stiam ca s-a intamplat.
avem un client caruia ii impachetam in pungi 200g in loc de 250g pt ca asa ne cere. pt ca acel client primeste pungile albe de la noi si pune singur etichetele, banuiesc (de fapt sunt sigur) ca din gresala au fost luate din stocul lui 2 pungi si s-au bagat in stocul sloane.
sorry, o sa trimitem la tine inca o punga de salvador.

sper sa nu fie la mai multi espressomani intamplarea Smile
 
Reply
(05-04-2019, 19:03)Gozmin Wrote: Salut. Doresc sa aduc la cunoștința faptul ca am primit doua pachete de El Salvador de 215 grame brut (cu ambalaj) cântărite de mine. Comanda era pentru 250 grame de cafea net !Practic nu mi-a fost livrate 100 grame cafea !
Rog punct de vedere.[Image: 1d6db4ea603418a40a8ba83aaf1012d3.jpg]

Salut,  Gozmin!
Imi pare rau ca aflam asa despre eroarea asta. Ne-am pus numerele de telefon personale peste tot, vorbim cu espressomani prin mesaje, telefoane, whatsapp si ce a mai inventat Zuckerberg la toate orele si in toate zilele, deci nu e greu de dat de noi.

O sa iti raspundem aici daca ai simtit nevoia sa fie discutia publica desi ne cerem scuze colegilor espressomani ca ii deranjam cu asemenea indiscretii lipsite de eleganta. Sper doar ca intentia postarii a fost sa ii ajuti si pe restul colegilor semnalandu-le ca ar putea fi o eroare si poate si o urma de teama ca nu te-am crede.

De fiecare data cand ni s-a semnalat vreo eroare ( si se intampla saptamanal ceva, vorbim de sute de pungi si zeci de cutii si oameni care fac totul, nu masini) am crezut pe cuvant si ne-am dat peste cap sa ne revansam. Nu de alta, dar cafeaua trebuie sa aduca bucurie, nu sa lase un gust amar (la propriu si la figurat).

Evident, ce ai semnalat tu este o eroare de impachetare de care nu eram constienti. Acum ca am verificat ce pungi mai avem de El Salvador,  doua mai au 200g, restul 250g. Ce s-a intamplat este fix ce spunea Bogdan, am avut un volum mare de comenzi si probabil la un moment dat ne-am incurcat in ce e impachetat la 200g si ce la 250g. Se pare ca niciun alt lot nu mai are problema asta, din ce am verificat noi. Vom discuta telefonic cu toata lumea care are cafele din lotul asta sa vedem daca mai apare pe undeva eroarea sau, daca cineva mai observa eroarea, va rugam sa ne contactati.
Si fata de tine ne vom revansa imediat ce ne permite orarul curierilor.

In rest, tin sa multumesc colegilor espressomani care ne-au transmis aprecieri, sa stiti ca inseamna mult si ne motiveaza sa continuam ce facem si sa incercam sa facem si mai bine.

Weekend placut tuturor!
 
Reply
Deși nu părem  suntem ca o familie, aici,e uman sa mai greșești și e foarte ok sa recunoști greșeala și sa faci totul ca să o îndrepți, nu cred ca e vreo problema ca apostat aici, nu a știrbit cu nimic din integritatea companiei dumneavoastre din contra ne-a făcut pe toti atenți pe viitor.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
(06-04-2019, 12:49)Teodora_Sloane Wrote: Salut,  Gozmin!

O sa iti raspundem aici daca ai simtit nevoia sa fie discutia publica desi ne cerem scuze colegilor espressomani ca ii deranjam cu asemenea indiscretii lipsite de eleganta. Sper doar ca intentia postarii a fost sa ii ajuti si pe restul colegilor semnalandu-le ca ar putea fi o eroare si poate si o urma de teama ca nu te-am crede.

