Hello There, Guest! Login Register


taxe vamale

#1
salut,
daca se cumpara un espressor in Germania sau UK si se expediaza cu DHL in Romania, in afara de costul transportului se mai achita ceva (devamare, etc)?
daca nu, este o limita pentru gratuit?
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#2
Dacă vine din UE, din câte știu eu, nu se mai plătește nimic.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#3
nu exista nici o limita de pret?
ca nu vreau sa pun persoana in situatia sa achite ceva extra...
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#4
Daca vine din UE in Romania nu platesti nimic (TVA sau vama) indiferent de valoare. Eu mi-am comandat espressorul din UK si in afara de transport nu am mai platit nimic.
Daca e tara extra-comunitara atunci se schimba foaia si vei plati atat TVA la valoarea achitata (pretul produsului plus transport) cat si taxe vamale daca exista pentru categoria respectiva, cu cateva exceptii. Din cate stiu nu platesti nimic pentru valoare pana in 10 Euro, platesti doar TVA 19% ce este intre 10 si 150 Euro, iar peste aceasta limita se adauga si taxele vamale.
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
#5
citesc acum pe net si deseori apar taxe impuse de DHL, gen taxa de brokeraj sau ceva de genul.

desi espressorul vine din Germania, adica tara UE, in Romania, tot UE. tu prin ce curier ai adus? DHL Express sau posta simpla?
mersi
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#6
am primit colete prin dhl din interiorul ue si nu am avut de platit nici o taxa de brokeraj. dhl e firma de curierat, inafara taxa pt transport nu poate sa impuna nimic. coletul in interiorul ue nu este vamuit.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#7
(28-06-2017, 09:04)maki Wrote: citesc acum pe net si deseori apar taxe impuse de DHL, gen taxa de brokeraj sau ceva de genul.

desi espressorul vine din Germania, adica tara UE, in Romania, tot UE. tu prin ce curier ai adus? DHL Express sau posta simpla?
mersi

daca vine din UE, cu DHL sau altii, nu platesti nimic altceva decit transportul. Ce ai citit despre taxe de brokeraj nu se aplica la UE.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#8
Nu mai tin minte exact, cred ca a fost UPS. Oricum nu ai de ce sa platesti alte taxe daca vine din UE.
Acele taxe suplimentare apar la ce vine din afara UE, pentru indeplinirea formalitatilor vamale - am uitat de ele la postul anterior Smile.
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
#9
Am primit colet din UE prin UPS (produs electronic) si nu am avut nimic de platit, afara de taxa de expediere la amazon. Prin DHL am primit un media player auto din China, si doar acolo am avut de platit celebra taxa de brokeraj (practic intermediaza ei plata comisioanelor vamale, si pentru asta platesti vreun milion mi se pare).
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#10
problema ca nu avem posibilitatea sa trimitem direct in Moldova, parchetul avand 25kg, iar DHL accepta pana la 20kg pentru trimiteri in Moldova, ghinion.
cautam optiuni.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#11
(28-06-2017, 12:00)maki Wrote: problema ca nu avem posibilitatea sa trimitem direct in Moldova, parchetul avand 25kg, iar DHL accepta pana la 20kg pentru trimiteri in Moldova, ghinion.
cautam optiuni.

Din cate stiu eu , din Italia sunt privatii , care fac si transportul de pers. si cu cat un colet e mai mare / mai greu , taxele ...in mod curios scad...Se trimit inclusiv masini de spalat /si de spalat vase , pompe , bloc motor , hidrofoare pentru irigatii etc. care sunt destul de grele si nu numai in Falesti , ci si in Balti , Chisinau etc. ...trebuie doar sa " cinstesti " un pic soferul... [Image: biggrin.gif] ...
Este posibil sa opereze si pe alte rute in alte tari , singura chestie ..., este ca trebuie sa cunosti statiile unde opresc ei si sa ai pe cineva sa le predea la masina...( asta ar fi ...o alta solutie , mai directa...) si culmea ...ajung intregi si nepipaite [Image: biggrin.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#12
mersi de raspunsuri. acum alta intrebare.

eventual, ce e mai bine de ales, UPS standard sau GLS? poate a avut cineva experiente.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#13
Cred ca te vor multumi ambii, eu am primit colet din Anglia, cu UPS si a mers totul snur.
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
#14
Pana acum , ambele servicii au fost ok , insa parca UPS mi s-au parut ceva mai operativi si ingrijiti cu pachetele...( sigur sunt subiectiv acum...insa , asa consider dupa doar cativa ani de colaborare , cred ca depinde cel mai mult de oamenii care opereaza pe zona respectiva...)
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#15
UPS ! GLS livreaza si mai greu si cu ambalajele lovite !
#ROCKET R NINE ONE , #ROCKET SUPER FAUSTO/Red Speed , #AILLIO BULLET R1 V2 , #Acaia Lunar
#Brewtus IV , #Honne Slim  ;   #Ibric , #MK. Vario
Accesorii ROCKET , MOTTA , IMS , Tamper dinamometric ECM , altele
 
Reply
#16
multumesc, 3:0 UPS castiga Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)