Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Upgrade Saeco Poemia - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espressoare, rasnite si accesorii (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare-rasnite-si-accesorii)
+--- Forum: Espressoare (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare)
+--- Thread: Upgrade Saeco Poemia (/Thread-Upgrade-Saeco-Poemia)

Pages: 1 2 3 4


Upgrade Saeco Poemia - vdub - 15-10-2017

In ultima vreme am tot postat in cateva thread-uri poze cu modificarile aduse espressor-ului din dotare, si pentru ca  sunt convins ca si altii defileaza cu acelasi agregat, am decis sa comasez materialele si informatiile utile*, in acest topic.
Am convingerea ca detalii despre componentele deja modificate dar si ideile sau imbunatatirile care deja sunt "pe teava", pot fi de un real ajutor celor care detin unul din modelele Aroma, Barista, Via Veneto, Via Venezia, Gran Crema, Classico, Poemia si altele echipate cu clasicul boiler din inox.
De asemenea, o serie din modificarile de pe lista mea (controller temperatura, senzori, injectare apa, pompa) sunt aplicabile si masinilor ceva mai scumpe, principiile de functionare fiind general valabile.

Asadar, modificarile aduse pana la aceasta ora sunt urmatoarele:
1. Adaptat sita dus de la Gaggia Classic
Poate cea mai ieftina(eu am primit-o bonus de la @Zaheyu caruia ii multumesc inca odata), rapida si importanta modificare dar care schimba semnificativ rezultatul din ceasca. Poza face mai mult decat 1000 cuvinte si nu stiu daca are rost sa explic de ce-l consider cel mai important upgrade, insa o voi face pentru cei care, ca si mine, inca sunt la inceput de drum.
Sita capului de erogare este "puntea" dintre boiler si puc/cafea sau calea de acces a apei spre portafiltrului, a carei viteaza/debit sunt influentate de numarul orificiilor, diametrul si dispunerea lor pe suprafata sitei. Cu sita originala, apa este injectata cu presiune si distribuita doar in centrul pucului, o mare cantitate de cafea ramanand neextrasa.

2. Circuit preincalzire din teava 8x1 cu lungimea de 1.15m si un volum de 32ml
In cazul boilerelor mici, in timpul extractiei avem de ales intre jumatatea inferioara foarte rece si o extractie in care doar o cantitatea mica de apa este la temperatura setata restul fiind rece sau foarte rece. Nu exista cale de mijloc cand apa injectata reprezinta mai mult de 50-60% din volumul total al boilerului.
Circuitul de preincalzire rezolva partial problema in sensul ca pe parcursul celor... sa zicem 30 secunde si 40ml apa furnizeaza mai bine de 75% din cantitatea de apa injectata la o temperatura cat mai apropiata de cea din interiorul boilerului si astfel rezistenta corecteaza mai usor diferenta de temperatura.

3. Eliminat tabla din interiorul boilerului ce directioneaza apa catre partea inferioara pe care nu numai ca o raceste dar influenteaza si temperatura apei dintre sita dus si supapa.
Intre sita si supapa exista o camera, o zona cu un volum de 3-5ml(mult mai mare decat in cazul altor masini) care in timpul extractiei se umple cu apa si inunda toata suprafata sitei.

4. Obturat orificiul pentru alimentare din lateral cu un surub cu cap inecat+piulita din inox
5. Gaura cu ∅7mm in locul termostatului pentru abur in care am montat fitingul injectorului de apa
6. Realizat injector apa din teava de cupru de 6x1 cu capatul opturat si 5-6 orificii dispuse pe 2/3 din lungime, care distribuie apa pe spirele rezistentei
7. Eliminat termostate mecanice
8. Inlocuit siguranta termica de... cred ca 185C cu una resetabila de 130C
9. Eliminat cabluri switch, robinet, respectiv teava abur
10. Realizat cadru din aluminiu cu 4 prinderi(gauri cu filete M4) in partea de jos a espressor-ului, in care am montat pompa
Cred ca in modificarea asta am investit cel mai mult timp Smile si nu cred ca as mai face-o pe alta masina cu "forme" neregulate ca ale poemiei. Pentru cine detine o Poemia sau a vazut una demontata, stie despre ce vorbesc, cat de inghesuite sunt componentele. Locul din dreapta rezervorului de apa, in care e montata pompa are un volum destul de mare, inaccesibil si neexploatat Pentru a monta ceva acolo trebuie fii odihnit, calm si foarte binedispus, in caz contrar se lasa cu zgarieturi, lovituri si injuraturi Big Grin.
Practic frame-ul din aluminiu rezolva problema, imi permite sa montez pompa foarte jos, racord T si OPV langa, iar deasupra un al 2-lea boiler cu o capacitate de cel putin 200ml

