Hello There, Guest! Login Register


10% discount pentru cafea, la prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj

#1
[Image: logo.png]


Incepand de astazi, prajitoria Yume Coffee Roasters din Cluj-Napoca acorda comunitatii Espressoman un discount de 10% pentru orice sortiment de cafea prajita si un cost subventionat al transportului in toata Romania, de 10 lei (cu ramburs inclus).

Pana la implementarea unui sistem automat de discount pe site-ul Yume, reducerea se face în baza codului "espressoman - username pe forum", care trebuie trecut in paranteza, in acelasi camp cu numele complet, la finalizarea comenzii pe site-ul Yume. Exemplu in cazul meu - "Numele: Liviu Fratila (espressoman-Lyvyoo)". Tot temporar, reducerea se va confirma manual, o data cu factura, nu automat la finalizarea comenzii.

Trecerea username-ului este obligatorie, prajitoria Yume urmarind prin aceasta reducere sustinerea membrilor comunitatii Espressoman, care participa activ la promovarea cafelei de calitate. 

Reducerea se acorda doar pentru cafeaua prajita, nu si pentru celelalte produse din site.

Pentru discutii generale am creat un topic separat in sectiunea Prajitorii de cafea.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Dragi espressomani,

Avem plăcerea de a vă oferi, în calitatea voastră de membrii ai singurei comunități de cunoscători din domeniu – espressoman.ro – câteva blenduri și origini pentru... espresso.    

Pentru că nu dorim să facem compromisuri de calitate, oferta de început pentru cafelele prăjite în stoc este mai restrânsă, dar ea se va diversifica odată cu creșterea volumelor. 

Blend-urile „Yume'spresso #1” și „Yume'spresso Barista” vor fi disponibile în permanență, iar cele single origin vor fi rotite periodic.

La cerere, pentru o cantitate de minimum 2 kg, putem prăji pentru espresso oricare din cafelele single origin prezente în oferta actuală, pe care o găsiți aici: https://yumecoffee.ro/cafea-de-specialitate. Pentru acest tip de comenzi vă rugăm să ne contactați prin e-mail sau telefonic.

Cu această ocazie vă lansăm și invitația de a trece pragul prăjitoriei noastre, atunci când aveți oportunitatea.

Răzvan
Cafea, entuziasm, cunoaștere...
 
Reply
#3
Dragi espressomani,

Ne face plăcere să vă informăm și pe această cale despre costul unic de transport, pe care îl oferim clienților de mult timp: 10 lei.
TVA inclusă, ramburs inclus, indiferent de cantitate, oriunde în România, în limita zonelor 0 acoperite de serviciile de curierat DPD și Urgent Cargus.

Prețuim mult suportul și încrederea pe care ni le-ați oferit de-a lungul timpului, pentru care vă mulțumim.
Cafea, entuziasm, cunoaștere...
 
Reply
#4
propun sa trimiteti si peste Prut, doar ca cu 15 lei Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#5
Micile detalii care conteaza [Image: smile.gif] Plus valoare adaugata la o experienta deja exceptionala. Felicitari Yume!
   
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
#6
Se poate alege curierul? Pt ca DPD in zona Constanta-Mamaia sunt jalnici si am renuntat sa cumpar de la Yume din cauza curierului. Din cauza lor ( dar si o greseala la Yume) am stat 2 zile fara cafea prin Ianuarie, prima data in multi ani. Si e rau fara cafea, credeti-ma... puteti incerca si voi, dar nu recomand!
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#7
(20-05-2017, 00:54)Costa79 Wrote: Se poate alege curierul? Pt ca DPD in zona Constanta-Mamaia sunt jalnici si am renuntat sa cumpar de la Yume din cauza curierului. Din cauza lor ( dar si o greseala la Yume) am stat 2 zile fara cafea prin Ianuarie, prima data in multi ani. Si e rau fara cafea, credeti-ma... puteti incerca si voi, dar nu recomand!