In rest, tin sa multumesc colegilor espressomani care ne-au transmis aprecieri, sa stiti ca inseamna mult si ne motiveaza sa continuam ce facem si sa incercam sa facem si mai bine.

Weekend placut tuturor!

Salutari Sloane. Ati scos in vanzare pungi de 250 de grame. Am semnalat faptul ca au mai putin si voua si colegilor de forum. Cred ca este prima data cand am cantarit o punga de cafea, mi s-a parut ceva schimbat la ea si de aceea am facut-o. Nu eram sigur, punga era mai moale decat de obicei, am zis ca ori boabele sunt mai dense si evident mai putine ori cafeaua e mai putina. Am facut-o public pentru ca o aveti tot public dată in vanzare, si mi se parea ca trebuie lamurita problema. Ma gandeam ca poate e o eroare in formular si punga e de fapt de 200 gr, ati mai avut asa in vanzare. Daca nu o cantaream, cum era ? Atunci nu mai era nimeni deranjat si nu mai trebuiau deranjati espressomanii cu indiscretii lipsite de eleganta din cauza mea !
Nu mai fiti sensibili si lasati supararile. Poate nu inteleg eu pe deplin exprimarea voastra.
Eu chiar daca nu am trimis aprecieri, daca verificai numarul de comenzi din ultima perioada, ai fi observat usor ca aproape singura mea sursa de aprovizionare cu cafea, este Sloane. Faptul ca nu scriu nu inseamna ca nu apreciez. Poate uitindu-te mai atenta ai fi vazut ca prefer 90% cafeaua procesata natural sau in cel mai rau caz honey, ceea ce denota faptul ca prajirea, foarte dificila la aceasta cafea, e apreciata prin cumparare regulata. Eu nu am nevoie de multumiri, oricum sunt prea mic in lumea asta si nici echipamentele din dotare nu ma pot pune intr-o pozitie de a face aprecieri corecte/bazate.
Legat de diferenta de cafea nu trebuie sa va aruncati la cheltuieli inutile, chiar suntem intelegatori si sustinem micii întreprinzatori. Stiu ca nu furati, stiu ca sunteti corecti si stiu ca munca o faceti cu dragoste. Nu fiti ca oamenii politici care vor o imagine fara pata sau fotoshop-ata. Aici e casa noastra, crestem impreuna prin invatare si prin greseala. Asadar, la urmatoarea comanda putem regla acest lucru, ori financiar ori prin cantitatea de cafea aferenta.
Asadar, recomand pentru destinderea neuronilor inflamati Queen - Friends will ge friends https://youtu.be/0AIlz08fZos
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
Salut @Gozmin

Eu sunt sigur ca au fost intenție bune din ambele părți (de la tine și de la Sloane).

Dar sa înțelegi reacțiile noastre, gândește așa: punem caz ca ar fi fost probleme cu plata de la tine, te ar fi plăcut dacă ei ar fi scris în public cerând explicații?

Cred ca ar fi fost "normal" sa te contacteze în privat și apoi, dacă lucruri nu ar fi găsit rezolvare, discuția ar putet trece, eventual, pe forum.

Oricum, ma bucur ca să rezolvat: extracții reușite îți doresc.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
(07-04-2019, 18:55)micrenda Wrote: Salut @Gozmin

Dar sa înțelegi reacțiile noastre, gândește așa: punem caz ca ar fi fost probleme cu plata de la tine, te ar fi plăcut dacă ei ar fi scris în public cerând explicații?

