Hello There, Guest! Login Register


10% discount pentru cafea, la prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj

#61
Salutare, a sosit comanda de Walichu Wachu, multumesc frumos pentru cadouri! Big Grin
Intrebare, degazarea se face in punga sau trebuie sa mut boabele in alt recipient?
Lelit Anita PL042TEMD, tamper Motta 57mm, nivelator Motta 57mm, sita Ascaso 14-20g, portafiltru bottomless PLA570s.
 
Reply
#62
(22-12-2020, 15:28)Cata Wrote: Salutare, a sosit comanda de Walichu Wachu, multumesc frumos pentru cadouri! Big Grin
Intrebare, degazarea se face in punga sau trebuie sa mut boabele in alt recipient?

Salut,

Lasa-le in punga Smile (cu zip-ul inchis) pentru ca are supapa speciala pentru degazare.
Lelit Bianca V2, Honne, Kinu M47 Phoenix, Bravo Tools, Felicita Arc, VST baskets
 
Reply
#63
(22-12-2020, 17:14)alchemist Wrote:
(22-12-2020, 15:28)Cata Wrote: Salutare, a sosit comanda de Walichu Wachu, multumesc frumos pentru cadouri! Big Grin
Intrebare, degazarea se face in punga sau trebuie sa mut boabele in alt recipient?

Salut,

Lasa-le in punga Smile (cu zip-ul inchis) pentru ca are supapa speciala pentru degazare.

Salut!

Ok, mersi!  Big Grin
Lelit Anita PL042TEMD, tamper Motta 57mm, nivelator Motta 57mm, sita Ascaso 14-20g, portafiltru bottomless PLA570s.
 
Reply
#64
Salut.

Am pus in cos toate cafelele pe care vreau sa le comand, insa nu imi este clar cum se obtine discount-ul. Am vazut ca mesajul initial era din 2015. S-a modificat procedura de discount?

Daca am ratat vreo informatie din thread imi cer scuze.

Multumesc.
Lelit Grace (PL81T), Kinu M47 Phoenix, Sita Ascaso 14-20g
 
Reply
#65
Salut! Dacă ești la prima comanda, scrie in secțiunea de mesaje că ești de pe forum si nickname (sau suna sa le comunici)
apoi va apărea automat când te loghezi.
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
#66
(16-05-2021, 09:38)RaduNim Wrote: Salut! Dacă ești la prima comanda, scrie in secțiunea de mesaje că ești de pe forum si nickname (sau suna sa le comunici)
apoi va apărea automat când te loghezi.

Multumesc. Asa o sa fac.
Lelit Grace (PL81T), Kinu M47 Phoenix, Sita Ascaso 14-20g
 
Reply
#67
[Image: 2814d1a3ae30fc5438ca1227cc93c1a3.jpg]

Smile
Bianca + Niche
 
Reply
#68
Azi am trecut prima data pe la Yume sa fac aprovizionarea cafenelei de-acasa. Din 3 tipuri ce-am cumparat (roast-ul casei, Colombia El Caney & Colombia Eclectica) am desfacut punga de Eclectica &, da, e super; are corp, dulcica si aciditate parca atat cat ii trebuie. Si soatei i-a placut mult mai tare decat ce-am mai luat recent in materie de cafea de specialitate din Cluj.
Rancilio Silvia V3 (PID, Dimmer, barometru), Eureka Specialita, Bezzera BB005, Brewista Smart Scale 2
 
Reply
#69
Daca ti-a placut aia o sa iubesti El Caney, incearc-o si in brew daca ai posibilitatea  Smile
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#70
(30-09-2021, 15:21)flipu2k Wrote: Daca ti-a placut aia o sa iubesti El Caney, incearc-o si in brew daca ai posibilitatea  Smile

Acum m-ai starnit maxim da' tre s-astept pana maine c-am servit deja 3 duble azi - asa tare mi-a placut Eclectica. Big Grin
Rancilio Silvia V3 (PID, Dimmer, barometru), Eureka Specialita, Bezzera BB005, Brewista Smart Scale 2
 