11. Schimbat pompa Defond cu Ulka EP5
12. Realizat 2 gauri cu filete M4 in partea inferioara a pompei
13. Suspendat pompa intre 4 arcuri tractiune prinse de carcasa metalica a pompei: 2 deasupra si 2 sub
14. Controller temperatura cu iesiri pentru afisaj LCD, 2 senzori si un SSR

Mai sunt alte cateva modificari de care nu-mi aduc aminte acum dar le voi lista in curand alaturi de cele ce urmeaza.
Stay tuned Big Grin

Click dreapta si selectati Open image in new tab in Chrome sau View image in Firefox.
[Image: FpU17FM.jpg] [Image: A8rWZmR.jpg] [Image: KnFfvsI.jpg][Image: 2XCZuhS.jpg] [Image: grAzwEi.jpg] [Image: mBzRYEI.jpg][Image: mMKoSk2.jpg] [Image: mpzUGBx.jpg] [Image: zP0YBNY.jpg][Image: xyEDqE5.jpg] [Image: gFGBF0g.jpg]



RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - dev - 15-10-2017

Din pozitia unui DiY-er mai putin talentat, respectele mele pentru realizare si efort.


RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - vdub - 15-10-2017

Dev, multumesc pentru aprecieri. Suntem foarte multi posesori de masini ieftine (ieftine insemnand <2000lei pe espressoman.ro) dar destul de putini pasionati de DIY, dispusi sa investeasca timp si bani in echipament ieftin si prost facut. Ceea ce uita "elitistii" de pe-aici este ca toti suntem in cautarea espresso-ului perfect asa cum spune si sloganul forumului, ori o masina de 8000Eur sunt convins ca nu face espresso perfect. Daca l-ar face nu s-ar mai umbla la "jiglere" valve, pompe, site sau alte componente care influenteaza gustul din ceasca.
Desigur, mi-ar placea sa ma joc cu o masina mai mare, din inox, cu componente de o mai buna calitate dar care NU face o cafea buna, sau mai bine zis care ma nemultumeste. Cu alte cuvinte imi doresc o masina pe care sa o pot mesteri si care sa-mi ofere satisfactie mai tarziu stiind ca din varii motive producatorul a conceput-o prost, iar eu am reusit sa schimb ceva.
Orice DIY-er pasionat stie despre ce vorbesc iar pentru cei ca tine, @csabitec, @nickso sau @radudani gustul din ceasca nu cred ca e intotdeauna suficient si vor mai mult de atat: o masina care sa exceleze si la alte capitole, nu doar extractii de nota 10.


RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - Silvio - 15-10-2017

Pentru pct 1alternativa fara modificari este o sita IMS pt espressor La Spaziale (diametrul este tot 53 mm), sita de dus potrivindu-se perfect la acest aparat.


RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - vdub - 15-10-2017

@Silviu, la un moment dat am citit undeva despre portafiltru cum ca ar fi compatibil dar nu stiam de sita. Daca si conicitatea gaurii centrale este aceeasi ca a sitei originale, atunci clar este o solutie mai buna pe care voi merge si eu.
Sita de Gaggia nu poate fi stransa la maximum pentru ca devine convexa si probabil sunt afectate majoritatea perforatiilor.
Solutia: o saiba inoxidabila cu grosimea de 0.4-05mm sau surubul strans pana ce sita devine plata, initial fiind putin concava.
[Image: CM89aj7.jpg]


RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - Gabi_M - 15-10-2017

Observ ca prima modificare amintita este adaptarea unei site pentru dus de la Gaggia Classic. Banuiesc ca acest lucru nu se poate face pentru Saeco Poemia la care fixarea sitei se face cu doua suruburi.


RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - vdub - 15-10-2017

Fixarea cu 2 suruburi se face doar in cazul boilerului termobloc din aluminiu.
[Image: MsZU4Ub.jpg]


RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - Silvio - 15-10-2017

vdub, uite aici un set perfect pt Saeco Poemia, Gaggia Carezza, Via Veneto, etc


RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - Gabi_M - 15-10-2017

In concluzie, daca ai avut "noroc" si ai cumparat un aparat care nici macar nu are un boiler adevarat, nu poti nici macar sa schimbi sita de la dus. Deci singura inbunatatire posibila este achizitionarea unui alt espressor.


RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - vdub - 15-10-2017

@Silviu, portafiltrul arata bine dar sita pare mai mica cu cativa mm si decat cea originala care se aseaza perfect pe garnitura grupului. Ceva date despre ele, un link, preturi... ?
@Gabi_M, poti monta un boiler din inox si revinde pe al tau. Exact asta am facut si eu cand am inceput sa aduc imbunatatiri espressor-ului meu, boiler-ul a disparut primul Smile si n-au fost probleme cu prinderile.


RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - Silvio - 15-10-2017

(15-10-2017, 16:45)vdub Wrote: @Silviu, portafiltrul arata bine dar sita pare mai mica cu cativa mm si decat cea originala care se aseaza perfect pe garnitura grupului. Ceva date despre ele, un link, preturi... ?

https://www.cafe-kultur.com/products/ims-spaziale-competition-shower-screen-for-la-spaziale-ims-duschesieb

https://www.seattlecoffeegear.com/saeco-53mm-portafilter


RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - Gabi_M - 15-10-2017

@vdub
Deci ar trebui sa schimb boilerul si grupul. Te rog sa-mi spui daca sint doua piese distincte sau sint impreuna?
Si ce e mai important, de unde se pot procura si care este pretul?


RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - vdub - 15-10-2017

Da, sunt doua piese distincte: partea de sus cu rezistenta, cleme termostate, robinet abur si partea de jos cu valva (vezi primele 2 poze din primul post). Vei mai avea nevoie si de camasa din aluminiu in care se monteaza garnitura si se prinde portafiltrul (poza #2).
Termostatele si rezistenta termica sunt identice deci pot fi transferate pe noul boiler fara alte modificari.
Si ce e mai important, de unde se pot procura si care este pretul?
Noi cred ca sunt destul de scumpe avand in vedere pretul unei masini SH, deci ramane service-ul Philips/Saeco sau OLX Smile. La un moment dat a aparut o Poemia la 150lei dar care a disparut in cateva ore.


RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - vdub - 27-10-2017

Azi am primit un nou boiler, o pompa EX5, tub teflon, OPV si alte cateva chestii care ma vor tine ocupat in weekend Big Grin.
Initial am adaugat si EX4 dar cum n-a fost pe stoc, trebuie sa am rabdare pana saptamana viitoare... si sincer sa fiu nu prea am Smile).
De la mag-pro am ales un manometru cu ∅40mm, racordurile T, ceva nipluri si terminalii sferici pentru teava din cupru care vor ajunge marti, deci weekend prelungit ca luni e imediat dupa duminica si n-o punem la calcul Smile)
[Image: hFGkGMR.jpg] [Image: N5AT9YD.jpg] [Image: jJkwZmO.jpg]


Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - dev - 27-10-2017

De la ce aparat e boilerul?


RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - vdub - 27-10-2017

E corpul inferior al boilerului de 300cc compatibil cu Necta Colibri/Brio/Venezia.
Deja am trecut la demontat si se pare ca se pupa cu partea inferioara a celui actual asa ca daca gasesc in Dedeman tarozi M10, pana diseara va fi gata de primul shot Smile


Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - dev - 27-10-2017

Ce rezistenta pui în el?


RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - vdub - 27-10-2017

Rezistenta originala pentru care tocmai ma pregateam sa gauresc. Revin cu update si cateva poze

Stiam ca alama e un material dur dar sincer nu ma asteptam sa nu poata fi gaurita cu burghie decente ca Bosch HSS-Co.
Am reusit sa sjung cu cele 2 gauri pana la diametrul de 5mm dar nu mai departe, si nu pentru ca nu inainteaza burghiul ci pentru ca la un moment dat se infige, musca prea mult din material tragandu-l spre mandrina.
Ma opresc aici deocamdata si merg maine sa caut unele cu cap tesit, care aschiaza mai putin sau mai lent.

[Image: 5kcKTBP.jpg]
[Image: Jedh347.jpg] [Image: FmVR4qz.jpg] [Image: 9BeSabp.jpg]

De la contactele rezistentei si racordul T pana la incalzitorul de cesti vor ramane ~8mm ceea ce inseamna ca deasupra pot fain frumos pregati si popcorn sau praji un ou in timp ce curge cafeaua Smile)

Asta mi s-a intamplat de cateva ori cu burghie mai groase de 5mm si credeti-ma, nu e deloc placut sa vezi o fieratanie invartindu-se cu cateva sute rpm si urcand spre mandrina.



RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - vdub - 28-10-2017

So far, so good Smile
Mai trebuie o gaura cu filet BSP pentru care inca nu am gasit tarod, unde va fi montat racordul de alimentare.
Ma gandesc sa insurubez senzorul de temperatura in mijloc, astfel citirea temperaturii sa se faca langa capatul tevii care merge la "grup" dar, pe de alta parte mi-e teama sa nu fie influentata de bornele rezistentei care vor incalzi zona respectiva.
[Image: Nqvfb4K.jpg]


Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - nickso - 28-10-2017

Ce tarod iti trebuie?


RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - vdub - 28-10-2017

(28-10-2017, 23:05)nickso Wrote: Ce tarod iti trebuie?

Pentru 1/8 (BSP) sau gaz cum le numesc mesterii. Azi am fost la strungar si n-a gasit dar am stabilit sa ne auzim maine, poate am noroc.


Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - nickso - 28-10-2017

Cred ca am eu...iti pot confirma sigur cand ajung acasa. Oricum iti este mai bine sa te descurci pe plan local dar, daca nu merge si gasesti o solutie sa il plimbi, ti-l pot da.


RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - vdub - 28-10-2017

Am gasit mai devreme un set de tarozi 1/8 pe care, sincer sa fiu nu sunt dispus sa dau 150lei deocamdata, mai ales ca trebuie sa ajunga si comanda de la mag-pro.
Vad maine ce si cum, si dau un semn.


RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - Cata - 30-10-2017

https://www.sculesiechipamente.ro/tarozi-filet-gaz-unici/
https://www.e-uneltesiscule.ro/uneltesiscule/eshop/17-1-SCUL/0/5/1062-Tarod-universal-scurt-HSS-G-filet-pentru-tevi-de-gaz-G-BSP
https://lajumate.ro/tarod-filet-gaz-la-set-18-319483.html


RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - vdub - 30-10-2017

Ieftin ca braga, merci pentru link-uri @Cata. Recunosc, m-am oprit din a mai cauta pentru ca oricum nu aveam rabdare sa astept o noua comanda.
Azi am fost din nou la strungar care a si facut filetul.... manual si bineinteles ca a gresit cu cateva grade, suficient cat oring-ul senzorului de temperatura sa nu calce bine pe suprafata boilerului.
Nu-i mare lucru pentru ca pot freza zona respectiva sau rezolva cu cativa cm de banda din teflon.
[Image: GSypWG7.jpg]


RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - vdub - 02-11-2017

Va prezint cel mai fericit tamper, tampelingura... cum l-o fi numit chinezu' care i-a facut vant cu barca pentru 30 centi Smile
Incepand de azi, are privilegiul de a fi asezat intr-un suport Motta din lemn... si nu orice suport ci unul de 58mm sa nu se loveasca la coate.
Uitandu-ma la el cum sta tantos in noul jilt am zis sa-l si botez: Fancy Pants il cheama si tampeaza prost btw Smile).
[Image: zFEjTiB.jpg]

Interiorul noului boiler.
[Image: OrV1GFM.jpg]
Am montat senzorul de temperatura la aproximativ 8mm, distanta in plan orizontal de capatul tevii care merge la dus.

