Hello There, Guest! Login Register


Testare TDS si pH, ape imbuteliate

#1
Intrucat procedurile propuse de SCAA pentru cupping sunt destul de precise, m-am hotarat sa testez apele imbuteliate din comert in speranta ca o sa gasesc una cu specificatiile cele mai apropiate de recomandari.
L-am contactat si pe @bubucalu rugandu-l sa imi puna la dispozitie o mostra de apa din locatia unde o sa avem sesiunea de cupping din 10 Iulie, apa pe care am sa o trec printr-un filtru se carbon activ Brita. Astept raspunsul lui.

Ii multumesc mult lui Ionut de la II' care a fost deacord sa puna la 'bataie' testerele pentru TDS si PH.

Prima apa testata a fost de la Cheile Bicazului. Caracteristicile inscrise pe eticheta sunt :
Sodiu : 13.25 mg/l
Cloruri : 16mg/l
Calciu : 95.8 mg/l
Magneziu : 14.3 mg/l
HCO3- : 357.5 mg/l
PH : 7.6

Rezultatele :
[Image: 3pTxYgb.jpg]
[Image: oAIn904.jpg]

Deci :
TDS 314 ppm
PH 7.14
 
Reply
#2
Ai putea incerca si un filtru Aquafor? in diverse teste pe net dau mai bine ca Brita... Wink
 
Reply
#3
(02-07-2016, 14:24)renatoa Wrote: Ai putea incerca si un filtru Aquafor? in diverse teste pe net dau mai bine ca Brita... [Image: wink.gif]

Rezolvam [Image: smile.gif]

Vittel, caracteristici trecute pe eticheta :
Sodiu : 7.7 mg/l
Cloruri : 4 mg/l
Calciu : 94 mg/l
Magneziu : 20 mg/l
HCO3- : 248 mg/l
PH : nespecificat

Rezultate :
[Image: 04W4MZd.jpg]
[Image: lEZB12s.jpg]

TDS : 300ppm
PH : 7.4

Borsec, caracteristici trecute pe eticheta :
Sodiu : 2.71 mg/l ;
Cloruri : nespecificat ;
Calciu : 59.86 mg/l ;
Magneziu : 30.6 mg/l ;
HCO3- : 336.4 mg/l ;
PH : 7.35

Rezultate :
[Image: uXDhOHL.jpg]
[Image: w3s9VSB.jpg]

TDS : 236 ppm
PH : 7.18

San Benedetto, caracteristici trecute pe eticheta :
Sodiu : 6 mg/l
Cloruri : 2.6 mg/l
Calciu : 51.4 mg/l
Magneziu : 29.7 mg/l
HCO3- : 296 mg/l
PH : 7.46

Rezultate :
[Image: 8IdcKhx.jpg]
[Image: 3dq2Xho.jpg]

TDS : 228 ppm
PH : 7.27

Aqua Carpatica, caracteristici trecute pe eticheta :
Sodiu : 0.78 mg/l
Cloruri : nespecificat
Calciu : 44.9 mg/l
Magneziu : 14.3 mg/l
HCO3- : 199.50 mg/l
PH : 7.7

Rezultate :
[Image: ylPFN9a.jpg]
[Image: OtE9SFu.jpg]

TDS : 157ppm
PH : 7.4

Revin!

Dorna, caracteristici trecute pe eticheta :
Sodiu : 0.92 mg/l
Cloruri : 4.8 mg/l
Calciu : 63.65 mg/l
Magneziu : 1.2 mg/l
HCO3- : nespecificat
PH : 7.49

Rezultate :


TDS : 149 ppm
PH : 7.55

[Image: 9UfMgqh.jpg]
[Image: 28DD3y1.jpg]

Zizin, caracteristici trecute pe eticheta :
Sodiu : 5.08 mg/l
Cloruri : 14.97 mg/l
Calciu : 71.73 mg/l
Magneziu : 3.31 mg/l
HCO3- : 231.80 mg/l
PH : 7

Rezultate :
[Image: c7CPwAq.jpg]
[Image: 9bzQk7o.jpg]

