Hello There, Guest! Login Register


Pareri de intors lumea pe dos...

#1
... sa te mai "documentezi" pe internet...

http://knowyourgrinder.com/ceramic-vs-st...-grinders/
 
Reply
#2
Pentru o intrebare " deplasata " sper sa nu se supere @Renato ca postez aici , dar e inutil un topic nou...

Stie cineva vre-un model de rasnita cu cutite conice acoperite cu titanium ( TIN ) in afara de Mazzer Robur si Versalab , ma refer aici la o rasnita pentru care sa nu fie nevoie sa ma duc la Terranova pentru reglaj...si nici sa trebuiasca  2 persoane sa o putem ridica / transporta...? [Image: smile.gif]...

Electrica / electronica...desigur.. [Image: smile.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#3
Direct din Seattle .
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#4
Da , da...bun ( excelent ) de aceasta chiar am uitat ...inseamna ca pentru mine asta reprezinta "up-grade final " ca sa citez clasici in viata ( Lyvyoo ). Acum sa vad preturi si cum se poate intra in posesie... [Image: biggrin.gif] ....
In urma unor analize practice , am ajuns la concluzia ca pentru mine, cele mai bune sunt cutitele conice si mai doream si acoperite cu titan , sa nu mai necesite mereu up-grade si o fixatie proprie ( legata de gust )...dar am gasit numai  - animale mari si specialitati exotice... [Image: smile.gif] ...

Banuiesc ca pretul asta de 500 $ e o gluma nu ??? Nu poate fi atat de putin...https://www.kafatek.com/index.php/store/...r-deposit/ ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#5
(15-01-2017, 23:23)Levo Wrote: Banuiesc ca pretul asta de 500 $ e o gluma nu ??? Nu poate fi atat de putin...https://www.kafatek.com/index.php/store/...r-deposit/ ...


This is deposit for the third production run of Monolith 68mm Titan Conical burr grinder. Total price not including shipping will be $1950 US dollars.
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
#6
Da , da ...acum m-am prins si eu  , tocmai veneam sa corectez , in care 500 reprezinta un avans cred...dar trebuie sa vorbesc cu ei mai intai - ca nu prea am drum pe acolo zilele astea... [Image: biggrin.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#7
Dacă dau reducere, poate luăm în grup.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#8
[Image: biggrin.gif] [Image: biggrin.gif] [Image: biggrin.gif] ...dar acum , ...pe bune ma bate gandul , ca sa termin naibii cu prostiile si tulumbele si apoi ce nu face omul pentru a dormi linistit noaptea...?

Oricum formam un grup din 2 pers. ...acum cu reducerea nu prea cred ca... [Image: smile.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#9
Depozitul este nerambursabil, atentie Wink

Voi chiar sunteti ontopic... intoarceti lumea pe dos cu rasnita asta Tongue

Dar nu gasiti mai bine cutitele separat, si vorbiti sa le monteze pe un Honne ?
 
Reply
#10
Cu astea după 100 de saci, e ca nouă. Se pare că nu e așa rea ideea. Se pare că sunt cuțitele de pe Compak F10 Master OD.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#11
Voila... drept rasplata, ma lasati sa va fac eu break in cu cateva legaturi de praz... Big Grin
 
Reply
#12
Si e la pret e rezon . e de 4 ori cat Kinu-68 sau cat un Kony , oricum decat sa tot schimbi rasnitele , e mai ieftin sa iei o data si bine... [Image: smile.gif] ...
N-am pe nimeni prin Seattle ca as lua-o acum pe loc...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#13
@Levo: ai grija sa iei in considerare si transport si TVA, daca vrei sa o iei oficial. Din pacate astea duc pretul in sus aproape 50% ("guesstimate")
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#14
Da , da...tocmai asta ma da inapoi , oricum multumesc frumos...ce sa fac , daca nu ajung la ea , ma resemnez linistit si astept o ocazie favorabila... [Image: cool.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#15
nu cred ca exista notiunea de upgrade final Smile Poate ca monolith va deveni mai accesibil odata cu intrarea mai puternica pe piata: distributie mai buna, volume mai mari...Plus ca si altii se misca intre timp. Sau poate se motorizeaza Kinu Smile
Tinand cont si de pretul decent, eu iti recomand cu caldura sa incerci un pic si Honne - ai suport (aproape) local.
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#16
Orice e posibil...dar, pana se motorizeaza Kinu mai e un pic...am studiat un pic si oferta Honne , e interesanta dar daca ar fi cum e la @dragos5178 in poza , fara contoare si hopperele alea mari...adica simpla , slim...capacel la mandrin ai fac eu din ceva... [Image: smile.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#17
Pai este fara... nu ai vazut postarea recenta cu ultima oferta ?

