Hello There, Guest! Login Register


Întrebare achizitie - Barista Mini Breville sau altceva

#1
Salut,
Ma gândeam să achizitionez un espressor și o rasnita. Avand un buget mai restrains, m-am gândit la o rasnita manuala (am văzut că ar fi cam 700ron ceva ok cu reducerea de pe site). Problema rămâne espressorul. Am văzut unul Espressor Manual Barista Mini Breville la 800ron. Îmi pare cam prea laudat pe site-ul lor și cam ieftin. Nu scrie din ce am văzut dacă are portafiltru presurizat sau nu, bănuiesc că îl pot schimba cu unul nepresurizat. Ce părere aveți? Eu nu am multă experienta.
Mulțumesc!
Kinu phoenix + Gaggia Classic PRO
 
Reply
#2
E o sectiune intreaga pt incepatori unde poti gasi referinte la Gagia Clasc  si Lelit 41TEM.

Da, sub acest prag nu vei gasi ceva decent,  repetabil, durabil etc.

Recomandarea mea perpetua, buy SH primul setup.
Ia un Kinu phoenix de 700 lei (600 SH) si un Gaggia Classic sau Lelit 41 TEM ( 900- 1500 lei SH).

Link la marketplace: https://www.espressoman.ro/forum/Forum-V...-utilizate

Link pt Gaggia Classic
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...assic-2015

Link pt 41TEM
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-Lelit-PL41-TEM
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#3
Mulțumesc pentru informații. M-am mai documentat un pic și am regasit minusurile aparatului găsit de mine (plastic, temperatura și presiune necontrolate).
Nu sunt fan produse SH așa că mai bine mai aștept și iau un pachet complet Barista Home Premium – espressor PL41TEM PID + rasnita PL43MMI + tamper precizie Lelit 57.55mm.
Eram curios dacă tehnic PL43MMI e superioara lui Kinu phoenix. Nu mă deranjeaza să rasnesc manual atâta timp cat am rezultate mai bune.
Mulțumesc!
Kinu phoenix + Gaggia Classic PRO
 
Reply
#4
Kinu are rezultate mai bune. Ca sa ai o rasnita electrica single dose ori iei o g-iota si o bricolezi, ori un niche, ori daca nu esti asa pretentios un sette 270 nou cu garantie.
 
Reply
#5
PL43MMI nu este in niciun caz superioară lui Kinu Phoenix. Am lucrat cu amândouă. Pentru inceput, Kinu e foarte bun iar la pachet cu TEM vei fi chiar fericit după ce-ți intri in mână.
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
#6
La cea electrica am văzut că erau ceva probleme cu retentia, oare kinu are aceasta problemă, sau fiind manuala e mult redusa? Și mai aveam o curiozitate la intretinera kinu dacă se poate desface și curăța.
Kinu phoenix + Gaggia Classic PRO
 
Reply
#7
Se curăță foarte ușor, iar in privința retenției nu ai de ce să-ți faci griji, in primul rând nu afectează calitatea măcinăturii/extracției, iar in al doilea rând la Kinu este foarte mică sau deloc
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
#8
(08-01-2022, 12:34)comarc Wrote: Mulțumesc pentru informații. M-am mai documentat un pic și am regasit minusurile aparatului găsit de mine (plastic, temperatura și presiune necontrolate).
Nu sunt fan produse SH așa că mai bine mai aștept și iau un pachet complet Barista Home Premium – espressor PL41TEM PID + rasnita PL43MMI + tamper precizie Lelit 57.55mm.
Eram curios dacă tehnic PL43MMI e superioara lui Kinu phoenix. Nu mă deranjeaza să rasnesc manual atâta timp cat am rezultate mai bune.
Mulțumesc!
Rasnita Pl32MMI nu ti-o recomand. Am avut-o si eu la începuturi. Probleme ca clamping, retentie de 2.5g si mult praf fin.
O rasnita manuala care mie mi-a placed a fost K-Max. Dar dacă faci mai mult de doua-3 cafele zilnic si iti mai vin si invitați, rasnita manuala ramane o optiune doar pentru călătorii.
Mai bine stangi ceva banuti in loc sa te hazardezi apoi sa vinzi ca sa cumperi un lat setup.
O solutie de inceput cum a scris si colegul mai sus ar fi un setup SH. Il tii o vreme iar la revanzare nu pierzi foarte mult.
Personal am avut si PL41TEM PID si pot sa-ti spun ca stabilitatea termica la sa mult de dorit pierzand cam 7-9 grade in timpul extractiei.  Are un boiler f. mic de 250ml.
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#9
Poate e bine sa ne informam un pic mai mult. Da! la pl41tem scade 7-9 grade temperatura afisata pe pid, unde sonda de temperatura este in topul boilerului si fix acolo vine apa rece injectata de catre pompa, insa asta nu inseamna ca temperatura in extractie scade cu 7-9 grade C!