TDS : 140ppm
PH : 7.27

Izvorul Minunilor, caracteristici trecute pe eticheta :
Sodiu : 0.74 mg/l
Cloruri : nespecificat
Calciu : 17.20 mg/l
Magneziu : 3.45 mg/l
HCO3- : 71.80 mg/l
PH : nespecificat

Rezultate :

TDS : 57 ppm
PH : 7.13

[Image: RfhDm1g.jpg][Image: RMAdP4T.jpg]

Bucovina, caracteristici trecute pe eticheta :
Sodiu : 2.88 mg/l
Cloruri : 3.55 mg/l
Calciu : 9.53 mg/l
Magneziu : 2.63 mg/l
HCO3- : 48.8 mg/l
PH : 7.05

Rezultate :
[Image: XCRypLs.jpg][Image: DsWuuQL.jpg]

TDS : 42 ppm
PH : 7.22

[Image: 6L7ajGn.jpg]

Poza cu pH-ul Bucovina a fost atasata gresit (am atasat poza cu Zizin) [Image: sad.gif]

Multumesc mult Ionut! II' rulez !

[Image: M2uCv0a.jpg]
 
Reply
#4
Acum ca avem date brute colectate putem sa centralizam si sa analizam.
Inainte de acest lucru am sa vorbesc despre TDS, pH, duritate si solutie tampon.

TDS, total dissolved solids sau total reziduu sec reprezinta,  'cantitatea de pulbere minerala (saruri, minerale, oligoelemente) care ramane in urma procesului de fierbere a apei la 180grC'. Astfel putem spune ca TDS-ul reprezinta o masura a cantitatii de saruri si minerale continute in apa. Discutiile legate de valoarile optime ale TDS-ului sunt destul de contradictorii existand tabere pro si contra pentru ape cu TDS scazut. Tabara contra sustine ca o apa cu TDS ridicat este indicata intrucat aduce organismului aport de minerale (calciu, potasiu, magneziu si altele) fiind benefica personelor cu hipocalcemie, ajutand metabolismul si sistemul nervos. Deasemenea tabara contra sustine cu o apa cu TDS scazut poate reprezenta o problema deoarece in loc sa aduca un aport de minerale in corp il deshidrateaza absorbind minerale din corp.
Tabara pro sustine ca un aport ridicat de minerale poate reprezenta un risc de depunere de pietre la rinichi sau bila. Deasemnea un aport ridicat de saruri poate reprezenta un risc ridicat pentu persoanele cu probleme cardiace ce sufera de hipertensiune.
Majoritatea oranizatiilor de sanatate recomanda consum de apa cu un TDS sub 500mg/l.

Ce legatura are acest lucru cu cafeaua ? SCAA (Speciality Coffee Association of America) recomanda utilizarea unei ape cu un TDS cat mai apropiat de 150mg/l (ideal in intervalul 120-170 mg/l). O apa cu TDS ridicat o sa conduca la o extractie insuficienta deoarece apa este deja saturata cu solide ce va da in ceasca un gust plat si anost, pe cand o apa cu TDS scazut o sa conduca la o extractie agresiva ce va da in ceasca un gust intepator si amar.

pH-ul reprezinta o masura a aciditatii sau alcalinitatii unei solutii si are valori cuprinse intre 0 si 14 unde valorile intre 0 si 6.99 reprezinta solutii acide si cele cuprinse intre 7.01 si 14 reprezinta solutii alcaline. 7 reprezinta o solutie neutra. Utilizand o apa cu caracter acid va conduce la o extractie ingreunata deoarece acizii din cafea devin mai greu solubili, pe cand o apa bazica va neutraliza acizii din cafea in timpul extractiei in detrimentul aromei finale. SCAA recomanda o apa cu pH 7 (ideal intre 6.5 si 7.5).
 
