Hello There, Guest! Login Register


Rasnita manuala Hario vs. Rasnita manuala Porlex

#1
Hario este o rasnita buna si mai la indemana...si, din cate stiu, cutitele sunt foarte asemanatoare cu ale porlexului...aproape identice. Daca este cu adevarat mai buna incat sa merite diferenta...trebuie sa spuna cineva care le-a folosit pe amandoua.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#2
(07-10-2013, 08:45)decadurabolin Wrote: Daca voi folosi sita nepresurizata de 14g La Marzocco Strada, nu voi avea problema descrisa de tine astinga, nu?
NU.
(07-10-2013, 08:45)decadurabolin Wrote: PS ce parere aveti sa iau un Hario Mini Mill in loc de Porlex, pana adun bani mai multi ca sa trec la ceva mai bun?
Sunt useri care au avut Hario Mini si apoi au trecut la Porlex.
 
Reply
#3
Topicul Hario este aici, iar topicul Porlex aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
Pana la urma, care e smecheria...am citit intregul thread-ul Hario, cap coada si chiar sunt in ceata. Mini Mill sau Porlex? Tind sa cred ca Porlex e din materiale mai calitative...gresesc?
Liviu mi-a spus ca sunt multi care au trecut de la Hario la Porlex...eu de aici am tras deja o concluzie.
Voi ce spuneti ?
 
Reply
#5
(08-10-2013, 08:30)decadurabolin Wrote: Liviu mi-a spus ca sunt multi care au trecut de la Hario la Porlex...eu de aici am tras deja o concluzie.

Asa ti-a spus Liviu? Smile
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
#6
Am mutat aici discutia inceputa de decadurabolin, care cerea un sfat pe alt topic:

"ce parere aveti sa iau un Hario Mini Mill in loc de Porlex, pana adun bani mai multi ca sa trec la ceva mai bun?"
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Imi cer scuze de greseala, era vorba de astinga, dansul mi-a spus de trecerea de la Hario la Porlex.
Eu ca incepator, dupa ce am citit thread-ul vechi legal de rasnitele Hario si Porlex, am tras urmatoarele concluzii:
Hario mai are probleme, Porlex nu. Nu intru in detalii intrucat acestea sunt prezente pe forum.
Astfel, ca si fiabilitate, Porlex este in fata sau nu?
Plus, referitor la macinatura, un user (nu mai stiu numele), nu a fost multumit de Hario.
In fine, e in firea omului sa ii ramana intiparit in cap tot ce e negativ, dar repet, ca si incepator, am inteles ca Porlex ar fi mai superior.
Iarasi, daca gresesc, sa ma corectati, ca nu ma supar.
 
Reply
#8
"mai superior" - nu exista...Big Grin
Superior este suficient.

Ambele sunt OK la preturile lor, iar diferenta nu este chiar mica - la Porlex capeti in schimb un corp de otel (asta ar fi cea mai mare deosebire dupa parerea mea).
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#9
Multumesc Mihai pentru corectare, voi fi mai atent pe viitor.
Am cumparat pana la urma Hario Mini Mill, multumesc Radu.
L-am setat la al treilea click spre stanga. Joc nu am in rasnita, macinatura pare uniforma, primul espresso mi-a iesit destul de bun, spuma destula, fiind aproximativ primul espresso care mie cat de cat mi-a placut.
De asemenea, Nickso m-a ajutat sa pot sa setez rasnita mai fin, fara click-uri. Voi incerca si aceasta metoda dupa ce invat sa stapanesc mai bine procesul de extractie.
Stima.
May God be with us.
 
Reply
#10
Adaug si eu o impresie de la intalnirea noastra recenta, unde am avut un Hario Mini si un Porlex Tall back to back. Daca la Porlex axul central il miscai cu patentul probabil, fiind 100% fix, pe Hario avea un joc vizibil, sesizat imediat si de ceilalti useri. Cred ca este un minus pe care proiectantii ar trebui sa-l corecteze, caci e floare la ureche. Nu exista modificari home made pe tema aceasta?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
(10-11-2013, 23:00)Lyvyoo Wrote: Nu exista modificari home made pe tema aceasta?
Doar ce povesteste AICI user-ul astiga.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)