Hello There, Guest! Login Register


Vand espressor Bezzera Magica si rasnita BB005

#1
Intentionez sa vand echipamentele cu care am lucrat in ultimii 2 ani+,  cu speranta ca pot face un minim de upgrade la espressor; rasnita e deocamdata rezolvata (Macap M7);

rog colegii interesati sa ma contacteze PM sau la yahoo.com, user radudani;
 
1. masina espresso Bezzera MAGICA S MN (pret noua - 1132),
     cu accesoriile standard:
  • 2 x portafiltre pro, cu 1 si 2 jgheaburi; 3 site (single, double si oarba); perie dus, tamper plastic;
pachetul include ca valoare adaugata si accesoriile specifice: masina a fost cumparata in 04-09-2012 de la furnizorul din tara, si a fost folosita zilnic pentru 5-8 shot-uri pe parcursul a 1:30-2h; am folosit filtru dedurizare, iar in ultimul an pachet Oscar, cu apa Bucovina; desi nu apare ca necesara, am sa fac o a doua decalcifiere (pe componente) inainte de a pune masina la dispozitia cumparatorului;
 
pret total pachet (ne-negociabil si nedivizibil): €920 (cca. 64% din valoarea produselor noi) plus transportul, desi as prefera si recomanda, preluarea loco Brasov;
 
in corespondenta cu cei interesati, pot furniza toate detaliile si fotografii ale tuturor componentelor;

pentru convenienta, precizez ca Magica este o masina HX, cu grup E61, cu cateva caracteristici care o particularizeaza in lumea prosumer-elor: boiler de 2l cu schimbator tip mini-boiler (acces in-out prin capac) de cca. 170ml, in imersie apa; cu control nivel prin 2 probe - de autofill si de nivel minim; cu rezervor apa de 4l; cu robinete abur si apa de tip joystick;  cu 2 manometre (pompa si boiler);
 
Bezzera urmareste in mod special realizarea unor masini usor de operat, dar totusi Magica este un HX si in forumul nostru asemenea masini sunt privite cu o anume reticenta de cei mai la inceput; nici nu as recomanda achizitia unei asemenea masini decat celor care au placerea si timpul de a prepara espresso, nu numai de a-l bea; si au o anume manualitate si experienta in ale micului bricolaj, deci care chiar cred ca pot remedia mai toate problemele ce pot sa apara intr-o exploatare normala (surprizele sunt excluse la o masina care a functionat deja OK 2 ani+);
 
 
2. rasnita Bezzera BB005 TM - cu temporizator (pret noua - €299),
cumparata in 08-10-2012 de la furnizorul din tara, si a fost folosita zilnic impreuna cu masina espresso, pentru un total de 75 - max. 80 Kg boabe macinate; din fotografii comparative, dar mai ales din experienta de utilizare, nu am remarcat nici un semn de uzura sau instabilitate;
 
rasnita are cutite conice de 48 mm si un motor de 100W; s-a dovedit extram de fiabila - nu am avut nici o problema functionala cu ea; are reglaj stepless si timer care permite macinarea a cca. 16g in 10-11 sec;

undeva la inceputurile utilizarii sale, mi s-a intamplat - probabil incercand sa fixez piciorusele scutului cu magnet de la intrarea boabelor pe gatul hopper-ului - sa se rupa unul din cei 2 suporti de fixare, care, inghitit de cutite, a necesitat demontarea cutitului superior fix; procedura de rutina, de altfel, pentru curatarea periodica (la 2-3 luni macar) a cutitelor si camerei cutitelor;

am modificat putin gura de iesire a boabelor (curbura in jos) fara rezultate notabile si am instalat un alt potentiometru pentru un reglaj mai fin al secundelor;
 
pret rasnita €180 (800 lei), adica cca. 60% din pretul nou, plus transportul, desi as prefera si recomanda, preluarea loco Brasov;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#2
Salut!