Reply
#71
ECLECTICA INDIA: o minunatie de cafea cu gust intens si foarte fructat, foarte cremos. Este noua noastra preferata dupa Guatemala celor de la Yume. Calitatea stabila in mod pozitiv ca de obicei, fiind cumparator de peste un an si jumatate.  Heart
Lelit Bianca PL162T V2(Lelit PL 41 TEM), Eureka Atom Specialty 75 (Lelit PL 43 MMi)
 
Reply
#72
@flipu2k da..azi am desfacut punga de El Caney; e super.
Rancilio Silvia V3 (PID, Dimmer, barometru), Eureka Specialita, Bezzera BB005, Brewista Smart Scale 2
 
Reply
#73
Salutare,

Postați va rog rețetă cu care ați scos acest wow din minunatele boabe?

Multumesc
New Eq: Atom 75, PL162T, PLA481A, PLA482A0, PL105, Tamper Autonivelare DYI;
Vacation Eq: Hario, Kalita, Kompresso;
Past Eq: PL042TEMD, PL105, PL100, PL121, PL82T, PL105, PL100PLUS, PL121PLUS;
 
Reply
#74
(11-10-2021, 20:48)emilian.talpos Wrote: Salutare,

Postați va rog rețetă cu care ați scos acest wow din minunatele boabe?

Multumesc

Oriunde intre 18-20 gr. la intrare, 36 - 40 gr. la iesire undeva intre 26,27 si ~30,31 de secunde cu remarca c-am lasat cafeaua sa "se odihneasca" 15 zile (cum scrie pe punga) de la data prajirii. 

Am incercat acum si Eclectic Etiopia si e foarte echilibrata, putin mai "puternica" decat Guatemala. Greu de ales Smile)
Rancilio Silvia V3 (PID, Dimmer, barometru), Eureka Specialita, Bezzera BB005, Brewista Smart Scale 2
 
Reply
#75
(04-11-2021, 16:20)2dor Wrote:
(11-10-2021, 20:48)emilian.talpos Wrote: Salutare,

Postați va rog rețetă cu care ați scos acest wow din minunatele boabe?

Multumesc

Oriunde intre 18-20 gr. la intrare, 36 - 40 gr. la iesire undeva intre 26,27 si ~30,31 de secunde cu remarca c-am lasat cafeaua sa "se odihneasca" 15 zile (cum scrie pe punga) de la data prajirii. 

Am incercat acum si Eclectic Etiopia si e foarte echilibrata, putin mai "puternica" decat Guatemala. Greu de ales Smile)

Din gama Eclectic, Ethiopia este favorita mea. Poate si pentru ca din asta reusesc sa scot cele mai bune extractii, dar mi se pare cea mai echilibrata, fara note predominant acide si cu o dulceata exact pe gustul meu.
 
Reply
#76
Am comandat pentru prima data din gama Eclectic și sunt extrem de mulțumit. Pana acum am încercat Guatemala și a ieșit fix cum trebuie fără prea mult efort și pe niște scule entry level. 
Maniera in care ati împachetat coletul și faptul ca am primit cafeaua in mai puțin de 24h de la comanda  > 10/10
[Image: hdtIvZ9.jpg]
Sage Bmbino plus; DF64;
Ex: Philips Saeco Poemia HD8425/19, Nespresso Latissima One, Nespresso Atelier; Kinu M47 Phoenix
 
Reply
#77
Subscriu si eu faptul ca Yumme are cele mai bune servicii (de cafea nu are rost sa mai zic ca toată lumea știe Smile )
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
#78
Subscriu si eu! Eu in ultima vreme sunt axat pe India, o explozie de gusturi, preparat cu migala. Iar cum au descris si cei din inaintea mea, Yume are cele mai bune servicii(si probabil si cafea - cel putin din cele ce am incercat eu si de la altii), si mai nou esti rasplatit si cu o mica atentie daca faci comanda online! Una foarte gustoasa si apreciata de sotie.
Lelit Bianca PL162T V2(Lelit PL 41 TEM), Eureka Atom Specialty 75 (Lelit PL 43 MMi)
 
Reply
#79
Si la mine e super încântată soția când vede ciocolata in cutia roz Smile
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
#80
Dap, ne atinge exact unde trebuie cu bomboanele alea  Wink
Pentru mine COSTA RICA Oscar Chacon Solano a fost o revelatie.
 
