Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Achizitie rasnita Mahlkonig K30 Vario - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espressoare, rasnite si accesorii (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare-rasnite-si-accesorii)
+--- Forum: Sfaturi la cumparare (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Sfaturi-la-cumparare)
+--- Thread: Achizitie rasnita Mahlkonig K30 Vario (/Thread-Achizitie-rasnita-Mahlkonig-K30-Vario)



Achizitie rasnita Mahlkonig K30 Vario - cris - 23-08-2016

buna ziua,
ma  intereseaza achizitia unei rasnite si as avea nevoie de un sfat.
Ca raport pret calitate m-am oprit asupra rasnitei mahlkoninig k30 vario. Ati putea sa-mi spuneti din experienta dvs. daca merita investitia....si care este diferenta intre aceasta si mahlkonig k30 single espresso si deasemenea la ce pret as putea sa o achizitionez direct de la producator?
multumesc.


Achizitie rasnita Mahlkonig K30 Vario - Cosmin - 23-08-2016

Doresti sa o folosesti acasa sau intr-o cafenea? K30 este o rasnita fosrte buna dar pentru acasa poti la serios in calcul kinu m68 care in trebuie sa fie lansata iar pentru cafenea eu as alege Ceado e37s. Ambele variante sunt mai ieftine si cred eu la fel de calitative.


RE: Achizitie rasnita Mahlkonig K30 Vario - Lyvyoo - 23-08-2016

Bun venit,

Impresii despre K30 Vario gasesti pe topicul dedicat.

Eu m-am oprit la K30 ca si upgrade final al vietii, dar pe forumul asta never say never... COlegul RaduCarutasu a avut o perioada si K30 varianta in trepte si spunea ca nu s-a plans de nereusite, insa la acest nivel de pret eu nu as miza pe o rasnita fara functie stepless, adica varianta k30 Vario.

Vei gasi in acel topic si teste de retentie, care dovedesc ce se vorbea si pe afara ca sta foarte foarte ok la acest capitol, rasnitele profesionale electrnice fiind de obicei "un magnet" pentru cafea prin interior.

Asa in doua vorbe e greu de sintetizat totul despre K30. Cred ca te-ar ajuta mult sa cercetezi forumurile internationale, home barista spre exemplu, unde vei gasi o multime de comparatii si experiente. La aprox. 8000 si ceva de lei cat costa la importatorul roman (pentru forum), si raportat la castigul mediu din Romania, nu cred ca vei gasi  multi posesori din aria casnica, la noi in tara. Dar in Romania sunt cateva sute de K30-uri in cafenele, baruri si restaurante, domeniul horeca fiind tinta lor. Cam orice brand de cafea mai cunoscut iti ofera pentru exclusivitate asupra cafelei respective in barul tau Aurelia II + K30. Si o spaguta mica alaturi, ca sa uiti de cafeaua proaspat prajita si sa mergi pe mana lor.

Ceado E37s ramane intr-adevar un concurent veritabil pt K30.


RE: Achizitie rasnita Mahlkonig K30 Vario - cris - 23-08-2016

(23-08-2016, 16:05)Cosmin Wrote: Doresti sa o folosesti acasa sau intr-o cafenea? K30 este o rasnita fosrte buna dar pentru acasa poti la serios in calcul kinu m68 care in trebuie sa fie lansata iar pentru cafenea eu as alege Ceado e37s. Ambele variante sunt mai ieftine si cred eu la fel de calitative.

e pentru acasa si am zis ca e momentul unui upgrade....asa ca am hotarat sa cer cateva sfaturi.
multumesc!

(23-08-2016, 16:09)Lyvyoo Wrote: Bun venit,

Impresii despre K30 Vario gasesti pe topicul dedicat.

Eu m-am oprit la K30 ca si upgrade final al vietii, dar pe forumul asta never say never... COlegul RaduCarutasu a avut o perioada si K30 varianta in trepte si spunea ca nu s-a plans de nereusite, insa la acest nivel de pret eu nu as miza pe o rasnita fara functie stepless, adica varianta k30 Vario.

