Hello There, Guest! Login Register


Probleme calcar

#31
Cum e viata cu noua valva de vacuum ? Am si eu aceeasi problema si ma bucur ca a-ti postat si explicat deja acest fenomen. Vreau sa comand una identica si ma intereseaza daca au disparut fenomenele anterioare gen stropi de apa aruncati si zgomote care sa te alarmeze. Slava espressoman forum !
Expobar Brewtus IV, Mazzer Super Jolly modata doserless, VST-uri ridgeless, Espro dinamometric flat.
 
Reply
#32
Sa clarificăm - stropii de apa si micul fsss, cauzate de inchiderea valvei, sunt fenomene normale, prezente si pe noua valva si pe oricare alta...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#33
(09-08-2014, 17:18)Lyvyoo Wrote: Sa clarificăm - stropii de apa si micul fsss, cauzate de inchiderea valvei, sunt fenomene normale, prezente si pe noua valva si pe oricare alta...

Ok.Am inteles ca e normal acest mod de functionare dar ai constatat vreo imbunatatire fata de vechea valva ? Se merita sa o schimb pe cea originala ?
Si inca o intrebare.Valva vecina , cea de overpressure, e normal sa scoata un fasait usor permanent dupa ce espressorul sa incalzit in parametri optimi de exploatare(30-45min sa zicem).
Expobar Brewtus IV, Mazzer Super Jolly modata doserless, VST-uri ridgeless, Espro dinamometric flat.
 
Reply
#34
Nu e vorba de imbunatatiri clare ci de o posibila marire a fiabilitatii. Multe piese de pe profesionale sunt superioare ca si constructie pieselor de pe semiprofesionale.

Nu stiu exact de fsss permanent... Nu am fost atent, dar ii poti pune o intrebare lui RaduCarutasu sa vezi daca se comporta la fel si inainte. O sa pun urechea atunci cand ajung acasa.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#35
(10-08-2014, 11:19)vesuvius Wrote: Si inca o intrebare.Valva vecina , cea de overpressure, e normal sa scoata un fasait usor permanent dupa ce espressorul sa incalzit in parametri optimi de exploatare(30-45min sa zicem).

Nu ma pricep foarte bine la acest gen de problematici tehnice dar pot spune ce am observat .
Aceea este o valva de suprapresiune si , in concluzie , protejeaza aparatul de consecintele efectelor cresterii presiunii peste o valoare considerata admisibila .
La Expobar si nu numai , aceasta presiune ( pentru boilerul dedicat aburului ) este de maxim 1,5 bari .
Acum aparatul tau , fost al meu , este reglat la 1,2 bari ( parca ) .
In procesul de incalzire , presiunea in acest boiler atinge acum un varf de 1,3 bari , indicati de manometru . Fiind o presiune peste cea setata de producator valva incepe sa se deschida , permitand surplusului sa fie vacuat si producand acel fâss de care vorbesti .
Din fabrica presiunea setata a fost de 0,8 bari . La aceasta presiune acea valva nu se activa deoarece presiunea in boiler nu atingea o valoare care sa o deschida , pentru a proteja , eventual , componente care nu rezista la presiuni mai mari .
Daca vei coborâ presiunea la aceasta valoare , initiala , nu vei mai auzi niciun fâsss .
Invers vei observa ca daca vei creste presiunea la maximul de 1,5 bar acel fâsss va fi mai puternic .
Am vazut ca multe aparate din categoria Expobar-ului ( VBM , Izzo , QM , Rocket etc .) sunt setate la o presiune de 1,1-1,2 bari .
Eu am crescut , la Expobar , presiunea de la 0,8 pana la 1,5 si dupa ceva timp am ajuns la concluzia ca 1,1-1,2 bari reprezinta valoarea la care obtin maximul de abur , cu un debit care imi permitea sa frotez cu o duza cu 2 gauri fara sa raman fara presiune inainte de final . La duza cu o singura gaura , cu care vine aparatul din fabrica , presiunea setata de mine este suficienta , constanta si scade foarte putin putand frota orice cantitate de lapte si oricat timp .
Se pare ca asa este dimensionata aceasta valva . Nu se deschide si nu fâsâie la presiunea de 0,8 -0,9 bari dar intra in functiune si isi face treaba la presiuni mai mari.
Nu este niciun defect , dimpotriva functioneaza corect si isi face treaba .
Eu nu as inlocui-o deoarece este dimensionata pentru componentele pe care trebuie sa le protejeze .
Personal , componentele acestui aparat mi se par foarte fiabile si nu le-as inlocui cu altele , de la alti producatori , decat in cazul in care as fi sigur ca acelea s-ar comporta identic cu cele originale.
O alta valva , care nu s-ar deschide corespunzator , ar putea cauza alte probleme pe traseu . Ma gandesc ca producatorul a considerat ca 1,5 bari este presiunea maxima ce poate fi setata la boilerul pentru abur , pe anumite ratiuni iar acea valva trebuie sa rezolve situatiile in care aceasta valoare tinde sa fie atinsa .
Si o siguranta , intr-un circuit electric , are o valoare calculata astfel incat sa protejeze la suprasarcini componentele importante ale circuitului .
Poate nu este cel mai bun exemplu dar acesta mi-a venit in minte acum .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#36
Vezi ca ar trebui sa scrie pe ea valoarea la care ar trebui sa deschidă...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#37
(10-08-2014, 11:19)vesuvius Wrote: ...Valva vecina , cea de overpressure, e normal sa scoata un fasait usor permanent dupa ce espressorul sa incalzit in parametri optimi de exploatare(30-45min sa zicem).