Reply
#81
Dragilor, vă mulțumim mult pentru mesaje și avem și noi unul, pentru fiecare dintre voi:

Om fain,

Sperăm că rândurile noastre te găsesc bine, sănătos și în mijlocul celor dragi. Am mai trăit cu toții un an, iar asta este deja fantastic!

Îți scriem rar și ne gândim la tine des, iar azi am simțit nevoia să-ți vorbim, să-ți spunem că împlinești visuri, atunci când te bucuri de o ceașcă de cafea bună. Visurile multor suflete care au făcut-o posibilă, printre care și ale noastre. Îți mulțumim nespus!

O cafea faină se obține cu multe pierderi și foarte muncă manuală, la nivel de fermă, moară uscată și prăjitorie. Cafeaua de specialitate este cultura agricolă care necesită cea mai multă muncă manuală pe parcursul întregului lanț, iar tu ne-ai ajutat să susținem și anul acesta fermieri cu care lucrăm de ani de zile, cum ar fi Oscar Chacon Solano, Israel Degfa, Gustavo Zuluaga, dar și să stabilim noi parteneriate directe în Rwanda, Tanzania și Kenya. Despre asta îți vom povesti mai multe în curând…

În acest an cu inflație ridicată, am pus piciorul puternic pe frână, mărind foarte puțin prețurile raportat la creșterea costurilor cu materia primă și energia, eficientizând continuu procesele, căutând în permanență soluții, pentru ca tu să te bucuri în fiecare zi de o cafea bună, la un preț corect.

Suntem conștienți că nu facem multe lucruri. Nu-ți trimitem scrisori săptămânale cu știri și produse noi. Credem că știi unde ne găsești când ai nevoie de cafea, pe care ne dăm peste cap să o prăjim frumos de fiecare dată și să ți-o trimitem cât mai prompt.
Nu facem promoții. De fapt nu am făcut niciodată. Avem o reducere standard pentru clienții fideli, dintotdeauna. În schimb, ne face plăcere să îți punem în coletele comandate online, doar în sezonul rece, câte două praline de ciocolată proaspete, pentru că doamna Paula Ana, ciocolatier artizan, le face cu mult drag și le umple cu ganache din cafeaua prăjită de noi. Din mica bucătărie a cafenelei noastre ai mai putut gusta câte un biscuite sau o ”blondie”, făcute cu suflet de colega noastră, Bianca. Nu ți-am spus nimic despre aceste produse până acum, dar mai bine mai târziu decât niciodată.
Apoi, când îți faci drum pe la prăjitorie, Gigi te așteaptă mereu cu zâmbetul pe buze și abia așteaptă să te servească cu un espresso și să-i povestești pe unde ai mai umblat și ce lucruri faine ai văzut. Poate îl întâlnești și pe Perry, care atunci când nu prăjește sau degustă cafele, prepară concentrat filtre manuale și îți oferă să guști, sau pe Dariana, asamblând comenzi, atentă la fiecare detaliu.

Toată echipa YUME îți mulțumește mult pentru vorbele bune și pentru observații, primele ne dau energie și celelalte ne împing să fim mai buni în tot ceea ce facem pentru tine. Azi, în prag de An Nou, îți dorim multă sănătate, liniște și bucurii. Să ne vedem cu bine!

Un An Nou fericit!
Cafea, entuziasm, cunoaștere...
 
Reply
#82
La Multi Ani, oameni faini!!!
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
#83
Un An Nou cât mai bun Yume & co. Rămâneți la fel de pasionați sonde faini!
Lelit Elizabeth PL92T V2 | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix | Bravo tools 
 
Reply
#84
Astept cu nerabdare acest sortiment in varianta omniroast pentru espresso. Oare va veni anul asta? Smile

[Image: eSAMZUXl.jpg]
 
Reply
#85
Eu o văd ca fiind în stoc, prăjire profil espresso și alternative. Eu am cumpărat această cafea cu prăjire foarte ușoară pentru V60, dar acum aștept să se mai așeze, nu am desfăcut-o încă.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)