Costa79,

Îți mulțumim pentru opinie și regretăm faptul că ai avut o experiență neplăcută, datorită erorii noastre - număr de telefon de contact incorect - și a agentului DPD din zona ta.
Referitor la eroarea umană apărută, deși se întămplă foarte rar, nu avem altă explicație decât "Errare humanum est, sed in errare perseverare diabolicum".
În privința curierului aș dori să-ți ofer câteva lămuriri.
După utilizarea câtorva firme de curierat rapid am ajuns la DPD. Cu Urgent-Cargus și Fan Curier am trecut prin coșmaruri logistice în perioadele de Black Friday. Au fost situații în care pachetele au ajuns la destinație după nouă zile. În aceleași perioade serviciul clienți nu mai răspunde la telefon, deloc... Cu DPD nu am avut niciodată astfel de experiențe, indiferent de perioadă, astfel că, prin comparație, două zile întârziere este în altă zonă de confort.
Nimeni nu poate cunoaște aptitudinile fiecărui agent, aparținând fiecărui curier. Auzim de multe ori de la clienți, în zone diferite ale țării că agentul curierului X sau Y sau Z oferă servicii deplorabile. Nici o firmă de curierat locală, de buget, nu oferă servicii impecabile pe tot teritoriul țării.  
Ne-am gândit de multe ori să oferim posibilitatea clientului să-și aleagă curierul, dar există două inconveniente imediate: prețul și platforma online/contactul cu curierul.           
1. Prețurile celorlalți curieri sunt mai mari. Pentru transport noi avem o taxă unică de 10 lei - ramburs și TVA incluse, indiferent de cantitatea de cafea comandată - în zona 0 a DPD, iar acest tarif cred că este cel mai avantajos de pe piață.
2. Fluxul de lucru este mult afectat când volumele sunt relativ ridicate și lucrăm cu doi sau mai mulți curieri. Fiecare are o platformă online cu particularitățile ei, iar lucrul în paralel facilitează apariția erorilor umane. Agenții au o anumită oră limită la care ridică coletele din zonă, iar cu fiecare trebuie stabilit un contact zilnic, chiar dacă se lansează comanda de ridicare online.
Ți-am oferit toate aceste detalii pentru a înțelege elementele care au stat la baza deciziei noastre de a lucra cu DPD.
Dacă dorești, pe viitor, putem să-ți trimitem coletul cu Urgent-Cargus, la tariful de 22,19 lei cu ramburs și TVA inclusă. Această alternativă este valabilă și pentru ceilalți clienți, iar în viitorul apropiat vom implementa această opțiune și pe magazinul online.
Îți dorim să ai numai zile cu cafea... bună.
Cafea, entuziasm, cunoaștere...
 
Reply
#8
(28-03-2017, 12:09)razvan.yume Wrote: Dragi espressomani,

Ne face plăcere să vă informăm și pe această cale despre costul unic de transport, pe care îl oferim clienților de mult timp: 10 lei.
TVA inclusă, ramburs inclus, indiferent de cantitate, oriunde în România, în limita zonelor 0 acoperite de serviciile de curierat DPD și Urgent Cargus.

Prețuim mult suportul și încrederea pe care ni le-ați oferit de-a lungul timpului, pentru care vă mulțumim.

Multumesc de explicatii, poate am interpretat eu gresit mesajul de mai sus, credeam ca si la Urgent Cargus sunt aceleasi conditii.
Eu am inteles situatia atunci, nu m-am suparat pe Yume, care a oferit tot suportul sa recuperez cafeaua, mi s-a oferit si transport gratuit la urmatoarea comanda,  nu am profitat de ea pt ca am plecat in voiaj, dar am de gand cand ma intorc!
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#9
(24-05-2017, 18:41)Costa79 Wrote:
(28-03-2017, 12:09)razvan.yume Wrote: Dragi espressomani,

Ne face plăcere să vă informăm și pe această cale despre costul unic de transport, pe care îl oferim clienților de mult timp: 10 lei.
TVA inclusă, ramburs inclus, indiferent de cantitate, oriunde în România, în limita zonelor 0 acoperite de serviciile de curierat DPD și Urgent Cargus.

Prețuim mult suportul și încrederea pe care ni le-ați oferit de-a lungul timpului, pentru care vă mulțumim.