Reply
#5
Wow, super, Eugen!
Pare ca Aqua Carpatica si Dorna ar fi ideale pentru cafea. Am si eu o intrebare: se poate emite TDSul fara a folosi un aparat, numai pe baza datelor de pe eticheta? Am incercat si nu mi-a iesit... Confused
 
Reply
#6
Foste bun postul și testele de mai sus ne ajută. Eu folosesc de 2 ani doar Bucovina. Poate ma reorientez.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#7
Si Zizin...
TDS : 140ppm
PH : 7.27
 
Reply
#8
(03-07-2016, 11:10)renatoa Wrote: Si Zizin...
TDS : 140ppm
PH : 7.27
Neașteptat as spune!
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#9
Aici gasiti un centralizator : Centralizator

@VladP, este mai dificil sa poti estima TDS-ul utilizand numai datele inscrise pe eticheta din doua motive in principal. Primul motiv ar fi ca pe eticheta nu sunt trecute TOATE elementele dizolvate in apa (oligoelemente, metale, alte elemente organice si anorganice), iar al doilea motiv este reprezentat de modul in care in care TDS este determinat si anume acel reziduu care ramane dupa ce apa a fost fiarta la 180gr.C, ceea ce inseamana ca o fractiune din marea majoritate a componentelor dizolvate se degaja odata cu apa in stare de vapori.

Paramterii recomandati de SCAA sunt urmatorii : 

[Image: dissecting2.jpg]
 
Reply
#10
Linkul nu merge. 404 error. Vezi permisii le în dropbox Smile
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#11
Acum merge ? Este in directorul public : Centralizator
 
Reply
#12
Tot nu merge. La mine cel puțin.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#13
(03-07-2016, 11:41)Mihai.B Wrote: Tot nu merge. La mine cel puțin.

Am convertit in jpeg :

[Image: XVZvAel.jpg]
 
Reply
#14
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#15
Incredibil de neasteptat rezultatul Zizin, practic raspunde la cerintele SCAA in ceea ce priveste TDS-ul, pH-ul, sodiul si calciu.

Tabelul de mai sus a fost oarecum coroborat si cu rezultatele obtinute de echipa lui Maxwell Colonna. Mai jos o poza din cartea sa 'Water to coffee' :

[Image: vphGtDS.jpg]

Astept si mostra lui @bubucalu
 
Reply
#16
Eugen, ne poti spune, daca stii, unde se gasesc de cumparat aparatele cu care ai masurat?
as vrea sa mi masor si eu apa din filtru bwt. merci
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#17
(03-07-2016, 11:59)bogdan_geor Wrote: Eugen, ne poti spune, daca stii, unde se gasesc de cumparat aparatele cu care ai masurat?
as vrea sa mi masor si eu apa din filtru bwt. merci

Salut @bogdan_geor,
Eu am gasit aici : TDS si pH

Apropos, daca masori apa dupa filtru BWT sa o lasi o ora doua intr-un recipient neacoperit sa elimine din CO2, altfel o sa vezi ca ai un pH mic in jur de 6 chiar si 5,8
 
Reply
#18
Cauta si pe Amazon. Le gasesti pe ambele la 13-15 lire:
https://www.amazon.co.uk/XCSOURCE-Professional-%C2%A1%C3%800-1ph-Accuracy-BI334/dp/B01HO52UKQ/ref=sr_1_17?ie=UTF8&qid=1467542240&sr=8-17&keywords=ph+and+tds+water+tester+kit
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#19
(03-07-2016, 10:22)eugenm Wrote: TDS, total dissolved solids sau total reziduu sec reprezinta,  'cantitatea de pulbere minerala (saruri, minerale, oligoelemente) care ramane in urma procesului de fierbere a apei la 180grC'.  ...
(03-07-2016, 11:32)eugenm Wrote: ... al doilea motiv este reprezentat de modul in care in care TDS este determinat si anume acel reziduu care ramane dupa ce apa a fost fiarta la 180gr.C ...

cu mentiunea ca apa fierbe la presiunea atmosferica, undeva pana in 100C;
citeam ca testul de continut de solide dizolvate se face in laborator cu o mostra filtrata, pusa intr-un vas ceramic intr-un cuptor la 103C si dupa ce continutul vasului s-a uscat, temperatura cuptorului e ridicata la 180C (calcinare) pentru eliberarea moleculelor de apa prinse in matricea minerala;
fierberea apei la 180C se poate face intr-un boiler de presiune medie, la cca. 10 bar presiune manometrica...

