Hello There, Guest! Login Register


15% reducere la Prajitoria Dropshot Coffee Roasters ( Bucuresti )

Salut și la multi ani!

Încerc sa ma bucur de noul meu setup și pentru că îmi place foarte mult cafeaua de la Dropshot (ce se prepara in cafenea de către Adrian), am zis sa incep cu mai multe tipuri de cafea de la voi.

Decaf-ul imi iese extraordinar, însă întâmpin mari probleme cu o punga de Milky Way prăjită pe 12.12.2023.

Folosesc o râșniță Niche Zero, Bianca V3 setata la 8.5-9 bari în grup, WDT, nivelare și tampare cu tamper cu self-leveling, deci as exclude problema de pregătire a pucului.
Folosesc 18gr de cafea in basketul lelit IMS 18-20gr și am încercat rații cuprinse intre 1:2 -> 1:2.2 în 27-30 de secunde (fără preinfuzie, fără umblat la padela).
Am jonglat cu temperatura intre 90 și 92 de grade, însă nu am avut îmbunătățiri.

Espresso îmi iese amar și ars și nu am niciun pic de dulceață. Se poate bea cu lapte, însă nu poate fi servit fara.

Ce as putea sa mai incerc? Ce remarc este că am nevoie de o râșnire mult mai grunjoasa fata de celelalte boabe marcate ca medium roast (diferența de la 18-18.5 la 24-25 pe râșniță).
Lelit Bianca | Niche Zero
 
Reply
85-88C/ 18-20g in- 25-30 g out in 30-35 sec

Fara preinfuzii si balarii, rasneste tampeaza, deschide debitul la max 6g/s la Bianca si fa un shot de 30-35 sec in ratia de mai sus.
Roest L100+, Pavoni full mod+kinu, various brewers and 4 kettles, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
Multumesc mult Darsidius!

Am redus la 88C, am coborat infim rasnita pe mai fin si mi-a iesit un 40ml in 30 secunde (trebuie sa mai ajustez capitolul asta, nu stiu de ce am avut o curgere mai rapida).
Insa gustul din ceasca s-a schimbat considerabil si a devenit placut, cred ca sunt pe drumul cel bun.
Lelit Bianca | Niche Zero
 
Reply
toate ca toate dar cand puneti pe site la vanzare cestile noi, razvanMB? ca tot puneti poze cu ele pe insta si arata superb
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro | Skywalker Roaster
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
(23-01-2024, 20:00)RazvaNNN Wrote: toate ca toate dar cand puneti pe site la vanzare cestile noi, razvanMB? ca tot puneti poze cu ele pe insta si arata superb

Abia asteptam si noi urmatoarea tura, se pare ca sunt aproape gata insa ceramistul mai are o singura ardere , glazurarea. Doar ca a facut o operatie la mana si mai dureaza 2 saptamani. Cand sunt atat de artizanale si depind efectiv de disponibilitatea unui singur artist, se mai intampla si neprevazute Sad Anuntam cum le avem in depozit din nou ?

Pana atunci va invit sa aruncati o privire pe site la cafelele noi, practic toate “clasicele si consacratele” noastre sunt recolta 2023 2024, deci fresh. Multe noutati pentru noi din Costa Rica, Indonezia, Kenya si Columbia, saptamanile urmatoare mai apar inca 4 5 cafele superbe ?
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
În afară de astăzi, mai aveți închis ?
Nu de alta dar m-am dus după cafea și trăgeam degeaba de ușă ….
Profitec Pro500 PID & CS Flow C // Eureka Turbo SSP MP // MHW 3Bomber Tools // Hario V60 & Comandante C40
 
Reply
@razvanMB comenzile de ieri seară vin săptămâna asta? Abia aștept să trag o Tangelo Del Valle...
FRED PL043MMI and KINU SIMPLICITY feat ANNA PL41TEM
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)