Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Intrebare Hario Skerton - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espressoare, rasnite si accesorii (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare-rasnite-si-accesorii)
+--- Forum: Rasnite (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Rasnite)
+--- Thread: Intrebare Hario Skerton (/Thread-Intrebare-Hario-Skerton)



Intrebare Hario Skerton - Breezer - 29-10-2016

Buna ziua. Detin o rasnita Hario Skerton care in 2 zile mi-a mancat toti nervii. Deci, am citit instructiunile am vizionat filmulete pe youtube cu setarile si intampin urmatoarea problema. Asamblez rasnita, pun saiba de plastic, piulita stelata. Am dat semn pe un notch si pe piciorul intern dupa ce am strans la mana, usor piulita. Asta ca sa stiu pozitia 0. Apoi desfacand piulita am notat fiecare notch cu 1, 2, 3, 4. Problema e ca eu sa zicem sa setez pe 3, rasnesc si la sf rasnitului desfac manerul si piulita se strange in timpul rasnirii. Mereu o gasesc in alta pozitie, mereu mai stransa decat o las. De asemenea demontez toata rasnita, o spal si la remontare semnele mele nu se mai potrivesc. Si doar pun aceleasi piese, introduc corect cutitul intern, etc. Are cineva idee ce se intampla? Fac eu ceva gresit? Multumesc mult!


RE: Intrebare Hario Skerton - Papa Jacques - 29-10-2016

(29-10-2016, 10:43)Breezer Wrote: Buna ziua. Detin o rasnita Hario Skerton care in 2 zile mi-a mancat toti nervii. Deci, am citit instructiunile am vizionat filmulete pe youtube cu setarile si intampin urmatoarea problema. Asamblez rasnita, pun saiba de plastic, piulita stelata. Am dat semn pe un notch si pe piciorul intern dupa ce am strans la mana, usor piulita. Asta ca sa stiu pozitia 0. Apoi desfacand piulita am notat fiecare notch cu 1, 2, 3, 4. Problema e ca eu sa zicem sa setez pe 3, rasnesc si la sf rasnitului desfac manerul si piulita se strange in timpul rasnirii. Mereu o gasesc in alta pozitie, mereu mai stransa decat o las. De asemenea demontez toata rasnita, o spal si la remontare semnele mele nu se mai potrivesc. Si doar pun aceleasi piese, introduc corect cutitul intern, etc. Are cineva idee ce se intampla? Fac eu ceva gresit? Multumesc mult!

Dupa ce pui piulita stelata, trebuie sa pui opritorul, apoi manerul si la sfarsit, surubul cu marginea zimtata care sta in capatul de sus al axului. Daca fixezi bine, piulita stelata o sa stea in locul in care o pui. 
Opritorul este cel din mijloc    


RE: Intrebare Hario Skerton - Alexandru-Radu Săvulescu - 31-10-2016

(29-10-2016, 10:43)Breezer Wrote: Buna ziua. Detin o rasnita Hario Skerton care in 2 zile mi-a mancat toti nervii. Deci, am citit instructiunile am vizionat filmulete pe youtube cu setarile si intampin urmatoarea problema. Asamblez rasnita, pun saiba de plastic, piulita stelata. Am dat semn pe un notch si pe piciorul intern dupa ce am strans la mana, usor piulita. Asta ca sa stiu pozitia 0. Apoi desfacand piulita am notat fiecare notch cu 1, 2, 3, 4. Problema e ca eu sa zicem sa setez pe 3, rasnesc si la sf rasnitului desfac manerul si piulita se strange in timpul rasnirii. Mereu o gasesc in alta pozitie, mereu mai stransa decat o las. De asemenea demontez toata rasnita, o spal si la remontare semnele mele nu se mai potrivesc. Si doar pun aceleasi piese, introduc corect cutitul intern, etc. Are cineva idee ce se intampla? Fac eu ceva gresit? Multumesc mult!

Am testat și eu Hario Skerton pentru espresso. Am obținut rezultate onorabile cu câteva tipuri de boabe de cafea, și mai slabe cu altele. N-aș putea spune acum ce anume le diferențiază pe unele de celelalte - mărimea, gradul de prăjire, sau altceva, dar e clar că pe unele le macină relativ omogen, în timp ce la altele pare într-adevăr să se "strângă" din mers, macină tot mai fin, până se îmbâcsește, după care nu mai macină deloc. Posibilă soluție: spălarea după fiecare utilizare. Altă problemă: pașii de reglaj sunt foarte mari, ceea ce face practic imposibil de atins precizia necesară unui espresso de calitate, chiar cu aplicarea de corecții prin creșterea/scăderea cantității de cafea pentru un shot, sau presarea mai ușoară/puternică cu tamper-ul. CONCLUZIE: Hario Skerton este o râșniță care poate fi folosită doar la limită pentru espresso. PS: Nu mai zic nimic de timpii de măcinare, destul de lungi, de minimum 3-4 minute pentru 9 grame de cafea.


