Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Fresh Roast SR-500 - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espresso art, cafea, prajire si latte art (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espresso-art-cafea-prajire-si-latte-art)
+--- Forum: Prajire acasa (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Prajire-acasa)
+--- Thread: Fresh Roast SR-500 (/Thread-Fresh-Roast-SR-500)

Pages: 1 2


Fresh Roast SR-500 - cristian88 - 23-06-2014

imi place cafeaua prajita mai intens , gen city+.
Cum prajitoriile prajesc mai lite pentru gustul meu, m-am decis sa achizitionez si un prajitor, dar cum nu am spatiu si ni fondurile sunt reduse m-am oprit la Fresh Roast SR-500 sau Fresh Roast SR-300.
uite aici un link


RE: Fresh Roast SR-500 - cristian88 - 23-06-2014

am mai gasit un link cu ver. 700.
aici


RE: Fresh Roast SR-500 - baloozzy - 23-06-2014

(23-06-2014, 03:06)cristian88 Wrote: am mai gasit un link cu ver. 700.
aici
Si eu am "cochetat" cu ideea acestui model. Probleme ar fi ca nu trimit in Romania, se platesc TVA si taxe vamale fiind din afara UE si ca merge pe 110V numai (este un model nou). Avantaje ar fi ca merge folosit in casa fara probleme, sarja e multumitoare la 150g. Daca te hotarasti sa comanzi si gasesti o modalitate, te-as ruga sa postezi si aici, poate facem o achizitie de grup, daca vrei, bineinteles.


RE: Fresh Roast SR-500 - radudani - 23-06-2014

(23-06-2014, 02:41)cristian88 Wrote: ...m-am decis sa achizitionez si un prajitor, dar cum nu am spatiu si fondurile sunt reduse ...
ok, la mine suna la fel Smile
in plus, dupa peste 3 ani de prajire acasa, cu tot felul de solutii in pat de aer fierbinte, SR-700 ar fi o solutie buna si mai comoda/fiabila...
mai demult, asteptam un model nou de Hearthware i-Roast 2, care n-a mai aparut, dar acest 700 pare sa-l depaseasca in facilitati;
altfel, mereu am considerat complicatiile cu taxele, un factor de descurajare...

masinile astea de casa sunt mult mai sensibile decat sample roaster-ele de zece ori mai scumpe, dar exploatate cu putin mai multa grija, le suplinesc foarte bine, IMO;
nu stiu cum e 700-le dar e de dorit o masina mai zgomotoasa, asta insemnand un ventilator mai puternic, o agitatie mai buna a boabelor si in final, o prajire mai uniforma;

bottom line: daca gasesti o modalitate convenabila de livrare, rog considera-ma si pe mine in eventuala achizitie de grup!


RE: Fresh Roast SR-500 - radudani - 23-06-2014

probabil merita investigat mai mult:

SR700 FAQ
Is the SR700 available in 220 volt?
No, the SR700 home roaster is 110V 60hz only. Use with a transformer is not recommended.

Sad
(am o intreaga linie audio adusa pe vremuri din State, care merge OK, prin transformator, la 110V; dar aici, e probabil vorba de acei 1600W...)


RE: Fresh Roast SR-500 - baloozzy - 23-06-2014

La SR500 parca imi spuneau in email ca scot si la 220V, deci cu timpul va fi si la SR 700. Momentan si google "vorbeste" foarte putin.


RE: Fresh Roast SR-500 - baloozzy - 23-06-2014

(23-06-2014, 13:02)radudani Wrote: No, the SR700 home roaster is 110V 60hz only. Use with a transformer is not recommended.
110V 60hz only face achizitia nerentabila. E foarte probabil (in caz ca il urneste) ca incalzirea excesiva sa ii scurteze drastic viata motorului(care si asa pentru baza este de 1an). Sad


Re: Fresh Roast SR-500 - nickso - 23-06-2014

Nu are de ce sa nu-l urneasca... Doar ca turatia motorului va fi mai mica si e posibil sa nu mai ajunga unde trebuie. Un convertizor de frecventa rezolva toate problemele dubland, in acelasi timp, pretul prajitorului. Smile dar sunt bune la casa omului...amandoua...