Salut. Daca nu plateam, nu primeam pachetul. Nu creati scenarii, eu zic ca aici suntem oameni seriosi. Nu incercati sa mutati problema in curtea mea. Nu ar fi corect. Pana la urma nu inteleg, exista o problema cumva la mine ? Daca e asa, atunci imi retrag inscrisurile de mai sus si ma declar vinovat de ce vreti voi. Nu am dat la ziar, nu am dat pe retelele de socializare, nici la radio sau tv, ci aici la noi in casa ! Despre ce vorbim pana la urma ?
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
Ok, hai sa ne oprim aici cu acest subiect. Au venit si raspunsul oficial si argumentele userului, suntem...lamuriti.
Probabil Gozmin a scris despre problema pe topic pentru ca la fel ca si alti useri in alte situatii, forumul este confundat cu o "casa a noastra" cum spunea el si cu o casa a multor prajitorii care au dorit sa fie aproape de noi, deci scrii natural si instinctiv aici ce iti place si ce nu. 
"Problema" este ca aici, de fapt, e casa Big Brother, ca un reality show ori mai plastic, ca un Colosseum cu noi, gladiatorii, in arena Smile)  Si bineinteles ca tot ce scrii poate fi interpretat si in rau de catre privitori. De aceea colegii au dorit sa spuna ca in momentul in care chiar apreciezi un brand pentru ceea ce face, la prima greseala nu il expui intregii Romanii ci ii dai sansa remedierii greselii printr-o discutie in privat. 

Mergem inainte, probleme logistice vor mai aparea ici colo intotdeauna (ce ziceti de un caz recent, E61 ratacit de curier?! Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Dragi espressomani,
saptamana aceasta nu prajim, din doua motive:
Primul ar fi ca prajitorul nostru (omul @bogdan_geor, nu cuptorul) este peste mari si tari.
Al doilea, pentru ca in pregatirea acestei placari am prajit saptamana trecuta de 4 ori pentru diversi clienti si avem stoc din mai multe cafele, ceea ce ne da rara oportunitate sa va putem oferi 5 cafele din care sa va alegeti, gata de expediat imediat cum plasati comanda. 
Cafelele in cauza sunt:
  1. Guatemala Female Coffee Growers of San Marcos Huista, Washed, 250g - 30 Ron (tva inclus)
  2. Colombia Jaime Ariza #25, Washed, 250g  - 40 Ron (tva inclus)
  3. Ethiopia Boji, Washed, 250g  -  45 Ron (tva inclus)
  4. El Salvador Los Pirineos, Natural, 250g - 45 Ron (tva inclus)
  5. Kenya Kahindu AA, Washed, 250g -  50 Ron (tva inclus)
Daca observati, am mai scazut 5 lei din pretul pentru espressomani, astfel ca fiecare din cafelele din acest stoc are reducere de 25%-30%/ Cafelele fiind deja prajite am prefera sa stea la odihnit si degazat la voi pe rafturi decat la noi.

Sunt intre 5 si 15 pungi din fiecare origine asa ca daca nu le mai gasiti in formular inseamna ca s-a epuizat stocul si le-am scos. Linkul catre formular https://sloanecoffee.com/espressoman

Aceleasi conditii: Puteti comanda si doar 1 punga, transportul este subventionat la 9 ron +tva pt Bucuresti si 10 ron + tva pt restul tarii pt comenzi mai mici de 4 pungi, gratuit in totalitate pentru minim 4 pungi comandate.
 
Reply
Dragi espressomani,
Am activat formularul pentru prajirea de saptamana viitoare, marti, 16 aprilie https://sloanecoffee.com/espressoman .
Avem o super oferta, cum se zice, in sensul ca facem lichidare de stoc la Costa Rica El Bananal. Cu aceasta ocazie are pretul de 28 RON/punga 250g (tva inclus) adica 56% reducere. Cum mai avem doar 10 kg din ea in momentul in care comenzilor voastre vor depasi stocul o vom scoate din formular. 

Cealalta cafea din formular este noua noastra vedeta in devenire Rwanda Muhondo Natural.  Este o cafea prietenoasa cu mai toate set-upurile pe care s-a plimbat (fie din cafenele sau de pe acasa) si deosebit de complexa in sensul in care fiecare set-up si metoda de extractie mai descopera un set de arome interesante.  Garantam insa pentru corpul  ciocolatiu, aciditatea citrica (de mandarine) si notele de rom si stafide si acel ceva dat de procesarea naturala pe care e greu sa il exprimi in cuvinte. Sa nu fiti insa socati daca reusiti sa scoateti note de zmeura si un profil foarte fructat pentru ca eu l-am pus pe Bogdan sa refaca extractia de 3 ori convinsa ca imi pusese vreo Ethiopia in ceasca.  