Eu vad in acest video ca temperatura de extractie scade cu 1C, nicidecum cu 7-9 grade! si este derizabil ca intr-o extractie sa-ti scada temperatura cu 2-4 grade de-a lungul celor 30 secunde pentru un gust mai bune, pe aparatele care au posibilitate de profilare de temperatura asta se face:

https://www.youtube.com/watch?v=D94HWxkaS28

Bineinteles, cei care au acu grup saturat, se bat cu pumnul in piept ca e importanta stabilitatea termica, insa nu este. Daca va arat un grafic de temperatura cu Bosco o sa va cada fata, insa face cafea de ramai masca.

Dazavantajul aparetelor cu boilere mici este timpul mai mare de revenire la temperatura initiala, insa dacai permiti aparatului sa aiba un timp de 2 minute intre shoturi tempeartura este buna in plaja potrivita. Nu este constant, dar asta este alta discutie.

Pentu cei care sunt la cursa de shoturi evident ca un aparat cu boiler de 10 litri este potrivit, sa traga la fiecare 30 secunde un shot.
 
Reply
#10
(10-01-2022, 15:49)Darsidius Wrote: Poate e bine sa ne informam un pic mai mult. Da! la pl41tem scade 7-9 grade temperatura afisata pe pid, unde sonda de temperatura este in topul boilerului si fix acolo vine apa rece injectata de catre pompa, insa asta nu inseamna ca temperatura in extractie scade cu 7-9 grade C!

Eu vad in acest video ca temperatura de extractie scade cu 1C, nicidecum cu 7-9 grade! si este derizabil ca intr-o extractie sa-ti scada temperatura cu 2-4 grade de-a lungul celor 30 secunde pentru un gust mai bune, pe aparatele care au posibilitate de profilare de temperatura asta se face:

https://www.youtube.com/watch?v=D94HWxkaS28

Bineinteles, cei care au acu grup saturat, se bat cu pumnul in piept ca e importanta stabilitatea termica, insa nu este. Daca va arat un grafic de temperatura cu Bosco o sa va cada fata, insa face cafea de ramai masca.

Dazavantajul aparetelor cu boilere mici este timpul mai mare de revenire la temperatura initiala, insa dacai permiti aparatului sa aiba un timp de 2 minute intre shoturi tempeartura este buna in plaja potrivita. Nu este constant, dar asta este alta discutie.

Pentu cei care sunt la cursa de shoturi evident ca un aparat cu boiler de 10 litri este potrivit, sa traga la fiecare 30 secunde un shot.
Nu este relevant testul facut cei care se ocupa de servisul Lelit deorece Aoa nu intampina rezistenta din pucul de cafea.
Testeaza cu un termomentru T cafelei care  trece prin puc si ajunge in ceasca.
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#11
Inseamna ca nu stii cum functioneaza un dispozitiv scace care mimeaza un puc de cafea cu un debit care trece prin puck.
 
Reply
#12
https://youtu.be/NJz7SMVG658?t=384
In clipul asta arata cum sonda e in partea de sus a boilerului. Din cauza faptului ca apa trece prin rezistenta care functioneaza, nu se pierde temperatura.

Cu aparatul meu, chiar am obtinut alta cafea cand am schimbat temperatura la PID, m-a intrebat sotia daca am schimbat boabele.

Chiar este atat de importanta discutia despre stabilitatea termica la nivelul asta de pret?
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
#13
(10-01-2022, 17:01)Darsidius Wrote: Inseamna ca nu stii cum functioneaza un dispozitiv scace care mimeaza un puc de cafea cu un debit care trece prin puck.

Exista intotdeuna o diferenta intre simulare si realitate.
Nimeni , dar nimeni nu stabileste T la 100 de grade si asteapta o ora!
Din pacate vorbesti pe teorie, cu practica stai cam rau.