valva de overpressure - limitare a presiunii, nu e asezata in vecinatatea vacuum breaker-ului, ci imediat - ca circuit hidraulic - dupa pompa;

nu am desfacut niciodata un Expobar, dar vorbim de componente standard pe espressoarele prosumer; ceva nu mi-e clar in postarile precedente, si s-ar putea sa fie la fel si pentru altii, trecatori pe aici:

in legatura cu boilerul de abur, sunt cel putin 2 valve (supape):

1. supapa de siguranta (safety) prezenta pe orice cazan sau cazanel inchis, cu apa din care se genereaza abur; se vede in poza lui Lyvyoo, tot pe partea superioara a boilerului, (mai mare decat cele de la oalele de gatit sub presiune Smile
se deschide numai daca presiunea a crescut in cazan pana aproape de presiunea maxima admisa la care e proiectat boilerul, de obicei minim 1,8 bar; in rest e inchisa si nu fasaie;

2. supapa de 'rupere' vacuum (vacuum breaker); cea despre care ne-a povestit Lyvyoo ca a inlocuit-o cu una (mult) mai de calitate; dar a inlocuit-o pentru ca cea originala Expobar s-a defectat; altfel, nu merita inlocuita... doar preventiv;
aceasta supapa nu contribuie cu nimic la imbunatatirea calitatii a ceva din procesul de preparare espresso; pur si simplu, se deschide, daca presiunea in cazan scade sub cea atmosferica, realizand egalizarea de presiuni, pentru ca sa nu se absoarba in boilerul de abur, laptele din pitcher...
cand boilerul e rece, supapa respectiva e deschisa si se inchide cu bolboroseli si stropituri mici, undeva dupa 6-8 min de la inceputul incalzirii boilerului, sub presiunea aburului in dezvoltare;

in ce priveste boilerul de extractie, acesta nu are pe el supape care sa... fasaie Smile
boilerul de extractie este plin complet cu apa si temperatura apei din interior nu se apropie de valoarea de fierbere, in functionare normala cu PID; in perioada de incalzire, sau de asteptare, boilerul este intr-un circuit hidraulic inchis, intre iesirea din pompa si grupul E61;

3. exista in acest circuit, la iesirea din pompa, o 'supapa de limitare presiune' - i-as zice eu; in legatura cu aceasta am tot zis prin postari dar merita repetat:
- la masinile cu pompa rotativa, presiunea de extractie maxima se mentine constanta la valoarea la care e reglata o supapa de bypass, parte din pompa; de regula, e vorba de acei 9 bari recomandati ca optimi pentru extractie;
supapa aceasta, de limitare presiune, se seteaza mai sus, de obicei la 12 bar, cu rol de supapa de 'relaxare', adica de eliberare presiune construita in boiler prin dilatarea apei (boiler complet plin, apa necompresibila), pe masura incalzirii acestuia; si atunci da, in perioada de incalzire apa, pana la temperatura nominala setata, aceasta supapa elibereaza niste picaturi; dar nu are dece sa fasaie (nu sunt aburi);
mai tarziu, in timpul extractiei, aceasta supapa ramane inchisa, cu rol de siguranta, pentru ca presiunea de extractie nu depaseste valoarea de bypass, setata la pompa;
- la masinile cu pompa vibratoare, supapa are chiar rol de limitare presiune; presupunand ca e reglata la 9 bar, orice suprapresiune in timpul extractiei se elimina prin calea de iesire a acestei supape;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#38
Multumesc tuturor pt. raspunsuri.Fara asistenta acestui forum nu as fi ajuns niciodata sa avansez atit de mult in domeniu.
Am citit o postare de curand de la Liviu in care spunea ca Brewtus-ul lui e mai silentios decat modelele fabricatie mai veche cum ar fi al meu de exemplu 2012.Si mie mi se pare cam galagioasa pompa, de vina cred ca ar fi ovp-ul folosit de producator.Si inca ceva, in izolatia boilerelor cred ca ar fi loc de mai bine, costul materialelor e destul de mic si montajul si-l poate executa oricine acasa.Aveti un link cu un model de izolatie mai profesional aici: http://shoppidsilvia.com/product/boiler-...12x12-only
Expobar Brewtus IV, Mazzer Super Jolly modata doserless, VST-uri ridgeless, Espro dinamometric flat.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)