Conditiile de comanda sunt  aceleasi: nu exista comanda minima, transportul este subventionat la 9 ron +tva pt Bucuresti si 10 ron + tva pt restul tarii pt comenzi mai mici de 4 pungi, gratuit in totalitate pentru minim 4 pungi comandate.
 
Reply
Dragi espressomani, 
cu ocazia sarbatorilor care se apropie am zis sa aducem si noi ceva rosu pe mesele voastre - pungile de Colombia Gesha Alto Cielo.
Cum multi dintre voi ne-ati intrebat daca o mai avem speram sa va facem o bucurie cu aceasta ocazie. In functie de cat de multi va adunati pe aceasta comanda si de cum se gandesc si cafenelele noastre partenere sa ofere clientilor lor ceva deosebit de sarbatori, exista mari sanse sa se termine toata saptamana viitoare.

Pentru cei care vor ceva mai putin pretentios care sa mearga bine cu mesele pline si cu toate preferintele mesenilor, prajim si Brazilia Fazenda Moinho. Este noul lot, din ultima recolta, ajuns la noi astazi. Din acest  motiv nu vom avea marti etichete noi gata. Le veti primi cu etichetele vechi (fiind oricum aceeasi ferma, varietal, fermier,tot) singura disonanta fiind profilul aromatic.  Daca lotul precedent avea un profil aromatic mai exotic si mai floral, noul lot are o aciditate mai scazuta cu arome de fructe negre - mure coapte, cirese negre - si ciocolata (ca sa vedeti si voi ce diferenta poate fi de la an la an).

Cele doua cafele, cu reducerea espressoman de 15-20%, sunt :
  • Colombia Gesha Alto Cielo este 65 ron/ punga de 250g (tva inclus)
  •  Brazilia Fazenda Moinho este 35 ron / puna de 250g (tva inclus)
Puteti veni sa ne vizitati sa ridicati cafeaua daca aveti drum prin Echinoctiului 45, altfel transportul este 9 ron + tva pentru Bucuresti si  10 ron+tva pt restul tarii, iar la minim 4 pungi este gratuit.

Linkul - https://sloanecoffee.com/espressoman

Paste luminat tuturor!
 
Reply
Dragi espressomani,
Azi am prajit semi de urgenta pentru un client din Polonia o comanda de filtru si am ramas cu cate 6 pungi din urmatoarele 3 origini ( pe care le dam reduse cu 25%):
  1. Kenya Kahindu AA washed - 45 ron (tva inclus)
  2. Ethiopia Boji washed - 45 ron (tva inclus)
  3. Rwanda Muhondo natural - 45 ron (tva inclus)
Stim ca sunt infiltrati si niste filtromani printre espressomani plus ca e numai buna de luat in deplasare.
Fiind asa putine pungute va rugam sa ne dati email pe orders@sloanecoffee.com cu aceste comenzi. Ne trebuie numele vostru, nr telefon si adresa de livrare. Ma puteti si suna personal daca vreti sa vorbim - 0752165855, dar de dat email nu scapati.

In rest, ramane cum am stabilit, prajim maine Colombia Gesha washed si Brazilia Fazenda Moinho natural pentru espresso, comenzile se centralizeaza in formular  https://sloanecoffee.com/espressoman
 
Reply
Dragi espressomani,
Noi avem program full saptamana asta (adica venim si vineri) si cum saptamana viitoare e stirba cu zile libere nu suntem siguri ca vom praji.
Pana atunci ne-au ramas nemaritate de la prajirea de azi 8 pungi de Colombia Gesha si 7 de Brazilia si pentru ca un client nu a fost cuminte si nu si-a luat comanda de Costa Rica de saptamana trecuta, 8 pungi de Costa Rica El Bananal prajite pe 16.04. Le gasiti pe toate in formular https://sloanecoffee.com/espressoman.
 