Am citit postul tau, si am o curiozitate. La ce espressor te-ai gandit pentru a obtine un upgrade la Magica?
Bezzera Strega, La Cimbali Conik, Obel Mito Atr
 
#3
(06-05-2015, 18:59)asdas Wrote: ... La ce espressor te-ai gandit pentru a obtine un upgrade la Magica?

da, dupa ceva timp de... lucru si apropiere HX, nu prea exista multe alte optiuni, in ce ma priveste; 
upgrade, ar insemna o masina comerciala, dar in afara de probleme materiale, am si probleme de spatiu...

pe de alta parte, asa cum am mai mentionat prin postarile mele, ceea ce doresc e un spring-lever
adica un pas nu in sus, nici lateral ci... in alta parte;

mai departe, e o problema de compromis pret/facilitati_dorite, iar masini de pus in casa nu sunt multe;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#4
Suna interesant. Mi-ar placea sa vad un review de-al tau la o Bezzera Strega, de exemplu.
Mult succes la vanzare!
Bezzera Strega, La Cimbali Conik, Obel Mito Atr
 
#5
Foarte valabil pasul "in alta directie", Radu, sint fan! Problemele de spatiu sint probabil mai mult pe orizontala, pe verticala ai e nevoie de 70-75 cm - asta a fost cauza pentru care nu am putut aborda acest drum!
In orice caz, succes la vinzarea echipamentului actual, un set excelent, dupa parerea mea, si o oferta pachet foarte atractiva!
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
#6
@ VladP si asdas:
multumesc pentru cele ce-mi spuneti, proiectul e deci inceput, ma astept doar sa dureze ceva timp...

si da, Strega, strutocamila asa cum e, ramane cea mai atractiva perspectiva;
remarcabil la Bezzera in general, este imbinarea de calitate, un anume conservatorism - impus de traditia brand-ului, dar si din ratiuni economice - imbinat in contrast, cu indrazneala unor solutii neconventionale si creative, dar economice, deci nu prin recurs la complexitate tehnologica;

preinfuzia la presiune in rampa pana la valori mari (pompa) si posibilitatea de a controla manual fiecare faza, de a lucra pe debit constant, dau o versatilitate pentru Strega, neegalata de celelalte masini cu levier si arc;
nemaivorbind de mod-uri uzuale, cum ar fi controlul presiunii de preinfuzie (dimmer pe pompa) si stabilizarea temperaturii grupului (PID pe rezistentele din grup);

in final, singurul draw back discutabil la Strega este pastrarea "interiorului" de la suratele ei cu grup E61, inclusiv Magica: de unde si un boiler mic, de 2l, cu acelasi tip de HX, particular Bezzera; nu mai insist pe regretul ca incalzirea grupului e electrica, nu prin termosifon;
dar pana la urma, Strega e o masina de casa care trebuie sa fie usor de operat si sa raspunda ideii de walk-up shot - extractii la intervale aleatorii fara pregatiri prealabile;
printre verisoarele ei de casa, si nu numai, la acelasi nivel de realizare calitativa, Strega ramane totusi cea mai ieftina masina cu levier si arc(uri), care e mai mult decat atat Smile

de fapt, o masina traditionala cu levier si arc lucreaza cu presiune constanta de preinfuzie, fie cea din boiler, fie cea din retea; iar aici, e de remarcat profesionala Bezzera B2013 AL, un dipper (preinfuzie sub presiunea aburului din boiler) cu termosifon direct din boiler, cu boiler de 5l, cu optiuni de pompa boiler si incalzire gaz (!), la un pret comparabil sau mai mic decat Londinium (tot dipper cu termosifon si boiler de 2,3l) !

