Hello There, Guest! Login Register


Expresor (buget 2500 lei)

#1
Doresc achiziționarea unui expresor, de preferința cu rasnita încorporată, dar nu oblidatoriu.
 
Reply
#2
Salut, care este bugetul total(rasnita, espressor, tamper)?
Este recomandat ca rasnita sa nu fie parte comuna cu espressorul, din cel putin 3 motive:
Cand se incalzeste apa in boiler iti va incalzi si boabele din rasnita, caldura fiind inamicul cafelei.
Daca vei dori sa upgradezi va trevlbui sa schimbi intregul sistem, si 3 te limiteaza in alegeri. Una din combinatiile combo ar fi si lelit 42 em parca.
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#3
Salut,
Ca buget as vrea sa ma limitez undeva la 2500 RON , am observat varianta lelit 42 temd, care ar sari undeva la 3000, dar nu pot sa ma hotărăsc . Nu sunt un băutor înrăit de cafea, undeva la o cafea pe zi (...si singurul consumator din casa).
Într-adevăr imi place sa savurez o cafea buna dar la un pret rezonabil.
 
Reply
#4
La 3000 ajungi si in varianta cu rasnita separata (buzunaru' propriu stie ce stie!)
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#5
(04-09-2014, 21:46)Alecsx073 Wrote: Salut,
Ca buget as vrea sa ma limitez undeva la 2500 RON
Ca sa nu mai amanam raspunsul, eu cred ca setup-ul lui macarie este ceea ce cauti. O alegere stralucita, zic nu numai eu, pentru ceea ce iti doresti.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#6
faptul ca bei o cafea pe zi nu inseamna ca aceasta nu trebuie sa fie buna..sau exceptionala.
calitatea nu este legata de cantitate,...in fine, in opinia mea un lelit 41 TEM(are pid) si o rasnita PL043MMI ar putea fi o f buna optiune.
De asemenea si un espressor gagia classic(mie personal nu-mi place, deoarece temperatura este cam pe ghicite si are boiler de 100ml fata de lelit 250ml)+ o rasnita Mahlkonig Vario te vor duce cam tot pe la 2700 lei.
o cafea care mie imi iese cremoasa este guatemala cerro de oro de la guido cafee si sweet de la Sarkis, dar e bine sa incerci cat mai multe sortimente si prajitori.
spor la cumparaturi
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#7
Bun venit pe forum Alecsx073,

Espressoarele cu rasnita incorporata pot fi o varianta. Eu nu le sustin neaparat, mai ales ca espressomanii au boala aceasta a upgrade-urilor peste ani si nimeni nu iti va cumpara o rasnita taiata cu flexul din carcasa lui PL42E de exemplu Smile

Sunt multe discutii despre PID, cu fani si sceptici, insa concluzia este ca pe espressoarele mici PID-ul este cea mai utila dotare posibila (si realizabila). Deci un PL41TEM de 2080 de lei ar fi raspunsul pentru espressor. In plus ai si teava profesionala de aburi. Iti mai raman niste banuti in buget care trebuiesc dramuiti, iar cele mai ieftine si ok variante de rasnita sunt Ascaso Imini la 670 de lei si Lelit PL43MM (712) sau PL43MMI (808, cu ciocul de iesire din inox). La capitolul tamper, eu sustin in continutare Concept Art Knock (de 57.5 pe Lelit) in fata tamperului oferit cadou de importator cu espressoarele Lelit (adica alege reducerea nu tamperul).

Ai si varianta Gaggia Classic + Vario ( 1160 + 1700) dar pierzi avantajul PID-ului de pe PL41TEM. Daca e sa gasesti un saculet de bani pe strada, poti inlocui Classic cu PL41TEM Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Salut Lyvyoo,
Care este avantajul acestui tamper fata de cel cadou?

(08-09-2014, 01:17)Lyvyoo Wrote: a capitolul tamper, eu sustin in continutare Concept Art Knock (de 57.5 pe Lelit) in fata tamperului oferit cadou de importator cu espressoarele Lelit (adica alege reducerea nu tamperul).
 
Reply
#9
E vorba de tipul tamperului care are inel de cauciuc pe circumferinta asezanduse mai bine pe marginea portafiltrului. Cel "cadou" e clasic, fara inel.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#10
Nu e o minune acest knock, dar mie mi se pare ca vine cu ceva in plus cam in acelasi pret.Cu tot cu reducerea de 10% a forumului, Knock inseamna cam 140 de lei, deci tot prin zona tamperului Lelit. Si nu e vorba neaparat de asezare cat de faptul ca acea cafea care ramane pe marginea sitei, dupa prima tampare, poate fi indepartata foarte simplu cu o lovitura usoara in portafiltru folosind cauciucul si nu metalul. Astfel se transmite o vibratie usoara care va face ca resturile de cafea sa pice, urmand a netezi inca odata. Nu este o tehnica de manual asta, dar mie si altor espressomani, romani sau de pe forumurile de afara, ne-a placut ideea.

Plus faptul ca este modular si in viitor poti face tot soiul de permutari. De exemplu, daca vrei sa treci la dinamometric, vei cumpara doar manerul nu si baza de inox, sau daca mai departe iti iei alt espressor cu alt diametrul la grup, vei schimba doar baza de inox, pastrand manerul (dinamometric sau nu).
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
si-n plus, as zice, cel putin mie mi-a scazut semnificativ media extractiilor nereusite cauzate de nivelare/tampare de cand folosesc varianta knock. Poate e doar o senzatie, n-am idee, e posibil sa fie vorba despre experienta/indemanare, acumulate in timp.
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)