Hello There, Guest! Login Register


Arata-ne un clip din viata ta de espressoman! ( Guido face cinste )

#61
Filmul ăsta l-am făcut just for fun dar este despre cafea deci iata-l:
https://youtu.be/qE4Dg_Ln8gU
 
Reply
#62
Cu o mica intarziere, revin cu un feedback al celor doua cafele.
Pot sa spun ca cea mai buna cafea pe care am baut-o ever e Columbia asta de la Guido. Notele de citrice si prune uscate le-am simtit din plin.
Etiopia Hunkute - probabil una dintre cele mai interesante Etiopii pe care le-am baut. Buchetul floral a fost mai interesant decat la altele, mai intens si cu o aciditate placuta.

Nu-s cel mai bun in descrieri, dar multumesc Guido pt bucuria pe care mi-ai facut-o Smile
La Marzocco Linea PB, Mazzer Vulcano, Rocket Boxer, Mahlkonig Vario, Wilfa Svart
 
Reply
#63
Tot for fun, de la rugămintea lui @adiszep de a găsi cauza spongy pull-urilor pe care le pățește. Deci, cam asta e rutina mea de dimineață cu Europiccola. Pompa nu e rotativă, nici vibratoare, dar mai tremură din când în când [Image: biggrin.gif]

În portafiltru sunt 18g de El Salvador de la Yume. Am reușit să nu fac greșeli majore în prepararea pucului și n-am avut parte de amăreala pe care o aveam de obicei de la Dienes. Încep să cred că de la mine era amăreala, nu de la râșniță. Shotul a fost foarte bun. Deschis, dar cu corp destul de pronunțat. Deloc apos.

Probabil dacă aș fi pus ștuțul, ar fi curs nițel mai frumos.

P.S. Dacă auziți niște sunete dubioase pe la începutul extracției, e doar mașina de spălat vase.

Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#64
Maestrul transferurilor!
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#65
Cata liniste, cat zen...
Bravo!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#66
Multumesc, m-a incantat clipul tau. Imi place cum faci tapping, poate putin prea dur cel pe verticala. Imi place si rezultatul din ceasca. Cate grame de espresso extragi din 18gr de macinatura?
Nu se gaseste portafiltru fara fund pentru Europicola? Asa de mult ajuta la diagnosticarea extractiei, channeling si alte semne de extractie nereusita.
 
Reply
#67
22-32g. Variază în funcție de temperatura grupului (cel puțin asta e ultima concluzie la care am ajuns). Dacă-i prea mică, rămâne aer în grup, deci voi avea mai puțin lichid. Cel mai des am 30-31g, dar acum nu am mai cântărit.

22 de grame ies când am spongy pull. Din fericire, se întâmplă foarte rar.

Am luat un portafiltru în plus pe care trebuie să-l decupez. Din păcate, timpul n-a fost cel mai bun prieten al meu în ultima vreme. Improvizez și un soi de pălărie pe care să o pun în portafiltru și să torn cafeaua direct în el. Durează un pic mai mult metoda pe care o folosesc acum, pentru că tot plimb cafeaua dintr-o parte-n alta. Dar cel mai important e că funcționează [Image: biggrin.gif]
 
(21-04-2016, 14:24)zuluafonu Wrote: Maestrul transferurilor!
Cred că a ieșit râșnița din garanție, că nu mai găsesc accesorii pentru ea [Image: biggrin.gif]
 
(21-04-2016, 14:31)Lyvyoo Wrote: Cata liniste, cat zen...
Bravo!
Era 7 dimineața. Nici busuiocul din geam nu se trezise. Eram doar eu și mașina de spălat vase.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)