RE: Fresh Roast SR-500 - cristian88 - 23-06-2014

...ok, m-am gandit sa trec aventajele pentru a achizitiona propriul prajitor de cafea si pentru persoanele care stau in dubii:
1. O paleta mai larga de cafele.
2. poti praji soiuri de cafea si la alte grade de prajire decat ceele gasite in comert, ex Costa Rica , eu as praji acest sortiment City +
3. Confortul....poti comanda mai multa(cafeaua verde rezista si 2 ani) si asfel nu mai trebuie ca in fiecare saptamana sa faci un drum pt ati lua cafeaua preferata. plus ca daca o comanzi acasa mai platesti si costul de transport.
4. PRETUL!!! Am gasit cafea verde in Olanda, sortiment Blue Mountain la 80 Euro!!! in bucuresti o gasesti pe la 180-200!!
..............
Revenid la prajitor, aici
costa trimiterea a 3 prajitoare 86 USD.
Eu in general am negociat cand am luat din SUA sa treca o suma mai mica la valoarea pachetului, si mai mereu s-a putut fara probleme.
Apropo ,de modelul acesta ce spuneti? am inteles ca in 2012 a primit un premiu de inovatie. video
....Referitor la convertoare, ce ziceti de acesta
Si am o intrebare pt cineva care este electronist, nu putem inlocui transformatorul de 110V din interiorul prajitorului cu unul de 220V cu aceasi iesire de 1600w?


RE: Fresh Roast SR-500 - baloozzy - 23-06-2014

(23-06-2014, 16:57)nickso Wrote: Nu are de ce sa nu-l urneasca... Doar ca turatia motorului va fi mai mica si e posibil sa nu mai ajunga unde trebuie. Un convertizor de frecventa rezolva toate problemele dubland, in acelasi timp, pretul prajitorului. Smile dar sunt bune la casa omului...amandoua...
Fiind vorba de ventilator, mai elegant si poate mai ieftin e sa schimbam motorul, si sa-i lasam pe americani cu 60Hz Tongue. Dar si asteptarea ca poporul chinez sa scoata varianta la 220V si 50 Hz poate fi o solutie.


RE: Fresh Roast SR-500 - radudani - 23-06-2014

deci, pana la alte revelatii/descoperiri, o perspectiva ar fi cei peste 300 euro pentru prajitor prezent undeva in tara, plus 100 pentru un convertor de macar 1500W - bine-ar fi acoperitor, spre 1800-2000W...
ajungem la un Gene Cafe, care e popular si fiabil destul, si modificabil relativ usor si ieftin (cu un dimmer de lumina) pe partea de incalzire (care e de tip on-off);
deocamdata deci, raman la bricolajele mele si astept solutia pentru Europa, de care aminteste baloozzy...la 230V si 50Hz;


RE: Fresh Roast SR-500 - amarok - 24-06-2014

Problema nu-s cei 110 v (rezolvabili cu un simplu transformator) ci acei pacatosi de 60 Hz (mai dificil de rezolvat, dar nu imposibil).


RE: Fresh Roast SR-500 - radudani - 24-06-2014

(24-06-2014, 01:47)amarok Wrote: Problema nu-s cei 110 v (rezolvabili cu un simplu transformator) ci acei pacatosi de 60 Hz (mai dificil de rezolvat, dar nu imposibil).
un 'simplu' transformator 230/115V, de 1600W(2200VA) costa niste sute de lei totusi ;(
altfel, nu-i problema, intr-adevar, se comanda usor online...
si la fel de usor se comanda, in aceeasi zona de pret, si un convertor de putere adecvata, de care vorbeam mai sus:
   


RE: Fresh Roast SR-500 - leonardsenior - 24-06-2014

sau asteptam pretul la cei de la www.ikawacoffee.com video Ikawa Pro - Digital Micro Roasting: http://youtu.be/lH-4vyrFLqc


