Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Mazzer Mini Timer - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espressoare, rasnite si accesorii (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare-rasnite-si-accesorii)
+--- Forum: Rasnite (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Rasnite)
+--- Thread: Mazzer Mini Timer (/Thread-Mazzer-Mini-Timer)



Mazzer Mini Timer - maki - 04-11-2016

salut, are cineva asa rasnita?

trebuie modificat ceva la ea din start pentru a te bucura la maxim?

cu respect


RE: Mazzer Mini Timer - orwo - 04-11-2016

numai daca vrei:
sa pui cutite de 64 mm de la super jolly
sa renunti la dozator si sa faci improvizatii cu altceva


RE: Mazzer Mini Timer - maki - 04-11-2016

renuntatul la dozator imi face din ochi, tre sa studiez posibilitatile...


RE: Mazzer Mini Timer - orwo - 05-11-2016

e optiunea ta,eu m-am obisnuit cu dozatorul si e ok
daca schimbi dozatorul si faci o adaptare cu o palnie de inox cred ca iti v-a trebui si o aparatoare ptr motor ,nu stiu sigur trebuie sa cauti pe net


RE: Mazzer Mini Timer - maki - 05-11-2016

nu stiu de ce,dar cu dozator am o mizerie pe masa... imprastie cafeaua cam alături de portafiltru.
si nici nu i-am dat de capăt cu setarea pentru espresso. iese ba prea fin, ba prea mascat.


dimineata in graba am făcut un shot repejor cu Hario, după două ratate cu Mazzerul))


RE: Mazzer Mini Timer - orwo - 05-11-2016

mazzerul nu te iarta daca gresesti.pune 18g cafa ,rasneste si in functie de rezultat mai ia sau mai pune cafa dar dim0.5g in o.5,apoi ai grija la prepararea pucului,daca nu e bine faci channeling si iasa cafa rea la gust,ia una dintre solutii ar fi sa ai un port filtru fara fund


RE: Mazzer Mini Timer - maki - 05-11-2016

cred ca pierd un kg de cafea la sigur pana ii gasesc setarea... ei ce să-i faci..


RE: Mazzer Mini Timer - orwo - 05-11-2016

nu ai cum,fa asa cum ti-am scris ,baga 18g ,macina-le si da-i drumul,cronometreaza-te ,in functie de rezultat ori mai modifici gradul de macinare ori cantitatea,ce e asa de complicat?


RE: Mazzer Mini Timer - maki - 06-11-2016

asta stiu, pana cand unde nu reusesc e reglajul. primesc ori prea fin ori prea grosier. cred ca incerc pasul prea mascat.


RE: Mazzer Mini Timer - orwo - 06-11-2016

(06-11-2016, 09:05)maki Wrote: asta stiu, pana cand unde nu reusesc e reglajul. primesc ori prea fin ori prea grosier. cred ca incerc pasul prea mascat.

trebuie sa misti doar o liniuta un notch,
citeste aici


RE: Mazzer Mini Timer - maki - 06-11-2016

am gasit azi reglajul! si culmea, e exact acolo unde arata stickerul sageata Big Grin

[Image: 5ccOBpCm.jpg]


RE: Mazzer Mini Timer - orwo - 06-11-2016

BV acum baga cafele la greu, modifica , cantitatea si fa mici ajustari la rajnire, ai sa ai gusturi deiferite la cafea,incearca sa mergi in sus cu gramajul


RE: Mazzer Mini Timer - maki - 06-11-2016

mersi!

cel mai straniu, am incercat o cafea care nu'mi prea placea la gust si am pus'o la o parte. si, rasnita cu Mazzerul - mi'a placut!