Reply
Sarbatori fericite tuturor!
Acum ca avem un pic de timp de relaxare putem sa ne intindem la povesti.
Saptamana viitoare, 6 mai, vom praji pentru membrii forumului 3 cafele Africane in formular :
  • Kenya Kahindu AA -  55 ron ( tva inclus)
  • Ethiopia Boji washed - 50 ron (tva inclus)
  • Rwanda Muhondo Natural  - 45 ron (tva inclus) - pret redus 25%, aflati daca ajungeti la finalul postarii de ce.
      Pentru ca v-am tot povestit despre cat de minunate sunt cafelele alese de noi din tarile acestea de data asta vrem sa profitam de timpul liber si sa impartasim din informatiile noastre despre povestea cafelei in aceste tari. 

      Ca sa incepem cu inceputul, cu a fost odata ca niciodata intr-un taram foarte indepartat, trebuie sa ne ducem in Ethiopia.
    Africa este locul de nastere al cafelei iar Ethiopia este kilometrul 0, tara unde cafeaua este indigena si unde inca creste nestigherita fara nicio interventie umana. In Ethiopia, majoritatea cafelei creste fie direct in padure, de unde oamenii o culeg, fie in jurul caselor lor, la marginea padurii. Prin urmare, termenele de organic, bio sau protectia padurii tropicale sunt la cel mai inalt grad aici desi rar organizarea este destul de buna incat localnicii sa isi bata capul sa obtina certificarile oficiale pentru asta.
    Multa vreme procesarea naturala (lasarea boabelor de cafea in cireasa la soare pana cireasa se usuca si poate fi curatata) a fost metoda cea mai raspandita in Ethiopia din pricina accesului greu la apa si a infrastructurii aproape inexistente. In ultimii ani insa s-a investit in statii de spalare care deservesc regiuni de cateva sate. Aceste statii de spalare sunt cel mai precis loc pana unde poate fi urmarita cafeaua, noi folosind numele statiei de spalare pentru a denumi cafeaua provenita de acolo. ( Boji de expemplu este numele statiei de spalare). 
      Sub numele generic de Heriloom (cafea salbatica) se ascunde cea mai mare diversitate de varietaluri, subspecii de cafea le-am putea spune,  precum si alte specii (inafara de arabica si robusta) din intreaga lume, majoritatea inca necatalogate. Datorita acestei diversitati Ethiopia este locul catre care intreaga lume a cafelei isi intoarce in ultimii ani privirile in speranta gasirii solutiei la problema iminenta a incalzirii globale ce ar putea distruge toate culturile de cafea ale planetei. Varietalurile identificate si catalogate precum Gesha sau Wush Wush fac valuri de cativa ani redefinind ce poate fi o cafea la nivel aromatic. 
       Nu imi ajunge o postare sa va povestesc cat de extraordinara este Ethiopia in privinta cafelei, s-au scris sute de articole si carti intregi despre asta.
      Boji a noastra provine de la statia de spalare Boji care pe langa faptul ca a obtinut certificarile Organic, RTF si UTZ, face o treaba extraordinara in producerea unor loturi de o calitate exceptionala, cum este si acest lot cu un parfum floral puternic si gust de piersica pronuntat. 