RE: Fresh Roast SR-500 - altul - 24-06-2014

(24-06-2014, 01:47)amarok Wrote: Problema nu-s cei 110 v (rezolvabili cu un simplu transformator) ci acei pacatosi de 60 Hz (mai dificil de rezolvat, dar nu imposibil).
Convertirea de la 50 la 60 Hz cred ca e dificila.
Dar in schimb nu cred ca e nevoie. Nicio piesa folosita in nu este influentata de frecventa.
Una singura ar putea fi: motorul care va functiona la o turatie mai mica. Asta inseamna ca se va incalzi mai putin ii va scadea puterea


RE: Fresh Roast SR-500 - hateganul - 24-06-2014

ikawa... in sfarsit un produs la nivelul anilor pe care ii traim!
Control profil, racire, colector de chaff & eject beans(cool), un produs complet pentru cei care se multumesc cu 3 duble!


RE: Fresh Roast SR-500 - altul - 24-06-2014

(24-06-2014, 02:47)radudani Wrote: un 'simplu' transformator 230/115V, de 1600W(2200VA) costa niste sute de lei totusi ;(
altfel, nu-i problema, intr-adevar, se comanda usor online...
si la fel de usor se comanda, in aceeasi zona de pret, si un convertor de putere adecvata, de care vorbeam mai sus:
Un astfel de convertor este si scump si mare


RE: Fresh Roast SR-500 - amarok - 24-06-2014

Toate "convertoarele" de mai sus sunt simple transformatoare. Eventual mai au o siguranta de protectie in cazul fericit. Daca ar fi facut si conversia de frecventa ar fi mentionat asta.
Nu-s electronist desi ma "lovesc" zilnic de probleme de electronica. Dar am prieteni care se pricep! Big Grin
Daca credeti ca ar fi "interes" in astfel de adaptare pot sa-ntreb in stanga si dreapta...


RE: Fresh Roast SR-500 - radudani - 24-06-2014

(24-06-2014, 10:29)amarok Wrote: Toate "convertoarele" de mai sus sunt simple transformatoare. Eventual mai au o siguranta de protectie in cazul fericit. Daca ar fi facut si conversia de frecventa ar fi mentionat asta.
sorry, dar cu putina atentie mai reducem din...vorbaraie ;(
convertoarele de mai sus sunt...convertoare:

urmarind link-ul dat de cristian88 la #9, sau poza pusa de mine mai sus la #13, on-purpose, vazi ca scrie clar: 110V 60Hz/220V 50Hz, 2500VA, adica acoperitor pentru 1600W; si desigur, 12 Kg si aproape 100 euro, asa cum spuneam mai sus la #11...

oricum, daca nu off-topic, off-interes (#11) pentru mine; pentru ca de la 400 euro in sus sunt alte optiuni pentru casa, pe tambur... si sper sa mai apara si altele pe pat de aer cald, nu numai chinezesti, ci si coreene
(apropo de chinezesti, desi in utilizare intensiva de cateva saptamani, nici din suflanta Skil Masters 8007MA si nici din geanta, n-a disparut mirosul etern de... probabil ei ii zic deodorant Smile


RE: Fresh Roast SR-500 - baloozzy - 24-06-2014

(24-06-2014, 08:48)leonardsenior Wrote: sau asteptam pretul la cei de la www.ikawacoffee.com video Ikawa Pro - Digital Micro Roasting: http://youtu.be/lH-4vyrFLqc
Pe cat e de offtopic, de 10 ori pe atat e de frumos. Pe noptiera l-as pune. Smile.

(24-06-2014, 12:07)radudani Wrote: (apropo de chinezesti, desi in utilizare intensiva de cateva saptamani, nici din suflanta Skil Masters 8007MA si nici din geanta, n-a disparut mirosul etern de... probabil ei ii zic deodorant Smile
Sa inteleg ca o folosesti la prajit? Regasesti acel "deodorant" si in ceasca? Poate fi un alt aspect care trebuie verificat: parfumeaza suflanta cafeaua?
E posibil, mai ales prajitorul, care stie foarte bine acel iz, sa-l identifice si in ceasca.


