Hello There, Guest! Login Register


dobro

#1
va salut pe toti si tot respesctul pentru aceasta comunitate...

sunt dobro din baia mare si de curand am inceput sa citest si sa ma informez mai mult despre aceasta pasiune comuna

bineninteles ca nici prin gand nu mi-a trecut ca rasnita e atat de importanta, si tocmai de asta prima achizitie a fost o rasnita La San Marco SM92 (mersi Nickso) si de atunci cam toata perceptia asupra unui espresso s-a modificat

espressorul este un Zelmer Z018 (stiu ca e China ;-)), dar rasnita il salveaza, sau cel putin deocamdata. oricum de la un fel de zama lunga cu putina crema deasupra am ajuns la ceva care zic eu ca seamana cat de cat cu un espresso. folosesc cafea Pellini, dar cat de curand voi comanda proaspat prajita...

mi-am facut si un tamper home-made din bronz si tot experimentez, doar ca espressorul ma cam limiteaza, adica presiunea este cam mare - 18 bari (zice cartea) si nu reusesc sa ma apropiu de cele 25 secunde +/-. ori curge puternic si in 10-15s face 60ml, ori apa se blocheaza in puc si/sau mai picura incet incet si cele 60ml se scoate in 30-40s...
SanRemo OPERA, Mahlkonig K30 Vario...
 
Reply
#2
Spre ce vrei sa te orientezi?
 
Reply
#3
Problema sta in sita presurizata. Pana nu vei trece la un expressor ce permite utilizarea sitelor nepresurizate te vei chinui degeaba,
In rest numa de bine (dobro in limba lu socrumiu').
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#4
Am achiziționat si un Pitcher cât de cât mai calitativ si parca altfel iese laptele. Cât de curând o sa pun si o poza cu rezultatul

Numai bine
SanRemo OPERA, Mahlkonig K30 Vario...
 
Reply
#5
Într-adevăr espressorul are pf presurizat. Am desfăcut sita si sub ea este o biluță cu arc care se apasă si prin ea curge cafeaua. In fine, am încercat S-o desfac dar nu am reușit. Vreau să-l schimb cât de repede...

Am vazut Lelit pl50n. Cum vi se pare? Sau mai degrabă sa iau cel cu PID?
SanRemo OPERA, Mahlkonig K30 Vario...
 
Reply
#6
PL50N e un fel de PL41EM cu teava de aburi profi ca PL41TEM. Plus un design mai avangardist. Dar nu se mai fabrica, existand din cate stiu un singur exemplar desigilat nefolosit, expus in showroom-ul importatorului gaggia.com.ro, cel de la Black Coffee Friday cand a fost 1750+ voucher de 200 de lei (probabil valabil si azi daca mai exista aparatul, caci e desigilat).

PL41TEM, aduce cu el PID-ul, un element destul de important in lumea espressoarelor mici, caci poti seta temperatura de plecare in functie de gradul de prajire al cafelei folosite.

Deci de la 1550 practic la 2080 ai 500 si ceva de lei diferenta. Daca tine buzunarul, PL41TEM ar fi ideal.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Tocmai am primit un mic cadou Smile... Primul lucru care sare in evidentă e calitatea materialelor si a finisarilor... Cu mici exceptii, adică rezervorul de apa. Cred ca e practic, dar e urat ca naiba. 


Imediat începem testele. Deocamdată am o Nicaragua Hot Spot cu care nici cum nu ma înțelegeam cu vechiul espressor, sau pseudo-espressor. Cred ca e mai corect sa-l numesc asa.


Sper sa ne înțelegem cu noul set-up si sper sa fii luat decizia corecta. O zi buna tuturor


Attached Files Thumbnail(s)
   
SanRemo OPERA, Mahlkonig K30 Vario...
 
Reply
#8
Felicitari pentru achizitie !!!
Importatorul livreaza si in weekend o.o?
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
#9
nu... l-am cumparat de la Varu Marius si am avut pe cineva in Bucuresti care sa-l ridice Smile

am facut cateva incercari si iese un fel de apa chiora deocamdata, dar insist
SanRemo OPERA, Mahlkonig K30 Vario...
 
Reply
#10
Buna alegere! Tongue Sa-l folosesti cu placere!
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#11
Bravo, lipseste cantarul si esti gata de drum.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
Felicitari, esti pe drumul cel bun Smile.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)