Hello There, Guest! Login Register


Rasnita Kinu M47 Classic (ex. prototip Che) - impresii in utilizare

#86
Marti am cumparat 2 pungi de El Salvador de la Guido, sa fac mai multe shot-uri pentru a ma obisnui cu rasnita. Am vrut sa vad aproximativ cate secunde sunt intre 2 gradatii si deci cate secunde intre cele 5 subdiviziuni (de obicei la majoritatea cafelelor am ramas cu cea de test intre 2 gradatii, sa zicem intre 2 si 3).

In curgere, am constatat o diferenta de aproximativ 10 secunde de la o gradatie la alta, deci 2 secunde intre subdiviziuni. Aveam un shot precedent care a fost subextras putin, as mai fi vrut 4 secunde in plus la timpul total, asa ca am strans cutitele regland cu 2 subdiviziuni in sensul acelor de ceasornic si am obtinut timpul de extractie dorit. Ieri dimineata a curs shot-ul foarte bine, exact in timpul din ziua precedenta. Azi dimineata mi-a sarit cu 2-3 secunde, a curs o idee mai greu, asa ca maine dimineata voi scadea doza cu 0.5 grame, de la 19 la 18.5 si ma astept sa fie ok. Nu are rost pentru variatii asa mici sa umblu la reglajul rasnitei, cand, cum spune renatoa mai sus, +/- jumatate de gram te duce unde vrei. De asta pe mine unul nu ma deranjeaza finetea reglajului in varianta actuala. Vorbesc de un regim de 2-3 shot-uri pe zi in timpul saptamanii si 4-5 in weekend, in cazul meu.

Mi s-a parut util sa fac asta pentru viitor, ca in functie de prima extractie cu o cafea noua, sa stiu cum sa reglez rasnita pentru shot-ul secundar, decat varianta "sa mai reglez un pic si vad cum curge". Mi-a mai ramas o punga si voi vedea zilele urmatoare cum decurg extractiile. De obicei o punga de 250 gr. imi ajunge 4-6 zile si sunt curios in ce masura va trebui sa fac ajustari.

In weekend vreau sa fac o comparatie de gust intre Vario si Kinu, am mai facut-o cu varianta de test.
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
  


Messages In This Thread
RE: Rasnita Kinu M47 (prototip Che) - impresii in utilizare - by Alin T. - 12-05-2016, 11:49
RE: Cum arata cafeaua ta de azi? - by Lyvyoo - 14-11-2017, 00:30
Cum arata cafeaua ta de azi? - by rdumitrescu - 14-11-2017, 11:21
RE: Cum arata cafeaua ta de azi? - by adiszep - 14-11-2017, 11:28
RE: Kinu M47 Simplicity - by Bcc - 20-10-2019, 11:44
Kinu M47 Simplicity - by rdumitrescu - 21-10-2019, 00:08
RE: Kinu M47 Simplicity - by Bcc - 21-10-2019, 11:07
Kinu M47 Simplicity - by rdumitrescu - 21-10-2019, 11:25

Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)