Hello There, Guest! Login Register


vario home mahlkonig vs k30

#1
Chiar se simte diferenta in cana intre rasnire cu Vario home care e mica si ieftina fata de k30 care e ditamai tancul si scumpa cat espressorul ?
  Una are cutite de ceramica si mai mici alta de otel si mai mari , altceva ce ar mai putea influenta rasnirea ?
  Chiar merita un asemenea upgrade de rasnita , e castigul pe masura ?
  Pentru varianta home care e cea mai performanta rasnita care exista acum ?
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#2
Pana la CheE, cred ca multi ar fi fericiti in casa cu Versalab M3
[Image: versalab-m3-grinder.jpg]

sau

Tidaka CB1

[Image: DSC_3772.JPG]
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#3
da, se simte
in principal la capitolele : calitatea macinaturii si usurinta de reproducere a acesteia in mod constant.
si da, castigul in urma unui upgrade de resnita este peste cel al upgrade-ului de espressor.

cafea > rasnita > aparat

cea mai cea nu exista la nimic si niciuna nu e pentru home. Trebuie sa-ti asumi celelalte lucruri cu care vine la pachet un astfel de upgrade. Sunt insa persoane pentru care aceasta asumare nu exista deoarece nu considera lucrurile respective ca fiind asa de mari probleme. Daca te numeri printre acestea fa pasul numaidecat....evident dupa ce te lamuresti care rasnita pro o vrei.
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#4
De la un anumit nivel in sus e putin probabil ca  diferentele sa fie asa de  mari.Adica cred ca trecerea de la un SBDU la un DUAL BOILER cu E61 ar fi mult mai vizibila in ceasca.Vario cred ca  atinge un nivel de  calitate mai mult decat satisfcator.Personal ma voi concentra pe achizitia unui dual boiler in acest an ,convins fiind ca voi avea extractii categoric mai bune fata de ceea ce obtin acum cu Classicul.Daca asi pune in balanta  achizitia unei rasnite peste ceea ce am acum comparativ cu schimbarea expresorului ,cred ca asi castiga in mod evident mai putin in ceea ce priveste gustul si aromele din ceasca.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#5
,,de la un anumit nivel in sus'' da, dar vario nu e acel nivel.

oricum fiecare face cum crede Smile
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#6
Sunt clase diferite - mere vs pere.... desi sunt facute de acelasi fabricant.

Am avut Vario - nu m-a impresionat, in special din postura de incepator. L-am dat si cu un I1 de la Ascaso  nu am avut emotii cu sita bottomless Huh Huh

Ar merge un  K30 - dar la 1/2 din pret.

Ma uit cu speranta catre Che(cel mare) dar, daca mai dureaza, cred ca se va sfarsi cu un MC7 sau E37S Big Grin Big Grin

Scuze de off topic Angel
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#7
in ceasca nu cred ca vei avea diferente sesizabile intre e37s si mc7 ....de sexy, e mai sexy totusi Big Grin
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#8
Am uitat sa zic: discurile ceramice nu se pot rectifica, spre deosebire de cele metalice.

Un set de discuri metalice rectificate sunt net superioare celor ceramice - cred ca era si o masuratoare in topicul despre Che facuta de cei de la Reghin(daca nu ma insel).

Ca sa compenseze, la Vario de exemplu, au pus un mecanism "elastic" de reglaj al macinaturii - de aici banuiesc ca vine si principala problema cu inconsistenta de la un shot la altul.
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#9
De  Mahlkönig Rasnita ProM - Allround  ce ziceti ??
Pretul e la 1/2 fata de k30 si s-ar parea ca face aceeasi treaba
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#10
Este în satu’ cu ministrii user de MK ProM -  are si LMA rzocco GS3.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#11
Oricum imi pastrez opinia,nu cred ca beneficiul e mai mare fata de schimbarea expresorului.In rest chestiunile sunt strict ingineresti.Legat de clase ,ma rog ,or fi.Eu totusi sunt interesat doar de beneficiul strict al gustului cafelei si aici cred ca un DB adaugat la ce am acum, chiar cred ca imi va aduce un castig evident de calitate.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#12
(21-02-2016, 12:36)organon Wrote: Eu totusi sunt interesat doar de beneficiul strict al gustului cafelei si aici cred ca  un DB adaugat la ce am acum, chiar cred ca imi va aduce un castig  evident de calitate.

ok, daca-i forum, fiecare cu opinia lui...

in opinia mea, cea mai mare - as zice covarsitoare - contributie la calitatea bauturii finale este cafeaua (Miscela), ca materie prima!

italienii sunt cei care, in anii '50, reuseau sa scoata dintr-o cafea de slaba calitate dar bine prajita, o bautura populara revigoranta cu care-si incepea omul simplu ziua... dar in lumea plina de fitze si iluzii ale celui de-al n-lea val al cafelei, nu se poate vorbi de o bautura espresso de calitate decat daca se pleaca de la o cafea de specialitate!
prajita de regula, light, sau excesiv light...
altfel, oricat de sofisticata si pusa pe profile ar fi masina..."garbage in, garbage out" Smile

ar urma, rasnita (Macinazione), adica o rasnita capabila espresso, suficient de robusta si bine executata pentru a asigura consistenta rezultatelor in timp;

aceste prime doua, sunt in afara experientei sau talentelor noastre barista;

abia dupa, masina capabila espresso (Macchina), care de la un entry-level in sus, bine cunoscuta si cu experienta de a o stapani, (Mano) poate da un shot... iesit din comun;
sigur, suntem in domeniul alimentar si un god shot pentru unii, este ceva oribil pentru altii...
si unii si altii au dreptate!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#13
Pai fara materie prima ,evident ca nu prea avem ce obtine,insa e fara putinta de tagada o diferenta semnificativa intre categoriile de expresoare.Preinfuzia cred ca face diferenta intre ceea ce am in mometul de fata si ceea ce doresc sa am.Sper sa nu ma insel.Asta este partea proasta cand nu ai cum experimenta.Pentru cei ca mine exista doar calea achizitiei directe, acest fapt presupunand si riscul unei oarece deziluzii in cazul unui rezulatat asteptat supraevaluat.Cred insa ca riscul merita deoarece toti cei care au achizitionat expresoare din gama superioaranu au facut-o doar din dorinta de avea ceva cu un design superior ci pentru beneficiile indiscutabile ale calitatii extractiilor.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#14
     Mahlkönig Rasnita ProM - Allround  ,,,  decizie finala ,,,   daca stie cineva ceva rau despre ea sa spuna ... ...  Heart
  La k30 in afara de dimensiune si pret ma deranjeaza si surubul ala pe care trebuie sa-l desfaci si strangi inapoi dupa reglaj , e totusi gandita pentru comercial unde o zi intreaga macini cu aceeasi granulatie nu stiu daca isi are rostul intr-o bucatarie de pana-n 5 cafele pe zi .In plus am impresia ca ProM are aceleasi cutite ca ale lui k30
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#15
Quote:Mahlkönig Rasnita ProM - Allround  ,,,  decizie finala ,,,   daca stie cineva ceva rau despre ea sa spuna ... ...  [Image: heart.png]
 
Big Grin

inainte sa faci click, de ce nu Ceado e37S in aceeasi gama de pret?
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)