Am avut si dispozitivul si aparatul atat in versiunea cu pid(care te ajuta doar ca sa i o idee asuprat din boilere) cat si fara.
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#14
(10-01-2022, 17:48)adrian1 Wrote: https://youtu.be/NJz7SMVG658?t=384
In clipul asta arata cum sonda e in partea de sus a boilerului. Din cauza faptului ca apa trece prin rezistenta care functioneaza, nu se pierde temperatura.

Cu aparatul meu, chiar am obtinut alta cafea cand am schimbat temperatura la PID, m-a intrebat sotia daca am schimbat boabele.

Chiar este atat de importanta discutia despre stabilitatea termica la nivelul asta de pret?

Pentru mine este importanta discuția. Dacă nu e importanta temperatura pot lua PL41EM și salvez vreo 600ron, de aceea tot întreb. Din ce am citit, da contează să ai o temperatura controlata. Dacă aparatul acesta de fapt nu o controleaza așa cum spui atunci nu vad un motiv de a adauga bani la achizitie.
Acum aici oscilez între PL41TEM și PL41EM.

(14-01-2022, 22:31)cristian88 Wrote:
(10-01-2022, 17:01)Darsidius Wrote: Inseamna ca nu stii cum functioneaza un dispozitiv scace care mimeaza un puc de cafea cu un debit care trece prin puck.

Exista intotdeuna o diferenta intre simulare si realitate.
Nimeni , dar nimeni nu stabileste T la 100 de grade si asteapta o ora!
Din pacate vorbesti pe teorie, cu practica stai cam rau.

Am avut si dispozitivul si aparatul atat in versiunea cu pid(care te ajuta doar ca sa i o idee asuprat din boilere) cat si fara.
Înțeleg că ai avut și PL41EM și PL41TEM. Sincer, avand in vedere diferența de pret, ce mi-ai recomanda? La rasnita m-am hotarat pentru kinu phoenix, dacă asta face vreo diferență.
Kinu phoenix + Gaggia Classic PRO
 
Reply
#15
@comarc, daca citesti cu atentie ce a spus @adrian1, vei intelege, ca el a ajuns la concluzia, ca posibilitatea de modificare a temperaturii este extrem de importanta (dovedita prin remarca sotiei care nu stia ce a determinat schimbarea in gustul cafelei). Daca bugetul iti permite, cumpara cu PID. Nu vei regreta.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#16
(10-01-2022, 15:45)cristian88 Wrote: Personal am avut si PL41TEM PID si pot sa-ti spun ca stabilitatea termica la sa mult de dorit pierzand cam 7-9 grade in timpul extractiei.

Nu este adevarat ce zici, in clipul asta  in intervalul 07:34 - 08:18 a curs apa timp de 44 secunde la temperatura constanta, nu a pierdut nici macar un grad. Aparatul era setat la 95 de grade cu offset-ul +5, temperatura afisata pe ecranul pid-ului e altceva.
Lelit PL41TEM, Kinu M47 Simplicity, Moka pot
 
Reply
#17
(16-01-2022, 11:18)comarc Wrote:
(10-01-2022, 17:48)adrian1 Wrote: https://youtu.be/NJz7SMVG658?t=384
In clipul asta arata cum sonda e in partea de sus a boilerului. Din cauza faptului ca apa trece prin rezistenta care functioneaza, nu se pierde temperatura.

Cu aparatul meu, chiar am obtinut alta cafea cand am schimbat temperatura la PID, m-a intrebat sotia daca am schimbat boabele.

Chiar este atat de importanta discutia despre stabilitatea termica la nivelul asta de pret?

Pentru mine este importanta discuția. Dacă nu e importanta temperatura pot lua PL41EM și salvez vreo 600ron, de aceea tot întreb. Din ce am citit, da contează să ai o temperatura controlata. Dacă aparatul acesta de fapt nu o controleaza așa cum spui atunci nu vad un motiv de a adauga bani la achizitie.
Acum aici oscilez între PL41TEM și PL41EM.

(14-01-2022, 22:31)cristian88 Wrote:
(10-01-2022, 17:01)Darsidius Wrote: Inseamna ca nu stii cum functioneaza un dispozitiv scace care mimeaza un puc de cafea cu un debit care trece prin puck.

Exista intotdeuna o diferenta intre simulare si realitate.
Nimeni , dar nimeni nu stabileste T la 100 de grade si asteapta o ora!
Din pacate vorbesti pe teorie, cu practica stai cam rau.

