Hello There, Guest! Login Register


ultimul upgrade de rasnita Monolith Flat Max?

#1
In România este dificil sa testezi râșnițe ca Monolith Flat Max sau altele din aceeași gama.
Nu sunt o persoana tehnica si nici nu am chef sa cumpăr o râșniță la care sa-i schimb, sa le aliniez, sau sa-i mai cumpăr temiri ce accesorii.
Astfel ca o râșniță ca EK43s/Ek43 iese din discuție pentru mine.
Eu as folosi aceasta râșniță doar pentru espresso în regim casnic.
Nu mă grăbesc după la o schimbare urgentă, dar o marjă de un an pentru a mă hotărî la un upgrade final îl consider suficient.
Exista in Ro, o locație unde pot testa o astfel de râșniță? O are cineva si are timp pentru un review ?
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#2
Cafe sunt motivele pentru care doresti un upgrade? Ce te nemultumeste la cele 2 rasnite din semnatura?
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#3
Quamar Q13 mi-a placut foarte mult si a ramas preferata mea. Avea o singura hiba, nu era conceputa pentru SD. Avea retentie intre 5 si 8 grame in functie de cafea, uneori poate mai mult. Era extrem de pufoasa potentand foarte bine aromele cafelei.

In registrul SD,  Honne Slim  la pretul de 6000 de lei nu are egal. De fapt cred ca nu are egal pana la aproape dublul sumei. Astfel ca pentru pretul platit,sunt extrem de multumit.

Cautand info despre EK43s am gasit ceva fain scris pe homme barista:

"You should look into a Monolith Flat Max. Same burr size, but everything else is just better executed. The form factor sure doesn't hurt either.

The EK43 is, at its peak, an amazing grinder and worth every cent. But Mahlkonig is hit and miss QC lately. It's 100% mandatory to align it yourself for full performance, they're never perfectly aligned from the factory. Ideally ship it off to Titus to do it right on a lathe. Failing that, you can get close with the sandpaper alignment method on the chamber and carrier (I can explain in detail if needed). Shims are next to worthless for alignment. The burrs themselves are also hit and miss quality wise lately. Not the same between grinders, and only some can do shots at all. Can get lucky, and it does just come down to luck, with good ones or replace with SSP with their much more consistent QC (and imo better burrs). Old ones may be safer if you can somehow confirm very low usage."

Si asa s-a aprins beculetul Smile
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#4
Dacă vrei sa îl iei nou, Monlithu se cumpără pe baza de lista de așteptare. O data la 4 luni sau chiar mai mult, se face asa zisa "tombola", la care trebuie sa te înscrii, sa plătești avans și apoi sa aștepți 6 luni pana la livrarea efectiva a rasnitei.

La prețul de lista adaugi transport, cam 150 de usd, tva și vama, adică 24%.

Cea mai recenta tombola a fost pe 29 feb cu livrare în august. 

Dacă te grăbești, pe lista de răsnire supreme mai este și EG-1
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#5
Multumesc Laddu.
Doar o mentiune, TVA-ul este de 19%  Shy
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#6
Da, și taxele vamale 5%. Toate se aplica la costul produsului cu transport inclus.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#7
Lista pentru monolith tocmai s-a inchis.
in 45 sec s-a “dat” maxul.
momentan sunt putine alternative..
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#8
Monolith Max foloseste cutite SSP de 98mm dar diferite de cele disponibile pt EK43.Din imaginile de pe HB si instagramul Kafatek par a fi cumva asemanatoare cu varianta low uniformity,insa un pic mai reliefate in periferie.
Din cat am inteles eu sunt concepute pt a oferi un espresso mai apropiat de ce este posibil cu rasnitele traditionale.
[Image: 2l6hsmY.jpg]

Cutitele SSP disponibile pt EK43 vin in 3 variante:
1 low fines-destinate pentru brew,
2 high uniformity-concepute sa livreze macinatura uniforma in plaja de espresso(ratii lungi 1:2,5-1:3,EY inalt )
3 low uniformity-pentru bulk grinding,practic au frictiune redusa fata de high uniformity si pun mai putin stress pe rasnitele ce lucreaza in mediul comercial[Image: 01J9ebp.jpg]
Partea grea in a achizitiona un Monilith o constituie competitia nebuna atunci cand se deschid pre-orders.Te loghezi dinainte pe site-ul Kafatek si pe aplicatiile de payment si te inbulzesti sa dai click sa prinzi Smile .
Daca este final sau suprem depinde doar de tine.
 
Reply
#9
E fabulos ce marketing au avut baietii astia
 
Reply
#10
marketing-ul a fost facut de cativa useri pe cateva forum-uri
ca si la noi Tongue
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#11
Cam asa...



