Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
eureka mignon vs M47 kinu - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espressoare, rasnite si accesorii (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare-rasnite-si-accesorii)
+--- Forum: Sfaturi la cumparare (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Sfaturi-la-cumparare)
+--- Thread: eureka mignon vs M47 kinu (/Thread-eureka-mignon-vs-M47-kinu)



eureka mignon vs M47 kinu - vioromb - 28-01-2017

va rog sa ma ajutati sa aleg o rasnita intre eureka mignon instantaneo sau kinu m47.Este o diferenta de pret dar daca merita o sa fac un efort.Multumesc


RE: eureka mignon vs M47 kinu - bogy - 28-01-2017

Crezi ca primesti mai multe raspunsuri daca postezi peste tot?

PS. Si nu e prima data.


RE: eureka mignon vs M47 kinu - vioromb - 28-01-2017

scuze sant membru doar de ieri si nu stiam exact unde sa postez imi cer scuze inca o data


RE: eureka mignon vs M47 kinu - bogy - 28-01-2017

Ce te intereseaza: calitatea macinaturii (50 plane vs 47 conice), comoditatea in utilizare (electrica vs manuala), nivelul de zgomot (motor electric vs manuala), portabilitate (4,5 kg vs 0,65 kg), pret (1300 lei vs 700 lei), etc.?


RE: eureka mignon vs M47 kinu - vioromb - 28-01-2017

ma intereseaza o macinatura buna pentru un espresso cat se poate mai reusit.nu ma deranjaza daca e electrica si face zgomot.cea manuala cred ca o sa-i fie mai greu sotiei de rasnit


RE: eureka mignon vs M47 kinu - renatoa - 28-01-2017

Mai exact:
calitatea macinaturii (50 plane vs 47 conice) - mai buna la KInu
comoditatea in utilizare (electrica vs manuala) - chestie de gust
nivelul de zgomot (motor electric vs manuala) - mai buna la KInu
portabilitate (4,5 kg vs 0,65 kg) - mai buna la KInu
pret (1300 lei vs 700 lei) - mai buna la KInu

Nu radeti... pentru unii lucrurile nu sunt chiar asa clare cum ni s-ar parea noua...
Nu odata am fost intrebat cand am postat poze sau video pe net... "si care e mai buna..."


RE: eureka mignon vs M47 kinu - vioromb - 28-01-2017

multumesc pentru sfaturi dar inca nu sant decis deoarece sotia nu e sigura daca poate rasni cu ea


RE: eureka mignon vs M47 kinu - renatoa - 28-01-2017

Orice produs cumparat online are perioada de returnare 2 sapt fara sa dai vreo explicatie Wink


RE: eureka mignon vs M47 kinu - vioromb - 28-01-2017

m-am hotarat totusi la kinu m47 si zilele astea o sa fac comanda.Aveti idee cam in cat timp o sa ajunga


RE: eureka mignon vs M47 kinu - tecsi78 - 28-01-2017

(28-01-2017, 15:46)vioromb Wrote: m-am hotarat totusi la kinu m47 si zilele astea o sa fac comanda.Aveti idee cam in cat timp o sa ajunga

Stimabile, ai informatie "cacalau" pe forum, pune mana si citeste.

Cauta topicul cu Kinu si vezi ce si cum.


RE: eureka mignon vs M47 kinu - nickso - 28-01-2017

Mi se pare mie sau locul asta a devenit cam ostil? Pls...daca nu puteti raspunde frumos la o intrebare mai bine nu mai raspundeti. Daca vreti sa indrumati pe cineva catre articole sau posturi existente o puteti face si elegant...ostilitatea nu-si are locul aici.


RE: eureka mignon vs M47 kinu - vioromb - 28-01-2017

multumesc pentru raspunsuri sper sa nu va mai deranjez(o perioada de timp)


RE: eureka mignon vs M47 kinu - daniel - 28-01-2017

Eu am Eureka Mignon de vreo 2 ani si o folosesc numai pt. espresso. Consider ca rezultatele sunt foarte bune. Este stepless si nu-i pot reprosa decat zgomotul (pt. vecini). Comparativ cu Kinu nu pot spune nimic.
PS. Sotia n -ar da la manivela.
Eu zic sa "deranjezi" ori de cate ori simti nevoia.