Si pentru ca tot s-a discutat azi despre temperatura din timpul extractiei, va prezint un nou test cu rezultate satisfacatoare avand in evdere ca inca nu am preincalzit apa introdusa in boiler.

Am folosit cafea veche, prajita pe 21 septembrie si macinata grosier.

Probabil acea diferenta de temperatura din timpul extractiei ar fi si mai mica daca macinatura ar fi mai fina


RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - vdub - 03-11-2017

Saga continua...

Din pacate ieri am omis valva grupului aparent setata la 2 bar, la care trebuie sa adaug 8-10bar, adica presiunea de extractie si sincer, mi-am incheiat ziua oarecum nemultumit ca nu am putut sa simulez o extractie "a la carte".
Azi, am purces intru a macina mai fin, extras la 10bar pe manometru si am obtinut mai multa crema si un gust mai bogat ceea ce ma face sa cred ca pe masura ce cafeaua se invecheste, o granulatie din ce in ce mai mica coroborata cu o presiune mai mare ajuta la solubilizarea mai eficienta a anumitor compusi din cafea.
Sunt convins ca s-a mai discutat, a fost intors pe toate partile si acest subiect dar spre rusinea mea am alocat prea putin timp informarii cu privire la materia prima folosita Smile si mai mult modului de preparare respectiv aspectelor tehnice.
[Image: cOVnWCu.jpg]

Cu pasi repezi spre final de proiect

Azi am primit senzorul PT100, SSR pentru pompa, terminali sferici cu ∅6 respectiv ∅8, nipluri, buton pentru modul standby si alte cateva maruntisuri.
[Image: Dsrlkrb.jpg] [Image: ObEfHN9.jpg]
Nu stiu daca voi reusi sa realizez teaca din cupru pentru PT100 dar pana diseara cu siguranta voi suda teava si muta OPV-ul in dreapta boilerului, modificare ce imi va permite sa montez partea superioara a carcasei.

DIY is fun they said. And they were right Big Grin

O zi productiva va doresc![/url]


RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - vdub - 03-11-2017

Materie prima pentru teste, cositor si pasta lead free, coala abraziva pentru cupru, o menghina pe care mai tarziu o voi folosi impreuna cu o masina de gaurit verticala, cateva oring-uri (430 mai precis) si filiera M12x1.0... expensive as sh*t(Volkel 26444)
[Image: rOHHbgm.jpg]
Dupa lungi cautari tot nu am reusit sa gasesc un racord "T" 1/8M-1/8F-M12x1.0 asa ca voi face unul dintr-un robinet de abur care oricum sta degeaba/
[Image: ObYVmYO.jpg]
Offtopic:
Nu stiam ca Gambrinus a revenit pe rafturi.
[Image: 0UNQbEa.jpg] [Image: G4oXb1I.jpg]

Sa avem spor!


RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - vdub - 11-12-2017

Macelarita cu cruzime Big Grin .
Azi voi finisa decupajul, monta SSR-urile in carcasa si realiza un nou amplificator pentru RTD-ul PT100 de 50mm.
[Image: 0D4UtiHm.jpg] [Image: j9fOU3Um.jpg] [Image: cwLOKZTm.jpg]

Masina nu va primi un al 2-lea boiler asa cum am planuit initial, costurile unui vas paralelipipedic custom depasind cu mult bugetul pus la bataie pentru proiect.
Ultimele imbunatatiri vor consta intr-o camera de preinfuzie, levier scurt cu 3 poziti(in locul knob-ului robinetului pt abur) si flansa pentru separarea grupului de boiler cu scopul de a permite montarea unei valve cu 3 cai si mari volumul de la 230ml la 300ml.


RE: Saeco Poemia - upgrade la dual boiler, controller, valva cu solenoid - maki - 11-12-2017

ce diametru are senzorul de temperatura?