      Ne continuam povestea cafelelor africane cu un capitol dedicat Kenyei.Daca va uitati pe harta, Imediat sub Ethiopia, in Sudul ei adica, se afla Kenya. Desi lipite una de alta ca tari, cafeaua din Kenya a venit din Brazilia sau Colombia, prin anii 1800. Se discuta despre posibilitatea unor plante indigene de robusta prin jurul Mount Kenya dar deja divagam. Kenya are cel mai bine organizat sistem agricol al cafelei din Africa si nu numai. 
     Este un sistem descentralizat recent (prin anii ’90)  fiind coordonat de stat o lunga perioada. Asa se face ca varietalurile din Kenya au nume de cod - SL-34 si SL-28 fiind cele mai cunoscute, ele iesind din laboratoarele de cercetare ale statului care au imperecheat intre ele plante de cafea pana au reusit sa obtine unele perfect adaptate conditiilor din Kenya,  rezistente la daunatori (mai ales la “Leaf Rust”), cu productie ridicata si aroma placuta.  Intreaga productie si comercializare se face dupa un sistem familiar noua, romanilor. Organizati intr-un fel de CAP-uri de pe vremuri, fermierii duc cafelele crescute in micile lor ferme (cam un hectar de jur imprejurul caselor) la statiile de spalare. Mai toata cafeaua din Kenya este spalata, trecand prin aceste statii de spalare, eu personal inca nu am avut ocazia sa gust o cafea procesata natural din Kenya. 
      Ca si in Ethiopia, cafelele din Kenya sunt identificate in cea mai mare parte dupa statia de spalare  la care au fost colecate (exceptie cateva “estate” - mari mosii care isi proceseaza singure cafelele, mostenire a perioadei colonialiste Britanice). De la statiile de spalare, cafeaua ajunge la una din cele cateva statii din tara care proceseaza uscat cafeaua. Aici cafeaua e scoasa din pergament si primeste un grad - AA, AB sau PB sunt cele care intra in sectiunea de Specialty. Ati vazut sigur pe pungile de cafea din Kenya  aceste litere si v-ati intrebat oare ce inseamna. Este un sistem de selectare a boabelor in functie de dimensiune - AA cele mai mari, AB un pic mai mici iar PB sau peaberry, sunt boabele care cresc doar una in cireasa (in loc de doua ca in mod normal) si care sunt mai mici. Efectul asupra gustului e discutabil, cum am mai povestit si intr-o postare anterioara. 
         Rezultatul acestui sistem foarte organziat de crestere si prelucrare a cafelei este ca nivelul calitatii cafelei din Kenya este foarte ridicat. Sistemul de vanzare al cafelei face insa ca si pretul sa fie la fel de ridicat. Toata cafeaua produsa in Kenya trece pe la casa de licitatii a statului care orgnaizeaza in fiecare marti sesiune de licitatii. Companiile de export inregistrare si aprobate de stat primesc mostre din ce urmeaza sa fie licitat iar apoi martea se duc si se “bat” pe loturile pe care le vor sau ii incurca pe competitorii lor. Rezultatul este ca pentru o cafea foarte buna se va obtine si un pret foarte bun ceea ce ii motiveaza pe oameni sa produca o cafea de inalta calitate.
           Cu altitudini foarte mari (2000masl si peste) si un sol vulcanic bogat in nitrogen, Kenya e recunoscuta pentru cafelele cu aciditate zglobie si note de coacaze si afine.  Kenya Kahindu AA pe care o avem noi provinde la statia de palare Kahindu, este de gradul AA si pe langa aciditatea fructata si aromele de fructe negre (cirese negre am gasit noi) are si un corp foarte untos si un finish condimentat. 

