Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Cesti espresso, capuccino, latte - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espressoare, rasnite si accesorii (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare-rasnite-si-accesorii)
+--- Forum: Accesorii si intretinere (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Accesorii-si-intretinere)
+--- Thread: Cesti espresso, capuccino, latte (/Thread-Cesti-espresso-capuccino-latte)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18


RE: Cesti espresso, capuccino, latte - coffeemilk - 19-10-2019

Gusturile nu se discută dar sunt haos și din poze.


RE: Cesti espresso, capuccino, latte - kcosmin1985 - 19-10-2019

Haos e de bine sau de rau ? ?


RE: Cesti espresso, capuccino, latte - maki - 19-10-2019




RE: Cesti espresso, capuccino, latte - pinkypufi10 - 12-11-2019

Are cineva de vanzare cesti de la loveramics  :rolleyes:


RE: Cesti espresso, capuccino, latte - dev - 12-11-2019

Chiar la tine in oras, Barshaker. Cu 10% reducere.


RE: Cesti espresso, capuccino, latte - Rala - 11-12-2019

Mi s-a cam pus pata pe cestile Not Neutral. Are cineva in plus cateva?, mi-ar trebui 1 de espresso si 1 de capucino(180 ml) Nu vreau sa le cumpar de dincolo ca mi se pare scump transportul Smile


RE: Cesti espresso, capuccino, latte - d2florin - 05-02-2020

@maki, zi mi te rog de unde sunt ceștile
 @Levo, zi mi te rog unde pot găsi cești din alea negre cum sunt în poze? 

Ms


RE: Cesti espresso, capuccino, latte - maki - 06-02-2020

@d2florin - care anume?


Cesti espresso, capuccino, latte - d2florin - 06-02-2020

Era un post în care ai precizat ca au venit ceștile, erau micuțe și grena parca.., nu mai găsesc postul..


RE: Cesti espresso, capuccino, latte - Levo - 06-02-2020

(05-02-2020, 21:28)d2florin Wrote:  @Levozi mi te rog unde pot găsi cești din alea negre cum sunt în poze? 

... cele inalte le-am primit cadou -  am sa intreb si de unde le-a luat , apoi cele " normale " sunt de aici , iar cele cu coada dreapta , sunt finlandeze ( ... cam de voiaj , dar f. comode , usoare si excelent izolatoare termic ) ...


RE: Cesti espresso, capuccino, latte - Vlad80 - 06-02-2020

@d2florin - o recomandare pentru cesti ar fi sa vorbesti cu cei de la Logo Cups, din Cluj-Napoca. Te intelegi cu ei pe canile dorite (ca si dimensiune) si pe culorile preferate si vezi cum pot sa ti le si trimita (daca e cazul).


RE: Cesti espresso, capuccino, latte - Levo - 08-02-2020

(05-02-2020, 21:28)d2florin Wrote: @Levozi mi te rog unde pot găsi cești din alea negre cum sunt în poze? 
(06-02-2020, 15:38)Levo Wrote: ... cele inalte le-am primit cadou -  am sa intreb si de unde le-a luat ...

... Cica de pe eMag le-a comandat ...


Cesti espresso, capuccino, latte - d2florin - 08-02-2020

Ms. Mult de răspunsuri
Din ce vad pe forum ai cele mai frumoase latte art. Ce mărime îmi recomanzi pt ceașcă de capucino. Momentan folosesc una de 150 ml, îmi iese dar cred ca trebuie puțin mai mare? Acum mi-e îmi place un capucino mai strong dar de amorul latte arte ma sacrific pt invitați Big Grin și pe mine rămân la 150 ml.


RE: Cesti espresso, capuccino, latte - Levo - 08-02-2020

(08-02-2020, 15:42)d2florin Wrote: Din ce vad pe forum ai cele mai frumoase latte art. Ce mărime îmi recomanzi pt ceașcă de capucino.

... Nu eu ... @Raducanu este maestrul emerit  -  eu am invatzat singur pe acasa si nu sunt la un nivel de luat in seama ... insa , imi doresc sa ajung pe la Herr @Raducanu la scolarizare ... ( mai mult asa de amorul artei ...  Cool ... )
    Pentru cappuccino ... ceasca potrivita k vol . este undeva  intre 160ml - 180ml - dar fara desene ! - cappuccino executat a la carte nu e cu desene si laptele se textureaza altfel ...
    In schimb , pentru latte art cestile potrivite ar fi undeva peste 200ml ... (  in concursuri  vad ca standardul este de 300ml ).
    Personal folosesc cesti de cca. 260ml , dar si de 300ml  ... pentru ca extrag cu site de 25g de cafea ... si vol. de 300ml este perfect ptr. durata unei tzigari de foi ... Smile ... cu care vine asortata cafeaua.


Cesti espresso, capuccino, latte - d2florin - 08-02-2020

Mulțumesc frumos de sfaturi.


RE: Cesti espresso, capuccino, latte - SzabiV - 13-02-2020

Salutari!