Multumesc de explicatii, poate am interpretat eu gresit mesajul de mai sus, credeam ca si la Urgent Cargus sunt aceleasi conditii.
Eu am inteles situatia atunci, nu m-am suparat pe Yume, care a oferit tot suportul sa recuperez cafeaua, mi s-a oferit si transport gratuit la urmatoarea comanda,  nu am profitat de ea pt ca am plecat in voiaj, dar am de gand cand ma intorc!

Într-adevăr, în momentul de față nu mai este valabil tariful unic și pentru Urgent-Cargus, deoarece volumele operate prin ei au scăzut drastic, iar tarifele contractuale au urcat simțitor. Ăsta este încă un dezavantaj de enumerat, în cazul utilizării serviciilor mai multor curieri.
Când dorești să beneficiezi de acel transport gratuit, vom fi bucuroși să-ți trimitem comanda.
Cafea, entuziasm, cunoaștere...
 
Reply
#10
O sugestie: transport gratuit peste o anumita valoare: alte prajitorii au peste 150 lei. Asa sunt sanse mari sa cresteti valoarea comenzilor, userii fiind tentati sa comande peste prag ca sa beneficieze de transport gratuit
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#11
Discutabil. Discutabil in sensul in care:
- ar limita achizitiile mai mici. Nu iei o punga de cafea de 40 lei si sa dai 20 la curier. Iar daca nu bei mult, nu merita sa iei 4 pungi doar ca sa fie gratis transportul. Deci renunti la comanda, daca nu te poti cupla cu cineva.
- scade numarul de trimiteri, deci creste pretul serviciului de curierat.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#12
La ei nu mai e 10 lei transportul?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#13
E valabil 10 lei transportul prin DPD.
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#14
O scurtă clarificare:

Taxa de 10 lei se păstrează pentru orice livrare, indiferent de cantitatea comandată. Excepție fac acele destinații care nu se află în zona 0 de acoperire a curierului și comportă kilometri suplimentari (sunt puține astfel de cazuri). Am preferat să păstrăm o taxă unică (costul real al transportului este mai mare iar aici intervine subvenția noastră) în detrimentul scutirii acesteia pentru comenzile peste o anumită valoare, tocmai pentru a facilita consumul frecvent de cafea proaspătă și totodată de a nu penaliza acei clienți care doresc să comande doar 1-2 pungi.
Prăjitor cu respect.
 
Reply
#15
Ideea cu transport redus indiferent de cantitate este buna, dar solutia DPD se pare ca nu e viabila pentru mine, din pacate.

Nefiind pensionar, nu sunt tot timpul acasa, situatie in care singura solutie acceptabila pentru curier este sa plec eu de la birou si sa ma deplasez instant, exact in momentul in care suna el (ok, 10 minute, give or take), exact in locatia in care se afla el (ok, 10 metri, give or take).
Sa vina la birou - nu, sa vina acasa dupa-amiaza - nu, sa ne intalnim in oras dupa-amiaza - nu, la sediu - nu...

Cred ca este mai avantajos sa platesc transportul intreg la un curier "normal".

Dar cea mai deranjanta este plata ramburs! Daca era platit coletul, il rugam sa il lase in parcare la supermarket si scapam de el.
Sper sa putem plati cu cardul intr-o buna zi. Viramentul bancar nu e ok deoarece banca mea nu permite crearea de beneficiari noi din platforma online si trebuie sa iau in calcul plasarea comenzii cu inca o zi in avans pentru transferul banilor in cont.

L.E. Multumesc pentru mostra! Acum am aflat de ea. Smile
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#16
Comanda la birou
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#17
Si fa-ti cont la o banca "normala", cu internet banking adaptat la nivelul tehnologiei din prezent, nu la una la care trebuie sa te duci personal sa adaugi un IBAN beneficiar. Vei face si economie cu ocazia asta. Stiu ce spun!
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#18
@vladdooo  Corect, este o varianta pe care am luat-o in calcul, dar asa poate aparea si fenomenul invers, sa vina curierul dupa ora 16.00-17.00 si sa nu mai fiu la birou. Nu pot sa visez cand ajunge el.
Imi doream doar putina flexibilitate, in schimb am primit un ultimatum: "o iei sau n-o iei?" Norocul meu ca sunt eu "flexibil". Wink