apropo de politica economica si de calitate Bezzera, grupul levier cu arc este unul ad-hoc Bezzera, derivat din cel traditional Bosco;

un compromis onorabil pentru casa il vad la QuickMill Veloce, cu acelasi grup tip Bosco si boiler de 2,8l, pe acelasi palier de pret ca si Londinium; derivata din - acum profesionala - QuickMill Achillle, cea cu boiler de 4,5l si conectare dubla retea/rezervor;

dar pentru 'puristii' amatori de traditionale spring-levers, cu... PID, ma uit la Izzo Alex Lever cu boiler de 5l controlat prin PID, dar my ales profesionala MyWay Izzo, ambele cu grupuri LSM (La San Marco) si portafiltre adanci cu diam de 55 mm;
la preturi duble sau triple fata de Strega...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#7
@radudani
Iti doresc vanzare rapida si astept si eu sa ne impartasesti impresiile de dupa, avand planuri de a merge pe acelasi drum.
 
#8
@radudani
Mult succes, dacă nu cumpăram Lelitul, poate luam eu Magica...dar asta e, cu De Longhi nu puteam scoate un shot decent. Oricum, Lelitul e o soluție provizorie dar e o soluție mai mult decât decentă.

Dar sa nu deviem, am urmărit toată sesiunea "Espressoare" și nu am găsit un topic dedicat espressoarelor cu levier; cum problema interesează mai mulți useri, propun să deschidem un topic dedicat lor, in care să dezbatem avantaje/dezavantaje față de alte tehnologii (HX, DB, etc), iar cei care au un astfel de aparat să ne împărtășească din experiența lor.
@Lyvyoo , cred că ești de să mutăm discuția .
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
#9
Este un topic generalist despre espressoare manuale, dar se poate deschide orice credeti voi ca merita atentie, nu trebuie sa o fac eu.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#10
(08-05-2015, 21:12)Vladislav Wrote: ...nu am găsit un topic dedicat espressoarelor cu levier; cum problema interesează  mai mulți useri, propun să deschidem un topic dedicat lor, in care să dezbatem avantaje/dezavantaje față de alte tehnologii (HX, DB, etc), iar cei care au un astfel de aparat să ne împărtășească din experiența lor.

cam toate forumurile mari au un subforum cu multe topicuri, de levers, dominat de La Pavoni-uri;
la noi exista un topic - 'espressoare manuale';
de fapt subimpartirea e intre masini cu pompa si masini cu piston, acestea din urma fiind actionate manual, sau cu arc;
sunt oricum putini posesori de masini cu levier si arc in forum, poate unul - doi; asa ca topicul ar fi nu al posesorilor de spring-levers ci al amatorilor de asa ceva Smile

fortand putin:
poate sunt subiectiv, dar - no offense - in capul meu nu prea se impaca dual-boilerele cu spring-leversurile;
adica, inaintea upgrade-ului la o masina prosumer (suntem in topic...) trebuie sa alegi intre un HX sau un DB - neaparat trebuie sa iei in considerare asta, nu merge ca... amandoua tipurile fac espresso-uri bune, dar ca una-i mai ieftina...
pe urma, dupa ceva utilizare, mai ales daca - caz rar - chiar n-ai stiut despre ce e vorba, poti fi multumit, sau sa-ti para rau ca nu te-ai asezat in caruta cealalta...

de ce iti iei un DB - pentru ca face cafele bune? nu numai, ci pentru ca face cafele bune cu mai putina bataie de cap decat masina HX; si daca ceea ce prepari pe un DB e bun - trebuie sa fie daca folosesti cafea buna - atunci, ce motive ai avea sa-ti doresti un spring lever?!

nu ar trebui sa alegi un HX privind cu jind la un DB Smile 
trebuie sa-ti alegi un HX, atunci cand esti motivat si de placerea si timpul dedicat 'mesterelii' la un espresso! si la un espressor;
ei, si in acest caz, dupa ceva practica de succes, ce-ti mai poti dori altceva? un DB? ca sa apesi pe un buton de PID sa tragi de E61 si sa-ti bei cafeaua?
drumul spre DB e al celor care au gresit - nestiind prea mult ce fac - atunci cand si-au luat un HX;
dar celalat drum, cel al entuziastilor HX, e spre un spring-lever...in intentia de a 'mesteri' in continuare si in alt fel, la facutul cafelei...