RE: Fresh Roast SR-500 - baloozzy - 24-06-2014

(24-06-2014, 08:48)leonardsenior Wrote: sau asteptam pretul la cei de la www.ikawacoffee.com video Ikawa Pro - Digital Micro Roasting: http://youtu.be/lH-4vyrFLqc
La banii astia sper sa-l mai vad pe youtube. SR 700 cu tot cu convertor e de aproape 10 ori mai ieftin.


RE: Fresh Roast SR-500 - radudani - 24-06-2014

(24-06-2014, 13:18)baloozzy Wrote: Sa inteleg ca o folosesti la prajit? Regasesti acel "deodorant" si in ceasca? Poate fi un alt aspect care trebuie verificat: parfumeaza suflanta cafeaua?
Da, pentru asta am luat-o, desi acum regret ca n-am luat Einhell RT-HA 2000 E, cu o suta de lei mai ieftina si cu aceleasi facilitati (stabilizare temperatura setata si reglaj temperatura si curent aer, afisaj display).
De vreo saptamana n-o mai folosesc, incerc sa adun ceva materiale sa asamblez cele 4 parti functionale - (1) suflanta aer cald, (2) 'tambur' amestecator boabe, (3) tubulatura captare pleava, (4) senzori temperatura - intr-un 'prajitor' care sa asigure o consistenta decenta a sarjelor; profilul termic se controleaza manual, dar in deplina amplitudine, cu butoanele si display-ul suflantei, impreuna cu un cronometru;


RE: Fresh Roast SR-500 - radudani - 24-06-2014

n-am terminat, dar nu m-a mai lasat sa continui, dupa o pauza mai mare ;(
sunt obisnuit sa monitorizez temperatura boabelor si timpul scurs, ceea ce suflanta respectiva nu mi-a permis intr-un setup simplissim: un vas de inox; dar am vazut ca se lucreaza extrem de usor si ca se poate obtine o uniformitate buna; pleava nu m-a speriat - prajitul cafelei nu necesita atmosfera unei sali de operatie Smile

sarjele prajite cu suflanta, le-am amestecat cu ce aveam deja prajit - zilele astea am mai multi consumatori de cafea in casa si asta primeaza; nu ma pot pronunta asupra unei contaminari cu mirosul suflantei; de altfel mi-a placut sa cred ca mirosul respectiv e propriu tesaturilor de tot felul, plasticului, cauciucului si ce-o mai fi... mai putin partilor care pot atinge - si au atins - peste 600 grade C;
ca si altii, sunt si eu patit, am renuntat odata la un fierbator de inox cu ceva plasticaraie inclusiv capacul: apa - foarte buna in zona respectiva (colina Univ.) - devenise oribila dupa fierbere si s-a mentinut asa si dupa ce m-am incapatanat zile in sir sa tot fierb mostre de decontaminare Smile
dar problema ramane, si-am sa fiu mai atent la prajirile care urmeaza; daca se dovedeste ca suflarea-i ...rea, atunci ramane totusi ca - parafrazandu-l pe RaduCarutasu: o suflanta cu aer cald poate fi folosita (printre altele, si) ca prajitor, in timp ce un prajitor nu poate fi folosit ca suflanta Smile


RE: Fresh Roast SR-500 - baloozzy - 24-06-2014

Noul prajitor se vrea ruda mai scolita a lui Dieckmann? Sa ni-l prezinti si noua, te rugam.


RE: Fresh Roast SR-500 - cristian88 - 25-06-2014

...am gasit o varianta asemnatoare cu SR-500 pe 220V aici
am dat de el citind anuntul unora care videau Sr-700:
"Please note that this roaster is for American electricity (110 volts, 60 Hz). It will not perform well with an electrical transformer. If you need roasters for European/Asian/South American electricity (220 volts , 50hz), we have 230-volts models available for the Hearthware I-Roast2 (plenty of stock left) and the Gene Cafe. Please make the right selection. Our 220-240 volts appliances are (here)"
si un clip cu I Roster 2