RE: Intrebare Hario Skerton - mariusd - 19-11-2016

Salutare,

Si eu detin un Hario Skerton, si inca nu am reusit sa-i gasesc reglazul perfect.
Pe o anumita treapta, aceeasi cantita de 17g cafea reusesc sa scot 60 ml in 20 secunde, iar daca rasnesc mai fin, pe urmatoarea treapta, nu mai am o curgere lina ci intrerupta, iar in 25 secunde imi ies cam 30 ml de produs rau la gust, acru si amarui.
Exista vreo modalitate sa gasesti rasnirea perfecta? Sau poate depinde de cafea acest aspect?


RE: Intrebare Hario Skerton - CF77E4BDC0 - 23-11-2016

(19-11-2016, 21:47)mariusd Wrote: Salutare,

Si eu detin un Hario Skerton, si inca nu am reusit sa-i gasesc reglazul perfect.
Pe o anumita treapta, aceeasi cantita de 17g cafea reusesc sa scot 60 ml in 20 secunde, iar daca rasnesc mai fin, pe urmatoarea treapta, nu mai am o curgere lina ci intrerupta, iar in 25 secunde imi ies cam 30 ml de produs rau la gust, acru si amarui.
Exista vreo modalitate sa gasesti rasnirea perfecta? Sau poate depinde de cafea acest aspect?

Salut,

atunci cand rasnita nu iti permite reglarea destul de fina a rasnirii, poti incerca sa ajustezi cantitatea de cafea cu 0,5-1g.
Sau poti transforma rasnita intr-una stepless (probabil sunt instructiuni pe forum sau internet).


RE: Intrebare Hario Skerton - cpop - 17-02-2017

Daca ar fi fost stepples de la mama ei, ar fi fost bine! Smile Scoti rezultate onorabile cu ea, dar la limita. Eu am scos rezultate bune cu cafele prajite mediu, si am jonglat din doza. Spor la trial-uri!Smile


RE: Intrebare Hario Skerton - vladopris - 19-02-2017

Salut,

Am lucrat si eu cu o rasnita Hario Skerton, si am avut urmatoarele successe:
- supradozare cu 19g, au rezultat intre 36-40g in 30s.
- transformare steepless - folosind tot o doza de 19g, au rezultat 38g in 25s.

Modificarea steepless:
http://www.home-barista.com/grinders/kyocera-cm-50-hario-skerton-stepless-precision-mod-t21905.html
Reglajul macinaturii necesita putina rabdare si niste unelte la indemana.

Un alt motiv pentru care aceasta rasnita nu este potrivita pentru espresso, este faptul ca axul e fixat intr-un singur punct. Astfel, in functie de sarcina dintre cutitele conice, acestea se deplaseaza in timpul macinarii rezultand intr-un rezultat mai putin uniform; dar si imprevizibil.

Exista diverse modificari si pentru compensarea acestui neajuns. Un link:
http://www.home-barista.com/grinders/some-mods-to-hario-skerton-t18178.html


S-a mai discutat despre aceasta rasnita manuala pe forum, unul din thread-uri este acesta:
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-Pareri-rasnite-manuale-HARIO?highlight=skerton

Sper sa fie ajutor. Extractii reusite!


RE: Intrebare Hario Skerton - Baldur - 20-02-2017

Modarea stepless la Skerton eu am rezolvat-o mult mai simplu: în loc să adaug o piuliţă şi o contra-piuliţă care să se preseze între ele, ca să nu se deşurubeze, am folosit chiar mica rotiţă dinţată a râşniţei, 6 şaibe simple şi o piuliţă-fluture cu care am înlocuit piuliţa randalinată originală (aia tronconică). Când strâng piuliţa-fluture, forţa se transmite prin cele 6 şaibe până jos, la rotiţa dinţată, care este presată în filet şi blocată în acel loc.
Dacă vreau să ajustez granulaţia răşniţei, este suficient să slăbesc puţin piuliţa-fluture ca să reduc presiunea pe rotiţa dinţată şi, astfel, să o pot roti câte gradaţii doresc. Când strâng la loc piuliţa-fluture, e suficient să reţin cu un deget rotiţa dinţată, ca să fie blocată iar în noua poziţie.
Toată ajustarea nu-mi ia mai mult de 5-10 secunde şi, ce e mai important, nu am nevoie de nicio cheie fixă sau altă unealtă suplimentară ca să umblu la râşniţă. Piuliţa-fluture, prin forma ei, preia suficientă forţă când este acţionată cu mâna liberă ca să se strângă puternic. Şi să nu se deregleze în timpul râşnirii.

Apropo: cele 6 şaibe şi piuliţa-fluture costă o nimica toată la orice magazin de bricolaj. Singura piesă mai scumpă este kit-ul de stabilizare a axului, pe care l-am cumpărat de la Orphan Espresso.


RE: Intrebare Hario Skerton - renatoa - 20-02-2017

Acum avem kamasi, care va face "kit de stabilizare" pe "2 centi"... Smile
Totul e sa ii aratati ce se vrea.