dar, din respect pentru adevar si pentru... HX-uri: exista masini HX (cele incadrate de Dan Kehn ca 'agnostice') bine 'tunate', care fac un espresso cu usurinta si toleranta pentru operator; mai sus asezata, poate fi ca exemplu, NS Aurelia...sau profesionalele La Spaziale...si nici HX-urile prosumer de la Izzo, VBM, Quickmill nu sunt mult in urma;

dar si spring-levers-urile pot fi de tip HX un exemplu ar fi Victoria Arduino Athena Leva, sau VBM Replica Pistone; sau... Strega Smile care - asa cum spuneam - are acelasi interior cu Magica;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#11
@radudani: cu Strega vei scoate espressouri de vis! Vreau totusi sa mentionez ca dpv. al realizarii tipii au facut niste compromisuri, de exemplu, partea de sus a capului, aceea care imbraca sistemul de pirghii si rulmenti ai levierului, nu e ceva solid, ci e o bucata de plastic cromata. Dar in poze arata bine. Bineinteles ca nu afecteaza rezultatele, dar consider ca este bine sa se stie.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
#12
Asta da rromie Tongue  .
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
#13
(09-05-2015, 10:51)VladP Wrote: ...partea de sus a capului, aceea care imbraca sistemul de pirghii si rulmenti ai levierului, nu e ceva solid, ci e o bucata de plastic cromata...

vorba lui Dough de la OrphanEspresso, intr-un 'clasic'  (trebuie vazut neaparat) despre grupul standard CMA (Bosco):
modern times...
deci capisonul acela, din ABS, cu rol de protectie este ceva comun si la capetele standard 'moderne'

pana la urma, traim intr-o lume de plastic si trebuie s-o luam asa cum e; de ex., mie imi chiar place designul organic al lui MyWay Izzo, care nu s-ar fi putut face asa folosind numai metal; BTW, grupul nu e Bosco, ci LSM - La San Marco si n-are capison, iar camera arcului e deschisa pe lateral; toate Izzo-urile cu levier au grupul acesta, foarte masiv, cu portafiltru de 55 mm;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#14
Spor la vinzare Smile
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
#15
Multumesc pentru ganduri bune...

oricum, saltul dintr-o Bezzera intr-alta, o sa dureze multe saptamani bune...
regim obligatoriu pe metode alternative Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#16
Mmm, poate apare un espressoman cu vreun espressor prin debara (minim Gaggia / Lelit), si face o fapta buna  pana una alta  Smile 
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#17
La ce moder de Strega te-ai gândit ? Cred că cel fără pompa iese din discuție . La Strega S AL ? Strega Top AL nu ar avea mare avantaj , dacă preinfuzia se face cu ajutorul pompei vibratoare.
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
#18
(22-05-2015, 16:36)Vladislav Wrote: La ce moder de Strega te-ai gândit ? Cred că cel fără pompa iese din discuție . La Strega S AL ? Strega Top AL nu ar avea mare avantaj , dacă preinfuzia se face cu ajutorul pompei vibratoare.

da, asa cum spui: modelul R AL cu preinfuzia la presiunea retelei, ca si modelul cu dubla alimentare TOP AL, cand e alimentat de la retea, nu pot realiza nimic mai bun decat un model clasic de spring-lever;
doar ca modelele home de spring levers sunt cu boilere mai mari (2,2l la Londinium; 2,8 la QM Veloce; 5l la Izzo Alex lever, 3l la QM Achile etc.) si sunt de regula dippers (presiunea de preinfuzie e presiunea din boiler), nu au HX propriu zis, unele au termosifon; si sunt, prohibitiv - in cazul meu - de scumpe...

