Hello There, Guest! Login Register


Site performante pe 57mm

#1
Îmi puteti recomanda pentru aparatul meu Lelit 042 EM o sita mai buna pentru single shot decât cea originală?
Cred ca de 57 mm imi trebuie, dar nu sunt sigur. Am observat ca in general aici pe forum se discuta de 58 mm.
Voi sesiza diferența cu alta sita?
 
Reply
#2
Limitarea la site de 57mm este una din putinele limitari ale espresorului tau. In general marea majoritate fololosim sita dubla, poti sa incerci un dublu-ristretto, 44ml in 20-22 sec.
Modelul tau foloseste site de 57mm, la fel ca si Ascaso, dar nu exista diferenta semnificativa intre ele.
Am citit unde pe forum de site VST modificate pt Lelit, dar nu mai gasesc pe unde.
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#3
Uite aici.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#4
(20-05-2014, 18:17)tlucian Wrote: Voi sesiza diferența cu alta sita?

Discutabil:
Daca acum folosesti site presurizate si treci pe una nepresurizata "diferenta" va fi vizibila. Atentie insa la gradul de macinare (mai fin). Daca folosesti deja site nepresurizate si esti nemultumit de rezultate trebuie mai intai sa optimizezi macinarea, calitatea cafelei, timpul de preincalzire a aparatului, presiunea de tampare, etc

Ref la 57mm / 58mm: nu stiu (si nu cred) ca vei putea folosi o sita de 58mm la un aparat de 57mm sau viceversa. Asta-i o chichita a producatorilor pentru a-si personaliza aparatele...
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#5
Eu am gasit doar varianta de a modifica portafiltrul , pt a intra o sita de 58 ( VST)
Expobar Brewtus IV , M Vario , VST , Dinamometric , Knock Box , V60 , Hario Mill and more
 
Reply
#6
(21-05-2014, 15:41)Adrian86 Wrote: Eu am gasit doar varianta de a modifica portafiltrul , pt a intra o sita de 58 ( VST)

Si ai făcut asta deja? Dacă da, sa îmi spui cum este.
 
Reply
#7
L-am modificat (cam de 3,4 zile) , revin cand o sa am mai multa experienta .
Expobar Brewtus IV , M Vario , VST , Dinamometric , Knock Box , V60 , Hario Mill and more
 
Reply
#8
cum e?
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)