Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Zacconi Riviera - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espressoare, rasnite si accesorii (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare-rasnite-si-accesorii)
+--- Forum: Espressoare (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare)
+--- Thread: Zacconi Riviera (/Thread-Zacconi-Riviera)



Zacconi Riviera - User_Banned - 21-12-2016

M-am intins mai mult decat trebuia ,financiar vorbind ,dar mi-am facut moftul [Image: biggrin.gif] . Asa ca am intrat si in familia levierelor . Chiar nu stiu nimic depre leviere iar masina asta mi-am propus sa o reconditionez ( lustruiesc si schimb garnituri ,arc ) dupa "plasticosu' " de langa. Totusi am o curiozitate ( vezi video ) : am bagat-o in priza si vad ca rezistenta merge ,manometrul nu [Image: confused.gif] , teava de aburi e infundata si iese apa print-o gaura pe retro grup.   S-ar putea faace o decalcifiere ?
[Image: wwmedt.jpg][Image: snh3dl.jpg]
Link video [Image: tv.gif]View My Video


RE: Zacconi Riviera - VladP - 21-12-2016

E clar de tot ca trebuie sa faci Zacconiul bucati si sa ii faci decalcifiere si un service temeinic - ocazie cu care ii dai si un lustru pe dinafara.
Pe urma se schimba treaba!


RE: Zacconi Riviera - Neuromancer - 21-12-2016

ca idee manometru nu conteaza.. dar poti cumpara echivalente de pe ebay daca ala original e scump


RE: Zacconi Riviera - VladP - 22-12-2016

(21-12-2016, 23:33)Neuromancer Wrote: ca idee manometru nu conteaza.. dar poti cumpara echivalente de pe ebay daca ala original e scump

Daca teava de abur este infundata cu calcar, inseamna ca aparatul nu a fost decalcifiat prea des (sau niciodata), deci sint sanse mari ca manomentrul sa functioneze dupa decalcifiere. Oricum, se poate si acesta demonta si curata, iar daca trebuie cumparat, nu este chiar asa de costisitor.


RE: Zacconi Riviera - User_Banned - 28-12-2016

Incet,incet se poate !! [Image: smile.gif]
[Image: 2z7rb6b.jpg][Image: b6rhhh.jpg]

Am o nelamurire. Ma poate ajuta cineva ? Vreau sa demontez head-ul dar dupa ce-am scos sigurantele alea 2 nu-mi dau seama cum scot "cuiele" . [Image: huh.gif] . Trebuie sa le trag afara? Sunt infiletate ? [Image: confused.gif]
[Image: 29xjhu0.jpg]


RE: Zacconi Riviera - baloozzy - 28-12-2016

Ciocănite cu ceva moale - cât să nu zgârie.


Zacconi Riviera - Ciprian - 28-12-2016

Nu m-am jucat cu astfel de aparate, dar din poza par a fi băgate prin presare.
Improvizează o "dalta" din lemn / plastic Si ia-le la "ciocan" Smile


Gaggia Evolution | K6


RE: Zacconi Riviera - User_Banned - 28-12-2016

Multumesc,ballozy ! [Image: biggrin.gif] . A functionat !
[Image: 2qwfo8w.jpg]

Daca sunteti amabili ,as mai avea nevoie de niste sfaturi [Image: blush.gif] !
Cu pot sa scot sticla de nivel ? Are o protectie metalica dar am desfacut extrmitatile. Deci in momentul asta se misca si protectia si sticla dar nu pot sa o trag afara. Oare ar trebui impinsa in sus si scosa pe desupra ?
[Image: 2zhil95.jpg][Image: 2iutikg.jpg]

As avea o intrebare legata de garniturile de piston. Vad ca masina pe care o am eu are 3 garnituri pe cand noul model are doar 2. Aici vad garnituri pt modelul vechi tip 'V' . Asa ar fi garniturile tip v? ( scose de pe pistonul original )
[Image: 2ldc46q.jpg][Image: 24blqpg.jpg][Image: 2lue1qc.jpg]


RE: Zacconi Riviera - User_Banned - 08-01-2017

Sunt constient ca o sa " vorbesc singur ' [Image: smile.gif]  dar poate o sa fie de folos candva ,cuiva !
Astazi mi-am facut un pic timp si am mai umblat la Zacconi. Avand ca termen de comparatie Elektra pot sa spun ca Zacconi e o masina de foarte buna calitate ,grea ( 8,4kg )  iar baza dreptunghiulara ii da o mai buna stabilitate. Modelul meu nu are posibilitatea de a se conecta direct la retea. Sticla de nivel se scoate impingand-o in sus pe unde se infileteaza manometru ,ca si la Elektra dealtfel. Am folosit in pic de sapun lichid pt a facilita alunecarea. E ciudat tubul care duce la presostat ! Daca la Elektra e un pic mai  inalt decat rezistenta ,la Zacconi  tubul presostat e lung aproape cat boilerul [Image: huh.gif] .

[Image: 53jk87.jpg]
[Image: 2i7a8pd.jpg]
[Image: otfeyb.jpg]


Zacconi Riviera - Ciprian - 22-03-2017

Salut, având in vedere ca deții 4 aparate sunt convins ca ți-ai făcut o părere despre fiecare.

Întrebarea mea este Elektra + kinu m47 ies in evidentă fata de celelalte aparate ?

Mulțumesc

Ciprian




Evolution | Ascaso I2


RE: Zacconi Riviera - bogy - 22-03-2017

@Ciprian, daca ii adresezi intrebarea lui Gheorghe, cred ca nu are cum sa-ti raspunda. Este banat.


Zacconi Riviera - Ciprian - 23-03-2017

Buna dimineața, mulțumesc pentru informație. Am simțit eu ceva suspect, știu ca și-a șters pozele după care nu am mai văzut nici un post ...


Evolution | Ascaso I2