          Finalul povestii celor 3 cafele din Africa ne duce in Rwanda, o tara in care desi cafeaua este prezenta din 1900 (venita pe filiera germana) istoria cafelei acum se scrie, sau mai bine spus, se rescrie. Defapt intreaga istorie a tarii se rescrie dupa genocidul din aprilie - iulie 1994 in care au murit cel putin 1 milion de oameni, estimandu-se ca 40% din populatia tarii a fost omorata sau a fugit. 
           Luna Mai este luna comemorarii acestui incident de o cruzime si absurditate greu de imaginat fiind si unul din motivele pentru care am ales sa fac postarea asta extrem de lunga acum si motivul pentru care va motivam cu o reducere extra sa o incercati. In urma genocidului Rwanda a ramas nu doar fara populatia Tutsi ci si fara barbati, judecatori, politicieni, politisti, constructori, fermieri si forta de munca in general in toate domeniile in care barbatii erau majoritari, precum si cu o infrastructura (drumuri, cladiri) distrusa. Cei care nu au murit au fost inchisi pentru uciderea primilor iar reconstructia nu mai avea forta de munca pentru a se intampla. Din toata aceasta drama oribila Rwanda incepe insa sa isi revina si doboara tot felul de recorduri pozitive - cele mai multe femei in parlament, cel mai redus decalaj de salarii intre sexe si o sumedenie de politici progresiste. 
         In refacerea Rwandei cafeaua a avut un rol esential, fiind un pilon important al agriculturii locale. Investitiile in infrastructura cresterii si procesarii cafelei au fost masive Rwanda facand cresterea cafelei de specialitate (atentie, de specialitate) obiectiv de stat.  Conditiile sunt excelente pentru cresterea cafelei de inalta calitate  - altitudini de 1700-2000m, sol vulcanic bogat in nitrogen - insa o lunga perioada au fost urmariti de defectul cartofului ,“potato defect”, care afecteaza doar anumite boabe (nu intreaga planta sau recolta) si nu poate fi detectat pana la prajire. 
        Eforturile lor au dat roade insa si de cativa ani cafelele din Rwanda sunt din ce in ce mai populare fiind niste cafele usor de indragit. Au un corp greu si siropos si sunt foarte dulci, majoritatea cafelei din Rwanda fiind din varietalul Bourbon sau derivate. Rwanda noastra vine de la statia de spalare Muhondo si este procesata natural motiv pentru care pe langa corpul siropos si dulceata caracteristice, am descoperit si arome puternice de rom si stafide/ curmale.

Sper sa gasiti interesata si cu informatii utile povestea mea si sper ca nu am depasit limita de caractere sa ma dea @Lyvyoo afara de pe forum.
 
Reply
Intr-adevar, foarte buna Rwanda Muhondo.
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
Salutare espressomani, 
Pachetele comandate au fost pregatite si sunt deja puse in miscare.
Dupa aceasta zi de prajire, au mai ramas cu aprox 2kg din fiecare origine, asadar pastram formularul deschis in limita stocului disponibil >> https://sloanecoffee.com/espressoman
 
Reply
Dragi espressomani,

Saptamana asta nu am mai adunat comanda de pe forum dar avem prajite mai multe origini asa ca va rasfatam cu posibilitatea de a alege din 5 cafele. Toate vor fi disponibile pentru a fi cumparate si la evenimentul nostru de duminica dimineata, din cadrul Bucharest Coffee Week, care se manifesta intr-o intalnire intre prieteni la prajitorie in care facem cafea si mancam clatite si la care va asteptam daca sunteti matinali (la 1-2 vrem sa strangem si sa ne mutam la urmatorul eveniment). Cum suntem in formula incompleta (colegul @bogdan_geor e in concediu in tari mai putin ploioase) va astept cu drag sa va cedez locul in spatele GS3-ului, stiti ca eu sunt mai degraba filtromana.

Pentru cei care sunt din provincie sau doar nu pot veni in vizita si vor sa comande cafea, Oana va va expedia luni ce alegeti din formularul deschis acum https://sloanecoffee.com/espressoman  . 
Exista o posibilitate sa se epuizeze din ele dar o sa le scoatem din formular de indata ce dispar din stoc.

Saptamana viitoare prajim abia joi asa ca revenim luni cu un nou formular pentru acea comanda.
Apropo, daca vreodata va e dor de vreo cafea lasa-ti-ne un reply aici, altfel noi incercam sa rotim cafelele si sa va trecem prin mai toate originile pe care le avem.
 
