Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Tepari din domeniul cafelei :) - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espresso art, cafea, prajire si latte art (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espresso-art-cafea-prajire-si-latte-art)
+--- Forum: Cafea (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Cafea)
+--- Thread: Tepari din domeniul cafelei :) (/Thread-Tepari-din-domeniul-cafelei)

Pages: 1 2 3 4


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - Liviu.Mihu - 26-03-2016

Si totodata este o bătaie de joc la adresa celor care își pierd timpul pe el si citind ceea ce scrie acolo, crezând ca e ceva legitim care oferă serviciul pe care il promite. Daca vrei sa faci analize de marketing, plătește pentru ele sau cere acceptul oamenilor sa le folosești timpul pe gratis.


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - amarok - 26-03-2016

(26-03-2016, 15:18)ionutbajescu Wrote:
(26-03-2016, 15:01)Mihai L Wrote: (long copy of my replies)

Nu inteleg, modulul de plata si modulul de listare de produse sunt doua chestii diferite. Daca website-ul meu ar contine un modul de plata iti garantez ca as afla si eu.

Majoritatea reply-urilor din acest fir de discutie se bazeaza pe premize false, incepand de la faptul ca a existat un modul de plata si culminand cu faptul ca a existat activitate comerciala efectuata pe acel site. Nimic mai fals, website-ul este de test, cu singurul scop de a da impresia unui shop real si a-i testa eficienta in marketing, in spate este nimic mai mult decat un site de prezentare.

Realizez insa ca dupa atatea reply-uri informatiile s-au distorsionat. 

De asemenea, doresc pe aceasta cale - si cu noroc ultimul meu reply pe acest subiect, sa-mi cer scuze si comunitatii Espressoman pentru toata drama adusa in jurul acestui subiect.
Mai nene, matale habar nu ai despre ce vorbești.
La secțiunea informații / metode de plata e scris comenzile se plătesc folosind PayPal, și asmd.
Oi fi folosit un template la realizarea site-ului, dar uită-te măcar peste el.


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - vct1976 - 28-03-2016

Omul asta Ionut este doar un copil (se vede din poza), peste vreo 5-10 ani ii va parea rau ca facut magarii din astea mici si nevinovate. Orice client / angajator mai serios care o sa-i faca un "background check" o sa-l rejecteze pentru o prostioara din asta copilareasca (probabil neintentionata - cum sustine). Sunt convins ca acum nu isi da sema si ne baga bullshit-uri cu deployment & stuff incercand sa impresioneze....dar in zona asta de web development increderea si etica conteaza enorm si o bila negara cum si-a luat aici pe forum se va transforma intr-un boolvan la gatul lui cand o sa ii fie lumea mai draga. Pacat!


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - honciucmihai - 28-03-2016

Asa este , trebuie sa intelegem ca legal este una si moral este alta . In relatile interumane conteaza infinit mai mult relatia morala dacat cea legala


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - ionutbajescu - 28-03-2016

(28-03-2016, 08:40)vct1976 Wrote: Omul asta Ionut este doar un copil (se vede din poza), peste vreo 5-10 ani ii va parea rau ca facut magarii din astea mici si nevinovate. Orice client / angajator mai serios care o sa-i faca un "background check" o sa-l rejecteze pentru o prostioara din asta copilareasca (probabil neintentionata - cum sustine). Sunt convins ca acum nu isi da sema si ne baga bullshit-uri cu deployment & stuff incercand sa impresioneze....dar in zona asta de web development increderea si etica conteaza enorm si o bila negara cum si-a luat aici pe forum se va transforma intr-un boolvan la gatul lui cand o sa ii fie lumea mai draga. Pacat!

Am impresia ca am salariul mai mare ca al tau, dar tu imi dai sfaturi de cariera. Dragut.


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - renatoa - 28-03-2016

E temporar, nu te amagi, as fi putut sa iti zic si eu asta acum doi ani.
Tot modelul de business IT bazat pe web este o mare abureala, vei prinde cu siguranta dezumflarea lui in timpul vietii tale.


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - ionutbajescu - 28-03-2016

Sunt sigur ca tocmai in acest topic vom descoperi data exacta cand se va sparge bula din IT.