...îmi place si mie prăjitorul celor de la ikawa, dar la 2000 de euro....ma dau mai de graba cu barca pe Amazon. Eu vreau un prăjitor mic, ieftin si bun ...suna destul de cunoscut, Sr-700 dacă ar merge modificat pare ideal cel putin pentru mine. Mai ales ca ai posibilitatea sa salvezi pofilele. Imaginativa ca fiind mai multi deținători ai acelui-as model am putea compara pofilele pe acelasi top de cafea verde Smile .
Sunt curios dacă am putea înlocui transformatorul original cu un SH luat de la alt aparat, dar pe 220V si care sa ne dea 1600w.(de la un aparat de facut paine sau altceva). Oare se poate?


RE: Fresh Roast SR-500 - baloozzy - 25-06-2014

(25-06-2014, 02:28)cristian88 Wrote: Sunt curios dacă am putea înlocui transformatorul original cu un SH luat de la alt aparat, dar pe 220V si care sa ne dea 1600w.(de la un aparat de facut paine sau altceva). Oare se poate?
2200 e de GBP nu EURO. Wink
300 lei cat este acel convertor zic ca nu e o avere, se poate folosi si la alte aparate din USA daca va mai fi cazul. Un pret cu totul ar fi pana in 1500 lei.


RE: Fresh Roast SR-500 - amarok - 25-06-2014

(24-06-2014, 12:07)radudani Wrote:
(24-06-2014, 10:29)amarok Wrote: Toate "convertoarele" de mai sus sunt simple transformatoare. Eventual mai au o siguranta de protectie in cazul fericit. Daca ar fi facut si conversia de frecventa ar fi mentionat asta.
sorry, dar cu putina atentie mai reducem din...vorbaraie ;(
convertoarele de mai sus sunt...convertoare:

urmarind link-ul dat de cristian88 la #9, sau poza pusa de mine mai sus la #13, on-purpose, vazi ca scrie clar: 110V 60Hz/220V 50Hz, 2500VA, adica acoperitor pentru 1600W; si desigur, 12 Kg si aproape 100 euro, asa cum spuneam mai sus la #11...

Inseamna ca chinezii astia au niste scule bestiale incredibil de ieftine. O simpla gugaleala te-ar fi lamurit ca lucrurile nu-s asa de simple precum par.
Pe de alta parte din experienta proprie sunt destul de multe produse chinezesti la care pe eticheta scrie una si realitatea e "usor" diferita.
Si revin: daca faceau si conversie de frecventa ar fi mentionat asta in descriere. Dar surprinzator nu au facut-o.

LE: Cu 50 lei lamurim "problema": am comandat convertorul cel mai mic sa vad daca face ce scrie pe eticheta.


RE: Fresh Roast SR-500 - amarok - 25-06-2014

Facut comanda
primit telefon
specificat aplicatie: combina audio 75W cu cerinta expressa pentru 60Hz
Primit raspuns pe email:
Acest produs nu este compatuibil cu acea combina deoarece nu are separare galvanica si apare brum pe sonor.
Cautati acelasi produs in comutatie deoarece acesta s-ar preta la scule audio.


Cei curiosi pot repeta experienta cu un convertor care se preteaza la aplicatia in cauza. Atentie insa preturile (afisate) pentru persoane juridice (in cazul meu) nu contin TVA-ul.


Re: Fresh Roast SR-500 - nickso - 25-06-2014

Daca cineva este interesat acum de asa ceva uitati aici un convertizor de frecventa de 1,5kw la 450+tva:

http://www.powtran.ro/convertizoare-de-frecventa.html

E bun la casa omului dar, pt 110v, tot mai trebuie un transformator.


RE: Fresh Roast SR-500 - baloozzy - 25-06-2014

(25-06-2014, 11:20)nickso Wrote: Daca cineva este interesat acum de asa ceva uitati aici un convertizor de frecventa de 1,5kw la 450+tva:

http://www.powtran.ro/convertizoare-de-frecventa.html

E bun la casa omului dar, pt 110v, tot mai trebuie un transformator.
Sa intelegem ca pe astea nu le recomanzi?
220/50 - 110/60