Vei gasi in acel topic si teste de retentie, care dovedesc ce se vorbea si pe afara ca sta foarte foarte ok la acest capitol, rasnitele profesionale electrnice fiind de obicei "un magnet" pentru cafea prin interior.

Asa in doua vorbe e greu de sintetizat totul despre K30. Cred ca te-ar ajuta mult sa cercetezi forumurile internationale, home barista spre exemplu, unde vei gasi o multime de comparatii si experiente. La aprox. 8000 si ceva de lei cat costa la importatorul roman (pentru forum), si raportat la castigul mediu din Romania, nu cred ca vei gasi  multi posesori din aria casnica, la noi in tara. Dar in Romania sunt cateva sute de K30-uri in cafenele, baruri si restaurante, domeniul horeca fiind tinta lor. Cam orice brand de cafea mai cunoscut iti ofera pentru exclusivitate asupra cafelei respective in barul tau Aurelia II + K30. Si o spaguta mica alaturi, ca sa uiti de cafeaua proaspat prajita si sa mergi pe mana lor.

Ceado E37s ramane intr-adevar un concurent veritabil pt K30.

Mutumesc mult pentru '' bun venit si sfaturi''.
Inteleg deci ca k30 vario nu are functie sptepless si varianta urmatoare ar fi vario home?....cu un salt de 7000lei.


RE: Achizitie rasnita Mahlkonig K30 Vario - cris - 25-08-2016

(23-08-2016, 16:55)cris Wrote:
(23-08-2016, 16:05)Cosmin Wrote: Doresti sa o folosesti acasa sau intr-o cafenea? K30 este o rasnita fosrte buna dar pentru acasa poti la serios in calcul kinu m68 care in trebuie sa fie lansata iar pentru cafenea eu as alege Ceado e37s. Ambele variante sunt mai ieftine si cred eu la fel de calitative.

e pentru acasa si am zis ca e momentul unui upgrade....asa ca am hotarat sa cer cateva sfaturi.
multumesc!

(23-08-2016, 16:09)Lyvyoo Wrote: Bun venit,

Impresii despre K30 Vario gasesti pe topicul dedicat.

Eu m-am oprit la K30 ca si upgrade final al vietii, dar pe forumul asta never say never... COlegul RaduCarutasu a avut o perioada si K30 varianta in trepte si spunea ca nu s-a plans de nereusite, insa la acest nivel de pret eu nu as miza pe o rasnita fara functie stepless, adica varianta k30 Vario.

Vei gasi in acel topic si teste de retentie, care dovedesc ce se vorbea si pe afara ca sta foarte foarte ok la acest capitol, rasnitele profesionale electrnice fiind de obicei "un magnet" pentru cafea prin interior.

Asa in doua vorbe e greu de sintetizat totul despre K30. Cred ca te-ar ajuta mult sa cercetezi forumurile internationale, home barista spre exemplu, unde vei gasi o multime de comparatii si experiente. La aprox. 8000 si ceva de lei cat costa la importatorul roman (pentru forum), si raportat la castigul mediu din Romania, nu cred ca vei gasi  multi posesori din aria casnica, la noi in tara. Dar in Romania sunt cateva sute de K30-uri in cafenele, baruri si restaurante, domeniul horeca fiind tinta lor. Cam orice brand de cafea mai cunoscut iti ofera pentru exclusivitate asupra cafelei respective in barul tau Aurelia II + K30. Si o spaguta mica alaturi, ca sa uiti de cafeaua proaspat prajita si sa mergi pe mana lor.

Ceado E37s ramane intr-adevar un concurent veritabil pt K30.

Mutumesc mult pentru '' bun venit si sfaturi''.
Inteleg deci ca k30 vario nu are functie sptepless si varianta urmatoare ar fi vario home?....cu un salt de 7000lei.

Aoleu ce de tampenii am zis... abia acum inteleg de ce nu mi-a mai raspuns nimeni [Image: biggrin.gif] [Image: angel.gif]
M-am documentat si voi opta pt. un baratza  vario grinder...si as vrea sa stiu daca exista extra reduceri de black friday.