Hello There, Guest! Login Register


Împrumuta accesorii: Tamper cu autonivelare si inel portafiltru

#1
Cum anuntasem, a sosit de la Timișoara tamperul cu autonivelare destinat espressomanilor. De acum il puteti imprumuta, pentru prima plecare apeland la mine, apoi la cateva zile din mana in mana... Deocamdată ramane in București apoi va pleca prin tara caci am primit deja cereri.
Inscrierile se fac aici pe topic.
[Image: i1IFh25.jpg]

De asemenea este disponibil pentru teste si inelul de portafiltru Panthera
[Image: COeFebK.jpg]
Mai multe detalii despre cele de mai sus  si despre accesoriile Panthera aveti pe topicul dedicat.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Salut Liviu,

Ma înscriu pentru ambele. Cine mai e interesat în zona Sibiului?

Multumesc.
New Eq: Atom 75, PL162T, PLA481A, PLA482A0, PL105, Tamper Autonivelare DYI;
Vacation Eq: Hario, Kalita, Kompresso;
Past Eq: PL042TEMD, PL105, PL100, PL121, PL82T, PL105, PL100PLUS, PL121PLUS;
 
Reply
#3
Da, e mai bine sa va uniti mai multi in tara pentru a împărți costurile de curier.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
Ma inscriu si eu pentru sesiunea de Bucuresti Smile
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#5
Dacă ajunge pe la Iași, mi-aș dori să-l încerc și eu Smile

.....dacă e de 57mm
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
#6
Și eu penttu București.
Lelit Bianca, Honne Home, Kinu 47, Kompresso
Past:Gaggia Clasic, VBM Domobar Jr, Vario home
 
Reply
#7
Cat timp credeti ca ar fi suficient pentru testare? Ma gandeam la 3 zile/user
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Dap, suna ok
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#9
Ok, deci in ordinea inscrierilor, in București primul este Beowulf. Da-mi un PM sa stabilim exact predarea.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Vreau si eu tamperul..daca este de 57mm!
Si un inel daca este de 57, evident!
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
#11
58mm in ambele cazuri
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
BUUUU!!!! Angry

Discriminareeee!!!

Să se dea dom'ne și pentru cei cu grupuri de 57!!!
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
#13
Tamperul a ajuns la mine - multumesc @Lyvyoo

@CatalinNegrila - ne auzim pe PM ca sa stabilim predare/primire pentru saptamana viitoare.
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#14
Rog și la mine, București! Mulțumesc mult!
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#15
Si eu apoi pt tamper
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#16
Va aduc aminte, cand folositi tamperul acesta nu mai aveti nevoie de niciun suport de tampare, putand tine portafiltrul in orice pozitie. Deci nu va chinuiti sa pozitionati drept portafiltrul, sau sa-l mai puneti pe marginea blatului..pur si simplu va vedeti de tamparea voastra normala, la forta dorita, indiferent de planeitatea suprafetei, iar suportul ce se sprijina pe sita va asigura tamparea dreapta 100%
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
As vrea si eu tamper-ul la incercat dupa ce merge la Vladoo, multumesc.
Honne, Ceado E37S, Expobar Brewtus IV
 
Reply
#18
Tamperul a ajuns la mine
Voi lua legătura cu @mihneasusan sa vedem cum facem să ajungă la el.
Lelit Bianca, Honne Home, Kinu 47, Kompresso
Past:Gaggia Clasic, VBM Domobar Jr, Vario home
 
Reply
#19
Ok. Am primit confirmarea. La sfârșitul săptămânii ajunge la mine. După mine urmează Vladdooo. Tinem aproape .
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#20
Ceva impresii? Smile
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#21
Pe topicul dedicat..
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
A ajuns la mine. Luni predarea către Vladdooo. Aștept PM pentru stabilire ora/loc predare.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#23
Poate merge la Semaca007, eu nu pot sa mai ajung sa il iau de la mihneasusan.
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#24
Predat. Experiența plăcută. Nu am reușit să mă dumiresc dar am avut senzația că nivelarea înainte de tampare ajuta în obținerea unei extracții mai consistente. Am incercat azi, pe ultimele două extracții aceasta varianta dar a venit la pachet cu schimbarea cafelei. Poate următorii utilizatori vor cerceta mai amănunțit acest aspect.

Utilizați portafiltru naked pentru a analiza diferențele de curgere și de distribuție a apei pe întreaga suprafață a sitei! Cred că acesta este cel mai important aspect față de nivelare+tampare clasică.

Mulțumesc pentru oportunitate!
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#25
Il am si eu de cateva zile. Este ingrijit lucrat, ca toate accesoriile de la Panthera.
Isi face treaba, adica tampeaza drept indiferent daca filtrul sta oblic pe masa; nu trebuie sa mai ai grija la tampare, ea va iesi intotdeauna corect.
Pe de alta parte, pentru mine nu a mers fara nivelator, consider ca nu se poate renunta la nivelator chiar daca se utilizeaza acest tip de tamper.
Il recomand mai ales pentru nivelul incepator, daca ai deja mana formata si tamparile iti ies deja drepte cu un tamper normal, nu vei sesiza mare diferenta cu acest tamper.

Tamperul e disponibil pentru a trece mai departe, insa nu-mi dau seama cine este la rand. Astept pm de la doritori.
Honne, Ceado E37S, Expobar Brewtus IV
 
Reply
#26
Dupa cateva zile de folosire, subscriu la ce au spus si colegii de mai sus, nivelator obligatoriu si recomandat pentru incepatori sau pentru cei care nu vor sa acorde prea mult timp etapei de pregatire a pucului de cafea.
Nu am observat diferente de curgere fata de cel clasic. Daca mai sunt interesati de el sa imi spuna sa il trimit.
Multumesc.
Decent, Comandante, etzmax, bentwood
 
Reply
#27
As fi interesat, dar când aj. În zona Sibiului.
New Eq: Atom 75, PL162T, PLA481A, PLA482A0, PL105, Tamper Autonivelare DYI;
Vacation Eq: Hario, Kalita, Kompresso;
Past Eq: PL042TEMD, PL105, PL100, PL121, PL82T, PL105, PL100PLUS, PL121PLUS;
 
Reply
#28
Pe unde mai e tamper-ul?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#29
De marti la colegul @Emilian.talpos.
Decent, Comandante, etzmax, bentwood
 
Reply
#30
Daca sunt interesati si colegii din Cluj sa-l testeze l-am putea plimba putin si pe-aici...
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)