am comandat S AL, modelul care realizeaza preinfuzia cu pompa vibratoare;

partea interesanta la Strega, este tocmai preinfuzia la presiune mare (si debit mic), ceva inedit la spring-levers; plus posibilitatea de a face preinfuzia la orice presiune pana la cea maxima, sau de a face finalul preinfuziei la presiunea gazelor comprimate in cilindru (cca. 2 bar);
ca toate modelele Strega (dar si BZ), grupul e incalzit electric independent;      

toate aceste caracteristici fac din Strega o masina hibrida - strutocamila sau cameleon - de o versatilitate derutanta, cea mai ieftina masina espresso cu profilare de presiune nativa; mai ales in mana unora ca Jim Schulman, Dan Kehn, Tom Chips s.a.

altfel, Strega ramane o masina de facut espresso, destinata amatorilor entuziasti, nu neaparat o masina comoda, prietenoasa, sau rapida*, dar pare-se cu rezultate deosebite in ceasca;

* The Strega is a hands-on machine. People who like that sort of thing, will like it; people who don't like that sort of thing, won't. On the other hand, they won't like pump machines that have separate grinders, tamping, puck clearing, etc. either.

________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#19
Nu am auzit decât lucruri bune despre Bezzera Strega , cel mai bun lucru fiind prețul , aproape la jumătate decât Izzo Alex Leva (singurul care are prețul afișat pe site-ul importatorului).
Poate că încălzirea electrică independentă a grupului este ceva bun , in sensul că se poate interveni cu un reglaj , la fel la presiunea pompei .
Despre rezultatele din ceașcă , la fel am auzit vorbindu-se numai la superlativ.
Îți doresc să-l ai in bucătăria ta cât mai curând !
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
#20
da, ai dreptate: atat pompa, cat si rezistentele din grup, pot fi controlate electronic marind mult nu atat capacitatea masinii de a face o cafea buna, cat capacitatea acesteia de a face de fiecare data o cafea asa cum o doresti;
ar fi de observat:

1. Jim Schulman, considera Strega, o reusita de proiectare, care nu are nevoie de modificari - facute uneori doar pentru ca asa se obisnuieste etc. (scuze pentru lungimea citatelor in engleza):
...there has been quite a few posts that portray the Strega as an interesting machine with design flaws that are obvious to us clever HB espresso experts. This is simply not true. I've done a lot of testing on this machine, and it is as the best tuned machine out of the box I have ever seen anywhere. In fact, it's innards and group show lots of signs of somebody revising the machine extensively, and in very odd and unexpected ways. These oddities are all clearly vindicated by the way it makes shots.
...Does anyone actually bother to taste the shots? Get to understand how the machine actually works? Before changing the factory settings to conform to some divine standard that is only known to us hobbyists?
...maybe just perhaps, we are mistaken when we change the settings, especially when doing it out of the box without ever having tasted the shots or learned to use the machine.
de altfel, incalzirea grupului asa cum e, se pare ca nu urmareste mentinerea temperaturii de extractie, ci a unei temperaturi medii in grup, care impreuna cu cea a apei pompate in preinfuzie, sa realizeze profilul caracteristic;

2. prioritar unor modificari de dimmer pe pompa sau PID pe grup, vad necesara monitorizarea grupului in presiune (foarte dificil) si temperatura; solutiile pe care le-am vazut sunt in portafiltru, ceea ce mi se pare apropiat de portul unei proteze...

multumesc pentru urare, suntem deocamdata pe french-press, cu cafea boabe buna si foarte grosier macinata;
astept sa vina, dar nu in bucatarie - n-ar mai fi loc, acolo am o constructie ciudata cu care prajesc boabele - ci undeva la margine de living, pe o masuta inalta, parca luata special pentru un lever, acum 3 ani...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#21
acest topic se poate inchide;
am deschis un topic nou pentru rasnita Bezzera BB005 ramasa la vanzare;
multumesc;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)