Hello There, Guest! Login Register


Gaggia Classic vs. Gastroback (Breville) Advanced Pro G

#31
Garantie ai atat timp cat l-ai luat din Romania sau aparatul are garantie internationala valabila si aici. Sa risti sa-l trimiti peste mari si tari la o eventuala garantie, cu niste costuri deloc neglijabile, nu se mai numeste garantie si nu se merita. Asta e valabil la majoritatea espressoarelor si nu numai.

Noi nu iti putem raspunde daca acel model este fiabil sau nu. De aceea ti-am recomandat forumurile de afara, ca sa iti poti face o imagine obiectiva.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#32
Daca ti se par 10-13 euro un cost mare sa-l trimiti in austria sau germania in conditiile in care si in bucuresti daca il duci cu masina poti consuma 5-6 l de motorina sau benzina si tot ai costuri de ceva banuti
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#33
10-13 EUR cu asigurare cu tot...?
Facem pariu ca nu-ti mai trebuie daca pica de 2-3 ori intr-un an?  Tongue

Vad ca excluzi din start varianta in care la un moment dat functioneaza, dar nu in parametri. Si cauti, cauti, pana la urma il trimiti in service si de acolo iti zic ca e OK, il primesti si pare OK cateva zile... Si il retrimiti in service.
In fine, fiecare cum doreste.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#34
(25-08-2015, 09:31)raduwrc Wrote: Putin offtopic

Acum un an, inainte sa-mi achizitionez telefonul pe care il am si acum am tot citit experientele utilizatorilor si majoritatea spunea ca este un tel praf ca nu tine bateria, ca display-ul 2k se ingalbeneste si trebuie dus in service....de un an nu am nicio problema si il folosesc intens

Asa si cu espressoarele si cu forumistiiSmile
Tot offtopic
LG? Al meu s-a galbejit dupa 18 luni. Acu cand expira garantia, o sa-l derutez si il trimit si eu.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#35
(25-08-2015, 08:55)raduwrc Wrote: Liviu, ai impresia ca nu exista forumuri in care se discuta despre lelit sau gaggia si unde oamenii sunt nemultumiti?...dar nu as descalifica din start un produs

M-ai inteles gresit. 

Din contra, sunt comunitati de pasionati solide la Gaggia spre exemplu, unde gasesti absolut orice fel de informatie despre repararea si modificarea modelelor populare. Si sunt prezentate acolo probleme de toate tipurile de care te lovesti la un moment dat, peste ani si ani de utilizare. Daca citesti cateva ore si nu esti tehnic, o dai in anxietate Smile  Dar tocmai simplitatea constructiei este cea care a nascut atatea pasiuni, caci poti sa-l modifici / repari inclusiv acasa, piesele sunt ieftine si disponibile pe toate drumurile, iar orice om de service cu minime cnostinte tehnice te poate ajuta daca nu te descurci. Ma rog, cu odata cu aparitia modelul Classic 2015 la 1100 de lei, gasesc mai profitabil Lelit PL41E la 1400 ca si carcacteristici tehnice si piese interioare. 

Dar modelul Breville din titlul acestui topic nu se compara cu PL41E sau Classic ci se bate cu PL42TEMD, in grupa de espressoare cu rasnite incorporate si PID, pretul pe amazon fiind undeva la 700E.

Eu te indrumam spre cercetarea pe forumurile de afara (incusiv in Germania pe kaffe-netz, cu Google Translate) pentru ca iti poti face o imagine asupra celor mai intalnite probleme, ca sa apreciezi cat  de reparabil este pe la noi caci risti mult plimband aparatul pe tot felul de curieri (am vazut eu la sucursala Obor cum aruncau la Atlasib pachetele din magazin in camion, ca pe niste ciori moarte). 

Exista un user pe forum care si-a luat Breville la un moment dat si poti sa-i ceri si lui pareri.

Decizia este a ta, si pentru buzunarul tau e mai bine sa fii informat inainte de achizitie si sa stii exact ce cumperi. Atat.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)