[Image: dvxQhGv.jpg]
 
Reply
#12
E un pacat al forumurilor de a spune numai lucruri pozitive,mai ales cand vine vorba despre echipamente scumpe.
Totodata si userii se sperie usor de partile negative.
Nu cred ca exista best buy unanim acceptat.
Dincolo de marketing-ul asta promovat pe HB eu consider ca este o rasnita buna(nu atat de buna incat sa merite sa ma trezesc in toiul noptii si sa fac concurs de aruncat bani cu pensionarii din US).
Cu siguranta e mai mica,mai comoda,mai silentioasa si mai placut de folosit decat EK43.
Pe mine ca si consumator de cafele SO prajite light cel mai bine ma servesc cutitele SSP high uniformity;din experienta mea cu cat ma indepartez din zona asta pierd dulceata si claritatea pe care o pot oferi asemenea cafele.
Mi-ar fi placut sa fi vazut useri e Max schimband cutitele cu 98mm SSP Red Speed High Uniformity,se blocheaza sau nu rasnita;daca Max poate duce asemenea burrs devine la fel de neiertatoare ca un EK aliniat echipat cu asa ceva.
Cu ce ma incalzeste sa imi iau o rasnita iubita de gospodine daca nu ma pot duce pana in panzele albe pe cafele light, doar ca e micuta,ocupa putin loc pe blat,face mizerie putina si curge frumos si pe Linea Mini?
 
Reply
#13
Unii sunt platiti ca sa descopere lucruri negative... Wink
Nu neaparat ca sa dea in cap concurentei, sau de Gica-contra, ci pentru ca noianul asta de like-uri te poate induce in eraoare daca ai facut pe bune un produs asa cum il infatiseaza o anumita parte a pietei.
Asa ca... "fereste-ma de aprecieri nejustificate, care sa imi ascunda probleme reale, e treaba mea sa le gasesc rezolvare"... Wink
 
Reply
#14
(09-03-2020, 22:25)vladdooo Wrote: marketing-ul a fost facut de cativa useri pe cateva forum-uri
ca si la noi
(10-03-2020, 12:32)CatalinH Wrote: E un pacat al forumurilor de a spune numai lucruri pozitive

Nu știu la cine se refera, poate la mine, fiind mai "pasional" când vine vorba de unele echipamente.

Eu cred ca este bine sa te mai gândești odată înainte de a spune un lucru bun despre ceva/cineva, și încă doua ori înainte de a spune un lucru rău.

Când folosești ceva și îți mulțumește deplin, în general este destul de probabil sa ai dreptate. Când ești nemulțumit, pot fi mai mulți factori de luat vedere: pot fi capacitatea tehnica userului, posibilitatea de a fi avut ghinionul și sa fii primit singur exemplar defect din întreg lot, așteptări nerealiste sau, simplu, nepotrivit pentru gustul nostru. Asta nu înseamnă că nu trebuie sa dam păreri negative, dar în acest cazuri, trebuie sa fim cat mai obiectivi si sa argumentam.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#15
Putine rasnite sunt testate pe trei espressoare diferite si comparate cu un exemplar care se considera cel mai bun. 

nu zic ca nu este scump si nu este marketing foarte bun, dar multe rasnite scumpe ajung la client nealiniat..
La Marzocco KB90 ABR, Eureka Atom Speciality, Ek43
La Marzocco GS3 AV, Lelit PL41TEM, Baratza Sette 270W, Honne Silm, Gina Smart, Tamper BH..si ce mai gasim in Showroom:)
 
Reply
#16
Ar fi important sa putem testa cel putin una. Totul este marketing nu asta-i baiul.
Unele lucruri pur si simplu nu ai cum sa le testezi dinainte si este necesar sa te folosești de experiența ta si de de review-uri cat mai credible.
Personal, cu ultimile achiziții sunt între multumit si incantat, dar înainte de asta m-am fript cu cateva mașinării.
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#17
Nu vreau sa invalidez utilitatea testarii "hands-on", dar nu pot sa ma intreb, care e scopul? Pentru ca, din punctul meu de vedere, fara o "calibrare" a gustului, toate upgrade-urile se vor lovi de zidul cafelei. 

O rasnita multi-modala, aliniata in limite umane, va livra un tip de macinatura foarte apropiat de o rasnita "clasica"on-demand, de espresso. Ceea ce face foarte probabila presupunerea urmatoare: diferentele intre Honne si un Monolith sa fie insesizabile, mai ales pe o cafea prajita pentru espresso. 

Ceea ce ar trebui extras din postarea lui CatalinH, ar fi ca un setup "superm", efectiv pedepseste o cafea mai "slaba" sau una foarte buna, prajita mai putin bine.
 
Reply
#18
Arunca o privire la experienta unui Q grader si cup taster cu Monolith Max.

https://www.home-barista.com/grinders/ch...63836.html

Incet sper sa apara si feed-back de la OCD-isti in espresso.
 
Reply
#19
(15-03-2020, 10:22)CatalinH Wrote: Arunca o privire la experienta unui Q grader si cup taster cu Monolith Max.

https://www.home-barista.com/grinders/ch...63836.html

Incet sper sa apara si feed-back de la OCD-isti in espresso.

foarte fain articolul dar si  discuțiile de pe forum:

"Why would you want to change the burrs on such a good grinder as the MAX?"
......
"Good" is a pretty subjective and nebulous concept. "Good" in what way? And for what sorts of coffee?

There are plenty of people that think that there are better grinders than the Max.