inteleg ca apa, pentru a fi 'sanatoasa' - nu zic 'vie', pentru ca nu e! - poate sa aiba un TDS spre 150 pps (sau, oricat de mult e nevoie...), ceea ce ar trebui sa o faca mai aproape de o apa buna de izvor, sau de fantana;
pe de alta parte, un TDS mult mai mic, in special pentru aportul de Ca si Mg, e necesar pentru a reduce din depunerile de piatra in boilere si pe circuite;

 intre 2 capitze, aleg totusi apa care are 'gustul' cel mai placut mie; cred chiar, ca fara exersarea sau rafinarea gusturilor, un om normal poate percepe clar o apa care-i place mai mult, cand are de ales... si pentru cafeaua lui, asta ar fi cea mai buna;
in ce ma priveste, ma las inselat de vrajile celor ce 'fabrica' Bucovina: mi-e mult mai placuta la gust decat Zizinul; si ajuta si cu depunerile mai mici de piatra...
probabil cu o apa mult mai dura, unele sortimente de cafea ar da un espresso mai 'gustos', dar asta-i o problema in afara preocuparilor mele;

 cu 'degustarea' apei e mai usor decat cu cea a cafelei, care mai ales espresso, e prea puternica in gusturi si prea fierbinte ca sa mearga apreciata de la prima degustare...
si totusi se spune ca daca nu poti aprecia singur cafeaua, cu incredere in propriile simturi - nu dupa cifre, sau parerile altora - nu vei putea face niciodata o cafea buna!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#20
(03-07-2016, 11:46)eugenm Wrote: Am convertit in jpeg :

Excelent demersul, interesante rezultatele si utile concluziile!
Multumiri!
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#21
(03-07-2016, 15:09)radudani Wrote: ... cu mentiunea ca apa fierbe la presiunea atmosferica, undeva pana in 100C;
citeam ca testul de continut de solide dizolvate se face in laborator cu o mostra filtrata, pusa intr-un vas ceramic intr-un cuptor la 103C si dupa ce continutul vasului s-a uscat, temperatura cuptorului e ridicata la 180C (calcinare) pentru eliberarea moleculelor de apa prinse in matricea minerala;
fierberea apei la 180C se poate face intr-un boiler de presiune medie, la cca. 10 bar presiune manometrica...

Foarte corecte observatiile. Am sa fac si eu cateva precizari suplimentare, mostra de apa are nevoie de filtrare prealabila intrucat tinta procesului de calculare a TDS-ului este aceea de a determina continutul de solide dizolvate astfel incat solidele in suspensie trebuie eliminate.

Exista doua procedee pentru determinarea TDS-ului. Unul este cel la care am facut eu referire si anume procedeul gravimetric unde solidele ramase dupa fierbere sunt cantarite si raportate la greutatea mostrei.

Al doilea procedeu este unul electric, procedeu pe baza caruia a fost construit aparatul utilizat de mine si Ionut. Sarurile odata dizolvate in apa se regasesc sub forma de ioni negativi sau pozitivi promovand astfel condutivitatea electrica a solutiei, astfel incat in functie de cat curent electric traverseaza solutia intre un catod si un anod se poate determina cati ioni se afla in apa si astfel cate solide dizolvate.
 
Reply
#22
ar fi bine ca cele de aici sa fie intelese si stiute de cat mai multi!
pana la urma cei amatori, dar entuziasti, in ale prepararii cafelei, fac mai mult decat beau o cafea...

apropo de determinarea TDS-ului, procedeul de laborator a fost folosit de amatori (another_jim, HB) pentru determinarea solidelor dizolvate si deci, 'plecate' din pucul de cafea...

si ar mai fi de mentionat ca exista si o a treia metoda, tot mai mult folosita de profesionistii cafelei: refractometrul;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#23
Legat de ciferele enumerate in tabelul de mai sus propria-mi parere este nuantata si comporta o discutie separata si anume apa raportata la necesitatile corpului uman si apa raportata la gustul optim al 'extractiei perfecte'.

Consider ca utilizarea unui parametru precum TDS-ul trebuie sa fie una generala, aproximativa, un punct de plecare si nu acord fin. TDS-ul nu iti ofera o radiografie a compozitiei apei ci este doar un parametru general. Una este sa avem 80% Ca, 10% Mg si 10% alte minerale si saruri si alta este sa avem 80% Mg, 10% Ca si 10% alte minerale si saruri.