Reply
Dragi espressomani,
Saptamana aceasta prajim joi, 23 mai  2 cafele, prezente in formular.
si dupa zeci de cafele cu profile aromatice dintre cele mai ciudate noua ni s-a facut dor de gustul de ciocolata, caramel si alune, corpul greu si combinatiile delicioase cu lapte. 
Asa ca avem in promotie 2 cafele care demonstreaza ce bune pot fi si aceste profile clasice:

1 . Brazilia Fazenda Cachoeirinha Natural este o cafea al carui sigur lucru complicat e numele. In rest, este cafeaua perfecta pentru cei care abia acum pasesc in lumea cafelei de specialitate si un espresso din Kenya li se pare acid de baterie. 
O cafea cu aroma florala de Caprifoi, corp greu si cremos, dulce, cu note de ciocolata alba, caramel, unt de arahide si coaja de portocale si o aciditate foarte, foarte redusa. 
Este o cafea de altitudine mai joasa (1100 metri, de aici si aciditatea scazuta) din varietaluri dezvoltate special in aceasta tara ca Mundo Novo si Acaia dar si Catuai si Yellow Bourbon, toate defapt subvarietaluri de Bourbon de unde si dulceata sporita a acestei cafele. Este procesata natural adica boabele de cafea sunt lasate la uscat in cireasa pana aceasta se stafideste si se poate indeparta mecanic usor. 
Pretul cu reducerea espressoman este de 30 Ron (tva inclus) / punga 250g.

2.Guatemala La Nueva Honey va este deja cunoscuta unora dintre voi si demonstreaza cum acest profil aromatic poate fi si un pic mai sofisticat. Ciocolata aici apare sub forma de ganache de ciocolata intr-o balanta perfecta cu  gustul de crema de alune de padure si caramel ceea ce ar putea fi mai simplu denumit ca Nutella sau Tofiffee daca nu ar fi marci inregistrare. Aciditatea aici este mai pronuntata insa placuta, de portocale rosii insufletind cafeaua si potentandu-i dulceata iar corpul greu are o textura siropoasa. 

Procesarea asta Honey despre care am tot povestit in postarile anterioare da nastere unei cafele complexe realizata dintr-un mix de varietaluri, Catuai, Pache si Typica, crescute la ferma La Nueva a lui Ovidio Garcia Monterroso, din regiunea Santa Ana la Montaña, Frajanes, la o altitudine de 1750msl si procesata minutios prin acest procedeu denumit honey. Cafeaua este intoarsa o data la cateva ore (zi/noapte) in tot timpul in care sta la uscat in pulpa ramasa pe boabe, timp de 16-18 zile. 
Pretul cu reducerea espressoman este de 50 Ron (tva inclus)/punga 250g.

Conditiile de comanda sunt neschimbate.
 
Reply
Salut. Este posibil ca prajind joi, coletul sa ajungă vineri ? Sau de abia vineri se vor trimite și vor ajunge luni ? Întreb doar ca sa știu ce adresa sa trec la destinatar, deoarece sunt foarte mobil săptămânal.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
Rwanda Muhondo Natural - EXCEPTIONALA ! 
Multe felicitari!
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
O am si eu la degazare, abia astept..
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(21-05-2019, 19:19)Gozmin Wrote: Salut. Este posibil ca prajind joi, coletul sa ajungă vineri ? Sau de abia vineri se vor trimite și vor ajunge luni ? Întreb doar ca sa știu ce adresa sa trec la destinatar, deoarece sunt foarte mobil săptămânal.


eu aj in buc joi dupamiaza si functie de ora e posibil sa prajesc joi dupamiaza sau vineri dim.
in oricare dintre cazuri, cafeaua pleaca vineri de la noi, deci trece adresa pt luni Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
Thanks.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
Cred ca sunt probleme cu site-ul, pentru ca nu pot accesa.. [Image: 1c2b1c81d03efa61ea2a74f4a80797d0.jpg]

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Lelit PL92 + Kinu M47 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)