Am avut si dispozitivul si aparatul atat in versiunea cu pid(care te ajuta doar ca sa i o idee asuprat din boilere) cat si fara.
Înțeleg că ai avut și PL41EM și PL41TEM. Sincer, avand in vedere diferența de pret, ce mi-ai recomanda? La rasnita m-am hotarat pentru kinu phoenix, dacă asta face vreo diferență.

Buna, eu am cumpărat în vara un aparat fără pid, după aceea am descoperit forumul. După ce m am frustrat maaaaaaaxim 3 luni, am montat pe el un pid. Dacă știam m multe din timp, nu l luam asa sau în restituiam după cele 2 sapt. Costul în final cu pid montat a fost mai mare decât dacă luam din start modelul Tem.
Asa nervi cu caru, nimic nu ieșea cum trebuie, iar cafea de specialitate aruncata la greu..
Nici nu știu de ce se mai comercializează aparate fără pid.
Lelit Bianca V3, Cafflano Kompresso, V60, Aeropress, Niche Zero, Kinu Simplicity
Past # Lelit 042 Emi +Pid,
 
Reply
#18
Nu stiu de ce se mai cumpara de la firme care mai fabrica fara PID... cand e clar ca e o inselatorie de marketing, ca sa te faca sa treci printr-un stagiu mai ieftin, in care nu zaboveste nimeni prea mult timp... dar tot se mai gasesc muste care nu se informeaza si cad in plasa...
 
Reply
#19
Eu am fără PID și nu am nici o problemă. Fac temp surfing și iese cafeaua perfect și azi, și mâine și...

Sunt sigur că dacă aș consuma espresso sec din cafea prăjită mediu, însă, aș plânge după un PID.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#20
(16-01-2022, 19:35)TVTVTV Wrote: Eu am fără PID și nu am nici o problemă. Fac temp surfing și iese cafeaua perfect și azi, și mâine și...

Sunt sigur că dacă aș consuma espresso sec din cafea prăjită mediu, însă, aș plânge după un PID.

da, vorbesc ptr espresso sec. Cu crema de lapte era ceva mai ok , cat de cat
Lelit Bianca V3, Cafflano Kompresso, V60, Aeropress, Niche Zero, Kinu Simplicity
Past # Lelit 042 Emi +Pid,
 
Reply
#21
(16-01-2022, 11:18)comarc Wrote: Pentru mine este importanta discuția. Dacă nu e importanta temperatura pot lua PL41EM și salvez vreo 600ron, de aceea tot întreb. Din ce am citit, da contează să ai o temperatura controlata. Dacă aparatul acesta de fapt nu o controleaza așa cum spui atunci nu vad un motiv de a adauga bani la achizitie.
Acum aici oscilez între PL41TEM și PL41EM.
Tocmai am terminat de citit topicul despre Dalla Corte Studio unde se dezbate dacă un aparat de 3000 de euro are stabilitate termică și dacă ajută la ceva. Ar merita trollați puțin, să le recomandăm un aparat de 450 de euro.

La nivelul nostru este suficient să avem o temperatură ușor repetabilă la începutul extracției și un comportament consistent până la final. Chiar în unele clipuri de la Lelit Insider mă nemulțumește faptul că ajunge la 96 de grade extracția după ce începe la 95. Aș fi fost mai împăcat să scadă la 94, dar oricum nu scade cu 10 grade. Totodată aș fi vrut să văd comportamentul și pentru 90 de grade, oare acolo este nevoie tot de 5 grade offset? Dar la 80?

Ce vreau să spun este că PL41TEM oferă un control ușor al temperaturii, însă conceptul de "stabilitate termică" este altceva.

Acum că mă gândesc poți face preinfuzie cu robinetul de abur mai flexibil decât pe DC Studio.
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
#22
Pai aici este exact vorba de stabilitatea termica.
Adica daca la 95 grade ramai la 95, de ce la 90 ar scadea la 80…???
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#23
Lelit Insider ne-au arătat că dacă pui PID la 100 cu offset 0 atunci ai extracție între 94.5 și 95.5 (într-un clip am văzut 96).
Eu mă întreb dacă pui 95 și obții 90 sau dacă pui 85 și obții 80.

