Hello There, Guest! Login Register


Rasnita WEGA MAX M-7.5

#1
Salutare pasionati de arome divine,
Am intrat in posesia unei rasnite mai vechi dar in perfecta stare de functionare.
Are 880 RPM si cutite disc.Seamana mult cu rasnitele Compak.
Din pacate nu am instructiuni de folosire la ea si nici nu am gasit pe internet.
Are idee cineva cum se face calibrarea la acest model?
Va multumesc anticipat.


Attached Files Thumbnail(s)
           
-= BFC Classica 2 grupuri, Rasnita WEGA MAX M-7.5,Tamper Motta, Latiera Motta =-
 
Reply
#2
Parerea mea ar fi sa schimbi cutitele care, chiar si din poza, par destul de tocite. Ca sa le verifici dai cu degetul in sens invers acelor de ceasornic (evident sa fie oprita rasnita), iar daca se simt fine la atingere trebuiesc schimbate.
 Daca simti ca agață sau se simt putin taioase insemna ca pot fi folosite in continuare.
Calibrarea se face ca la toate rasnitele. Se da drumul la rasnita (fara cafea) si se apropie usor cutitele pana auzi un zgomot ciudat care indica faptul ca se ating. Acela e punctul maxim iar din pozitia aceea maresti distanta dintre cutite in functie de cat de fina ai nevoie sa fie macinatura.
(Atentie: Sa nu lasi cutitele sa se atinga. Doar ca sa auzi zgomotul acela de metal si sa stabilesti punctul maxim)
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#3
(06-01-2016, 12:25)MANU Wrote: Parerea mea ar fi sa schimbi cutitele care, chiar si din poza, par destul de tocite. Ca sa le verifici dai cu degetul in sens invers acelor de ceasornic (evident sa fie oprita rasnita), iar daca se simt fine la atingere trebuiesc schimbate.
 Daca simti ca agață sau se simt putin taioase insemna ca pot fi folosite in continuare.
Calibrarea se face ca la toate rasnitele. Se da drumul la rasnita (fara cafea) si se apropie usor cutitele pana auzi un zgomot ciudat care indica faptul ca se ating. Acela e punctul maxim iar din pozitia aceea maresti distanta dintre cutite in functie de cat de fina ai nevoie sa fie macinatura.
(Atentie: Sa nu lasi cutitele sa se atinga. Doar ca sa auzi zgomotul acela de metal si sa stabilesti punctul maxim)

Multumesc de sfat, ai dreptate cu schimbarea cutitelor, m-am gandit din prima clipa sa le schimb dar nu am idee de unde as putea sa cumpar cutite ptr acest model.
-= BFC Classica 2 grupuri, Rasnita WEGA MAX M-7.5,Tamper Motta, Latiera Motta =-
 
Reply
#4
http://www.bullonerosso.de multe lucruri bune daca cumparati multi buy ( mai multi in aceeasi comanda) amortizati acel 16 euro transport.
[font=Arial,Helvetica,sans-serif]Expobar Brewtus IV pompa rotativa cu Eric`s termometru, Bezzera Galatea Domus pompa rotativa ajutate de La San Marco 97 ( 84mm plat ), Eureka Olympus KR (68mm conic ), Compak K6 ( 64 mm plat ) tamper Pullman, Cantar/cronometru Brewista. [/font]




 
 
Reply
#5
Extrapoland de la rasnita aceasta  care are cutite de 64 mm insemna ca a ta le are de 75mm. Sper sa nu ma insel mai ales ca nu am gasit modelul tau WEGA MAX M-7.5...
Le poti lua de aici daca sunt de 75 mm.
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#6
(06-01-2016, 12:59)MANU Wrote: Extrapoland de la rasnita aceasta  care are cutite de 64 mm insemna ca a ta le are de 75mm. Sper sa nu ma insel mai ales ca nu am gasit modelul tau WEGA MAX M-7.5...
Le poti lua de aici daca sunt de 75 mm.

nici eu nu am gasit acest model pe nicaieri.Am masurat.Discurile au diametrul de 75 mm
Am facut ceva cercetari.Rasnita este produsa de CompaK ptr WEGA.
Am gasit discuri la 160 RON+transport (firma este romaneasca).Sa mai caut sau este un pret bun?

Am comandat.Va multumesc ptr raspunsurile rapide si informatii.
-= BFC Classica 2 grupuri, Rasnita WEGA MAX M-7.5,Tamper Motta, Latiera Motta =-
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)