As vrea sa va rog sa ma ajutati...
Unde pot gasi (online) cesti de astea (cum sunt in poze)...au pereti grosi si nu au maner. Cred ca se numeste "cupping"...dar voi stiti mult mai bine :-)
Va multumesc mult! :-)

[Image: 4kpeQ46.jpg][Image: X7XiMKh.jpg]


RE: Cesti espresso, capuccino, latte - RaduNim - 13-02-2020

Salut! Logo cups cred că le face. Eu am de la ei și sunt foarte bune


RE: Cesti espresso, capuccino, latte - SzabiV - 13-02-2020

(13-02-2020, 10:46)RaduNim Wrote: Salut! Logo cups cred că le face. Eu am de la ei și sunt foarte bune

Iti multumesc tare mult pentru sfat! :-)


RE: Cesti espresso, capuccino, latte - d2florin - 17-02-2020

Salutare , 

Ce parare aveti de cestile astea :
1. https://www.espressissimo.de/roester/barbera-caffe/1213/barbera-caffe-espressotasse

2.  
https://www.amazon.de/dp/B07X54DFNL/ref=sr_1_10?crid=2UD0CYTHHSAC1&keywords=capuccinotassen+set&qid=1581948852&sprefix=capu%2Caps%2C415&sr=8-10

ms


RE: Cesti espresso, capuccino, latte - ariany_78 - 17-02-2020

(17-02-2020, 17:15)d2florin Wrote: Salutare , 

Ce parare aveti de cestile astea :
1. https://www.espressissimo.de/roester/barbera-caffe/1213/barbera-caffe-espressotasse

2.  
https://www.amazon.de/dp/B07X54DFNL/ref=sr_1_10?crid=2UD0CYTHHSAC1&keywords=capuccinotassen+set&qid=1581948852&sprefix=capu%2Caps%2C415&sr=8-10

ms

Le am eu pe primele..groase f misto..facute de nuova point


RE: Cesti espresso, capuccino, latte - Fanfan - 19-02-2020

Salutare!

Beau destul de des americano si as vrea sa schimb cestile de la ikea.
Ma uitam la loveramics de la barshaker, brewers si flat. Considerati ca e una mai potrivita decat cealalta pentru americano? Tind spre modelul flat fiindca mai beau cateodata espresso sau cu lapte.


Cesti espresso, capuccino, latte - bubucalu - 20-02-2020

Salutari, ceștile loveramics pentru brew sunt concepute pentru aceasta metoda exlcusiv, cu cele 3 forme care sa potenteze anumite aspecte aromatice ale cafelei și finisajul rugos, greu de spalat, nu sunt recomandabile pentru espresso și variabile ale acestuia. În plus, pereții sunt mult mai subțiri decât la versiunile half-egg.
Păstrează ca alternativa și Logocups, echipa de artizani clujeni fac o treaba incredibila.


RE: Cesti espresso, capuccino, latte - Radu Liviu - 01-03-2020

Am găsit ceștile astea la tîrgul de mărțișoare de la Muzeul Țăranului din Kiseleff. Sînt foarte ușoare, plăcute văzului, rezistente, au dimensiuni potrivite pentru espresso sau cappuccino. Cele de espresso (nu sînt, de fapt, de espresso, dar merg ca dimensiuni și cantitate) sînt o noutate, pe cele de cappuccino le știu/am de cîțiva ani. Poate vă plac.[Image: ZvrP02x.jpg][Image: g1ypdf6.jpg][Image: 0u2qpSh.jpg][Image: 4nCfVPH.jpg]


Cesti espresso, capuccino, latte - IonutMihail - 28-03-2020

Salut,

M-ar bate gandul sa fac o achizitie de cesti latte 280ml de la Logo Cups forma Egg shape, costul este 8€/buc+tva , grosime perete 7mm, ceasca 13mm achizitie separat 3€/buc+tva. Necesar achizitie set 6 bucati, se baga cineva din București cu mine? Daca nu am postat unde trebuie rog un moderator sa mute. Mulțumesc!


RE: Cesti espresso, capuccino, latte - razvandumitru1 - 28-03-2020

Salut, 

M-ar interesa pe mine, dar nu știu exact dacă vorbim de același lucru. Sunt cele fără mâner? În genul cum au la Vanfruct sau la SONDER? Pe mine ma interesează și de espresso și de latte. Ai un link, o poza, ceva? Mersi


RE: Cesti espresso, capuccino, latte - IonutMihail - 28-03-2020

(28-03-2020, 15:23)razvandumitru1 Wrote: Salut, 

M-ar interesa pe mine, dar nu știu exact dacă vorbim de același lucru. Sunt cele fără mâner? În genul cum au la Vanfruct sau la SONDER? Pe mine ma interesează și de espresso și de latte. Ai un link, o poza, ceva? Mersi
Ti-am lasat PM, vb acolo, ms!


RE: Cesti espresso, capuccino, latte - razvandumitru1 - 28-03-2020

Mai e cineva interesat? Eu as vrea cești fără mâner pentru espresso. Se combina cineva la set?


Cesti espresso, capuccino, latte - bogono - 28-03-2020

salut. eu sunt interesat pentru espresso.
ce tip de cescute sunt, custom? sau ceva standard?


Cesti espresso, capuccino, latte - IonutMihail - 28-03-2020

Daca mai doreste cineva sa se alature la cestile latte de la Logo Cups împreună cu Razvan este binevenit, sa pice 2buc/persoana Smile


RE: Cesti espresso, capuccino, latte - patriciadwyer - 09-04-2020

Salut, este cineva din voi care a incercat sa bea cafeaua in pahare biodegradabile comistibile? Daca da, puteti va rog sa va impartasiti experienta? Isi schimba cafeaua gustul sau nu?! Va multumesc anticipat.