Stabilitate termică înseamnă pentru unii să ceri 95 și să obții între 94.9 și 95.1 iar pentru alții între 94 și 96.
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
#24
Stabilitatea termica inseamna mentinerea unei temperaturi. Cu cat mai precis, cu atat mai bine. Eu zic ca 1 grad la pretul acestui model este o stabilitate de remarcat.
Ca tu vrei 93 dar trebuie sa setezi 5 grade offset e doar pentru tine, sa stii ca alea 93 de pe display sunt 93 si in aparat. Dar asta nu influenteaza stabilitatea…
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#25
Mulțumesc pentru informații.
In cele din urmă m-am sucit și o să iau un Gaggia Classic Pro. Nu mai aștept până strang bani de ceva mai scump, plus că am văzut că pot ulterior să investesc in el (e upgradabil).
Acum din ce am citit nu ar trebui să îl utilizez până ce nu iau un basket de calitate. Avand in vedere ca 99% voi face 1 sau 2 espresso odată as lua 2: unul de single pe la 7g și unul de double pe la 18g. Îmi puteți recomanda ceva bun de acest fel și compatibil? Am văzut ceva cu tehnologie nano care mi-a plăcut.
Al doilea pas ar fi un portafiltru fără fund, dar aici am o întrebare care probabil va provoca rasul: cum pui 2 espresso dacă ai o singură cale de curgere? ?
Voi utiliza doar apa plata din comert (dorna/bucovina/aquatique) și cafea de calitate (după ce îmi fac un pic mana pe niște cafea mai slaba/ieftina). Rasnita am luat kinu phoenix.
Exista alte lucruri pe care ar trebui să le achizitionez înainte de a pune aparatul in funcțiune?
Kinu phoenix + Gaggia Classic PRO
 
Reply
#26
De obicei toată lumea consumă espresso dublu. Sunt unele cafenele unde scrie doar espresso pe meniu și dacă nu precizezi când ceri îți dă un dublu iar single este la același preț. În mod normal la cappuccino se folosește espresso single, dar e opțiunea fiecăruia, eu folosesc dublu.

Dacă vrei să "îți faci mâna" recomand un blend sau o Brazilia speciale pentru espresso de la o prajitorie de specialitate.
Mai ai nevoie de un cântar cu precizie de 0.1 grame și un tamper potrivit pentru sită/basket. De asemenea o latieră de ~350ml dacă vrei băuturi cu lapte.
Eu folosesc portafiltru naked mai degrabă ca să îl așez drept pe blat când tampez.
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
#27
Îți recomand și eu tot o sită dublă.

Cea single este dificil de folosit din cauza patului de cafea subțire. Unde mai pui că dacă folosești rația de 1:2 va rezulta un amărât de 18-20 ml de lichid. Mai mult, vei fi nevoit să macini diferit pt. single și double ceea ce înseamnă mai mult stres. Până și la cafenea dacă cei un single ți se extrage un double în 2 pahare și ți se servește un singur pahar (conținutul celuilalt ajunge la canalizare).

Din punctul meu umil de vedere, o sită dublă este tot ceea ce-ți trebuie-n casă.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#28
Eu prima data mi-as lua portafiltrul fara fund. Te ajuta foarte mult sa reglezi extractia. O sita dubla ai primit cu aparatul si se extrage usor cu tipul acela conica jos. Aproape sigur vei primi si un tripla cu portafiltrul. Deci mai amana cu sita "de calitate" pana te lamuresti ce inseamna VST, IMS si la ce iti trebuie. Si sa nu pui Dorna in espressor.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#29
(24-01-2022, 12:18)Zaheyu Wrote: Eu prima data mi-as lua portafiltrul fara fund. Te ajuta foarte mult sa reglezi extractia. O sita dubla ai primit cu aparatul si se extrage usor cu tipul acela conica jos. Aproape sigur vei primi si un tripla cu portafiltrul. Deci mai amana cu sita "de calitate" pana te lamuresti ce inseamna VST, IMS si la ce iti trebuie. Si sa nu pui Dorna in espressor.
Nu Dorna? Ce ar trebui să utilizez?
Portafiltru de unde as putea lua ceva ok.
Ma uitam la asta, dar in review spune că nu se potriveste.
https://www.kfea.ro/gaggia-portafiltru-f...sita-dubla
Ai vreun link cu o recomandare?
Kinu phoenix + Gaggia Classic PRO
 
Reply
#30
Legat de apă, vezi aici variante cu îmbuteliate. O altă variantă ar fi reminelarizarea cu clorură de sodiu și sulfat de magneziu a apei distilate (cu filtru ZeroWater sau din comerț).
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)