Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect

Full Version: Rugaminte (buget 1500 lei)
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi!
Ce pot achizitiona pentru acasa, la un buget mic, pana in 1500 lei? (rasnita, espressor si tot ce mai trebuie)
Mi-ar fi de folos ce s-a scris aici, dar nu ma pricep la detalii tehnice ....
Va multumesc!
Un Saeco Poemia sau ceva de genul second si un Ascaso i1 nou. Tamper de 53 poate faci la strungar, ca la un moment dat o sa vrei sa treci pe 58.
Sau poate un gaggia dose sh cu o rasnita lelit mmi.Mi separe mai bun a configuratia asta pentru a incerca obtinerea unui espresso destuld e bun.
Gaggia Classic
Si pana mai strangi bani de o rasnita electrica folosesti sitele presurizate standard + cvasitamperul ce se livreaza cu rasnita ori de e vreo promotie tamperul ce se livreaza extra. La sitele presurizate nu-ti trebuie o tampare exigenta.
Cu site presurizate vei face o cafra rezonabila, dar maximul il vei obtine dupa etapa a doua.
Etapa a doua: Sita nepresurizata, tamper si rasnita electrica.
In niciun caz Philips Saeco / Gaggia Gran Prestige cu variatiunile lor pentru ca ambele sunt o apa si un pamant, nascute dupa fuziunea Gaggia cu Philips. Si ma refer aici la un grup si un portafiltru de slaba calitate, plus alte componente interioare diferite de entry level-urile mai reusite.

Primul pas serios este Gaggia Classic dar trebuie sa faci un efort pana la 1160 de lei. Solutia sugerata de amarok e pentru cei care au rabdare sa stea cu un espressor semiautomat fara rasnita. Eu unul nu as avea, caci mai tare te oftici cu rezultatele in ceasca si nici nu poti aduce nicio imbunatatire pana nu ai o rasnita, fie ea si manuala. Daca doua minute de manivela nu te obosesc, e o solutie si Classic + o rasnita manuala Porlex sau Hario..

Daca stii ca vei avea buget de o rasnita electrica sau daca poti face acum un salt, ideal ar fi un Gaggia CLassic (1160) + Ascaso I-mini (670). Tamper mai ieftin mai gasesti SH sau pe ebay, iar schimbarea unei site pe Gaggia costa 15-25 de lei, in functie de furnizori.

In cca 1500 de lei ai Gaggia Dose (765) + Ascaso I-mini (670). Aceeasi poveste cu sita si tamperul.
(20-12-2014, 01:51)Lyvyoo Wrote: [ -> ]Solutia sugerata de amarok e pentru cei care au rabdare sa stea cu un espressor semiautomat fara rasnita. Eu unul nu as avea, caci mai tare te oftici cu rezultatele in ceasca si nici nu poti aduce nicio imbunatatire pana nu ai o rasnita, fie ea si manuala. 

Eu am folosit GC cateva luni si am avut si rabdare si nici nu m-am ofticat...  Tongue
Decat sa arunci banii pe o rasnita manuala mai bine te "antrenezi" un timp cu expressoul (nepresurizatele + rasnitoiu necesita ceva mai multa indemanare si teste practice pana iti "iese" cum trebuie).
Cu sita presurizata iese o cafea rezonabila si cu cafele gata macinate (am trecut si prin asta  Big Grin).
Poemia SH era evident o solutie temporara. Rasnita insa nu cred ca mai avea nevoie de upgrade.  Nu uitati ca e mai importanta rasnita![Image: smile.gif]
Cu orice solutie temporara pierzi bani. Doar cu un noroc chior reusesti sa o dai mai departe in aceeasi bani cu care ai cumparat-o. Preferabil sa mergi pe o solutie entry-level pe care sa o folosesti cat mai mult posibil. Daca nu te loveste pasiunea rau de tot poate chiar ramai la acea solutie.
Va multumesc pentru amabilitatea cu care mi-ati raspuns!

Deci, un Gaggia CLassic (1160) + Ascaso I-mini (670). Asta am inteles! Adica, comand de pe site....

Dar restul?
De unde le iau? Adica: "Tamper mai ieftin mai gasesti SH sau pe ebay, iar schimbarea unei site pe Gaggia costa 15-25 de lei, in functie de furnizori. " Sunt in dilema!
Sita
Tamper
Le iei pe amandoua din acelasi loc si economisesti cheltuieli de transport.

Apa plata sa folosesti bucovina (are cel mai mic continut de minerale).
De unde cumparati voi cafeaua?
Eu pana acuma am baut numai Jacobs, cu lapte ... sa nu radeti!
Eu de la Papa Jacques (papajacques.ro)
HotSpot mi se pare cel mai bun pret (cel putin la ora actuala).
Si eu unul nu rad, am folosit si Jacobs macinata. Tongue
(20-12-2014, 19:24)Florela Wrote: [ -> ]De unde cumparati voi cafeaua?
Eu pana acuma am baut numai Jacobs, cu lapte ... sa nu radeti!

Mie imi plac Spirit of India(buchet de arome) si Tiger Skin(corp-crema) de la HedoneCafe, si Ecuador Galapagos de la Sarkis.(dintre prajitori autohtoni)
Sau, ca sa nu te mai complici cu alte surse, importatorul Ascaso are si sita si baza tamper + maner (ultimile doua mai au 10% in minus pentru forum).  
Va multumesc tuturor celor care v-ati facut timp sa-mi raspundeti!