Some Max users seem to think that the Max burr set is an improvement from the EK burr set for everything. Others think that multi purpose burrs must be a compromise.

It's really, really difficult to get good information on any of this. Since I'm lucky enough to have access to a few different burr sets, I wanted to find out. It's a hell of a lot of work to do that, but that's another topic. Suffice to say, the Max hasn't impressed me so much that I feel there's no point trying anything else.

Also, I'm coming to the Max from an EK, so I want to stick the EK burrs in to get a sense first hand of how bad the supposed EK alignment issues are."

Sa ai posibilitatea nu doar sa incerci Max-ul dar pe deasupra si 5 seturi de cutite cred ca este cu adevărat fantastic.
Ps. tipul a renuntat la Ek pentru Max, iar asta spune multe.
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#20
Nu a renunțat, ci pur și simplu testează in paralel.

Nu l-aș folosi totuși ca referință pe Luca, în materie de EK sau light roast, din moment ce avem "ocd-isti" pe forum cu ceva mai multă experiență.

Accesul dificil spre imposibil, la Monolith, in afara SUA, face destul de precară discuția despre cafea prăjită light sau profilare, din cauza absenței unui limbaj comun. Iar diverse valori EY, rupte din context, nu știu câtă utilitate au.
 
Reply
#21
In orice caz, atunci cand dai 3500 + pe o rasnita pentru espresso, nu ar mai trebui in opinia mea sa stai sa aliniezi cutitele sau sa le schimbi. 
Mai astept, cine stie, in 2-3 ani poate ajunge si la noi in tara sau vor apărea alte SD care sa ne merite atenția.

Max-ul ramane insa o optiune serioasa mai ales prin prisma dedicației lui Denis de a produce o rasnita "perfectă".
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#22
(15-03-2020, 14:48)cristian88 Wrote: In orice caz, atunci cand dai 3500 + pe o rasnita pentru espresso, nu ar mai trebui in opinia mea sa stai sa aliniezi cutitele sau sa le schimbi. 
Mai astept, cine stie, in 2-3 ani poate ajunge si la noi in tara sau vor apărea alte SD care sa ne merite atenția.

Max-ul ramane insa o optiune serioasa mai ales prin prisma dedicației lui Denis de a produce o rasnita "perfectă".

Rezultatele nu sunt date doar pret ( 3500+), daca crezi ca dai un ban si stai in fata esti departe de adevar, si sigur iti spun ca doar o pereche de cutite nu vor satisface toata plaja de cafele ... nu au cum. Oare de ce crezi ca sunt atatea tipuri de cutite pentru ek?
Daca citesti cu atentie ce spune Luca, o sa vezi nu a renuntat la ek in favoarea Monolith, din contra din cauza rezultatelor cutitelor care nu l au dat pe spate, a zis sa incerce cutitele de ek, ca na are de unde alege, pe o rasnita care vine mai bine aliniata din fabrica fata de ek ( nu perfect) si sa vada cum se compara, pentru ca la capitolul de comparatii sunt mai multe pdv decat cutite si aliniere( gen feed gen numar de rotatii)

Iti recomand sa testezi live spre orice alegere te vei indrepta altfel vei avea surprize, si crede ma multi au avut.
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#23
Mai e o chestie. Ca sa obtii un shot perfect, cred ca trebuie sa incerci, cu aceeasi cafea, diferite gramaje, brew ratio, temperatura si profil de presiune. 

Eu am fost impresionat de ce mi-a zis un barista de la Guido cand am baut un shot foarte bun acolo, ca, in dimineata aceea, aruncase peste 200 de grame incercand sa gaseasca gustul ok pt acea cafea.

Concluzia mea e ca, peste Honne + un grup saturat, diferentele nu vin neaparat dintr-o rasnita de tip "ultimate grinder", ci vin din cultivarea gustului, dintr-o experienta mare in espresso, din detinerea unui refractometru si din multe experimente facute (a se citi multa cafea aruncata pe aceste experimente).

Si cred ca ajuta si sa fii home-roaster, pt ca altfel risti sa dai in mod gresit vina pe rasnita pentru defecte de prajire sau pentru cafele din recolte prea vechi.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#24
gorexxx, am specificat clar rasnire pentru espresso. Nu am spus ca a renuntat la cutitele EK ci la rasnita, din motivele pe care chiar el le enumera mai sus.

"Pe viu" este foarte greu de testat acesta rasnita în afara româniei chiar dacă ai in vedere o vizita in State.
La un moment dat înveți sa lucrezi cu micile imperfecțiuni si sa te folosești de toate avantajele unei rasnite cu cuțite mari, cu cuțite aliniate perfect si cu o retentie f. redusa.

In zona utilizari home, cele mai mici imperfecțiuni ori neajunsuri(mărimea rasnitei, turatia, retentia crescuta) devin sesizabile si importante.
.....................
cradun, iau in considerare ca pană la sfarsitul anului sa achizitionez un mic prajitor de cafea la care sa pot sa-i controlez si sa-i reproduc ulterior profilul de prajire.
Ma gandesc la https://www.ikawacoffee.com/at-home/
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)