@Alin T. E pe conventie. Stiu ce spui, am discutat aspectul de mai multe ori, dar am ramas in acelasi stadiu momentan.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#19
Vezi ca la ING spre exemplu, probabil si la alte banci insa aici stiu sigur, exista optiunea de portare a banilor de la alta banca, special pt. situatii ca a ta. Intereseaza-te si te poti elibera Smile)
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#20
Se pot muta in alt thread astea.
Vezi ca angajatorul nu are voie sa te oblige sa iei salariul la o anumita banca, iar acum sunt destule banci cu pachete bune: ING e una, mai sunt si altele
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#21
Nu ma obliga nimeni, doar ca am fost nehotarati. Daca imi fac doar eu, ma injura colega de la HR ca trebuie sa-mi vireze mie separat. Smile

@Alin T. Interesanta informatie, verific. Portarea banilor mi-a scapat. Dodgy

Intr-adevar, daca vom continua discutia, poate merita mutata in alt thread.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#22
@adif

DPD funcționează ca și oricare alt curier "rapid". Câteodată livrează la timp, alteori întârzie. Am lucrat anterior și cu ceilalți din branșă și am avut parte de aceleași "bucurii", dar ca procentaj general pot spune că suntem mulțumiți de servciile lor.

Vizavi de plata cu cardul, suntem în curs de dezvoltare a unei noi versiuni a site-ului de web și odată cu finalizarea acestuia vom face o prioritate din implementarea plății cu cardul. Promitem. Smile

Îți mulțumim pentru feedback și îți dorim extracții minunate!
Prăjitor cu respect.
 
Reply
#23
Nu contest prestatia generala a DPD, sunt convins ca livreaza ok (si oricum nu ar fi vina Yume), dar ma refeream la situatia mea particulara, respectiv atitudinea reprezentantului local.
La prima livrare am inteles si i-am acordat tot suportul, dar se pare ca are aceeasi abordare de fiecare data.
Totusi, de intarziat nu a intarziat.

De acord ca nici ceilalti nu sunt perfecti. La Cargus e invers, relatia personala cu reprezentantii este foarte buna, dar politica firmei lasa mult de dorit.
Sunt si exceptii, de ex. Fan Courier au prestat ireprosabil intotdeauna.
Dar toate acestea se refera la reprezentarea locala, sunt constient ca in tara variaza si nu poti impaca si capra si varza.

Vesti foarte bune in privinta platii cu cardul! Smile  Apreciem eforturile!
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#24
Si eu am zis ca DPD sunt praf, pe toate site-urile se plang oamenii de ei, dar asta e....Eu am noroc cu niste vecini amabili, ne ajutam reciproc!
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#25
Culmea, in Cluj DPD sunt foarte profi, in schimb fancourier si cargus sunt dezastru Smile
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#26
Daca tot se reface site-ul si se implementeaza plata cu cardul, nu putem sa facem si download la cafea? Cool Sa renuntam la curier, zic! Wink
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#27
Asta e o chestie surprinzătoare la majoritatea site-uri de profil, absența plății online. Sa pui la punct un presta Shop cu un număr destul mic de produse nu e rocket science. Singura explicație plauzibila ar fi ca vânzarea către persoane fizice e mult sub horeca și nu justifica efortul.
 
Reply
#28
Prajitoriile nu prea au plata online. Doar Origo si BluBean cred
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#29
Si dacă la prețul cafelei se adaugă x% costurile de implementare, taxe bancare, taxe lunare si per tranzacție ale firmei de plati, probabil vom cere înapoi plata ramburs Smile  Asa e si la plata în rate la aparate - vrem preturi bune, dar nu se ia în calcul că emitentul cardului respectiv taxează magazinul de-l îndoaie. 

Pentru mine tot curierii sunt la fel , iar fata de consumator diferența o poate face doar comportamentul  băiatului din zona ta, care si el azi este mâine nu mai este.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#30
...diferența o poate face doar comportamentul  băiatului din zona ta, care si el azi este mâine nu mai este ...depinde ce ode i se închină la conducere.
Și eu am avut cazuri de șoferi care mi-au dat întâlnire într-un anume loc, numai nerăbdarea recepției coletului m-a făcut să tac.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)