Din punct de vedere al sanatatii, intrucat sotia mea este susceptibila de a face piatra la rinichi ma orientez catre o apa cu continut de Calciu mai scazut, iar eu care am o istorie de cardiaci in familia mea am sa caut o apa cu continut de Sodiu mai mic. Magneziul este un mineral benefic care cu cat concentreaza mai mult apa cu atat mai bine.

Preferinta mea este Borsec, intrucat este apa cu cea mai ridicata concentratie de Mg dintre 'apele romanesti', Ca este la un nivel mediu, concetratia de Sodiu este scazuta si TDS-ul este suficient de ridicat cat sa ma faca sa cred ca mai exista si alte minerale si oligoelemente.

Din punct de vedere al prepararii cafelei va pot spune ca fiecare pasionat trebuie sa incerce sa deguste cafele preparate cu diferite tipuri de apa. Gustul va fi diferit si nu vorbim de o nunata aici, daca apele au parametrii diferiti, cafelele vor fi destul de diferite. Am facut aceasta incercare acum un an cu Nickso (daca citeste aceste randuri il invit sa isi spuna si el parerea) si in nenumarate randuri cu un barista foarte pasionat si foarte atent la acest capitol, Claudiu Stavrica.

In ceea ce priveste 'sesiunea de cupping' de Duminica viitoare, am considerat, asa cum a si fost sugerat la un moment dat, ca este nevoie de o 'anume rigoare pro' ( [Image: smile.gif] ) astfel incat folosirea unei ape cu caracteristici cat mai apropiate de cele propuse de un organism precum SCAA fiind importanta, maximizand astfel potentialul fiecarei cafele proaspat prajite in ceasca de cupping.

Legat de prepararea acasa a cafelei dupa metoda preferata a fiecaruia si eu cred ca este o chestiune personala, dar indemn catre experimentare deoarece surprizele nu o sa se sfiasca sa apara.

(03-07-2016, 16:34)radudani Wrote: si ar mai fi de mentionat ca exista si o a treia metoda, tot mai mult folosita de profesionistii cafelei: refractometrul;

Foarte adevarat si imi aduc aminte ca 'rasfoindu-l' pe Scott Rao, acesta spunea 'The coffee refractometer has had more impact on coffee quality than any other invention in decades'.

Pentru a determina TDS-ul unui cafele refractometrul este intradevar o unealta precisa, dar in ceea ce priveste determinarea TDS-ului unei apei de izvor (de exemplu), intrucat functionarea refractometrului se bazeaza pe principii optice (indicele de refractie), rezultatele nu cred ca au aceeasi acuratete ca in cazul celor obtinute folosind metodele gravimetrice si electrice. Dar este doar o parere neavizata, mai trebuie studiat!
 
Reply
#24
merci Mihai/Eugen.
cel pe care l a gasit Mihai pe Amazon este chiar cel folosit pt testele de mai sus, cred ca merg pe asta, tinand cont de dif de pret intre el si cel pe care la. dat Eugen.
merci inca o data.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#25
Din cate tin minte atunci am incercat bucovina, aqua carpatica, izvorul minunilor si un mix 50/50 intre bucovina si carpatica. Fara tehnica de masurare si folosind strict papilele (chiar nu mai stiu ce cafea am folosit si ce gust avea) tin minte ca cel mai mult ne-a placut amestecul. Si astazi incerc sa il pastrez insa fara prea multa rigoare...pun ba bucovina, ba carpatica si le las sa se amestece in rezervor Smile
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#26
new
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#27
Am furat ca un borfas de rand un instantaneu cu analiza apei de la robinetul Boutique du Pain, apa netrecuta prin niciun filtru. Sa ma scuze echipa de acolo dar valorile sunt foarte interesante, practic concluzia este ca un simplu filtru cu carbon activ pentru a inlatura orice fel de reziduu de clor si diverse metale ar rezolva foarte elegant problema, parametrii fiind foarte aproape de recomandarile SCAA, respectiv TDS-ul, continutul de Ca, pH, etc :

[Image: MFFnDbz.jpg]

O precizare importanta : [ppm] = [mg/l] = [mg/dm3] !
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)