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - radudani - 28-03-2016

(28-03-2016, 19:34)ionutbajescu Wrote: ...Am impresia ca am salariul mai mare ca al tau, dar tu imi dai sfaturi de cariera. Dragut.

la fel urla la mine un betiv scapat din birtul din colt...
la rand dupa mine, dar nu-i eliberam bancomatul ca de, avea sa scoata mult mai multi bani...
plus ca ala ma vedea la fata si deslusea ca nu-s din aia cu bani...imi plateam facturile Smile

lobotomizati media, ne ramane tot mai putin discernamant in a alege ce sa faci in asemenea situatii;
in ce ma priveste, incerc sa refuz imaginea suprarealista a unei cafele espresso plina de cazaturi din... salariul lui ionutbajescu ;(


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - ionutbajescu - 28-03-2016

(28-03-2016, 21:45)radudani Wrote:
(28-03-2016, 19:34)ionutbajescu Wrote: ...Am impresia ca am salariul mai mare ca al tau, dar tu imi dai sfaturi de cariera. Dragut.

la fel urla la mine un betiv scapat din birtul din colt...
la rand dupa mine, dar nu-i eliberam bancomatul ca de, avea sa scoata mult mai multi bani...
plus ca ala ma vedea la fata si deslusea ca nu-s din aia cu bani...imi plateam facturile Smile

lobotomizati media, ne ramane tot mai putin discernamant in a alege ce sa faci in asemenea situatii;
in ce ma priveste, incerc sa refuz imaginea suprarealista a unei cafele espresso plina de cazaturi din... salariul lui ionutbajescu ;(

Cu siguranta.

PS: Ma asteptam la un exercitiu de beletristica mai impresionant si coerent, dar banuiesc ca trebuie sa ma multumesc cu tine.


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - honciucmihai - 28-03-2016

Domnilor cred ca acest subiect ar trebui inchis .
Va multumesc


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - Mihai L - 28-03-2016

Modulul de bun simt nu se mai activeaza implicit de ceva vreme, se pare.
Si in zona ta de activitate, si in cea a lui Mihai, totul se bazeaza foarte mult pe incredere. Odata pierduta, extrem de greu mai convingi omul, clientul sa revina.
Chestia pe care ai facut-o as numi-o gafa, ca sa ma exprim elegant. Si eu cred ca nu ai avut intentia sa furi ceva, dar cu aere de profesionist e greu sa convingi ca nu ti-ai dat seama. Intr-un raspuns ai precizat ca te interesa "cafea proaspat prajita", deci la fel de bine puteau sa se cheme produsele "cafeluta" sau "siropel".
Si nu sunt sigur ca macar acum ai realizat gafa facuta...

Sunt curios cum ai reactiona daca cineva ti-ar fura munca si ar vinde-o mai departe. Ca pana la urma un site nu e ceva fizic, poti face si vinde 100 sau 1000.
Si ti-ar spune ca de fapt a facut doar niste teste de deployment la noul lui client, care au fost reusite.  Tongue


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - renatoa - 28-03-2016

(28-03-2016, 22:41)honciucmihai Wrote: Domnilor cred ca acest subiect ar trebui inchis .
Va multumesc

De ce, s-au terminat tzeparii ? Smile


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - Mihai L - 28-03-2016

Doar pe partea lui.
Trage si el speranta...  Big Grin


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - vct1976 - 29-03-2016

(28-03-2016, 19:34)ionutbajescu Wrote: Am impresia ca am salariul mai mare ca al tau, dar tu imi dai sfaturi de cariera. Dragut.

In esenta incercam sa te disculp. Nu dau sfaturi de cariera, nu am calificarea necesara... si nici venituri suficient de mari pentru asta!

Si nu era o chestie de salariu, ci de etica (profesionala). Si baietii care cloneaza carduri au un venit muuult mai mare decat mine - si decat tine. Si baietii care vind droguri la poarta scolii. Dar cui ii pasa? Totul este OK pana iti golesc cardul tau si respectiv  pana cand iti dai seama ca pustiul tau este dependent.
Bafta!