RE: eureka mignon vs M47 kinu - vioromb - 28-01-2017

multumesc pentru raspuns acuma ma opresc la kinu pe viitor o sa ma gandesc si la una electrica


RE: eureka mignon vs M47 kinu - mihai123 - 28-01-2017

felicitari este o rasnita foarte buna, robusta si daca o sa te hotarasti mai tarziu spre una electrica o poti pastra pe asta ca varianta de rezerva sau pentru deplasari Big Grin ca dupa ce bei o cafea buna o vreme, nu ai sa mai poti bea storsaturile de prin marea majoritate a cafenelelor. Spor


RE: eureka mignon vs M47 kinu - tecsi78 - 28-01-2017

(28-01-2017, 18:00)vioromb Wrote: multumesc pentru raspuns acuma ma opresc la kinu pe viitor o sa ma gandesc si la una electrica

Trebuie sa-mi ajunga in 3-4 zile Kinu M38, daca vrei, pot veni cu niste informatii in legatura cu aceasta, chiar am s-o pun pe consoarta sa rasneasca cu ea, sa vedem cat de dificil ii va fi.

Ps. foloseste te rog semnele de punctuatie, se va intelege mult mai bine ce vrei sa zici si e mult mai "elegant" asa.


RE: eureka mignon vs M47 kinu - mihai123 - 28-01-2017

Dupa cate stiu eu, pe m38 este nevoie de mai putina forta, dar cred ca sunt alti membri care ne pot confirma sau infirma acest aspect.
Din punctul meu de vedere daca e pasionata se descurca Big Grin


RE: eureka mignon vs M47 kinu - vioromb - 28-01-2017

va multumesc pentru interventii,si eu cred ca se descurca,pentru ca e ambitioasa si ii place o cafea buna,a baut in italia


RE: eureka mignon vs M47 kinu - mishu65 - 28-01-2017

(28-01-2017, 18:15)mihai123 Wrote: Dupa cate stiu eu, pe m38 este nevoie de mai putina forta, dar cred ca sunt alti membri care ne pot confirma sau infirma acest aspect.
Din punctul meu de vedere daca e pasionata se descurca [Image: biggrin.gif]

Intr-adevar, ai nevoie de ceva forta dar depinde enorm si de cafea. Cele prajite light sau cu bobul mic merg rasnite  pe nerasuflate in 30 de secunde, in schimb la cafeaua comandata in decembrie de la Sapid a fost imposibil cu toata ambitia si atunci am pasat-o rasnita sotului. In rest,  de patru luni, este singura rasnita cu care macin, mai mult de atat am avut de doua ori invitati (12 la numar) pe care i-am servit "manual" ca sa zic asa [Image: biggrin.gif] . Mai nou macina si fiica-mea mare amatoare de noile gusturi si mirosuri pe care ni le ofera. Deci... nu e asa de speriat decat daca citesti. Daca pana acum nu m-am gandit la o varianta electrica inseamna ca se poate chiar daca am 51 kg.


RE: eureka mignon vs M47 kinu - baloozzy - 28-01-2017

(28-01-2017, 18:57)mishu65 Wrote:
(28-01-2017, 18:15)mihai123 Wrote: Cele prajite NU light sau cu bobul mic merg rasnite  pe nerasuflate ...



RE: Alegere rasnita manuala - Lyvyoo - 28-01-2017

Mignon are cutite plate de 50mm, macina cu bulgari în espresso si are retentia ei de câteva grame. Problema e ca s-au ieftinit cuțitele mari si cu 300e chiar nu are rost sa cumperi cutite asa mici, pe care le găsești si pe o rasnita de 700 lei (gaggia MDF) sau la 900 lei pe Ascaso i1 de 54mm sau la 400-500E cutite de 64mm (lelit pl72, Ceado e5p), plus alte variante. Practic Mignon nu prea îsi mai are rostul si producatorul ar trebui sa o ieftineasca masiv, căci a rămas în urmă fata de concurență. Dar calitativ în ceașca, dpdv al retentiei si fiabilitatii, e greu sa-i găsești nashul lui M47 în gama asta de preturi.

Apropo, la Cugir se fac anumite piese din Kinu ori o anumită piesă, nu mai stiu exact [Image: smile.gif]


RE: Alegere rasnita manuala - vioromb - 28-01-2017

multumesc Lyvyoo de sfat,deja am ales kinu m47 si am facut comanda pe forum.Pe viitor ma intereseaza si una electrica


RE: Alegere rasnita manuala - Silvio - 28-01-2017

La un test comparativ intre Eureka Mignon si Kinu 47 facut acasa la mine, din aceasi cafea si pe acelasi espressor, rezultatul in ceasca nu a diferit dpdv al gustului. Diferenta a constat in exercitiul manual la Kinu pe care o consider f. buna cand esti plecat in vacanta. 
Dar sa rasnesti manual cand esti acasa, chiar si pentru doar doua cafele, imi pare o corvoada.