http://www.espressoman.ro/forum/Thread-R...Hedone-Evo
 
Reply
#18
pai vezi ca oferta pt forum este chiar asa - slim Smile
Hopperele sunt imense, acasa sunt overkill. Eu am vrut si varianta cu o placa de dozare. Am adaptat (deocamdata) un recipient de aprox 120g ca si hopper dar lucrez mai des single dose. Oricum, se poate simultan (boabe in hopperul mic pentru blen curent, sotie, musafiri, etc) si single dose pt schimbat cafele, dozari de precizie, etc
Capac mi-a facut Dragos si functioneza f bine. Sunt sigur ca iti poate include si tie unul Smile 
Oricum, recomand sa ii suni, sunt f amabili si receptivi
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#19
Este , am vazut...dar ma cam indoiesc ca este slim asa...cred ca am sa-i sun sa vad ce presupune...ansamblul.
Multumesc frumos @renatoa...

@Liviu.Mihu

- Am inteles , am mai colaborat cu ei si sunt f. draguti ( am primit si un cadou din partea lor  - frumos ) , insa nu i-am intrebat pana acum despre rasnita...

Da...am rezolvat , am vb. cu dl. Dragos si ma rezolva...ma bag la un Honne craiovean... [Image: biggrin.gif] ...
Multumesc colegilor pentru ajutor si chiar sunt curios sa testez si aceasta varianta autohtona...pare promitatoare...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#20
bun, macar sa am cu cine schimba impresii [Image: smile.gif]) Ai comnandat-o naked (sau "slim")?
Am uitat sa iti spun, portafiltrul de bezzera va sta evident rotit spre stanga in suport (pt ca nu are urechile la standard 3 si 9), dar nu e un inconvenient major si banuiesc ca te-ai prins deja.
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#21
As putea spune semi - slim , adica si cu " dozare pe dreapta " , pentru ca asa imi permite geografia locului , sa vad daca voi folosi dozarea sau ramane slim ( stripped down ) , oricum capat si un capacel pentru boabe. In alta ordine de idei , nu prea las eu portafiltrul din mana , mai ales ca arde ca dracu...si dupa ce rasnesc , al si aplic pe grup...
Acum , daca nu sunt prea indiscret , cam din ce s-ar putea confectiona un hopper mic ( foarte mic...)??? [Image: biggrin.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#22
https://imgur.com/ddCwXZc
in fata este "palnia" de single dosing - aka o sticla taiata. In spatele ei este "hopperul", este un pahar Avent Smile
http://www.noriel.ro/recipiente-pentru-s...-scf612-10
Stiu..., nu planuiesc/am sa le las asa - dara na, solutiile temporare....
Oricum, cand vei vedea rasnita o sa iti dai sema ca e practic f usor de facut un hopper din orice.
Partea de dozare se poate intoarce daca vrei, piesele sunt perfect simetrice, cu exceptia gaurii pentru manerul sertarului de tragere. Poti sa le ceri sa il faca simetric

Eu le-am cerut sa mai largeasca un pic gaura sertarului original de dozare ca sa ia aprox 9g la o tragere in loc de 8. Mi se pare mai potrivit pentru dozelele nopastre uzuale....
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#23
Buuunn asa ...., place poza...exact asa trebuie sa fie si pe la mine , tot cam asa am si eu pozitionarea . Am inteles , iar recipiente Avent cred ca mai am vreo 30-40 din toate culorile ramase nefolosite , de la cea mica....
Acum , a ramas sa ne mai auzim maine o data , ca dl. Dragos sa-mi comfirme livrarea de miercuri , pentru ca nu m-am putut abtine si am luat si o jumatate de cafea yemenita ( curiozitatea a omorat pisica ) [Image: biggrin.gif] ...In principiu ar trebui sa fie asemanatoare configuratiile , doar sa-l rog maine cu gaura , de 9gr....Oricum multumesc mult de pont...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#24
Eu între timp le-am permutat între ele. Îmi cade mai bine "bota" de la Strega pe dreapta. Smile
Cred ca iti va plăcea Yemenul. La mine a fost in top cand am încercat-o...si a fost înainte de Strega.
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#25
Si asa a devenit topicul un mix de offtopic Smile  sa infig si eu cutitul in rana (via Home Barista):

- O tema pentru Renato cand se va lasa de software

- O rasnita daneza licitata de curand:

[Image: QK92OYT.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)