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - vlad-andrei - 30-05-2016

Sunt de ceva timp pe forum si cam inactiv dar nu pot sa nu va atentionez. 
Pe data de 16.05.2016 am facut o comanda de la domnul Stefan Iordache posesorul magazinului online
http://www.contegocafe.ro/ m-au amanat cu expedierea coletului pana vineri iar sambata am primit coletul.
In colet nu se afla factura si certificat de conformitate cum am cerut deoarece am cerut expres acest lucru si nu numai, in pachet nu se afla ce am comandat si am luat legatura foarte greu cu domnul Stefan care m-a linistit si mi-a zis ca rezolva problema. Mi-a trimis el din burta cafea care mi-a zis el ca ii merge lui bine la magazin Smile)
Nu stiam ca nu conteaza ce comanzi tu ci doar ce are vanzatorul chef sa iti trimita, suma platita a fost de 245 lei iar marfa pe care am primito a fost de 180 lei.
La telefon nu ingaduie sa mai raspunda dupa ce m-a mintit o saptamana de zile ca o sa rezolve problema si ca imi trimite restul de cafea.
Nu recomand sa comandati decat daca vreti sa primiti ce vrea domnul Stefan nu ceea ce vreti dumneavoastra si sa platiti mai mult decat primiti.


Tepari din domeniul cafelei :) - Mihai L - 30-05-2016

Nu esti singurul. Recomandarea ar fi sa folosesti prajitorii din zona dedicata. Teparii nu au loc acolo.


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - amarok - 30-05-2016

Pentru asta există OPC, anaf, etc. O simplă sesizare la anaf ii va aduce multă amareala acestui domn (?) stefan


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - Lyvyoo - 25-07-2016

Am inteles dintr-un mesaj ca userul @George9008 va trimite mesaje private invitandu-va sa cumparati nu stiu ce cafea... Considerat-l Spamer, l-am blocat. Daca mai apare sub alt ID, nu ezitati sa dati un report.


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - renatoa - 26-07-2016

A mai aparut una... raport aici, demascare in piata publica, sau PM ? Smile


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - Fane - 26-07-2016

a facut greseala sa incerce sa-ti vanda cafea prajita? Smile


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - renatoa - 26-07-2016

Nu... si mai rau... capsule cu ciuperca... citez "mai sanatoasa"


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - stefandinescu - 26-07-2016

Gano..... mama lor de oameni.


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - renatoa - 26-07-2016

Si chiar sunt singurul care se pare ca a primit alintarome gen "...esti in cautarea expresso-ului perfect! ... o persona care nu se multumeste cu jumatati de masura si cauti perfectiunea. ... ti-as oferi un produs gourmet ... care aduce si un plus de sanatate, tu ai fi dispus sa il incerci si sa imi dai un feed-back? " ?!!! Confused Huh

In sfarsit cineva care ... "valoarea mea... " Big Grin


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - bubucalu - 26-07-2016

Cu Goeorge am avut o convesatie asemanatoare. L-am rugat sa inceteze, si-a cerut scuze. Nici un rau provocat.


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - orwo - 26-07-2016

am primit si eu un msj privat i-am raspuns ca sunt interesat doar daca e cafea prajita proaspat..... [Image: biggrin.gif]


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - Fane - 26-07-2016

no, pai puneti-i aici.


Tepari din domeniul cafelei :) - Mihai L - 26-07-2016

(26-07-2016, 17:33)orwo Wrote: am primit si eu un msj privat i-am raspuns ca sunt interesat doar daca e cafea prajita proaspat..... [Image: biggrin.gif]


Doar ciuperca prajita proaspat are...


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - renatoa - 26-07-2016

(26-07-2016, 18:25)Fane Wrote: no, pai puneti-i aici.

Mariana
Registration Date: Today Smile


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - amarok - 27-07-2016

(25-07-2016, 01:50)Lyvyoo Wrote: Am inteles dintr-un mesaj ca userul @George9008 va trimite mesaje private invitandu-va sa cumparati nu stiu ce cafea... Considerat-l Spamer, l-am blocat. Daca mai apare sub alt ID, nu ezitati sa dati un report.
Eu nu am primit nimic


RE: Tepari din domeniul cafelei :) - Fane - 27-07-2016

dati-i forward cei care aveti spam in plus, pe forum trebuie sa ne ajutam. Smile